Jednota Západu na Ukrajine je krehká a Rusko to vie

Bratislava 20. augusta 2022 (HSP/Foto:TASR/AP-Sergei Savostyanov, Sputnik, Kremlin, Pixabay, TASR-Michal Svítok)

 

Paradoxne, rastúce náklady na vojnu sa zdajú byť menej udržateľné pre bohaté, demokratické krajiny EÚ ako pre chudobné a izolované Rusko, píše americký dvojmesačník The National Interest

Vladimir Putin varoval EÚ, že dodávky zemného plynu môžu klesať aj ďalej
Na snímke ruský prezident Vladimir Putin

Kľúčové úspechy Západu v konfrontácii s Ruskom – rýchla solidarita s Ukrajinou, zdrvujúce sankcie voči Moskve a miliardové dodávky zbraní Kyjevu – môžu byť ohrozené. Aj keď politici potvrdzujú jednotu Západu a odborníci vyzdvihujú vplyv zbraní zaslaných na Ukrajinu, ekonomické problémy sú pripravené narušiť túto solidaritu tam, kde je to najdôležitejšie – v Európskej únii. Paradoxne, rastúce náklady na vojnu sa zdajú byť menej udržateľné pre bohaté, demokratické krajiny EÚ ako pre chudobné, izolované Rusko. Účet sa blíži k splatnosti a Európania sú šokovaní nedostatkami, ktorým musia čeliť, aby ho zaplatili: prudko rastúce náklady na energiu, prídelové lístky, znížená pomoc pre chudobných a hroziaca recesia. Spory o pomoc Ukrajine spôsobili nedávny rozpad talianskej vládnucej koalície, čo je zlé znamenie pre ostatné centristické európske vlády. Transatlantická jednota, ktorú diplomati tak usilovne vytvárali, sa môže čoskoro rozpadnúť.

Takýto pesimizmus prekvapuje Američanov, pre ktorých sú náklady na vojnu minimálne a ktorých médiá naďalej optimisticky hodnotia vyhliadky na ukrajinské víťazstvo. Väčšina komentárov sa zameriava na ruskú slabosť – hospodársku krízu, vojenské zlyhanie, politickú izoláciu – a tí, ktorí sa zasadzujú za ukončenie vojny rokovaniami, sa často stretávajú s posmechom. Trvanie na tom, že Rusko musí byť rozhodne porazené, je však čoraz nereálnejšie, pretože rovnováha ekonomickej a politickej vytrvalosti sa mení v prospech Moskvy. Akokoľvek boli rakety Javelin a delostrelectvo HIMARS takticky účinné, nezmenili strategickú situáciu na Ukrajine – brutálnu opotrebovaciu vojnu, v ktorej výhody Ruska v oblasti zdrojov a odolnosti umožňujú neustále pokračovať.

 

Preceňovanie a podceňovanie Ruska

Nebolo nám povedané, že Rusko nemôže čeliť ekonomickej sile Západu, že jeho ekonomika je menšia ako talianska? Rusko však nesúťaží o to, či sa vyrovná západným ekonomikám, ale skôr o to, či vyrobí dostatok zbraní a vojakov, aby sa vyrovnalo ukrajinskej armáde podporovanej Západom. Nebolo nám tiež povedané, že sankcie Rusko zničia a zrútia jeho menu? Napriek tomu je teraz rubeľ silnejší ako predtým. A hoci sa ruská ekonomika v roku 2022 zníži o 6 % alebo viac, je to trpasličí pokles oproti ukrajinskej implózii o 45 %. Ba čo viac, schopnosť autokratického Ruska prežiť 6-percentný záporný rast je silnejšia ako schopnosť mnohých demokratických európskych vlád prežiť záporný 3-percentný rast. Takýto pokles sa predpokladá v najnovších pochmúrnych prognózach: trestajúca recesia spôsobená nedostatkom plynu a prudkým nárastom cien komodít, ktorá sa podobá tomu, čo EÚ postihlo počas pandémie v rokoch 2020 – 21 alebo počas finančnej krízy v rokoch 2008 – 2009. Dôležitá nie je nejaká absolútna miera hospodárskej alebo vojenskej sily, ale rovnováha medzi Ruskom, Ukrajinou a Európou vzhľadom na ich schopnosť pokračovať vo vojnových obetiach. A Rusko preukázalo odolnosť, ktorú málokto predvídal.

rubeľ
Ilustračné foto

Podceňovanie Ruska a preceňovanie nášho vplyvu naň nie je ničím novým. Pripisujeme si zásluhy za to, že sme v 80. rokoch rozbehli preteky v zbrojení, ktoré priviedli ZSSR k bankrotu a vyhrali studenú vojnu, pričom odmietame perestrojkové reformy Michaila Gorbačova, ktoré v skutočnosti ukončili studenú vojnu dva roky pred rozpadom ZSSR. V 90. rokoch sme oslavovali triumf kapitalizmu za vlády Borisa Jeľcina, aj keď unáhlené prijatie Západom podporovaných politík podnietilo orgie oligarchickej korupcie, ktorá uvrhla desiatky miliónov ľudí do chudoby. V roku 2000 sa úspech Vladimíra Putina pri oživovaní Ruska považoval za šťastie – vysoké svetové ceny ropy – a ignoroval kľúčové reformy, ktoré liberalizovali hospodárstvo a zároveň vrátili kľúčové odvetvia pod kontrolu štátu.

Podceňujúc ruskú nespokojnosť s unilateralizmom americkej zahraničnej politiky, málokto predpokladal, že anexia Krymu v roku 2014 – Putinova odpoveď na snahu o vstup Ukrajiny do EÚ a NATO – spôsobí, že jeho popularita stúpne nad 80 % napriek tvrdým ekonomickým sankciám, ktoré vyvolala. Naopak, západní analytici predpovedali, že tieto sankcie rozdrvia ruskú ekonomiku, najmä ropný sektor, ktorý má zásadný význam pre rozpočtové príjmy Moskvy. Preto väčšinu z nich prekvapilo to, čo nasledovalo: Rusko rýchlo dokončilo hlavné plynovody do Číny a Turecka, vybudovalo nový terminál na skvapalnený zemný plyn (LNG) na Sibíri a rýchlo vybudovalo kritické cestné a železničné spojenie s Krymom.

 

Paradoxy moci a hojnosti

Pri takomto podceňovaní ruskej odolnosti nie je prekvapením, že mnohí podľahli pýche a očakávali rýchle udusenie Ruska po jeho vpáde na Ukrajinu. Aby sme boli spravodliví, prijaté opatrenia boli bezprecedentne prísne. Sankcie boli uvalené na viac ako 1 000 osôb a ich majetok. Vývoz mnohých tovarov do Ruska, od špičkových technológií až po luxus, bol zastavený a stovky firiem tam ukončili svoju činnosť. Kritické je, že ruské banky boli vylúčené zo systému medzinárodných platieb SWIFT a viac ako 600 miliárd dolárov v ruských rezervách bolo zmrazených. Tieto opatrenia mali za cieľ priškrtiť ruský obchod, ukázalo sa však, že Moskva bola pripravená. Alternatívny platobný systém pre vývoz a obrovské hotovostné rezervy jej umožnili zvládnuť sankcie oveľa lepšie, než sa očakávalo. Po krátkom prepade sa rubeľ vďaka šikovnému využívaniu úrokových sadzieb a kapitálových kontrol opäť posilnil.

Rubľu prospeli aj prudko rastúce ceny ropy a trvanie Moskvy na rubľových platbách za plyn, čo zvýšilo dopyt po tejto mene. Niektorí zákazníci sa bránili, ale veľkí dovozcovia, ako napríklad Nemecko a Taliansko, sa rýchlo prispôsobili. Ako môže slabšia strana, hoci je trestaná, diktovať svojim trestaným stranám obchodné podmienky? Zatiaľ čo sa Európa snažila biť Rusko palicou závislosti Moskvy od príjmov z ropy a plynu, ukázalo sa, že druhý koniec tejto palice drží Putin.

 

Máte padáka! Nie, ja som skončil prvý!

Historici sa budú na európsko-ruskú energetickú vojnu pozerať ako na príklad toho, ako nevyužívať politicko-ekonomické páky. Keď EÚ uvalila na Moskvu stále prísnejšie sankcie, boli oznámené plány na zastavenie dovozu ruskej ropy a zemného plynu. Obranní jastrabi to už dlho presadzovali a centristickí Európania s tým teraz súhlasili ako so spôsobom, ako ochromiť ruskú ekonomiku a priškrtiť jej vojnové úsilie tým, že jej odoprú lukratívne príjmy z vývozu. “Fajn,” odpovedali Rusi, “môžeme urýchliť váš prechod na nové zdroje energie tým, že znížime objem plynu, ktorý vám teraz dodávame.” Na čo EÚ v panike odpovedala: “Počkajte, nebudeme pripravení ochromiť vás zastavením dovozu plynu do roku 2026! Vydierate nás!” Nikdy neberte granát a nemávajte ním na nepriateľa, kým nie ste pripravení ho použiť – mohol by vám vybuchnúť v ruke.

Kľúč opäť spočíva v relatívnej zraniteľnosti každej strany voči prerušeniu obchodu. Je to hlúpy tvorca politiky, ktorý nevyhodnotí vedľajšie škody sankcií na vlastnú krajinu, rovnako ako je to zlý hráč pokru, ktorý neuvažuje o tom, že protivník môže vidieť jeho stávku a zvýšiť ju. Európanov do tejto stávky dotlačili vedúci predstavitelia USA, ktorí už dlho argumentujú za nahradenie ruského plynu z plynovodov americkým LNG – hoci ani jedna strana nemá ani zďaleka toľko potrebných vývozných (USA) alebo dovozných (EÚ) terminálov a tankerových kapacít. A teraz je Európa ako šéf, ktorý kvíli: “Počkaj, nemôžeš odísť, chcel som ťa najskôr vyhodiť!” Zatiaľ čo sa EÚ snaží nájsť alternatívne zdroje plynu a pripravuje sa na prídelovú politiku na túto zimu, pozorovatelia v Číne a Indii sa vysmievajú nárekom, že Moskva praktizuje “energetické vydieranie”.

skvapalnený zemný plyn LNG
Ilustračné foto

Názory Číny a Indie sú dôležité nielen preto, že patria k väčšine krajín sveta, ktoré sa nepridali k sankciám voči Rusku, ale aj preto, že sú to dve najväčšie krajiny, ktoré nakupujú viac ruskej ropy a plynu. To pomáha Moskve kompenzovať stratu predaja v Európe, pričom časť ruskej ropy, ktorú nakupuje India, sa v skutočnosti ďalej predáva na trhoch EÚ. Podobne niektoré krajiny, ktoré hrdo oznámili ukončenie dovozu ruského plynu, ho stále dovážajú – len nepriamo, cez Nemecko, Taliansko alebo Francúzsko. Ešte zvláštnejšie sú chválospevy na nové povinné ciele EÚ v oblasti skladovania plynu ako na “historický” krok smerom k “zbaveniu sa ruského plynu”, hoci tieto ciele možno splniť len dovozom väčšieho množstva ruského plynu.

V priebehu niekoľkých mesiacov, odkedy vedúci predstavitelia EÚ oznámili politiku znižovania závislosti od ruskej ropy a plynu s cieľom znížiť príjmy financujúce ruskú vojnu, EÚ len zdôraznila svoju závislosť od ruskej ropy a plynu, zatiaľ čo prudko rastúce ceny zvýšili príjmy Moskvy. Horšie môžu byť dôsledky pre samotnú Európu. V marci, keď boli tieto kroky vyhlásené, predstavitelia EÚ oslavovali transatlantickú spoluprácu a posmievali sa Putinovi, že nevedomky posilňuje európsku jednotu. O päť mesiacov neskôr sa Putin vysmieva rastúcemu zúfalstvu Európy.

 

Nespokojné leto Európy

V uplynulých dňoch dostali milióny európskych spotrebiteľov oznámenie o masívnom zvýšení sadzieb za vykurovanie a elektrinu, zatiaľ čo EÚ súhlasila so znížením spotreby zemného plynu o 15 percent. Proklamácie lídrov EÚ však nezaručujú, že členské štáty ich budú dodržiavať, pretože mnohé z nich sa bránia takýmto úsporným opatreniam, ktoré sú podľa analytikov rozhodujúce na prežitie zimy plnej nedostatku. Niektoré štáty sú príliš vyťažené na to, aby v prípade ďalšieho zníženia dodávok plynu udržali v chode továrne poháňané plynom, alebo sú príliš politicky nestabilné na to, aby od svojich občanov, ktorí sú v ťažkostiach, žiadali ďalšie obete. Niektoré krajiny tvrdo pracovali na diverzifikácii svojich energetických zdrojov a nesúhlasia s tým, že sa im prikazuje znížiť spotrebu, aby pomohli tým, ktorí tak neurobili. A niektorí už oznámili, že sa nebudú deliť o dodávky so susedmi bez ohľadu na ich potrebu. Tieto rozpory sa rozdeľujú podľa známych línií medzi Východom a Západom a Severom a Juhom a oživujú nevraživosť, ktorá tlie z predchádzajúcich dlhových a utečeneckých kríz.

 

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

PODKASTY

 Odoberať kanál

NAJČÍTANEJŠIE

VYBRALI SME

Diverzia na Nordstreamoch bude znamenať koniec hegemónie Západu

0 icon

Bratislava 2. októbra 2022 (HSP/Svpressa/Foto:Pixabay)   Západní experti bijú na poplach: bez ruského plynu hrozí Európe a USA nová veľká kríza, píše Vera Žerdeva v ruských novinách Svobodnaja Pressa Zdá sa, že sa opakuje nočná mora z 30. rokov minulého storočia. Nad krajinami "zlatej miliardy" sa vznáša hrozba bankrotu podnikov,…

Djokovič vyhral turnaj ATP v Tel Avive

0 icon

Tel Aviv 2. októbra 2022 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Ariel Schalit)   Srbský tenista Novak Djokovič triumfoval na turnaji ATP v izraelskom Tel Avive. Najvyššie nasadený hráč zdolal v nedeľnom finále druhého nasadeného Chorváta Marina Čiliča 6:3, 6:4. Pre Djokoviča to bol tretí titul v roku 2022 a 89. celkovo dvojhra - finále: Novak…

Maďarsko je jediným štátom EÚ, ktorý stále dostáva ruský plyn

0 icon

Budapešť 2. októbra 2022 (HSP/forbes/Foto:Pixabay)   Zo štyroch plynovodov prepravujúcich ruský plyn do Európy je stále v prevádzke len Turk Stream Keďže tri zo štyroch plynovodov, ktorými sa do Európy dodáva ruský zemný plyn, sú mimo prevádzky, Maďarsko je v súčasnosti jediným členským štátom EÚ, ktorý stále prijíma ruský plyn,…

Viac kravských zvoncov na Ukrajine

0 icon

Moskva 2. októbra 2022 (HSP/sonar21/Foto:politikus.ru)   Vladimir Putin podľa očakávania prehovoril k svojmu národu a svetu a oznámil pripojenie štyroch bývalých ukrajinských oblastí - Luhanskej, Doneckej, Záporožskej a Chersonskej - k Ruskej federácii. Spojené štáty a ich spojenci v NATO to okamžite odsúdili ako nezákonné a prisľúbili, že tento krok…

Žilinka mal pravdu – Haščákovo stíhanie a väzba boli nezákonné. Je §363 Trestného poriadku naozaj nepotrebný?

0 icon

Bratislava 2. októbra 2022 (HSP/blog.sme.sk/Foto:TASR-Jakub Kotian,Pixabay)   Akákoľvek snaha o očistu spoločnosti a očistu justície musí prebiehať výlučne zákonným spôsobom, hovorí v svojej analýze advokát, ktorí bol veľmi dlhý čas vo väzbe Martin Ribár  Spochybňovanie generálneho prokurátora SR Maroša Žilinku, jeho  námestníka Jozefa Kanderu vo vzťahu k využívaniu §-u 363 Trestného…

Kotleba odhalil počínanie Suju v krajských voľbách

0 icon

Bratislava 2. októbra 2022 (HSP/Foto:Jaroslav Novák)   Dnes sa ku mne dostala informácia o tom, že Miroslav Suja sa má vzdať kandidatúry na župana v prospech smeráckeho kandidáta Polónyho, šéfa SAD Zvolen, na sociálnej sieti to uviedol Marian Kotleba  Kotleba uviedol, že v prípade, ak sa táto informácia potvrdí, tak…

Ruský raper sa zabil na protest proti mobilizácii. Nechal odkaz fanúšikom

0 icon

Bratislava 2. októbra 2022 (HSP/Foto:Screenshot)   Ruský raper Walkie (vlastným menom Ivan Petunin) spáchal samovraždu na protest proti mobilizácii. 27-ročný raper vyskočil z 10. poschodia výškovej budovy v Krasnodare Podľa správ ruských médií predtým na svojom kanáli Telegram zverejnil výzvu, v ktorej uviedol: "Nemôžem a ani nechcem vziať na svoju…

Čína zmarila dohody o jadrovom podmorskom sektore

0 icon

Bratislava 2. októbra 2022 (HSP/Globaltimes/Foto:TASR/AP-Theresa Wey)   Čínska misia pri OSN vo Viedni v piatok úplne zmarila pozmeňujúci návrh presadzovaný tromi krajinami, ktoré tvoria alianciu AUKUS. Jeho cieľom bolo legalizovať ich spoluprácu v oblasti jadrových ponoriek na 66. výročnej generálnej konferencii Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu (MAAE), ktorá sa konala…

Pápež adresoval výzvu Putinovi aj Zelenskému

0 icon

Bratislava 2. októbra 2022 HSP/Vaticannews/Foto:TASR/AP-Alessandra Tarantino)   Pri poludňajšom stretnutí s veriacimi v nedeľu 2. októbra pápež František predniesol mimoriadnu výzvu na okamžité prímerie na Ukrajine a využitie všetkých diplomatických prostriedkov na ukončenie vojny a odvrátenie jadrovej hrozby. S výzvami sa obrátil na ruského aj ukrajinského prezidenta a na predstaviteľov…

Hlupaňa Von Leyenová – Taraba otvorene o najnovšom nápade predsedníčky Európskej komisie

0 icon

Bratislava 2. októbra 2022 (HSP/Foto:TASR/AP-Stephanie Lecocq)   Sú v Európskej komisii ľudia pri zmysloch? Takúto otázku si musí nevdojak človek položiť, keď vidí vyjadrenia, riešenia a rozhodnutia jej členov. Ako z panoptika bláznov sa ozýva najnovšie vyjadrenie predsedníčky komisie Ursuly von Leyenovej, ktorá by v najnovšom, už ôsmom balíku sankcií…

NAJNOVŠIE

BLOG

Pavel Jacz

Charakter sa s poslancom Krúpom nikdy ani nekrižoval! Je to totálna kombinačná nemožnosť!!!

0icon

  Politický či skôr len politizujúci pracovník, nie politik Krúpa sa totiž zrazu zrodil ako objavujúci Kolumbus a začal búrkovať ako 5 centimetrové krúpy! Doslovne a do písmena môžeme šéfa branno-bezpečnostného výboru parlamentu (Čudujem sa, že ešte stále sedí na tejto stoličke!) charakterizovať nielen ako p

Boris Mesár

Je Krasnyj Liman pripravená ruská pasca ? + dobré správy z bojov 

0icon

Americká rozviedka varovala Kyjev, že tvrdohlavá obrana Krasného Limanu by sa mohla ukázať ako diverzná taktika na zakrytie smeru hlavnej ofenzívy spojeneckých síl.Zatiaľ čo Zelenského generáli presúvajú posledné rezervy pri Limane, znižujú počet vojakov v Donbase a dokonca aj pri Kyjeve, Rusko pripravuje Ukrajine nepríjemné a dosť možno zdrvujúce prekvapenie.

Marek Bičík

Ako sa "alzak" odkopal.

0icon

Mnohí sme zaregistrovali slávne vyhlásenie kokaínového prezidenta Ukrajiny o tom ako podáva urýchlenú prihlášku do NATO. Odhliadnuc od stanov na prijatie a splnenia podmienok je to zase len jedno vyhlásenie, ktoré sa bude Európanom stále pripomínať napriek tomu, že z toho nič reálne nemôže byť. To by však nebol problém.…

Juraj Tušš

Súvislosť medzi energetickou, migračnou krízou v Európe, brexitom a konfliktom na Ukrajine.

0icon

Žijeme vo veľmi zaujímavej dobe, v ktorej vplyv mocenských skupín na riadenie obyvateľstva prebieha extrémne vysokým tempom. Doposiaľ ľudstvo nezažilo dynamickejšiu dobu riadiacich manévrov elít uplatňovaných na svojom obyvateľstve. V tomto článku sa vám pokúsim vysvetliť súvis

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

FOTO DŇA

Na snímke dobový kostýmový sprievod cez Staré mesto Bratislavy pri príležitosti rekonštrukcie historického boja Bitka o Bratislavu - Prešporok 1620. V Bratislave 1. októbra 2022

Autor: TASR-Martin Baumann

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Vybrali sme

Diverzia na Nordstreamoch bude znamenať koniec hegemónie Západu

0 icon

Bratislava 2. októbra 2022 (HSP/Svpressa/Foto:Pixabay)   Západní experti bijú na poplach: bez ruského plynu hrozí Európe a USA nová veľká kríza, píše Vera Žerdeva v ruských novinách Svobodnaja Pressa Zdá sa, že sa opakuje nočná mora z 30. rokov minulého storočia. Nad krajinami "zlatej miliardy" sa vznáša hrozba bankrotu podnikov,…

Djokovič vyhral turnaj ATP v Tel Avive

0 icon

Tel Aviv 2. októbra 2022 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Ariel Schalit)   Srbský tenista Novak Djokovič triumfoval na turnaji ATP v izraelskom Tel Avive. Najvyššie nasadený hráč zdolal v nedeľnom finále druhého nasadeného Chorváta Marina Čiliča 6:3, 6:4. Pre Djokoviča to bol tretí titul v roku 2022 a 89. celkovo dvojhra - finále: Novak…

Maďarsko je jediným štátom EÚ, ktorý stále dostáva ruský plyn

0 icon

Budapešť 2. októbra 2022 (HSP/forbes/Foto:Pixabay)   Zo štyroch plynovodov prepravujúcich ruský plyn do Európy je stále v prevádzke len Turk Stream Keďže tri zo štyroch plynovodov, ktorými sa do Európy dodáva ruský zemný plyn, sú mimo prevádzky, Maďarsko je v súčasnosti jediným členským štátom EÚ, ktorý stále prijíma ruský plyn,…

Viac kravských zvoncov na Ukrajine

0 icon

Moskva 2. októbra 2022 (HSP/sonar21/Foto:politikus.ru)   Vladimir Putin podľa očakávania prehovoril k svojmu národu a svetu a oznámil pripojenie štyroch bývalých ukrajinských oblastí - Luhanskej, Doneckej, Záporožskej a Chersonskej - k Ruskej federácii. Spojené štáty a ich spojenci v NATO to okamžite odsúdili ako nezákonné a prisľúbili, že tento krok…

Žilinka mal pravdu – Haščákovo stíhanie a väzba boli nezákonné. Je §363 Trestného poriadku naozaj nepotrebný?

0 icon

Bratislava 2. októbra 2022 (HSP/blog.sme.sk/Foto:TASR-Jakub Kotian,Pixabay)   Akákoľvek snaha o očistu spoločnosti a očistu justície musí prebiehať výlučne zákonným spôsobom, hovorí v svojej analýze advokát, ktorí bol veľmi dlhý čas vo väzbe Martin Ribár  Spochybňovanie generálneho prokurátora SR Maroša Žilinku, jeho  námestníka Jozefa Kanderu vo vzťahu k využívaniu §-u 363 Trestného…

Kotleba odhalil počínanie Suju v krajských voľbách

0 icon

Bratislava 2. októbra 2022 (HSP/Foto:Jaroslav Novák)   Dnes sa ku mne dostala informácia o tom, že Miroslav Suja sa má vzdať kandidatúry na župana v prospech smeráckeho kandidáta Polónyho, šéfa SAD Zvolen, na sociálnej sieti to uviedol Marian Kotleba  Kotleba uviedol, že v prípade, ak sa táto informácia potvrdí, tak…

Ruský raper sa zabil na protest proti mobilizácii. Nechal odkaz fanúšikom

0 icon

Bratislava 2. októbra 2022 (HSP/Foto:Screenshot)   Ruský raper Walkie (vlastným menom Ivan Petunin) spáchal samovraždu na protest proti mobilizácii. 27-ročný raper vyskočil z 10. poschodia výškovej budovy v Krasnodare Podľa správ ruských médií predtým na svojom kanáli Telegram zverejnil výzvu, v ktorej uviedol: "Nemôžem a ani nechcem vziať na svoju…

Čína zmarila dohody o jadrovom podmorskom sektore

0 icon

Bratislava 2. októbra 2022 (HSP/Globaltimes/Foto:TASR/AP-Theresa Wey)   Čínska misia pri OSN vo Viedni v piatok úplne zmarila pozmeňujúci návrh presadzovaný tromi krajinami, ktoré tvoria alianciu AUKUS. Jeho cieľom bolo legalizovať ich spoluprácu v oblasti jadrových ponoriek na 66. výročnej generálnej konferencii Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu (MAAE), ktorá sa konala…

Pápež adresoval výzvu Putinovi aj Zelenskému

0 icon

Bratislava 2. októbra 2022 HSP/Vaticannews/Foto:TASR/AP-Alessandra Tarantino)   Pri poludňajšom stretnutí s veriacimi v nedeľu 2. októbra pápež František predniesol mimoriadnu výzvu na okamžité prímerie na Ukrajine a využitie všetkých diplomatických prostriedkov na ukončenie vojny a odvrátenie jadrovej hrozby. S výzvami sa obrátil na ruského aj ukrajinského prezidenta a na predstaviteľov…

Hlupaňa Von Leyenová – Taraba otvorene o najnovšom nápade predsedníčky Európskej komisie

0 icon

Bratislava 2. októbra 2022 (HSP/Foto:TASR/AP-Stephanie Lecocq)   Sú v Európskej komisii ľudia pri zmysloch? Takúto otázku si musí nevdojak človek položiť, keď vidí vyjadrenia, riešenia a rozhodnutia jej členov. Ako z panoptika bláznov sa ozýva najnovšie vyjadrenie predsedníčky komisie Ursuly von Leyenovej, ktorá by v najnovšom, už ôsmom balíku sankcií…

Podkasty

Naši ministri financií – smieme porovnávať neporovnateľné?

icon

Bratislava 8. júla 2022 (HSP/Foto:TASR-Jaroslav Novák) Minister financií je kľúčová pozícia v každej vláde. Slovensko v časoch druhej svetovej vojny bolo hospodársky úspešným štátom. Jeho ekonomiku riadili vzdelaní muži s morálnymi zásadami. Karvaš, Zaťko, Medrický, Pružinský. Vďaka nim prežívalo Slovensko cez vojnu hospodársky zázrak. Ako dôkaz nech poslúži nie všetkým známa vec: z celej Európy...

Aj sudca tvrdí: blokovanie je v rozpore s judikatúrou Európskeho súdu pre ľudské práva

icon

Bratislava 1. marca 2022 (HSP/Foto:TASR-Dano Veselský) Po tom, čo ho urýchlene schválila Hegerova vláda a ešte v ten deň – v piatok – v noci schválila Národná rada, po podpise Čaputovej vyšiel už v sobotu 26. februára v Zbierke zákonov zákon o niektorých opatreniach v súvislosti s vojenským konfliktom na Ukrajine. A doň sa „vlúdil“ aj text, ktorý umožňuje Národnému bezpečnostnému...

Máme tu zákonné oprávnenie na cenzúru?

icon

Bratislava 27. februára 2022 (HSP/Foto:Pixabay) Slovenská ústava hovorí v článku 26 odsek 3 jasne: „Cenzúra sa zakazuje.“ Zuzana Čaputová podpísala v sobotu 26. februára zákon o mimoriadnych opatreniach v súvislosti so situáciou na Ukrajine. Ten ešte v piatok stihla schváliť vláda a aj Národná rada SR. Podľa tohto zákona mimoriadnu situáciu bude možné vyhlásiť aj v prípade hromadného...

Kto je večne nespokojný? Nuž, národnostná menšina, najnovšie „komunita“ slovenských Maďarov

icon

Bratislava 26. februára 2022 (HSP/Foto:Pixabay) Naša najväčšia menšina, najnovšie „komunita“, teda slovenskí Maďari, neúnavne dávajú najavo, že sú tu, a že máločo „slovenské“ sa im páči. A aby ich bolo počuť ešte väčšmi, a aby prekonali päť potrebných percent do parlamentu, v septembri 2021 sa formálne zlúčili tri etnické strany a vytvorili Alianciu. Do čela postavili Krisztiána Forróa....

Budeme môcť parkovať ešte na chodníku? Kocúrkovo? Alebo poslanci hlasujú nevediac o čom?

icon

Bratislava 24. februára 2022 (HSP/Foto:TASR-Pavol Zachar) Ďalší dôkaz, že čo vezme parlament do rúk, to pokazí. Na takej na prvý pohľad banalite, ako je parkovanie na chodníkoch potvrdil, že zákony sa prijímajú narýchlo a bez toho, aby páni poslanci a dámy poslankyne vedeli, čo činia. Že schválili zákaz parkovania na chodníkoch, ktorý vstúpi do platnosti...

the_ad_group(59762); ?>

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Pavel Jacz

Charakter sa s poslancom Krúpom nikdy ani nekrižoval! Je to totálna kombinačná nemožnosť!!!

0icon

  Politický či skôr len politizujúci pracovník, nie politik Krúpa sa totiž zrazu zrodil ako objavujúci Kolumbus a začal búrkovať ako 5 centimetrové krúpy! Doslovne a do písmena môžeme šéfa branno-bezpečnostného výboru parlamentu (Čudujem sa, že ešte stále sedí na tejto stoličke!) charakterizovať nielen ako p

Boris Mesár

Je Krasnyj Liman pripravená ruská pasca ? + dobré správy z bojov 

0icon

Americká rozviedka varovala Kyjev, že tvrdohlavá obrana Krasného Limanu by sa mohla ukázať ako diverzná taktika na zakrytie smeru hlavnej ofenzívy spojeneckých síl.Zatiaľ čo Zelenského generáli presúvajú posledné rezervy pri Limane, znižujú počet vojakov v Donbase a dokonca aj pri Kyjeve, Rusko pripravuje Ukrajine nepríjemné a dosť možno zdrvujúce prekvapenie.

Marek Bičík

Ako sa "alzak" odkopal.

0icon

Mnohí sme zaregistrovali slávne vyhlásenie kokaínového prezidenta Ukrajiny o tom ako podáva urýchlenú prihlášku do NATO. Odhliadnuc od stanov na prijatie a splnenia podmienok je to zase len jedno vyhlásenie, ktoré sa bude Európanom stále pripomínať napriek tomu, že z toho nič reálne nemôže byť. To by však nebol problém.…

Juraj Tušš

Súvislosť medzi energetickou, migračnou krízou v Európe, brexitom a konfliktom na Ukrajine.

0icon

Žijeme vo veľmi zaujímavej dobe, v ktorej vplyv mocenských skupín na riadenie obyvateľstva prebieha extrémne vysokým tempom. Doposiaľ ľudstvo nezažilo dynamickejšiu dobu riadiacich manévrov elít uplatňovaných na svojom obyvateľstve. V tomto článku sa vám pokúsim vysvetliť súvis

Vášeň v Tebe

Česi ocenili Pavla Haberu. Po dvoch rokoch sa odovzdania medaily mohla zúčastniť aj Daniela Peštová

0 icon

Slovenský spevák Pavol Habera dostal v roku 2020 od predsedu Senátu Českej republiky striebornú medailu. Odovzdávanie však vzhľadom na ochorenie Covid-19 prebehlo v komornej atmosfére. Dnes je už situácia iná. Opätovného odovzdania ocenení sa mohli zúčastniť už aj rodinní príslušníci či priatelia. „Obyčajný pesničkár“

5 jednoduchých spôsobov ako byť (oveľa) lepším otcom

0 icon

18-ročná úloha vychovávať dieťa od narodenia až po dospelosť je najušľachtilejšou cestou človeka, ale zároveň aj najväčšou výzvou. V jednom momente skladáte postieľku a v inom už hovoríte o nástrahách alkoholu. Dobrý otec musí byť čiastočne tréner a policajt, kazateľ a učiteľ, priateľ aj nepriateľ, aby dosiahol vzťah, ktorý bude trvať oveľa dlhšie ako…

Kanye West šokoval fanúšikov. Na profilovku si dal foto ex-svokry Kris Jenner. Prečo muž toto urobí?

0 icon

Viac ako 17,8 milióna sledovateľov Kanyeho Westa čakalo prekvapenie. Rapper, bývalý manžel Kim Kardashian, totiž na profilovú fotografiu svojho instagramového účtu umiestnil fotografiu svojej bývalej svokry Kris Jenner.

Daniel Hevier dal deťom úžasný darček: Škola pre tvoju budúcnosť

0 icon

Začiatok školského roka som považovala sa výbornú príležitosť kúpiť deťom knihu od básnika, prozaika, dramatika, scenáristu, textára, výtvarníka a autora literatúry pre deti a mládež Daniela Heviera. Daniel Hevier dal totiž deťom úžasný darček v podobe knihy Škola pre tvoju budúcnosť – Nauč sa učiť sa pre seba. Prv ako zakotvila na…

Čo môžete urobiť pre mozog vašich detí? Povedzte im o troch návykoch pri učení

0 icon

„,Nemusím si robiť poznámky na hodine, pretože to všetko mám v knihe. Na písomku sa naučím deň vopred,“ aj takto argumentujú žiaci v súvislosti s učením. Niektorí vysokoškoláci môžu ešte dodať: „Nemusím ísť na prednášku, pretože si ju môžem pozrieť cez sociálne siete, alebo si nahrávku prednášky pozriem neskôr.“ Každý…

Armádny Magazín

Incident so stíhačkou. Čo sa stalo na letisku v Sevastopole

0 icon

Rusko, 2.október 2022 (AM) – Na letisku Belbek, ktoré sa nachádza v severozápadnej časti Sevastopolu neďaleko pobrežia Čierneho mora, došlo 1. októbra k mimoriadnej situácii. Niektoré podrobnosti o tom, čo sa stalo, uviedol vo svojom telegramovom kanáli guvernér mesta Michail Razvožaev.  

Americký film Southern Comfort, alebo likvidácia amerických vojakov Louisiane, ktorá nenudí a celkom pobaví

0 icon

Slovensko, 2.október 2022 (AM) – Dnes by som rád predstavil americký film Souther Comfort (1981), ktorý mám ozaj rád a ktorý má prednostné miesto v mojej zbierke filmov. K tomuto filmu sa z času na čas rád vraciam, aj keď môže dnes niekomu kamera tohto filmu pripadať trochu pomalá a scenár príliš…

Šojguova prefíkanosť odpísala americké raketomety HIMARS

0 icon

Rusko, 2.október 2022 (AM) – Rozpory medzi Kyjevom a Washingtonom sú čoraz silnejšie. Velenie NATO rozhodne odmieta dodať kyjevskému režimu diaľkové delá ATACMS. Ide o húfnice, ktoré by mohli umožniť Ozbrojeným silám Ukrajiny zasiahnuť takmer celé územie Belgorodskej, Rostovskej a dokonca aj Voronežskej oblasti. Reakcia NATO na vydieranie Kyjeva je dôkazom, že…

Andrej Fursov: Starý svet už neexistuje. Kam ľudstvo vykročí z bodu maximálnej voľby

0 icon

Slovensko, 2.október 2022 (AM) – Súčasná situácia je charakteristická tým, že keďže sa nenachádzame len v bode rozvetvenia, ale v bode mnohorozvetvenia, je tu veľmi ťažké predpovedať. Čo je mnorozvetvenie? Keď existuje možnosť implementácie niekoľkých možností naraz. A v tomto prípade na mnohom záleží – nie je to náhoda – v…

„Kornet“ sa naučil prerážať aktívnu ochranu tankov

0 icon

Rusko, 2.október 2022 (AM) – Pre ruský protitankový raketový komplex (PTRK) „Kornet“ sa spracúva algoritmus „dvojakého odpalu“, ktorý mu umožní oklamať systémy aktívnej ochrany tankov a ďalšej obrnenej techniky, tvrdí riaditeľ klastru výzbroje spoločnosti Rostech Bekchan Ozdojev.   [caption id="attachment_29659" align="alignnone"

FOTO DŇA

Na snímke dobový kostýmový sprievod cez Staré mesto Bratislavy pri príležitosti rekonštrukcie historického boja Bitka o Bratislavu - Prešporok 1620. V Bratislave 1. októbra 2022

Autor: TASR-Martin Baumann

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali