Zamestnanci FBI sú podrobení bezpečnostným previerkam s cieľom vyhnúť sa ohrozeniu z možných špiónov v rámci vnútornej siete. Avšak tí, ktorí boli zamestnaní z dôvodu ovládania cudzieho jazyka a poznatkov určitej kultúry, uvádzajú, že ich kariérnemu postupu sú kladené určité prekážky a zároveň nie sú oprávnení vykonávať určité úlohy.
Diskriminácia?
V rámci FBI bol vytvorený program Post-Adjudication Risk Management (PARM), ktorého úlohou je po 11. septembri 2001 dozerať na zamestnancov. Úlohou programu bolo sledovanie novoprijatých jazykovedcov, ktorí mali prístup k citlivým materiálom. Dohľad má zároveň zabezpečiť, aby nedošlo k donúteniu zo strany rodinných príslušníkov či priateľov k odovzdaniu informácii tretím osobám.
FBI podľa informácií Russia Today uviedla, že zaradenie zamestnancov do programu PARM nie je diskrimináciou. Dodatočné záruky sú nevyhnutné, aby zabezpečili udržanie štátneho tajomstva v tajnosti. Ďalší dohľad je zo strany FBI zdôvodňovaný aj kauzou Edwarda Snowdena, ktorý zverejnil utajované informácie NSA.
Dohľad nielen nad nováčikmi
Abdel-Hafiz, ktorý sa narodil v Egypte a v FBI pracuje ako lingvista od roku 1994, bol v roku 2012 zaradený do programu PARM bez varovania. Podľa jeho právnika Bobbyho Devadosa ak je niekto zaradený v programe, následne to má dopad na jeho kariérny postup.
Iný právnik, Jonathan Moore, ktorý tiež zastupoval zamestnancov zaradených do programu, uviedol, že ľudia mnohokrát nevedia, prečo sú súčasťou programu. Upresnil tiež, že súčasť programu môže byť aj rozmarom nadriadených, ktorí nechcú, aby konkrétny zamestnanec dosiahol kariérny postup.
Od roku 2012 narástol v FBI počet jazykovedcov až o 85 percent. Podľa Russia Today medzi najžiadanejšie jazyky v organizácií aktuálne patrí arabčina, čínština a perzština. Organizácia v sfére jazykov zamestnáva 36 000 ľudí a približne tisíc z nich predpokladá, že je súčasťou programu PARM.
ru