Americká a japonská vláda sa od roku 2011 zaujímajú o neobývaný ostrov Magešima s plochou len 8 km² zo súostrovia Ōsumi vo Východočínskom mori ako o novú lokalitu, kde sa môžu vykonávať tréningové cvičenia, známe ako praktiky pristátia v teréne.
Oslovená bola už aj istá tokijská developérska spoločnosť a podľa Japan Times by k vládnemu nákupu malo dôjsť do konca marca. Diskusie však narazili na nezhody, keďže medzi cenou navrhnutou vládou a sumou požadovanou developérmi bol 10-násobný rozdiel.
Z plánovaných 16 miliárd jenov už japonská vláda v rozpočtovom roku 2019 vyčlenila 596 miliónov jenov (cca 5,5 milióna dolárov) na rôzne prípravné výdavky vrátane posúdenia vplyvov na životné prostredie.
Spravodajstvo RT pripomína, že to nie sú prvé takéto americké cvičenia, ktoré sú zamerané na skúšky vzlietania a pristávania na úzkom kúsku zeme podobajúcej sa ploche lietadlovej lode. Podobné sa konali na námornej základni Atsugi v prefektúre Kanagawa, ale na silný zvuk prúdových lietadiel došlo toľko sťažností od miestnych obyvateľov, že nakoniec bolo treba presunúť cvičenia na inú lokalitu Iwakuni v prefektúre Jamaguči.
Na novovybranú lokalitu ostrova Magešima by sa mala presunúť základňa na ostrove Iwodžima, známom ako miesto jednej z najkrvavejších bitiek medzi Japonskom a USA počas druhej svetovej vojny, ktorá sa využíva na cvičenia od roku 1991, pretože podľa americkej strany je základňa príliš ďaleko od alternatívneho núdzového miesta pristátia v prípade zlých poveternostných podmienok.
Japan’s government to buy Mageshima island and let USN pilots practice carrier landings – https://t.co/SjCxXhFoYC pic.twitter.com/AgqRnKk9Qp
— Alert 5 (@alert5) 30. novembra 2018
Magešima je len niekoľko kilometrov blízko od správneho strediska Nišinoomoty na neďalekom ostrove Tanegašima. Ale do úvahy sa nevzali názory miestnych obyvateľov, ktorí sa pomerne málo dozvedeli, čo všetko to bude obnášať.
“Nevieme nič o konkrétnych podrobnostiach o dohode … mali by sme zvážiť všetky obavy, ako napríklad hluk, a obávam sa, že sa bude neskôr ďalej rozširovať,” uviedol protestujúci reprezentant miestneho zastupiteľstva Hiromi Nagano.
Magešimský starosta Shunsuke Yaita verí, že existujú “vhodnejšie spôsoby” na využívanie ich ostrova.
Americká vojenská prítomnosť v Japonsku zostáva nepríjemným bodom v americko-japonských vzťahoch, čoho príkladom je letecká a námorná základňa v Okinawe, kde bolo zabitých približne 200-tisíc Japoncov vrátane 94-tisíc civilistov, ale aj veľké škandály znásilňovania americkým vojenským personálom, takže už aj samotné miestne úrady chcú, aby základňu zrušili.
V súčasnosti je v Japonsku umiestnených približne 50 000 amerických vojakov na základe Paktu bezpečnosti po druhej svetovej vojne, ktorý zmenil krajinu na kľúčovú základňu pre americkú armádu v Tichomorí.