Ján Čarnogurský: Všetci vlastenci stoja za vládou

Ján Čarnogurský: Všetci vlastenci stoja za vládou

Bratislava 31. marca 2018 (HSP/Foto:TASR-Michal Svítok)

 

Pred dvoma desaťročiami sme vstupovali do západných organizácií s nadšením. Do dnešnej Európskej únie väčšina, do NATO, nuž našli sa aj takí. Do EÚ nás priťahovala sloboda cestovania za štúdiom, prácou, podnikaním, pevné právo, vyššia životná úroveň, demokratický systém vlády. Vtedy sme nevenovali pozornosť, že západné organizácie vybudovali Západoeurópania na svojich hodnotách, podľa svojich pravidiel.

Na snímke novovymenovaní členovia vlády SR, uprostred premiér Peter Pellegrini (Smer-SD)

Svojím spôsobom sú to obdivuhodné hodnoty, pravidlá aj organizácie. Ale tisícročné dejiny nás sformovali ako Stredoeurópanov, nie ako Západoeurópanov ani ako Východoeurópanov. Máme svoje pravidlá, svoje hodnoty, svoju kultúru aj svoje záujmy. Ako to býva medzi veľkými geopolitickými blokmi, sformovali sme sa skôr ako menšie národy. V minulosti nás to neťahalo ani na Východ ani na Západ. Je známe nadnesené porekadlo Uhorska: Extra Hungarie non est vita et si est vita, non est ita. Mimo Uhorska nie je život a ak je život, nie je taký.

Reklama

Historické podmienky po II. svetovej vojne nás vtiahli do východného tábora so všetkými jeho hodnotami a pravidlami ešte okorenenými komunizmom. Našou reakciou boli nežné revolúcie (v Rumunsku nie až tak nežná) a hrnutie sa do západných organizácií.

Naša bytostná rozdielnosť od Západoeurópanov začala vychádzať na povrch až postupne. Zatiaľ vieme pomenovať jednotlivosti a jeden veľký problém. Jednotlivosťami sú náš odpor proti jednotnej finančnej politike EÚ, proti ideológii gender, proti bezhlavému prijímaniu migrantov a ich rozdeľovaniu do jednotlivých štátov podľa kvót, zaťahovaniu do vojnových dobrodružstiev Západu a niektoré ďalšie. Veľkým problémom pre Západ je samotná existencia Ruska, ktoré mu bráni ovládnuť svet. A už sme pri aktuálnej kauze.

Reklama

V Anglicku našli v zlom stave bývalého sovietskeho/ruského rozviedčika Sergeja Skripala aj s jeho dcérou. Ich stav identifikovali ako následok pôsobenia nervovo-paralytickej látky novičok. Utrpel aj anglický policajt, ktorý ich našiel. Z útoku obvinili Rusko.

Skripala v roku 2004 v Rusku odsúdili za velezradu, po odhalení 10-tich ruských „spiacich“ agentov v USA Skripal patril do várky západných agentov, ktorých v roku 2010 vymenili za ruských. Odvtedy žil v Anglicku. Po prepuknutí Skripalovej aféry sa roztočilo ďalšie kolo protiruskej hystérie. Rusko obvinili na základe tvrdenia, že len Rusko má/malo novičok a len Rusko malo záujem potrestať Skripala ako výstrahu pre budúcich zradcov.

Rusko svoju účasť popiera a ukázalo sa, že novičok vyrábalo aj Anglicko. Anglicko, USA, Poľsko sa rozhodli za trest vykázať niekoľkých ruských diplomatov, ale najmä Anglicko a USA začali robiť nátlak na členov EÚ a NATO, aby každý vykázal niekoľkých ruských diplomatov.

Nátlak začali robiť aj na Slovensko. Klobúk dolu, slovenská vláda sa vzoprela. Ministra zahraničných vecí Lajčáka navštívili veľvyslanci USA aj Anglicka a žiadali vykázanie niekoľkých ruských diplomatov z Bratislavy. K anglosaskému nátlaku sa pripojil prezident Kiska. Prezident Kiska sa čoraz viac správa ako cudzí agent v Grasalkovičovom paláci.

Vláda Petra Pellegriniho musí kľučkovať, ale zatiaľ vzdoruje a ruských diplomatov nevykazuje. Minister Lajčák povolal slovenského veľvyslanca v Moskve na konzultácie.

Reklama

Nuž, prosím. Odpor proti anglosaskému nátlaku je ochranou slovenskej zvrchovanosti. Len zvrchované Slovensko dokáže plniť aj svoje európske poslanie. Ak podľahneme a vykážeme ruských diplomatov, budú nám v budúcnosti ukladať ďalšie úlohy. Vykázanie ruských diplomatov sa dotýka našich strategických záujmov. Rusko je našim historickým spojencom a máme osobitný záujem udržiavať vzťahy s Ruskom prinajmenšom na korektnej úrovni. Keby odrazu žiadali od Kanady, aby vykázala amerických diplomatov, urobila by to? Ruských diplomatov nemôžeme vykázať. Vláda Petra Pellegriniho sa hneď na začiatku svojho účinkovania ocitla v situácii, keď sa rozhoduje, s akým znamením vojde do dejín.

Slovenskí vlastenci musia podporiť vládu. Teraz ide bokom, či je niekto pravičiar alebo ľavičiar, všetci stojíme za vládou. Mali by sme ukázať, že rozhodnutie vlády v otázke diplomatov podporujeme. Aby vláda mohla poukázať pri ďalších návštevách amerického a britského veľvyslanca, že plní vôľu ľudu, keď odmieta vykázať ruských diplomatov. Podporu vlády ukazujme ako kto dokáže. Najlepšie by ju bolo ukázať aj na uliciach. Aj na nás záleží, či vláda vydrží odolávať anglosaskému nátlaku a ubráni slovenskú suverenitu alebo nevydrží. Teraz sa kladú hlbšie základy slovenskej štátnosti.

Ján Čarnogurský

 

Reklama

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

20:27

Ruský prezident Vladimir Putin sa v máji chystá navštíviť Čínu. Bude to jeho prvá zahraničná cesta od znovuzvolenia v prezidentskej funkcii v rámci snahy Moskvy o prehĺbenie vzťahov s Pekingom.

20:06

Pre Ukrajinu ešte nie je neskoro, aby zvíťazila nad Ruskom, ak spojenci splnia sľuby o dodaní ďalších zbraní. Uviedol to generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg,

20:05

Izraelské médiá informovali, že z mesta Rafah v Pásme Gazy ušli pred blížiacou sa izraelskou ofenzívou desaťtisíce ľudí. TASR prevzala informácie zo správy tlačovej agentúry DPA.

19:41

Prokuratúra v Madride odporučila, aby predbežné vyšetrovanie manželky španielskeho premiéra Pedra Sáncheza bolo zrušené. Uviedli to televízna stanica RTVE, noviny El País a ďalšie médiá s odvolaním sa na justíciu.

19:39

Švajčiarska potravinárska spoločnosť Nestlé odmietla tvrdenia mimovládnej organizácie Public Eye, podľa ktorej do svojich výrobkov v rozvojových krajinách pridávala cukor. V rovnakých výrobkoch na európskom trhu ich predáva bez cukru.

19:35

Európsky parlament hlasoval v Štrasburgu za zriadenie nového orgánu pre etické štandardy, ktorý bude bojovať proti korupcii v inštitúciách Európskej únie a sledovať pravidlá lobingu a korupcie. 

19:06

Generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg ocenil predbežnú dohodu medzi Nemeckom a Francúzskom o spoločnej výrobe moderných obranných systémov. 

Stoltenberg v Nemecku
Na snímke generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg, ktorý sedí v stíhačke Eurofighter, sa usmieva pred štartom počas návštevy taktickej letky 73 Steinhoff v meste Laage neďaleko Rostocku na severe Nemecka
19:05

Predsedu bulharského parlamentu Rosena Žeľazkova odvolali z funkcie, pretože bývalý koaličný partner ho obvinil z neplnenia si pracovných povinností.

19:02

Európsky policajný úrad rozbil zločineckú skupinu, ktorá sa zameriavala na cenné starožitné knihy. 

18:49

Benátky začali skúšobne vyberať poplatok od turistov, ktorí toto mesto navštívia na jeden deň bez prespania. Cieľom je obmedziť turistický nával, opatrenie však čelí aj kritike.

18:47

Vyšetrovatelia vlaňajšej tragickej streľby na Univerzite Karlovej sú blízko oznámenia motívu útočníka. Na rokovaní bezpečnostného výboru Poslaneckej snemovne to povedala dozorujúca štátna zástupkyňa (prokurátorka) Jana Murínová. Strelec podľa nej netrpel duševnou poruchou. 

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Plagát portugalskej Karafiátovej revolúcie sa nachádza v mestskom parku v Lisabone. Karafiátová revolúcia ukončila pred 50 rokmi diktatúru v Portugalsku

Autor: TASR/AP-Armando Franca

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Erik Majercak

Ivan Štubňa

Gustáv Murín

Milan Šupa

Peter Lipták

Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali