Američania útočia zo zásady voči slabým krajinám, ktoré navyše predtým oslabia ekonomickým embargom a sankciami.
V prípade s Venezuelou to však nemusí byť tak jednoduché. Napriek sociálnym problémom, ktoré Venezuela má (vďaka americkým sankciám a takisto zo strachu pred vnútornými politickými reformami), Venezuela disponuje jednou z najlepších latinskoamerických armád a takisto sa môže spoliehať na ekonomickú pomoc Ruska, Číny, Iránu a ďalších krajín.
Rusi dodali do Venezuely množstvo relatívne moderných zbraní, Venezuelčania majú k dispozícii systémy PVO S-300, pomerne moderné vzdušné sily a mohutné pozemné sily. K tomu treba prirátať členov dobrovoľníckych zoskupení, ktoré Venezuela formuje a ktorí majú pomáhať vládnym silám.
Americkí vojaci veľmi neradi umierajú, takže v prípade vojenského útoku voči Venezuele budú v prvom rade stáť Kolumbijci, Brazílčania či americkí spojenci z radov latinsko amerických štátov.
Ak Rusko dokáže diplomaticky zabrániť Američanom vtrhnúť do Venezuely, Maduro má veľké šance udržať sa pri moci.
V prípade, ak zasiahnu Američania vojensky, Maduro s vysokou pravdepodobnosťou padne, situácia sa však môže vyvinúť podobným spôsobom ako v Sýrii. Dlhotrvajúci konflikt bude znamenať, že Američania sa aj tak nedostanú k zásobám venezuelskej ropy, čo je hlavným dôvodom ich aktivít voči Venezuele.
Portál rusvesna píše o rastúcom politickom tlaku Američanov voči Venezuele. Americký viceprezident Mike Pence vystríha Madura, aby nezneužíval trpezlivosť USA a radšej dobrovoľne odstúpil.
Pence počas svojho vystúpenia na Floride otvorene povedal, že už sa skončilo obdobie dialógu a nastúpilo obdobie akcie. Diktatúra Madura sa musí skončiť, to sme však už počúvali aj ohľadne Asada.
Existuje aj teoretická možnosť, že v prípade vojny venezuelské sily zlikvidujú Guaidóa a odohrajú sa udalosti podobné udalostiam v Líbyii, kedy sa terčom útoku stala aj americká ambasáda. V roku 2012 zahynul v Lýbii americký diplomat Christopher Stevens a traja ďalší americkí občania, Stevens mal kontroverzie s Clintonovou a podľa článku securitymagazin nereagovali americké tajné služby a armáda tak, ako by v Lýbii mali (v čom niektorí vidia Clintonovej prsty a jej pomstu Stevensovi).
Takisto môže v prípade vojnových udalostí prísť k rôznym diverzným akciám, pri ktorých sa poškodia kľúčové súčasti venezuelského priemyselného komplexu, čo by mohlo znamenať nielen masívnu ekologickú katastrofu, ale zabránilo by to Američanom minimálne na niekoľko mesiacov využívať venezuelské ropné zdroje.
Taliansko pokračuje vo svojej antiamerickej politike ohľadne Venezuely. Taliani uviedli, že nepriznajú nelegitímne zásahy USA do venezuelského politického diania a Guaidóa za prezidenta Venezuely nepovažujú. Rusi, Čina a Irán považujú za legitímneho prezidenta Madura.
Portál rusvesna píše o tom, že Taliansko ako jediná z 28 európskych krajín otvorene odmieta priznať Juana Guaidóa za venezuelského prezidenta. Ďalšie štáty EÚ zaujímajú rôzne postoje k otázke Guaidóa. Španielsko, Francúzko, Británia, Holandsko a Nemecko podporujú americké predstavy, Taliansko je tvrdo proti, veľmi laxne a pod nátlakom Američanov konajú Rakúšania, Gréci, Cyprus a Slovensko.
Švédi navrhujú, aby EÚ podporila Guaidóa vo funkcii predsedu venezuelského národného zhromaždenia, ktorý by pripravoval nové a spravodlivé voľby vo Venezuele. Momentálne sa predstavitelia EÚ snažia, aby sa prijalo ultimátum Madurovi, ktorý má do 8 dní vyhlásiť vo Venezuele nové voľby.