Signálom pre tureckú ofenzívu sa podľa Kedmiho stalo rozhodnutie Trumpa stiahnuť americký vojenský kontingent zo Sýrie. Trump sa nikdy netajil tým, že považuje za zbytočné pôsobenie amerických vojakov v Sýrii, za Sýriu je zodpovedná Obamova administratíva. Erdoganova ofenzíva v severnej Sýrii však má globálny a strategický dopad na dva regióny – na Európu a Blízky východ.
Trumpova administratíva necíti potrebu zasahovať do sýrskych udalostí. Turecká akcia a ani Kurdi nepredstavujú pre USA bezpečnostné riziko, preto Trump necíti potrebu mínať financie amerických daňových poplatníkov. Okrem toho americkí vojaci nebudú chcieť zasahovať v chaotickej oblasti na bojovej línii, kde sa stretnú vojenské záujmy Turkov a Kurdov.
Podľa Kedmiho Ankara sleduje svojou ofenzívou na severe Sýrie niekoľko hlavných cieľov. V prvom rade predstavujú Kurdi priamu hrozbu pre bezpečnosť Turecka, Turci nerobia rozdieli medzi tureckými Kurdami, proamerickými Kurdami či proruskými Kurdami. Pre nich sú Kurdi jednoducho hrozbou pre Turecko. Pre Turkov je takisto dôležité posilňovať svoj geopolitický vplyv na Blízkom východe.
Tureckú ofenzívu možno vnímať aj v širšom aspekte určitej konfrontácie Turecka s EÚ a takisto netreba zabúdať na záujem Američanov o draftovanie Turkov späť smerom k Washingtonu. Z toho dôvodu sa Američania stávajú pomerne ústretovo k tureckým aktivitám, predstava, že by sa Turci natrvalo uhniezdili na strane Moskvy je pre Washington neprijateľná.