Hübel: Najväčším odporcom Dubčeka a spoločného štátu bol Pithart

Jozef Hübel

Bratislava 15. októbra (TASR/HSP/Foto: ceskatelevize.cz)

 

 

Spolu s Otom Černým moderoval prvú politickú talkshow v Československu po roku 1989 Co týden dal. V období, v ktorom sa rozhodovalo o osude Slovenska, sa stretával s kľúčovými lídrami, tí o ňom napokon rozhodli.

„Z českej strany bol najväčším odporcom spoločného štátu Petr Pithart. Na jednej strane sa tváril ústretovo, na druhej strane bol jedným z architektov rozčlenenia. Podpis tam dal nakoniec Václav Klaus. Ale Petr Pithart bol najväčší odporca Dubčeka a najväčší odporca spoločného štátu,“ povedal v exkluzívnom rozhovore pre TASR novinár, publicista a moderátor Jozef Hübel. Rozhovor je súčasťou projektu Novinári v cykle Osobnosti: tváre, myšlienky, ktorý sa počas októbra a novembra bude prioritne venovať téme 20. výročia rozpadu federácie.

-Spolu s Otom Černým ste moderovali vôbec prvú diskusnú politickú reláciu po Novembri ’89 Co týden dal. Aké boli jej začiatky? V čom sa líšila od podobných diskusií dnes?-

Bola to vlastne prvá politická talkshow po Novembri ’89. V tomto čase nebolo veľa nestraníkov, ktorí pracovali v Československej televízii – Slovensko. Asi traja, alebo štyria, sme vtedy chodili ako spravodajcovia do Federálneho zhromaždenia do Prahy. Zo Slovenska ja so Zuzanou Bubílkovou, neskôr aj Broňo Tesařík. Ja som vtedy moderoval prvú spravodajskú reláciu Udalosti, komentáre. Možno preto, že nás tam zo Slovenska nechodilo veľa, vedenie Československej televízie (ČST) vytypovalo moderátorov na prvé slobodné parlamentné voľby v júni 1990. Za Slovensko som to moderoval ja a za českú stranu Naďa Petrová, ktorá neskôr robila hovorkyňu federálnej vlády Mariána Čalfu. V súčasnosti pracuje ako editorka v Mladej Fronte Dnes. Vtedy si ma vytypovali ako človeka, ktorý by mohol robiť prvú politickú talkshow. Keďže som chodil do Federálneho zhromaždenia ako spravodajca, poznal som prakticky všetkých českých a slovenských politikov. Za českú stranu oslovili Otu Černého, ktorý dovtedy robil športového redaktora. Boli sme hodení do hlbokej vody a presne 21. októbra 1990 sme robili prvú veľkú politickú reláciu Co týden dal.

-Akí v nej boli hostia?-

Bol tam Milan Muška, vtedy predstaviteľ Komunistickej strany Slovenska, Ján Čarnogurský a za Čechov Daniel Kroupa, ktorý neskôr založil s Dlouhým stranu, ale vtedy ešte bol za Občanské fórum… Bol tam aj vtedajší šéf českých komunistov, režisér Jiří Svoboda, šéf KDÚ-ČSL, dnes už nebohý Josef Lux, Petr Toman, šéf vyšetrovacej komisie udalostí 17. novembra, tiež Jan Kavan, neskôr český šéf diplomacie, ale aj Milan Šútovec, vtedy vysoký predstaviteľ VPN a tiež Federálneho zhromaždenia. Jeden z prvých, ktorí tam boli, bol určite predseda SNS Víťazoslav Móric. Keď prišiel do ČST, mal pri sebe zbraň. To už bolo vo vypätých časoch, keď bola na Slovensku vojna o jazykový zákon, či bude schválená matičná verzia, alebo tá druhá. Keď sme sa ho pýtali, prečo má zbraň, odpovedal, že má zbrojný pas a dostal nejaké vyhrážky, takže sa bojí o svoj život.

-Aká bola diskusia?-

Prekvapivo veľmi konštruktívna. Hoci Víťazoslav Móric už vtedy ako jeden z mála pomenoval fakt, že na Slovensku sa vyrábajú polotovary a v Čechách je väčšina finálnej výroby. Hneď v prvej relácii to povedal takto nahlas a bolo to celkom sympatické, lebo to bolo tak. Vtedy už sa šuškalo o konverzii zbrojného priemyslu a o veciach, ktoré neboli veľmi príjemné.

-Konverzia podstatne ťažšie doľahla na Slovensko, kde spôsobila enormný nárast nezamestnanosti, ako na Českú republiku. Mohlo to mať vplyv na radikalizáciu názorov slovenskej verejnosti na vtedajšiu podobu federácie?-

Nie. Ja si myslím, že to bolo vyvolané umelo. Tí, ktorí sa venovali tejto problematike pred Novembrom ’89 vedia, že na Slovensku sa konverzia zaviedla oveľa skôr, ako po tom volal Havel a ešte pred Novembrom ’89. Ja sám som bol v roku 1988 robiť reportáž v Závodoch ťažkého strojárstva v Martine, kde sa vtedy namiesto tankov začali vyrábať stavebné stroje, nakladače a rýpadlá. Ten problém tam bol už dávno. Bolo to v našich rukách, to nám nenadiktovala Praha ani Havel. Keby sme si po rozpade federácie povedali, že chceme pokračovať vo vojenskej výrobe, kto by nám v tom zabránil? Veď odborníci, aj kapacity na výrobu tu ostali, to sa za pár rokov nevyparí. Celá táto téma sa spolitizovala a vina sa hodila na Havla. Áno, mal v tom prsty, ale záležalo aj na slovenskom politickom vedení, ako sa k tomu postaví vtedy prvá vláda národného porozumenia, na čele ktorej bol Milan Čič, neskôr vláda, ktorú v júni 1990, po víťazstve VPN na Slovensku, zostavil Vladimír Mečiar. Stal sa premiérom vďaka jedinému hlasu. Málokto si pamätá, že na VPN sa vtedy rozhodovalo medzi vtedajším federálnym ministrom hutníctva a ťažkého strojárstva Slavomírom Stračárom a Vladimírom Mečiarom. Mečiar vtedy dostal na predsedníctve VPN hlas od Fedora Gála a Jána Budaja. Ak by ho vtedy nepodporili, vývoj na Slovensku by smeroval niekde inde.

-Ale aj Mečiar vtedy napokon prehral boj o vládu…-

Po necelom roku Vladimír Mečiar a jeho vláda padla. Bolo to v dôsledku rozpadu VPN. V máji 1991 sa po necelom roku VPN rozdelilo na ODU-VPN a HZDS. Väčšinu vytvorilo KDH s ďalšími stranami a vládnuť začal Ján Čarnogurský. Čarnogurský našiel moc na zemi a zodvihol ju. Myslím si, že Mečiar, ako aj Čarnogurský, mohli zvrátiť stav v zbrojnej výrobe.

-Približne v tom čase prebiehala aj pomlčková vojna. Ako sa to prejavilo vo vašej relácii?-

Pomlčková vojna bola v našej relácii od začiatku. Začalo sa to v októbri 1990, vo Federálnom zhromaždení začali boje o to, aký bude názov spoločného štátu. Hovorilo sa vtedy o rôznych názvoch. Po prijatí vo Federálnom zhromaždení som informoval o poslednom názve štátu Česká a Slovenská federatívna republika. K tomu sa dospelo po rôznych kompromisoch.

-Istý čas sa dokonca názov štátu písal inak na Slovensku a inak v Čechách…-

Ako sa to prejavovalo v našej relácii? Keď som chodil do Prahy moderovať, mal som výhodu v tom, že Česi si nedovolili priamo kritizovať, že je tam príliš veľa slovenských hostí a priveľa slovenských názorov. Nikto mi nehovoril, že má vo vysielaní byť proporcia slovenských názorov jedna ku dvom. Je pravda, že sme potom s kolegom Otom Černým aj trochu rivalizovali v tom, kto sa viac dostane k slovu. Prvé naše relácie boli trochu naivné v tom, že aj my, aj hostia, sme boli veľmi slušní. Ale potom sa to začalo pritvrdzovať. V mojej poslednej relácii 3. februára 1991 bol prvý a poslednýkrát Vladimír Mečiar, za českú stranu Petr Pithart, bol tam Ľuboš Dobrovský, vtedajší federálny minister obrany, Ján Stráský, posledný federálny premiér po Mariánovi Čalfovi, bol tam Ladislav Pittner, Tomáš Sokol, vtedajší český minister vnútra, bola to mimoriadne silná zostava.

-Bolo ich tam už na prvý pohľad dosť veľa. Stihli v jednej relácii odkomunikovať to, čo chceli?-

Nie. Mali sme veľké oči. Pred reláciou sme si vždy s kolegom Černým sadli nad scenár a povedali sme si, že tam musíme vpratať štyri alebo päť tém. Keď sme zistili, že máme desať hostí, bolo to prakticky nemožné. Jedna alebo dve témy tam zazneli okrajovo. Konkrétne v tejto relácii s Mečiarom rezonovali zväzky ŠtB. Lustračný zákon bol veľký problém, ktorý v Česku dopadol inak ako na Slovensku. My sme ho neprijali nikdy.

-Ako sa správali českí a slovenskí politici v zákulisí?-

Bolo vidno, že v zákulisí sú priatelia. Ale na obrazovke si v zásade nič nedarovali. Z českej strany bol najväčším odporcom spoločného štátu Petr Pithart. Na jednej strane sa tváril ústretovo, na druhej strane bol jeden z architektov rozčlenenia. Podpis tam dal nakoniec Václav Klaus. Ale Petr Pithart bol najväčší odporca Dubčeka a najväčší odporca spoločného štátu.

-Práve Dubček vo svojom poslednom rozhovore pre nemecký týždenník Merian upozorňoval na to, že z pohľadu zahraničia to pôsobí dojmom, že odtrhnúť sa chcú Slováci. V skutočnosti práve česká strana trvaním na tom, že buď má ostať pôvodný model federácie, alebo nič, tlačí štát k rozpadu… Ako na vás pôsobil Dubček? Bol to politik, ktorý mal obdobie slávy už za sebou, alebo to bol človek schopný formovať slovenskú politiku aj do budúcnosti?-

Poviem to inak. Mali sme Alexandra Dubčeka v relácii 6. januára 1991. Na mňa pôsobil Dubček ako človek, ktorý je príliš slušný na novú dobu. Rozumel tomu, čo sa dialo, ale na tých supov, čo vtedy riešili politiku, bol príliš slušný. Nemyslím si, že by to ako politik manažérsky nejako zásadne posúval, ale prezident má byť v prvom rade symbol. A lepší symbol ako Alexandra Dubčeka sme na Slovensku nemali, ani nikdy mať nebudeme. Ak by sa bol stal prezidentom, otváral by nám dvere všade.

-…podobne ako Havel Čechom…-

…áno.

-Približne v tom období, keď ste moderovali Co týden dal, sa v skutočnosti spečatil osud Československa. Navonok to však nikto nepriznával, všetci, okrem Slovenskej národnej strany, hovorili skôr o pokračovaní spoločného štátu…-

Tretieho februára 1991 Vladimír Mečiar v našej relácii povedal, že je tvrdý zástanca spoločného štátu, predstavoval si ho približne ako konfederáciu. Proti boli ľudia ako Ján Kalvoda, ale predovšetkým Petr Pithart.

-Prečo boli Česi skôr za rozdelenie ako za voľnejší zväzok?-

V princípe, väčšina českej politickej reprezentácie sa nechcela rozdeliť. Aj to, že architektom rozchodu stal nakoniec Václav Klaus… Boli tam oveľa väčší odporcovia. Ale Česi mali stále pocit, že na nás doplácajú. Že sme len taký „prívesok“.

-A to naše „priživovanie“ by sa ešte zväčšilo, keby sa prešlo na iný model štátoprávneho usporiadania…-

Áno. Nesúhlasili s tým, aby presunuli na Slovensko nejaké významnejšie finálne výroby. My sme naozaj boli len hrubá výroba, oceliarne, huty, hrubá chemická výroba…

-To sa vtedy naozaj uvažovalo v rámci, že o výrobe rozhoduje primárne štát, nie investori?-

To bola fáza, ktorá, bohužiaľ, alebo našťastie, za spoločného štátu nenastala. Možno skôr, našťastie, lebo to by bola ďalšia vojna. Prvá vojna bola pomlčková, o usporiadaní štátu, a tá druhá by bola ekonomická. To je, našťastie, niečo, čomu sme sa vyhli. Väčšina podnikov zahraničného obchodu bola v tom čase v Čechách, boli tam silové ministerstvá, ktoré mali kontakty… Česi by nám to nepustili. Ak si aj dnes zoberiete rozmiestnenie globálnych firiem, ešte stále je veľa sídiel firiem pre Česko a Slovensko v Prahe. Z tohto pohľadu je dobre, že sme sa rozdelili.

-Nebola práve snaha o ekonomické osamostatnenie kľúčová?-

Boli aj iné dôvody. Nechcem podozrievať Václava Klausa z mocenských ambícií, ale v tom čase bol koniec-koncov len federálnym ministrom financií. Neskôr sa stal českým premiérom. Jeho ambíciou bolo, aby sa stal reprezentantom samostatného štátu a nie…

-…“dvoudomku“, ako to vtedy nazýval?-

Áno. On si nikdy nenašiel skutočný vzťah k Slovensku. Hoci sa tváril, že má rád Tatry a má ženu Slovenku, Slovákov v skutočnosti nemal veľmi rád. Viem to, lebo som ho ako moderátor veľakrát zažil, ako sa o nás vyjadroval s akýmsi dešpektom.

-A Havel? Bojoval za spoločný štát pro forma, z presvedčenia, alebo z povinnosti, keďže bol československý prezident?-

Zo začiatku to bolo jeho presvedčenie a potom, keď mal čoraz menej prívržencov, rezignoval. Zistil, že nemá na to a prestal bojovať.

-Ako na vás ľudsky pôsobili veľké politické osobnosti tej doby v osobnom kontakte? Dubček, Havel, Klaus, Mečiar, Čarnogurský…-

Mečiar bol veľmi zdržanlivý, človek nikdy nevedel, čo si naozaj myslí. Čarnogurský, myslím si, že nebol úprimný, nikdy nehovoril to, čo si myslel. Havel bol z českých politikov, z môjho pohľadu najotvorenejší, najľudskejší. Klaus sa správal vždy nadradene. Dokonca raz, keď som moderoval Udalosti a komentáre a mal som ho ako hosťa, sme sa cez jeho sekretariát dohodli, o čom budeme hovoriť. Keď prišiel večer do štúdia, chcel mi diktovať, čo sa ho mám pýtať. Povedal som, že na tom sme sa nedohodli, že v takom prípade mohol prísť do štúdia sám. Napokon sme zvolili kompromis, prvú otázku som mu položil tú, ktorú chcel, a potom som sa už pýtal ja.

-To už asi nemal veľmi na výber, keďže relácia už bežala…-

Áno, to už nemal veľmi na výber. Ale najnormálnejší sa mi zdal Alexander Dubček, nech to znie akokoľvek.

-V čom to bolo?-

On ostal človekom. Ľudský prístup, aký mal v roku 1968, mu ostal. Hoci už po Novembri ’89 videl, že sa mu niektorí ľudia snažili ubližovať, veľkým podrazom bolo, že mal sľúbenú funkciu federálneho prezidenta a nakoniec sa zákulisnými ťahmi stal prezidentom Václav Havel. Po takýchto podrazoch som pochopil istú zdržanlivosť Alexandra Dubčeka. Ale napriek tomu bol jeho veľký formát v tom, že to dokázal preglgnúť a ostal človekom.

-Ako sa v tom čase menili postoje slovenských politických subjektov k možnosti osamostatnenia Slovenska?-

Nikdy som nepochopil úlohu KDH. Prvý, ktorý vystúpil s témou samostatnej slovenskej hviezdičky na európskom nebi, bol Ján Čarnogurský. Vieme, ako sa potom zachoval pri hlasovaní o vzniku samostatného štátu, ktorý KDH nepodporilo.

-Mne pán Čarnogurský v jednom rozhovore povedal, že on v roku 1992 nemal už žiadne pochybnosti o tom, že sa Slovensko osamostatní, skôr sa obával toho, aké po tom osamostatnení bude. Že jeho otec bol poslancom snemu prvej Slovenskej republiky, ktorá v dôsledku zlej politiky dopadla zle. A on jednoducho nechcel, aby aj nová Slovenská republika začala zle…-

Musím povedať, že Jánovi Čarnogurskému som nikdy nerozumel. Jeho otec bol politický funkcionár za slovenského štátu. Ján Čarnogurský sa radil k disedentu, ale pritom mohol vyštudovať právnickú fakultu s titulom JUDr. Ktorý disident mohol za socializmu vyštudovať právnickú fakultu? Nikdy naostro vo väzení nesedel, až pár dní pred koncom režimu. Neviem, ako on trpel za minulého režimu. Viem, že môj otec, ktorý bol vyhodený zo strany v roku 1968 po ročnom členstve, kde vstúpil presvedčený o tom, že je možné obrodiť socializmus s ľudskou tvárou, bol dvadsať rokov postavený mimo spoločenského diania. Zobrali mu pas a naša rodina nesmela nikam vycestovať. Neviem, či Čarnogurský takto trpel. A nepochopil som ani jeho hlásenie sa k symbolu normalizácie Gustávovi Husákovi. Nepochopil som ani jeho orientáciu proti NATO, pro rusky orientovanú politiku.

-V tom čase ale ani ostatné slovenské politické strany, s výnimkou SNS, nemali jednoznačný postoj za rozdelenie Československa…-

Keď sa rozdelilo VPN, bola jasne za zachovanie Československa ODÚ-VPN, ale jednoznačne za rozdelenie štátu nebolo ani HZDS. Mečiar sa neskôr otočil o 180 stupňov, ale zase aspoň jasne povedal, že je to preto, že sa inak nedá. Pre mňa je najväčší problém to, že rozhodli „o nás bez nás“, že to urobili bez ľudí. Sadli si vtedy s Klausom v nejakej záhrade a rozhodli.

-Vy ste vtedy už pôsobili ako spravodajca v Poľsku…-

V roku 1992 už som bol v Poľsku, kam ma odpratali po tom, ako som bol nepohodlný pre niektorých politikov, najmä Havla s Klausom.

-Ako rozpad Československa vnímali Poliaci?-

Poliaci nevedeli pochopiť, prečo sa rozpadávame. Poľsko je ucelený národ, žije v ňom 99 percent Poliakov, možno nejaké minimum menšín. Nevedeli pochopiť, že dvaja, ktorí žili spolu vyše 70 rokov, sa nevedia dohodnúť na ďalšej existencii. To bol asi ten hlavný obraz. Ale v Poľsku sa ma to už až tak nedotýkalo. Dotýkalo sa ma tam to, čo sa tam dialo. Bolo to veľmi zaujímavé, bol som tam v období, keď už bol prezidentom Lech Walesa. Čo sa týka Československa, mohol som informovať len o tom, čo hovoria Poliaci o tom, čo sa deje v Československu. Deväť z desiatich správ nebolo pozitívnych o Mečiarovi. Televízia a rozhlas mi „nedávali“ skoro nič, preto som písal do denníka SME. Tam som si „zarobil“ na odvolanie z Varšavy.

-Takže vznik Slovenskej republiky ste zažili ako nezamestnaný…-

Federálna televízia fungovala ešte pol roka po rozpade štátu ako Československá televízia. Praha mi ponúkla, aby som bol ich zamestnancom s tým, že postupne by som mal prejsť na češtinu, čo som odmietol. V októbri 1992 som vo Varšave skončil, čiže ešte pred rozdelením samostatného štátu, a odvtedy až do apríla 1993 som robil v rádiu Slobodná Európa na Slovensku a v Mníchove. Tam sme hovorili o rozpade federácie naozaj veľmi otvorene a tvrdo.

-V rádiu Slobodná Európa sa už asi nedalo hovoriť o politických tlakoch…-

S výnimkou toho, že isté osoby rádio sabotovali. Vtedy už bolo HZDS pri moci, bola to druhá Mečiarova vláda od júna 1992 do decembra 1992 a potom to pokračovalo až do marca 1994. Vtedy HZDS totálne sabotovalo, aby sa ľudia vôbec vyjadrili pre rádio Slobodná Európa. Mne sa vtedy podarilo dostať do jedného okrúhleho stola Milana Kňažka ako predstaviteľa vtedy ešte HZDS, a to bol vlastne prvý človek, ktorý si sadol do štúdia v rádiu Slobodná Európa a bol ochotný hovoriť. Dovtedy ho všetci ostatní ignorovali. Vnímali ho ako protislovenské, čo vôbec nie je pravda. My sme sa iba snažili objektívne informovať a myslím, že to aj objektívne bolo. Robil som tam so Štefanom Hríbom, s Mariánom Bednárom, Ľubou Lesnou, Janou Juraňovou, Milanom Žitným…

-Ohľadom rozdelenia sa hovorilo aj o tom, že Česi nechceli Slovensko s Mečiarom na čele, tak ho Mečiarovi nechali. Vnímali ste to aj vy tak?-

Vyzeralo to tak. Vtedy mal Vladimír Mečiar takú podporu, že si možno povedali, „ak urobíme čokoľvek, aj tak to nezmeníme“. Aj tak tí Slováci pôjdu za Mečiarom ako husi, a tak to vyznelo, ako keby nás nechali napospas Mečiarovi. Lenže, samozrejme, neuvedomili si, že Slovensko nie je iba Mečiar, že existujú aj iní a nakoniec sa to potom ukázalo aj v členení HZDS, odišiel Kňažko, potom skupina okolo Vojta Tkáča, Krajči, Maxon atď., postupne mu tam veľa verných nezostalo.

-Ako hodnotíte prvý rok existencie Slovenska? Aj keď nás okamžite uznalo obrovské množstvo štátov, vznik nového štátu je vždy veľké riziko. O to väčšie, ak ten štát len pár rokov predtým bol ešte komunistický… Keby ste mali oznámkovať prvé roky Slovenska z hľadiska toho, čo všetko hrozilo a ako to nakoniec prebehlo, ako by ste to hodnotili?-

Východisková báza pre obidva štáty bola obrovsky rozdielna. Česi de facto kontinuálne pokračovali v tom pozitívnom, čo predtým vytvorilo Československo. Tým, že mali väčšinu finálnej výroby, nemali problém najmä ekonomicky sa chytiť. Slovensko de facto začalo od nuly. My sme si vlastne museli všetko vybojovať, vydobyť, postaviť na nohy, aj investície. Obrovským úspechom bolo to, že sa nám v roku 1991 podarilo dostať na Slovensko Volkswagen. Hoci vtedy to mohlo vyzerať všetko inak, pretože v hre bol iný, silnejší súper a to General Motors. Už to bolo na spadnutie, zástupca General Motors Andrej Barčák, bývalý federálny minister zahraničného obchodu, vtedy veľmi presadzoval, aby General Motors prišiel vyrábať do Bratislavy opely. Po nástupe Mečiara sa to otočilo a vyhral Volkswagen. Chvalabohu, že tento investor prišiel. Tým sa vlastne naštartovala nielen automobilová výroba, ale aj slovenská ekonomika. Najväčšiu zásluhu mal na tom Jozef Uhrík, ale aj súčasný štátny tajomník ministerstva školstva Štefan Chudoba. Vtedy Slovensko ukázalo, že nie sme len nejaká zásobáreň plechov, ale že vieme vyrábať aj sofistikované výrobky. Potom sa to vlastne naštartovalo… Na druhej strane, obdobie rokov 1994 až 1998, bolo obdobím divokej privatizácie. Vlastne prebiehala už aj v skorších rokoch.

-Napríklad malá privatizácia bola už skôr…-

Začalo sa to vlastne už v rokoch 1991 – 1992. Vtedy sa „rozdali“ tie najlukratívnejšie podniky a vtedy už boli tí prví zbohatlíci. Zväčša to boli bývalí komunisti, ktorí sa dostali k majetkom. Rozhľadený človek, ktorý bol absolútne zorientovaný v ekonomike, ako bol Vladimír Lexa, presne vedel, na akú strunu treba hrať. Je to stále človek, ktorý, myslím si, že rozdáva karty slovenskej ekonomike napriek tomu, že sa o ňom nehovorí.

-Informácie sú v podnikaní obrovská výhoda a fakt je, že ten, čo štrngal kľúčmi na námestí, nemohol mať také informácie ako ten, čo bol za socializmu v Štátnej plánovacej komisii…-

Áno… Ale keď sa vrátime k tej známke – naša východisková známka bola niekde okolo štvorky. A kde sme sa dostali dnes? To je možno taká dvojka. Nehodnotil by som to na jednotku, ani jedna mínus, pretože jednostranná orientácia na automobilový priemysel je zraniteľná. Nehovorím, že je to zlé, je dobré, že ho tu máme, ale paralelne by sme mali budovať ešte tri oporné nohy, aby sme stáli pevne na štyroch nohách. Automobilový priemysel je len jedna noha.

-Ako hodnotíte kupónovú a neskôr dlhopisovú privatizáciu? Lebo to bol tiež kľúčový proces, ktorý prebiehal paralelne s rozpadom štátu…-

Kupónová privatizácia bola ako myšlienka veľmi dobrá. Poznám ľudí, ktorí sa vložením malej sumy dostali pri istom boome akcií k slušným peniazom. Keď ste v tom čase vložili tisíc korún a akcie dosiahli istú hodnotu, mohli ste si vybrať aj 150.000. A keď to mali dvaja členovia rodiny, tak to bolo 300.000 korún, čo boli v roku 1992 veľmi slušné peniaze. Čiže, myšlienka ako taká bola veľmi dobrá, ale jednoducho povedalo sa A a nepovedalo sa B. Nedotiahlo sa to možno do fázy úspešnej realizácie. Václavovi Klausovi sa vyčítalo, že zásluhou tejto nedokonanej privatizácie možno krachlo veľa podnikov a veľa ľudí prišlo o peniaze.

-Dlhopisová privatizácia, ktorú robil Mečiar, vyzerala byť na prvý pohľad ľudovejšia, lebo každému garantovala aspoň hodnotu toho dlhopisu…-

Áno, samozrejme. Aj tá dlhopisová ako myšlienka nebola zlá, ale povedzte mi, okrem pár ľudí, ktorí sa orientovali v predaji a kúpe dlhopisov, kto z toho mal nejaký osoh? Pár ľudí, ktorí sa v tom vyznali a vedeli, ako to chodí, na tom nenormálne zbohatlo, ale väčšina ľudí z toho nemala nič. Potom nám vrátili nejakú symbolickú sumu, ale štátu sa to stále oplatilo, štát na tom zarobil.

-Ak si niekto narodený po roku 2000 zoberie učebnicu dejepisu, číta tam fakty, ako napríklad pomlčková vojna, diskusie o deklarácii, hlasovanie, vznik samostatného Slovenska… Aký je rozdiel medzi dejepisnými faktami a realitou, ktorú ste osobne zažili?-

Priznám sa, že neviem, čo si mám o tom myslieť, pretože napríklad moja 17-ročná neter nevedela, kto bol Dubček. Keď generácia 17- až 20-ročných ľudí nevie, kto je Dubček, tak ja potom neviem, čo majú v učebných osnovách. Myslím si, že realita bola vtedy iná. Napríklad v roku 1992 bola celospoločenská nálada aj v Čechách aj na Slovensku nastavená tak, že keby bolo referendum ako najvyššia forma priamej demokracie, tak by sa federácia nebola rozpadla. Väčšina ľudí na Slovensku aj v Čechách bola za zachovanie štátu. Skôr či neskôr by ale k rozpadu federácie došlo. Ale možno, že by sa to oddialilo. Možno raz dejiny ocenia Vladimíra Mečiara a Václava Klausa, že urobili niečo, čo nenájdeme nikde vo svete, že nekrvavou formou rozdelili jednu krajinu na dve, ktoré dnes fungujú. Ale na druhej strane si myslím, aj Klaus to nedávno priznal, že 15-miliónová krajina sa úplne inak presadzuje aj vo svete ekonomických vzťahov ako dve krajiny, ktoré majú 10 miliónov a 5,5 milióna obyvateľov. Toto je možno daň za to, že sme sa rozpadli, že sú to dve malé ekonomiky. Takto sme boli jedna, možno stredne malá, ale ekonomika, ktorá mala vo svete svoju tradíciu a meno. Značka Československo rezonovala všade. Slovensko bude potrebovať ešte veľa rokov, aby podobne rezonovala značka Slovensko. Celé to bude závisieť aj od vývoja v Európskej únii. Ak by sa Európska únia rozpadla, bolo by to pre nás veľmi zlé. Aj priestor na kooperáciu s Českom je taký ako s hocikým iným, ale keď niekto hovorí o nadštandardných vzťahoch, dovolím si tvrdiť, že v ekonomickej oblasti vzťahy nie sú nadštandardné. Možno tie medziľudské ostali, ale tie ekonomické určite nie.

-A malo by zmysel snažiť sa o nadštandardné vzťahy v ekonomike?-

Máme na čom stavať, máme veľmi podobnú legislatívu, to znamená najmenšie bariéry ako úspešne fungovať. Nedávno zaznela myšlienka mať spoločnú letku pri obrane štátu, prečo nie? Som za to, aby takéto spoločné projekty boli, ale aby to nebolo v dominantnosti jednej krajiny, ale na princípe rovnocennosti.

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

icon NAJČÍTANEJŠIE

iconNAJNOVŠIE

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

icon FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Vybrali sme

Nadal sa pre problémy s chrbtom odhlásil z turnaja v Rotterdame

0 icon

Rotterdam 25. februára 2021 (TASR/HSP/Foto:SITA/AP-Hamish Blair)   Španielsky tenista Rafael Nadal vo štvrtok oznámil, že pre problémy s chrbtom nebude štartovať na turnaji ATP v holandskom Rotterdame. Podujatie sa začne v pondelok 1. marca Druhého hráča svetového rebríčka pripravil rovnaký zdravotný problém začiatkom februára aj o účasť na ATP Cupe.…

Vláda SR znížila dotáciu na modernizáciu športovej infraštruktúry a stopla projekt výstavby cyklistického centra

0 icon

Bratislava 25. februára 2021 (SITA/HSP/Foto:SITA-Branislav Bibel)   Slovenská vláda skresala o viac ako 20 miliónov eur financie na modernizáciu športovej infraštruktúry na roky 2021 a 2022. V aktuálnom roku na projekty v tomto smere pôjde namiesto plánovaných 46,5 milióna len 25,7 milióna eur, v roku 2022 ide o pokles z…

Vnímam, že existuje zhoda na potrebe reformy slovenskej justície, uviedla Kolíková

0 icon

Bratislava 25. februára 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR-Dano Veselský)   Odborná verejnosť sa zhoduje na potrebe zmeniť súdnu mapu. Zriadenie samostatného správneho súdnictva odborníci a ľudia z praxe vnímajú ako dobrý a dôležitý krok. Vyplýva to z okrúhlych stolov, ktoré zorganizovalo Ministerstvo spravodlivosti SR v uplynulých dňoch. Ministerka spravodlivosti Mária Kolíková (Za ľudí)…

Čína schválila ďalšie dve vakcíny proti ochoreniu COVID-19

0 icon

Tchaj-Pej 25. februára 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR/AP-Ng Han Guan)   Čína vo štvrtok schválila ďalšie dve vakcíny proti koronavírusu pre širšie použitie. Tamojšie regulačné orgány podmienečne odobrili očkovaciu látku od štátnej spoločnosti Sinopharm a druhú od súkromnej firmy CanSino Už predtým Čína schválila dve vakcíny proti koronavírusu, ktoré používa v rámci svojej…

Pamiatku Petráka si na jeho pohrebe uctili stranícki kolegovia i vedenie NRSR

0 icon

Bratislava 25. februára 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR-Martin Baumann)   Pamiatku zosnulého poslanca Národnej rady (NR) SR Ľubomíra Petráka si vo štvrtok na jeho pohrebe pripomenuli aj jeho stranícki kolegovia zo Smeru-SD, vedenie parlamentu i ďalší poslanci Smútiacej rodine a prítomným sa prihovorila aj prezidentka SR Zuzana Čaputová. Jej vyjadrenie prečítal Petrákov priateľ…

Podvodníci ponúkli členským štátom EÚ najmenej 400 miliónov falošných vakcín

0 icon

Brusel 25. februára 2021 (TASR/HSP/Foto:Pixabay)   Podvodníci ponúkli členským štátom EÚ dosiaľ už približne 400 miliónov falošných očkovacích dávok proti COVID-19 v hodnote asi troch miliárd eur. Uviedla vo štvrtok tlačová agentúra Reuters s odvolaním sa na vyjadrenie dvoch nemenovaných vysokopostavených predstaviteľov Európskej komisie Agentúra pripomenula, že nešpecifikované zločinecké kruhy…

Minister Mičovský rokoval s veľvyslancom Francúzskej republiky v SR

0 icon

Bratislava 25. februára 2021 (HSP/Foto:Úrad vlády SR)   Minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Ján Mičovský absolvoval online stretnutie s mimoriadnym a splnomocneným veľvyslancom Francúzskej republiky v Slovenskej republike J.E. Christophom Léonzim. V takmer viac ako hodinovom rozhovore sa spoločne venovali viacerým témam, ktoré napomôžu vzájomnej spolupráci, výmene skúseností a…

USA zakázali Dobroslavovi Trnkovi vstup na svoje územie

0 icon

Washington 25. februára 2021 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto:TASR-Jakub Kotian)   Americký rezort diplomacie vo štvrtok zakázal bývalému generálnemu prokurátorovi SR Dobroslavovi Trnkovi a jeho synovi Jakubovi vstup na územie USA. Dôvodom je ich účasť na závažnej korupcii, uvádza sa na webovej stránke amerického ministerstva zahraničných vecí O zákaze vstupu pre Dobroslava Trnku…

Podľa informácií Kotlebu na pokyn slovenskej vlády bola v Egypte vykonaná policajná razia na Slovákov, ktorí údajne chceli doviesť lieky s Ivermektínom

0 icon

Bratislava 25. februára 2021 (HSP/Foto:SITA-Branislav Bibel) Marian Kotleba z ĽSNS v parlamente vyhlásil, že vláda Igora Matoviča (OĽaNO) na jednej strane tvrdí, že robí všetko pre to, aby pre Slovákov zabezpečila lieky na koronavírus, no na druhej strane vraj slovenskí veľvyslanci v zahraničí (v tomto prípade konkrétne v Egypte) informovali…

Vicepremiérka Remišová rokovala so županmi o eurofondoch

0 icon

Bratislava 25. februára 2021 (HSP/Foto:TASR-Jakub Kotian)   Regionálny rozvoj čakajú v novom eurofondovom programovom období viaceré zmeny. Vicepremiérka Veronika Remišová dnes rokovala s predstaviteľmi združenia SK8. Témou rozhovoru s predsedami samosprávnych krajov boli doterajší stav čerpania eurofondov, príprava na nové programové obdobie, ako aj opatrenia, ktoré nasmerujú európske zdroje jednoduchšie…

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Pavel Polák

Mutanti

0icon

Neviem presne, čo obsahujú očkovacie látky od spoločností Pfizer/Biontech a Moderna, nie som virológ ani biochemik. Ale jedno viem iste. Nie sú to vakcíny. Ten názov sa používa len preto, že ľudia na celom svete vakcínam dôverujú...každý z nás bol v minulosti vakcinovaný proti niektorým chorobám. Pre spresnenie pred tromi rokmi som sa…

Pavel Jacz

Sčítanie ľudu je obyčajná fraška na otravovanie ľudí.

0icon

Ten, kto už vyplňoval v týchto dňoch nezmyselný dotazník štatistického úradu sa musel diviť. "Neanonymný" dotazník (rodné číslo, ktoré majú všetky štátne inštitúcie zaregistrované spolu s vašou identifikáciou o Vás prezradí všetko). Všetko, načo sa elektronické zrátanie obyvateľov na Slovensku pýta, neprinesie žiadnu novú informáciu pre inštitúcie. Vezmime si to…

Ivan Lehotský st.

O mládeži, aj o všeličom inom

0icon

Pavol Országh Hviezdoslav už prvými slovami vo svojej básni Ó, mládež naša, tys´ držiteľkou rána... vyjadril myšlienku, že v mládeži je nádej posunúť Slovensko do lepšej budúcnosti. On i národní buditelia boli presvedčení, že výchovou mládeže k pracovitosti, ku krásnemu vzťahu k prírode, k pohybu, k záujmu o históriu, kultúru…

Peter Švec

Keď sú vojská nedisciplinované generál nemá autoritu: Sun-Tzu? 9.

0icon

Pokračujem 9. časťou z trinástich zo seriálu múdrostí staročínskeho Majstra Sun.  Tento originálny autorský preklad z roku 1996 poskytujem pre Inštitút sociálno-ekonomických otázok, pre Armádny magazín v Hlavných správach a pre všetky médiá, presadzujúce slobodu slova, ktoré si ho osvoja. Je určený pre všetkých múdrych vlasti oddaných Slovákov bez ohľadu na národnosť, ktorí chcú…

Marián Tkáč

Naši drahí hlupáci tam hore: chorých liečte a zdravých nechajte na pokoji!

0icon

Nie, tí tam hore si nezaslúžia iné meno: hlupák je totiž aj ten, ktorý činí čo nevie, a aj ten, ktorý činí, čo mu iní prikážu. To, čo s nami utajení samovládcovia sveta zamýšľajú, to raz v náznakoch, inokedy otvorene dávajú najavo. Zbigniew Brzezinski, poľský rodák, zakladateľ Trilaterálnej komisie, ktorá sa podieľa na…

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

TopDesať

10 domov v Belgicku, ktoré sú také škaredé, až je neuveriteľné, že vôbec existujú

0 icon

Vďaka blogerovi Hannesovi Coudenysovi a samozrejme aj samotným architektom sa Belgicko stalo notoricky známou krajinou pre svoje bizarné budovy. V roku 2012 sa Coudeny rozhodol začať dokumentovať zvláštnosti belgickej architektúry na Instagramovom účte s názvom „Ugly Belgian Houses“, alebo teda po našom "Škaredé domy v Belgicku", ktorým dáva belgické výtvory do povedomia nadšencom…

Prekliata budova Dakota a záhadné udalosti

0 icon

Newyorská budova, ktorú v rokoch 1880 až 1884 postavili na 72. ulici v mestskej časti Upper West Side na Manhattane, sa vždy spájala so záhadnými udalosťami. Prinášame ďalší zaujímavý článok o udalostiach, ktoré sa jednoducho vysvetliť nevedia. Budovu Dakota navrhol architekt Hnery Janeaway Hardenbergh (1847 až 1918). Jej výstavbu financovali Newyorčania Isaac Merritt…

Y2K: Najväčší podvod v dejinách? 1. časť

0 icon

Y2K, označované aj ako chyba tisícročia, je predmetom nášho ďalšieho článku, v ktorom vám priblížime, o čo vlastne išlo. 31. decembra 1999 celý svet s napätím čakal, čo spôsobí tzv. „problém roku 2000“. Nakoniec sa nič vážne nestalo a mnohí tvrdia, že išlo o najväčší podvod v dejinách. V rámci dvojdielneho článku sa spoločne pozrieme na údajne…

10 celebrít, ktoré ukrývajú nečakaný skrytý talent

0 icon

Celebrity žijú pod mikroskopom. Napriek tomu sa niektorým z nich podarilo ukryť tajný talent. Čomu sa venujú mimo herectva či hudby? Niektoré z celebrít sa začali venovať maľovaniu ešte pred tým, ako sa stali celebritami, iné objavili svoj talent až neskôr v živote. Niektoré celebrity maľovali pod pseudonymom a je možné, že si…

Satan a jeho tajné posolstvá 1. časť

0 icon

Elvis Presley, The Beatles, Led Zeppelin, Judas Priest ... Množstvo hudobných interpretov sa stretlo s obvineniami, že ich texty obsahujú tajné Satanove posolstvá, ktorý vzývajú zlé bytosti. Čo je na tom pravdy, sa pozrieme spoločne v rámci dvojdielneho článku s názvom Satan a jeho tajné posolstvá. Neuvedomená správa je zamaskované znamenie, ktoré človek za…

Vo svete IT

Ľudia so sklonmi k extrémizmu si nedokážu poradiť so zložitými úlohami: Tvrdí to nová štúdia

0 icon

Extrémizmus každého druhu môže byť nebezpečný. Jedinci sa môžu v určitých prípadoch obrátiť na násilie, aby dokázali všetkým naokolo svoju pravdu. Bol to práve extrémizmus, ktorý prispel k nespočetnému množstvu tragédií, píše portál IFLScience. Výskumníci z University of Cambridge však tvrdia, že prišli na to, čo môže stáť za extrémistickým…

Toto je TOP 10 celosvetovo najpopulárnejších smartfónov za rok 2020. Zoznam vás určite prekvapí

0 icon

Každoročný rebríček najpopulárnejších smartfónov za predošlý rok je opäť na stole. Tentokrát prišla s komplexným reportom za rok 2020 analytická spoločnosť Omdia, ktorej výsledky boli zverejnené na zahraničnom portáli Phonearena.com. Spoločnosť Omdia vytvorila zoznam „najpopulárnejších“ smartfónov za rok 2020, ktorý vychádza z celkových dodávok týchto zariadení po celom svete. Výsledky…

Google Mapy dostávajú tmavý režim. Takto si ho môžu aktivovať prví šťastlivci, ktorí ho už majú k dispozícii!

0 icon

V priebehu včerajšieho dňa sme vás informovali o tom, že spoločnosť Google začala s distribúciou viacerých nových funkcií pre Android smartfóny. Jednou z nich je aj natívna podpora tmavého režimu pre aplikáciu Google Mapy. Tmavý režim v Google Mapách je postupne distribuovaný Spoločnosť Google v súvislosti s uvoľnením tejto funkcie…

Sčítanie obyvateľov 2021: Kde, kedy a ako? Pozor, prebieha online!

0 icon

Sčítanie obyvateľov na našom území má dlhú históriu, ktorej začiatok sa datuje ku koncu 18. storočia. Ide tak o jeden z najstarších druhov štatistík, ktorý sa v pravidelných intervaloch opakuje. Jeho cieľom je zistiť nielen to, koľko ľudí žije na území štátu, či miest, ale aj zistiť bližšie demografické informácie…

YouTube dá rodičom čoskoro viac kontroly nad obsahom, ku ktorému pristupujú ich ratolesti

0 icon

YouTube oznámil pre používateľov, hlavne rodičov, nový nástroj, prostredníctvom ktorého budú môcť lepšie prispôsobiť obsah pre svoje ratolesti. Nový nástroj v rámci rodičovských nástrojov má ponúknuť deťom viac slobody v porovnaní s YouTube Kids účtami, ale rovnako im bude obmedzený prístup k nevhodnému obsahu. YouTube Kids služba bola predstavená ešte…

Armádny Magazín

Izraelský analytik Kedmi odhalil zákerný plán USA o obetovaní Ukrajiny

0 icon

Izrael, 25. februára 2021 (AM) – Izraelský expert Jakov Kedmi uviedol, že USA nedokázali „podplatiť“ Ruskú federáciu tým, že jej odovzdali pobaltské štáty a Ukrajinu.   Dnes je hlavným geostrategickým cieľom Washingtonu narušenie vzťahov medzi Ruskom a Čínou. Obe mocnosti považujú Američania za kľúčových oponentov. Moskva vystup

Debut slovenského rýpadla na vojenskej výstave v Abu Dhabí

0 icon

Abu Dhabí, 25. februára 2021 (AM) - História spoločnosti CSM INDUSTRY sa v Československu začala písať v roku 1967. V roku 1976 sa začala výroba legendárneho univerzálneho dokončovacieho stroja UDS. Za 50 rokov sa na celom svete vyrobilo a exportovalo viac ako 30 000 strojov a konštrukčných mechanizmov UDS. Stroj je…

Ako cvičenie NATO takmer vyvolalo jadrovú vojnu so ZSSR

0 icon

Rusko, 25. februára 2021 (AM) – Kvôli rozsiahlemu cvičeniu NATO Able Archer sa ZSSR v roku 1983 pripravoval na jadrovú vojnu so Spojenými štátmi, píše The Drive s odvolaním sa na odtajnené materiály amerického ministerstva zahraničia. Dokument obs

Vrtuľníky Bell Huye II putujú do libanonských vzdušných síl

0 icon

FORT WORTH, Texas (25. februára 2021) – Spoločnosť Bell tento mesiac dodala libanonským vzdušným silám (LAF) tri vrtuľníky Bell UH-1H-II. Stroje rozšíria existujúcu flotilu letectva Libanonu, ktoré ich plánuje nasadiť pri najrôznejších pátracích a záchranárskych operáciách, pri transporte vojakov alebo počas hasičských a p

Bezkonkurenčná Derivácia. Najnovší protilietadlový delostrelecký komplex

0 icon

Rusko, 25. február 2021 (AM) - Viete, že Rusko o 5-7 rokov dodá na trh asi 50 nových druhov zbraní a špeciálnej techniky? Určite bude medzi nimi protilietadlový delostrelecký komplex „Derivácia-PVO“ 2S38, predurčený na boj s dronmi, riadené rakety „Grom-E1“ a „Grom-E2“...  

Svetlo sveta

Používanie učebníc „Láske sa treba učiť“ je na území arcidiecézy i naďalej zakázané

0 icon

„Napriek tejto zmene, prezentovanej Mons. Mariánom Chovancom, musím, žiaľ, opätovne zdôrazniť moje negatívne stanovisko a vyjadriť tak moje presvedčenie, že tieto učebnice nie sú vhodné ani ako pomôcky katolíckych pedagógov a rodičov pre sexuálnu výchovu detí predškolského veku, ani ako učebnice pre žiakov katolíckych škôl. Preto som sa rozhodol potvrdiť…

Svätý Peter – Prvá hlava a základ Cirkvi

0 icon

Jeho pôvodne meno bolo Šimon, ale podľa evanjelistov Ježiš mu dal prezývku Kéfa, po aramejsky Kefas, po grécky Πέτρα  (v mužskom rode Πέτρος), čo znamená skala. Bol synom Jonáša a pochádzal z mestečka Betsaida, kde sa živil ako rybár. Keď sa ako mladý muž oženil, presťahoval sa aj s bratom Andrejom o niekoľko kilometrov ďalej…

V Devíne sme si uctili svätých Cyrila a Metoda

0 icon

V nedeľu 14. februára 2021 uplynulo 1152 rokov od smrti Konštantína – sv. Cyrila. Riaditeľka Ruského centra vedy a kultúry v Bratislave Inna V. Kuznecova, predsedníčka občianskeho združenia Cyrilometodiada Daniela Suchá spolu s Mons. Mariánom Gavendom si uctili svätých solúnskych bratov položením kvetov k pamätníku sv. Cyrila a Metoda pred…

Dokedy budeme pozerať na našu slávnu históriu českými očami?

0 icon

Stanovisko k stvárneniu dokumentu o sv. Cyrilovi a Metodovi Vážený pán generálny riaditeľ, na začiatok musíme len zopakovať, že idea vytvoriť a odvysielať vo verejnoprávnej RTVS „Slovenský panteón“ je dobrá a nádejná, realizácia už menej. Po tom, čo sme vzniesli pripomienky k Andrejovi Hlinkovi, robíme tak aj k časti venovanej sv. Cyrilovi a Metodovi. Ide nám o to, aby Panteón bol…

KBS: Zneužitie sčítania obyvateľstva na kampaň proti Cirkvi

0 icon

Katolícki biskupi združení v Konferencii biskupov Slovenska na 98. plenárnom zasadnutí, ktoré sa konalo online formou, prijali vyhlásenie ku kampaniam, ktoré zneužívajú sčítanie obyvateľstva. Text prináša Tlačová kancelária KBS v plnom znení. Zneužitie sčítania obyvateľstva na kampaň proti Cirkvi “My, katolícki biskupi Slovenska, zídení cez internet na 98. plenárnom zasadaní KBS, s veľkým znepokojením vnímame ako…

icon FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali