Je zjavné, že Izrael robí všetko preto, aby Palestínsky štát reálne nezvnikol a ani nemal kde vzniknúť. Počas 60 ročnej “spoločnej” histórie Palestíncov a Izraelitov bolo na to príležitostí viac než dosť. Postoj Izraela a jeho odpor k čo len zmienke o palestínskej regulérnej štátnosti hovoria, hovoria sami za seba. Značnú časť izraelských politikov musia iritovať mierumilovné snahy Európskej únie založené na predpoklade, že Palestínci si majú organizovať svoje veci sami vo svojom vlastnom štáte a iba tento štát bude zárukou mierou v oblasti.
Aj preto musela nemecká kancelárka Angela Merkelová ubezpečovať Izrael o podpore svojej krajiny. Urobila tak dva dni po tom, čo Berlín sklamal židovský štát, keď sa zdržal hlasovania OSN o štatúte Palestínčanov v tejto medzinárodnej organizácii.
Prakticky celá EÚ s jednou výnimkou odmietla podporu izraelského stanoviska
Nemecko, ktoré na budúci týždeň privíta izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a mnohých jeho ministrov, sa vo štvrtok 29. novembra zdržalo hlasovania na Valnom zhromaždení OSN. To fakticky uznalo zvrchovaný, nezávislý palestínsky štát.
Postavenie Palestíny sa schválením rezolúcie povýšilo z pozorovateľskej entity na “nečlenský pozorovateľský štát”. To znamená, že Palestína má prístup do medzinárodných organizácií, vrátane Medzinárodného trestného súdu (ICC) so sídlom v Haagu. Slovensko sa na VZ OSN zdržalo hlasovania.
Netanjahuova vláda dúfala, že Berlín sa pri hlasovaní pridá k Spojeným štátom a malej skupine ďalších krajín a bude hlasovať proti rezolúcii. Nemecko, prenasledované spomienkami na nacistický režim a holokaust, má tendenciu byť silným spojencom Izraela na diplomatickej scéne.
Ako dôvod zdržania sa pri hlasovaní uviedlo Nemecko strach, že rezolúcia sťaží mierový proces na Blízkom východe. Nemecko síce tvrdí, že Izrael má právo brániť sa pred útokmi Hamasu a urobiť všetko pre bezpečnosť svojich občanov, na druhej strane Merkelová vyhlásila, že Berlín podporuje riešenie dvoch vedľa seba existujúcich štátov Izraelčanov a Palestínčanov a vyzvala na urýchlené obnovenie mierových rozhovorov medzi oboma stranami.
Čiernou ovcou Európy bolo Česko
Izraelský premiér Benjamin Netanjahu sa poďakoval českému kolegovi Petrovi Nečasovi za to, že Praha hlasovala vo štvrtok 29. novembra v OSN proti uznaniu palestínskeho štátu. Netanjahuovi úrad včera označil hlasovanie Česka za “odvážne” a uviedol, že izraelský líder navštívi Prahu na budúci týždeň cestou do Nemecka a osobne sa poďakuje českému premiérovi Nečasovi.
VZ OSN schválilo rezolúciu pomerov hlasov 138 k 9, pričom sa zdržalo 41 štátov. USA a Kanada hlasovali proti povýšeniu Palestíny, tak ako Česká republika – tá však bola jedinou spomedzi krajín Európskej únie.
Izrael vyhlasuje, že je za riešenie dvoch veľa seba existujúcich štátov, Izraelčanov a Palestínčanov, v realite však svoje slová popiera. Rozširovaním židovského štátu na úkor palestínskeho územia nielen oberá budúci palestínsky štát o pôdu, ale v praxi vedie k fragmetizácii jeho teritória. Už teraz je západný breh oddelený od Gazy a najnovšie stavebné úsilie v zóne E1 má za cieľ rozčesnúť pásmo pod kontrolou prezidenta Abbása na dve časti.