Protiamerickú atmosféru podľa agentúry AP posilnili aj nedávne výroky prezidenta USA Donalda Trumpa na adresu Iránu, ako aj rozhodnutie jeho administratívy, ktorá pred týždňom uvalila sankcie na 13 iránskych občanov a 12 firiem. Stalo sa tak v súvislosti so skúškou balistickej rakety stredného doletu, ktorú Irán vykonal koncom januára.
Na účasť na dnešných demonštráciách Iráncov vyzval ich najvyšší duchovný vodca ajatolláh Alí Chameneí, ako aj prezident Hasan Rúhání. Chameneí apeloval, aby Iránci “ukázali, že Irán sa nebojí amerických hrozieb”. Rúhání zasa od spoluobčanov žiadal, aby sa pridali k dnešným pochodom a “dokázali nerozlučné spojenectvo s najvyšším (duchovným) vodcom a islamskou republikou”.
Mnohí Iránci v týchto dňoch na sociálnych médiách s použitím hashtagu #LoveBeyondFlags vyzývajú skoncovať s pálením amerických vlajok počas osláv výročia revolúcie. Okrem toho vo svojich príspevkoch vyjadrujú aj vďaku Američanom, ktorí sa postavili proti Trumpovmu nariadeniu o zákaze vstupu do USA pre občanov siedmich krajín spájaných s islamským radikalizmom. Ide o Irak, Irán, Sýriu, Líbyu, Jemen, Somálsko a Sudán.
V tejto kauze nastal medzičasom zvrat, keď americký federálny odvolací súd v San Franciscu v noci nadnes rozhodol, že neobnoví platnosť Trumpovho nariadenia.
Agentúra Reuters pripomenula, že prístup ma Facebook i Twitter cenzorské úrady v Iráne blokujú, ale milióny Iráncov sa naň aj tak dostanú vďaka špeciálnemu softvéru. Paradoxom je, že viacerí vysokopostavení predstavitelia Iránu, vrátane Chameneího, konto na Twitteri majú aj napriek cenzorskému zákazu.