Teherán 14. júna (TASR) – Za možných víťazov dnešných prezidentských volieb v Iráne sú považovaní štyria z celkovo šiestich kandidátov. Očakáva sa, že ministerstvo vnútra oznámi výsledky v sobotu ráno. Ak to bude potrebné, druhé kolo hlasovania sa uskutoční na budúci piatok.
Za favorita je považovaný bývalý vyjednávač na rokovaniach o iránskom jadrovom programe Hasan Rúhání, ktorého podporili aj vplyvní exprezidenti Akbar Hášemí Rafsandžání a Mohammad Chatámí. Rúhání (64) dnes po tom, ako odvolil, pred novinármi vyjadril presvedčenie, že "dnes národ píše dejiny a veľkolepú politickú drámu. Dnešný deň patrí národu".
Bývalý minister zahraničných vecí Alí Akbar Velájatí (67) neskrýval optimizmus a zopakoval, že v prípade zvolenia splní svoje predvolebné sľuby vrátane zlepšenia vzťahov so Západom a bezplatného zdravotného poistenia pre chudobných.
Mohammad Báker Kálíbáf (51), ktorý je teheránskym starostom, uviedol, že po zvolení urobí zásadné zmeny a vráti do politického a spoločenského života spravodlivosť a rozvoj.
Prívrženec tvrdej línie, vyjednávač v jadrovej problematike a kandidát iránskych islamistov, 47-ročný Saíd Džalílí, pred novinármi vyhlásil, že "ak to bude vôľa Alahova, Irán bude pokračovať na ceste k vytvoreniu islamského štátu".
Medzi prvými dnes odvolil aj najvyšší duchovný vodca ajatolláh Alí Chameneí, ktorý potom ostro odsúdil Spojené štáty za spochybňovanie volebného procesu v Iráne a kritizoval časť predstaviteľov amerických bezpečnostných orgánov za ich výroky, že neuznajú volebný proces v Iráne a jeho výsledky.
"Je nám to úplne jedno, že vy iránske voľby neakceptujete," zdôraznil. "To je naša vec, do pekla s nimi. Nebudeme robiť to, čo chcú oni, ale to, čo je v našom štátnom záujme," vyhlásil.
V priamom televíznom vstupe Chameneí zdôraznil, že je dôležité, aby sa na voľbách zúčastnil každý volič, lebo "osud krajiny je v ich rukách a šťastie krajiny závisí od nich".
Upozornil, že "nepriatelia sa snažia odradiť ľud Iránu, aby nešiel do volebných miestností". Zdôraznil, že Iránci prehliadli tieto zámery a budú sa riadiť vlastnými skúsenosťami.
Dnešné prezidentské voľby sú prvými od kontroverzných z roku 2009, v ktorých bol znovuzvolený Mahmúd Ahmadínežád. Nejasnosti okolo sčítania hlasov vyústili do nepokojov, ktoré trvali niekoľko mesiacov.
Podľa údajov iránskeho ministerstva vnútra má právo voliť 50,5 milióna voličov. Otvorených je viac ako 60.000 hlasovacích miestností, ktoré sa zatvoria o 18.00 h miestneho času, ale úrady už vyslovili predpoklad, že hlasovanie bude v niektorých oblastiach predĺžené až do neskorých večerných hodín.
Právo voliť majú aj iránski občania v zahraničí. Početná diaspóra žije v Dubaji, v Londýne i na viacerých miestach v USA.