Predložením prípadu súdu Irán dúfa, že “USA budú brané na zodpovednosť” za “nezákonný” návrat k sankčnej politike, uviedol v pondelok iránsky minister zahraničných vecí Mohammad Džavád Zaríf.
“Irán je odhodlaný dodržiavať právny poriadok, kým USA opovrhujú diplomatickými a právnymi záväzkami. Je nevyhnutné, aby sme sa postavili ich zvyku porušovať medzinárodné právo,” dodal Zaríf.
Podľa podmienok Spoločného komplexného akčného plánu (JCPOA) z roku 2015, ktorý odsúhlasili Irán, USA, Čína, Rusko a EÚ, mal Teherán drasticky znížiť zásoby uránu a počet odstrediviek výmenou za zrušenie sankcií. Plnenie záväzkov Iránu v rámci dohody potvrdila aj Medzinárodná agentúra pre atómovú energiu (MAAE).
Na začiatku tohto roka sa však Trump, pociťujúc hlbokú nedôveru voči Iránu, rozhodol jednostranne stiahnuť z tejto jadrovej dohody s tým, že je “chybná už vo svojej podstate”. Stretlo sa to s ťažkou kritikou zo strany EÚ, Ruska aj Číny, ktorí sa rozhodli dodržať dohodu napriek odstúpeniu USA.
Irán už v roku 2016 viedol s USA na Medzinárodnom súdnom dvore v Haagu súdny spor týkajúci sa iránskych zahraničných aktív, ktoré boli zmrazené Západom ako súčasť sankčného režimu. Najvyšší súd Spojených štátov amerických rozhodol previezť zadržané iránske peniaze na približne tisícku tých, ktorí prežili alebo sú príbuzní obetí teroristických útokov v 80. a 90. rokoch proti americkým občanom v zahraničí. Washington pritom obviňuje Irán zo sponzorovania týchto útokov. Súdny proces v tejto veci začne v októbri.