Islamabad 11. januára (TASR) – Pakistanský islamistický vodca obvinený zo zosnovania masakry v indickom meste Bombaj z roku 2008 dnes v rozhovore pre agentúru Reuters obvinil Indiu, že sa snaží destabilizovať situáciu v Pakistane a predpovedal nárast násilností v spornom pohraničnom regióne Kašmír.
Háfiz Muhammad Saíd, ktorý v 90. rokoch založil militantú organizáciu Laškare tajjaba zodpovednú za trojdňový brutálny masaker v Bombaji so 166 obeťami na životoch, odmietol obvinenia indických médií, že podnecoval k násilnostiam v susednom štáte tesne pred tým, ako sa vzťahy medzi Indiou a Pakistanom znova zhoršili po sérii incidentov medzi ich pohraničnými hliadkami v Kašmíre.
V poslednom, v poradí treťom incidente na opevnenej hranici, známej aj ako hranica prímeria, zahynul vo štvrtok pakistanský vojak. Ako informovali pakistanské vojenské zdroje, jeho smrť bola výsledkom ničím nevyprovokovanej streľby indických vojakov.
Saíd obvinil Indiu, že sa pokúša zmariť mierový proces s Pakistanom a blokovať dlhodobý spor o Kašmír.
India a Pakistan viedli v minulosti dve vojny o Kašmír, ktorý je v prevažne hinduistickej Indii jediným štátom s moslimskou väčšinou. Vzťahy oboch štátov vlani začali vykazovať náznaky zlepšenia po období napätia po spomínanom krviprelievaní v Bombaj.
V súvislosti s teroristickým útokom v Bombaji India opakovane vyzýva Pakistan, aby Saída vydal justícii, keďže jej predstavitelia sú presvedčení o tom, že jeho prípad bráni úplnej normalizácii vzťahov medzi oboma krajinami. India pritom Pakistanu poskytla dôkazy o Saídovej zodpovednosti za útok v Bombaji. Washington dokonca ponúkol odmenu 10 miliónov dolárov za informácie, ktoré by viedli k Saídovmu dolapeniu.
Atentátnici v indickej finančnej metropole Bombaj v roku 2008 zaútočili na asi desať cieľov: dva luxusné hotely, v ktorých bývali najmä západní cudzinci, na reštaurácie, židovské centrum, železničnú stanicu, ale aj na nemocnicu, ktorej pacientmi boli predovšetkým chudobní ľudia. Indickým armádnym jednotkám a polícii trvalo 60 hodín, kým všetky teroristami obsadené miesta dostali pod kontrolu. Keďže väčšina indícií svedčila o tom, že útočníci pochádzajú z Pakistanu, obe krajiny sa ocitli takmer na pokraji vojny. Medzi obeťami masakry bolo aj viac ako 20 cudzincov.
Vlády oboch štátov najnovšie vyjadrili hnev nad incidentmi v Kašmíre, ktoré by – ako sa obávajú niektorí pozorovatelia – mohli byť zneužité na zastavenie roky trvajúceho zbližovania pozícií oboch štátov na rokovaniach na úrovni diplomatov.
Najnovším vývojom v kauze incidentov v Kašmíre je dnešné predvolanie indického vysokého komisára (veľvyslanca) na pakistanské ministerstvo zahraničných vecí, ktoré mu tlmočilo protest vlády v Islamabade. India svojho veľvyslanca v Pakistane v stredu povolala späť do Naí Dillí na protest proti zabitiu dvoch indických vojakov pri prestrelke s pakistanskými vojakmi neďaleko hranice prímeria, ktorá rozdeľuje sporný himalájsky región Kašmír medzi Indiu a Pakistan.