Britská skupina aktivistov Animal Rebellion chystá akciu občianskej neposlušnosti, aby vyzvala štát na zavedenie vegetariánskej diéty v krajine, píše The Independent.
Portál upresňuje, že Animal Rebellion, ktorá má pobočky v takých mestách, ako Manchester a Bristol, spojí sily s Extinction Rebellion a od 7. októbra usporiada dvojtýždňový štrajk posediačky na uliciach Londýna. Akcie sa má zúčastniť, prinajmenšom 10 tisíc ľudí.
Aktivisti z Animal Rebellion chcú, aby ministri už nefinancovali mäsový a mliečny priemysel, ale namiesto toho pomáhali farmárom v pestovaní obilnín a podporili obyvateľstvo v prechode na rastlinnú stravu. Tieto opatrenia pomôžu značne znížiť exhaláty skleníkových plynov a vytvoriť v krajine spoločnosť s nulovým výronom uhlíka.
Britský denník píše, že aktivisti zakladajú svoje presvedčenie, že mäso a mliečne výrobky prispievajú k zmene klímy, na správach OSN a Medzivládne skupiny expertov pre zmenu klímy (IPCC), a tiež sa odvolávajú na prieskum Harvardskej univerzity o zníženie spotreby mäsových výrobkov. Vedci totiž dospeli k záveru, že keď britské pozemky používané dnes na krmivo pre dobytok, budú zasiate obilninami, bôbmi, ovocím a zeleninou, zachráni to planétu pred deviatimi rokmi exhalácií dioxidu uhlíka. Táto strava, hovorí sa v práci vedcov, umožní navyše nakŕmiť všetkých a nepotrebuje dane.
Podľa názoru Alexa Lockwooda, šéfa a hovorcu Animal Rebellion, sú priemyselná živočíšna výroba a rybolov hlavnými príčinami výronov kysličníka uhličitého: podľa niektorých údajov tvorí ich prínos 51%, aj keď niektoré prieskumy uvádzajú 14-20%. Prieskum navyše ukázal, že výroba mäsa je príčinou znečistenia vody a výrubu lesov v Amazonii pre výrobu sóje.
Lockwood tiež zdôraznil, že, nielen ochrancovia zvierat, ktorí “zasievajú paniku”, ale “také vážene organizácie, ako OSN a IPCC” trvajú na prechode na rastlinnú stravu. Podľa aktivistov sú niektorí členovia skupiny pripravení na zatknutie počas akcie a vopred sa ospravedlňujú za spôsobené nepríjemnosti. “Myslíme si, že kvôli nečinnosti svetových lídrov vzniká nutnosť porušenia poriadku, aby sme dosiahli aspoň nejakých adekvátnych zmien,” podelil sa Lockwood o svoj názor s The Independent. “Keby existoval lepší spôsob, menej nepohodlný, využili by sme ho.”