Ide o milióny

Ide o milióny

Bratislava 18. septembra (HSP/Foto:SV) 

 

Miliónové protesty

Dnes už vieme o miliónových manifestáciách v Paríži od začiatku tohto roka za “tradičnú” rodinu, hoci médiá mlčali, skresľovali počty.  Francúzsko, ktoré Ján Pavol II. označil za “prvorodenú dcéru Cirkvi”, ponúka Európe nanajvýš protirečivé podnety, ideológiu genderu pretavenú do zákonov, legalizuje rôzne “typy” rodín. A tá sa šíri  po Európe sťa záplava. Akýkoľvek typ spolužitia, ktokoľvek s kýmkoľvek by mal byť odobrený, uznaný za “manželstvo”? 13. januára 2013  prebehla v tejto krajine nevšedná mobilizácia ľudí dobrej vôle, počtom bez obdoby. Vzbure Francúzov by médiá radi prisúdili “maržu” trojnásobným umenšením čísel: namiesto milióna bolo vraj iba  350 tisíc prítomných – zneli sporné informácie, bez komentárov, bez prenosov.

Reklama

V skutočnosti šlo o milión! Milión občanov, rodičov, detí,  kresťanov, nekresťanov!  Všetci sa hrnuli mimoriadnymi vlakmi zo všetkých kútov krajiny na protest. Marsove polia pod Eifelovou vežou čosi také nezažili od Svetových dní mládeže v r. 1997. Dokonca aj samotní “inak orientovaní” protestovali proti legalizácii ich “manželských zväzkov”. Pokojne sa búriace masy dali najavo, že nechcú ďalšie rozbíjanie rodín. Chcú iba jednu možnosť v zákone, manželstvo jedného muža a ženy.

Francúzi, ktorým po dve storočia ateistický materializmus či princíp laicity zasadzoval smrteľné rany, sa dnes pomaly prebúdzajú, spamätúvajú z poblúdení.

Reklama

 

Aká je budúcnosť človeka uväzneného v mraziacich boxoch?

Milión podpisov proti deštrukcii ľudského embrya

Začiatkom sedemdesiatych rokov bežali vo Francúzsku ostré debaty na tému uzákonenia potratu: my sme boli dávno „pred nimi“, potrat bol zlegalizovaný od päťdesiatych rokov. O dve desaťročia neskôr sa tu tvrdo polemizovalo na tému oplodňovania v skúmavke (in vitro), ktoré znásobovalo zásoby zmrazených embryí. Zmeny v zákonoch v r. 1994 spôsobili ďalšie etické posuny. Ochranu každej ľudskej bytosti od počiatku života  porušil zákon povoľujúci použitie „nadpočetných embryí“ na „vedecké“ ciele. Embryá pozbavené „rodičovských projektov“, z umelých oplodnení, vraj aj tak raz budú zničené.

Výsledkom týchto „etických“ posunov je fakt, že mnohé krajiny dnes zaobchádzajú s embryom tak, ako sa zaobchádzalo s otrokmi v staroveku. Ich životy závisia od svojvôle silnejšieho. A to je opakom práva. (Slovensko deštrukciu v legislatíve zakazuje, nepovoľuje).

Ak sa embryá vylučujú spomedzi bytostí, ktorým sa priznáva jurisdikčný štatút, nie sú ani ľudskou bytosťou, ani vecou. Sú mimo zákona. Popritom, čo je v jednej krajine Európy povolené, v inej je trestné. Môže byť funkčné takéto spojenie štátov?

Reklama

Logické dôsledky týchto praktík padajú priamo i na nás. Schválením 6., 7., alebo 8. rámcového programu pre vedu a výskum Európska únia vynakladá prostriedky daňových poplatníkov aj na výskumy, ktoré naša národná legislatíva nepovoľuje, ako napr. výskumy na embryách.

Mnohí politici, odstrašení vlastnou nekompetenciou v otázkach vedy o živote, bez morálnych oporných bodov, abdikujú, a prenechávajú rozhodnutia výborom etikov. Expertom, ktorí nemajú oporné body, ani transcendentný zdroj etiky. Navyše, ich rozhodnutiam chýba elementárna demokratická legitímnosť. A tak vzniká skutočný etický chaos, nesúlad, z ktorého plynie nespravodlivosť:

 

Milióny z našich malých platov na kontroverzné výskumy

Prizrime sa inému miliónu, o ktorom médiá až toľko nehovoria. V priebehu II. európskeho týždňa Európa za život, organizovaného Komisiou biskupských konferencií COMECE v Bruseli s tridsiatkou pro-life organizácií Európy a pro-life poslancami v Európskom parlamente vznikla iniciatíva JEDEN Z NÁS – ONE OF US. Medzi jej najdôležitejšie požiadavky patrí:

Reklama

–  aby finančné prostriedky EÚ nemohli byť použité na financovanie výskumov, ktoré ničia ľudské embryá alebo predpokladajú ich zničenie;

–  aby z prostriedkov EÚ nemohla byť financovaná výskumná činnosť zameraná na klonovanie ľudí, ani výskumy určené na vytváranie alebo ničenie ľudských embryí (napr. výskum na embryonálnych kmeňových bunkách). Naopak eticky bezproblémovou je alternatíva výskumu na dospelých kmeňových bunkách a kmeňových bunkách z pupočníkovej krvi;

 – aby rozvojová pomoc zo strany EÚ nemohla byť použitá na financovanie potratov, a to priamo alebo nepriamo, prostredníctvom financovania organizácií, ktoré vykonávajú alebo podporujú potraty.

Iniciatíva sa rozbehla už v 18 krajinách. Ak ju podpíše aspoň milión občanov EÚ zo siedmich krajín, môže byť úspešná. Medzi tridsiatkou zakladajúcich organizácií sú aj naše – Fórum života a Donum Vitae a spolupracujú s našimi europoslancami – Annou Záborskou a Miroslavom Mikolášikom, aby aktívne mohli ovplyvniť politiku EÚ. Vyzývajú k väčšej angažovanosti rodín a tlaku na politikov z princípu povinnosti nepripustiť morálne eventuality do našej krajiny. Občania môžu aj elektronicky podpísať petíciu na webovej stránke.

Ak embryo neuznáme za jedinca chráneného zákonom, narazíme na neprekonateľné protirečenia, na zmätok. Máme ho v Európe dostatok.  Akoby sa nám poplietli jazyky, aj keď ich ovládame viacero. Nejde len o náboženstvo, to nie je politika. Podstatou je biológia. Použiť treba v prvom rade logiku. „Sľubnosť“ embryonálnych výskumov je vedeckým podvodom, prejavom dekadencie právnych štátov a  morálnou tragédiou.

MUDr. Anna Kováčová

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

10:34

Austrálska polícia v stredu pri protiteroristických raziách zadržala sedem ľudí, ktorí podľa nej predstavovali neprijateľné riziko pre verejnosť a boli spojení s mladíkom obvineným z nedávneho útoku v kostole. Informovala agentúra AFP.

10:20

Taiwanská vláda sa zaviazala odstrániť takmer 800 sôch čínskeho vojenského diktátora Čankajška, ktorý na tomto ostrove vládol niekoľko desaťročí v rámci stanného práva. Jeho dedičstvo je naďalej predmetom sporných diskusií v krajine.

09:57

Nemecká vláda čoskoro obnoví spoluprácu s Agentúrou OSN pre pomoc palestínskym utečencom (UNRWA), ktorá pôsobí v Pásme Gazy a ďalších regiónoch. Oznámilo to v stredu ministerstvo zahraničných vecí spolu so spolkovým rezortom pre hospodársku spoluprácu a rozvoj.

09:37

Argentínska vláda pod vedením prezidenta Javiera Mileiho, ktorá spochybňuje počet nezvestných z čias brutálnej diktatúry v krajine, oznámila, že pozastavuje vyplácanie odškodného jej obetiam až do jeho úplného auditu.

09:14

Americký výrobca elektromobilov Tesla zaznamenal v minulom štvrťroku prvý pokles tržieb za takmer štyri roky. V medziročnom porovnaní sa znížili o 9 % na 21,3 miliardy dolárov (19,96 miliardy eur).

08:48

Ruské úrady tvrdia, že Ukrajina útočila dronmi na energetické zariadenia v Smolenskej oblasti ležiacej zhruba 400 kilometrov západne od Moskvy.

08:41

Izraelský minister zahraničných vecí Jisrael Kac sa v stredu poďakoval Senátu USA za odobrenie vojenskej pomoci v hodnote 13 miliárd eur, čo podľa neho nepriateľom jeho krajiny vyslalo “silný odkaz”. Informovala agentúra AFP.

08:14

Ceny ropy v stredu mierne vzrástli, keď správa o poklese zásob komodity v USA signalizovala oživenie dopytu v najväčšej svetovej ekonomike.

08:04

Kolumbijský súd rozhodol, že environmentálne katastrofy, či už náhle alebo postupné, možno právne považovať za príčinu núteného vysídlenia, čo ukladá štátu povinnosť chrániť a pomáhať postihnutým občanom. Informovala agentúra AFP.

07:55

V Severnom Macedónsku sa v stredu začalo prvé kolo prezidentských volieb, k urnám môže pristúpiť zhruba 1,8 milióna oprávnených voličov. Volebné miestnosti sa otvorili o 7.00 h SELČ, zatvoria sa o 19.00 h SELČ.

07:42

Zákonodarcovia v americkom štáte Tennessee v utorok schválili návrh zákona, ktorý umožňuje učiteľom, riaditeľom a ďalším zamestnancom škôl nosiť skryté ručné strelné zbrane. Stalo sa tak rok po tom, ako na základnej škole v tomto štáte došlo k streľbe so smrteľnými následkami.

07:34

Nemecká polícia v utorok večer zneškodnila 31-ročného muža, ktorý s mačetou v ruke vošiel do knižnice Mannheimskej univerzity (UMA) na juhozápade krajiny. Polícia ho postrelila; muž neskôr zomrel v nemocnici.

Policajti
Policajti stoja pred budovou univerzity v nemeckom Mannhausene
Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Na snímke Múzeum STM Solivar v Prešove

Autor: FOTO TASR-Maroš Černý

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama
Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali