Bratislava 29. decembra (TASR) – V oboch častiach niekdajšieho spoločného československého štátu pretrváva názor, že rozdelenie ČSFR politickou dohodou bez referenda, bolo nesprávne. Tento fakt, podobne ako v roku 1992, kritizuje 70 percent Slovákov a Čechov. Opačný názor má len pätina ľudí. Ukázal to nedávny prieskum Inštitútu pre verejné otázky(IVO) a agentúry Focus.
"Česi majú s pribúdajúcim časom stále viac a viac problém s legitimitou tohto kroku," okomentoval výsledok pre TASR český sociológ Ivan Gabal. "Zánik štátu politickou dohodou dvoch politikov, dvoch politických strán, bez referenda, to stále ostáva akousi štedrovečernou kosťou v krku pre mnohých ľudí," dodal Gabal.
Jeho slovenský kolega Ivan Dianiška pripomenul októbrový prieskum agentúry FOCUS pre Hospodárske noviny, ktorý sa vzťahoval na osobnú zodpovednosť politikov za rozpad ČSFR. "Aj ten prieskum ukázal, že až 60 percent ľudí z rozpadu viní politikov," uviedol Dianiška. "Naopak, zodpovednosť samotným občanom, že nič proti rozpadu neurobili, pripísalo iba necelých 15 percent respondentov," dodal Dianiška.
Sociológ v tom vidí istý alibizmus občanov. Najmä preto, že na oboch stranách Moravy bola pred 20 rokmi silná skupina ľudí proti rozdeleniu. "Je tu otázka prečo nevznikol nejaký relevantný kolektívny odpor vedený lídrami, ktorý by prinútil politikov prehodnotiť postoj, alebo spraviť referendum?" nadniesol otázku Dianiška.
Vtedajšie tvrdenia politikov, že referendum by nič nevyriešilo považuje Dianiška za irelevantné. "To bola iba politická konštrukcia, ktorou si politici potrebovali spraviť alibi potom, čo vykonali."
Prieskum pod názvom "Dvadsať rokov od rozdelenia ČSFR a vzniku samostatnej SR a ČR" realizoval v prvej polovici novembra Inštitút pre verejné otázky (IVO) v Bratislave v spolupráci s agentúrou FOCUS a Centrom pre výskume verejnej mienky (CVVM) Sociologického ústavu Akadémie vied Českej republiky. V prieskume odpovedalo 1013 slovenských a 1212 českých respondentov.