„Hudobný Móric Beňovský“ – Jozef Ivaška /2/: Prečo a za akých okolností emigroval do Rakúska?

Bratislava 26. júla 2016 (HSP/Foto:Archív Jozefa Ivašku)

 

Včera sme priniesli článok o novej knihe speváka, spisovateľa a šoumena Jozefa Ivašku a prisľúbili, že podrobnejšie porozprávame, prečo emigroval do Rakúska. Prezradil to v našom rozhovore a aj vo svojej novej knihe Na hrane…

V r. 1998 Jozef Ivaška spolu so synom Dodom v Slovensko rozhlase naspieval hit Sme dvaja
V r. 1998 Jozef Ivaška spolu so synom Dodom v Slovensko rozhlase naspieval hit Sme dvaja

„So Zdenkom Balážom ako Mini Max mali sme obrovské množstvo koncertov – aj sto ročne.  Po faktickom  rozpade Elánu v rokoch 1987-88 sme dokonca hrávali aj v zahraničí. V roku 1988, po víťazstve na Bystrických zvonoch, začali na nás útočiť kvôli piesni Zebra. Nebola tá „správna“… Vyšla na platni s mojou fotkou, ale moje meno tam nebolo, lebo vraj som potenciálny emigrant, pretože spievam v Rakúsku. Nežiaduci som začal byť aj za pieseň Postupujte ďalej. Keď som po revolúcii prišiel do rádia, bolo mi povedané, že nie som na play liste a preto ma nemôžu vysielať. Myslím si, že to trvá dodnes,“ domnieva sa Jozef Ivaška.

Druhá strana plátne Minimaxu, r. 1988
Druhá strana plátne Minimaxu, r. 1988

Našim čitateľom pripomenieme, že Jozef Ivaška vyhral Bystrické zvony s piesňou Vlastná tvár, ktorej text napísal Tomáš Janovic. Zakázali ju však hrať, lebo Janovic bol na čiernej listine za program s Lasicom a Satinským. Do Ivaškovho repertoáru patrí aj Štvrté poschodie, jeho najväčší hit, ktorý mu zložil Zdeno Baláž a nahral Vašo Patejdl a ktorý sa vyšplhal až na najvyššiu priečku televíznej pesničkovej súťaže Triangel. „Bol som asi jediný spevák populárnej piesne, ktorý mal Vysokú školu múzických umení, tak som všetkých kritizoval,“ usmieva sa Jozef Ivaška.

Spomenul, že bol autorom aj takých skladieb, ktoré boli označené ako protikomunistické. Samozrejme, mal s tým problémy – a navyše aj preto, že odmietol spoluprácu s ŠtB. Po zákaze hrania jeho piesní a odobratia československého pasu v roku 1988 sa rozhodol zostať v Rakúsku. Tak sa stal emigrantom. Podrobnejšie o tom, ako sa to vlastne stalo,  porozprával vo svojej knihe.

Galakoncert v Čeľabinskej oblasti, Rusko
Galakoncert v Čeľabinskej oblasti, Rusko

„Dostal som angažmán a legálne som pracoval v divadle St. Pölten. Na víkendy som chodil  domov do Bratislavy, Manželka Anička ma každý piatok čakávala na Slovkoncerte na moju vycestovaciu doložku. Keď som v nedeľu v noci po predstavení prišiel domov, keďže pondelky sme v divadla nehrali, musel som pri vstupe na hraniciach odovzdať vycestovaciu doložku. Nikdy som však nemal istotu, že sa ešte do divadla v Rakúsku vrátim. Od susedov viem, že nás z ŠTB sledovali. Dokonca ma predvolali, aby som s nimi podpísal spoluprácu. Ja som to odmietol so slovami: „Som spevák a nemám čas sledovať kolegov.“ Keď som potom prišiel do divadla, prosil som kolegov, aby neprezradili, že operný spevák Oldo, ktorý sedel so mnou v šatni, emigroval. Ak by to neprezradili, určite by nás z Rakúska stiahli späť domov. Na to mi Fero s cigaretou v ústach odpovedal: „Veď to už vedia, že Polášek Oldo je s tebou v šatni.“ Rana pod pás. Práve sa ma na ŠTB konkrétne pýtali či nepoznám niekoho z divadla, kto emigroval. Ja som sa dušoval, že určite nie. No a tak som sa stal nepohodlným. Aj preto som nechcel riskovať a pri prvej príležitosti som aj s rodinou vycestoval a požiadal o občianstvo v Rakúsku. Už rok pred tým som sa chcel aj s rodinou vysťahovať. Boli sme vtedy prvýkrát v Juhoslávii. Pri návrate cez Rakúsko sme dcérke Katke povedali, že ostaneme teraz tam. Potešila sa. No ja som pokračoval: „Ostaneme v Rakúsku už na trvalo.“ Vtedy spustila záchvat plaču „To mám zradiť vlasť? Čo mi povie súdružka učiteľka v škole?“ A my sme jej museli dať tabletky na upokojenie. Tak sme sa vtedy pobrali naspäť domov na Slovensko,“ spomína vo svojej knihe.

Koncert na Ukrajine
Koncert na Ukrajine

Vysvetľuje, že iba náhodou ho „nestopli“ v rodnom Československu a pretože mu chceli zobrať pas, rozhodol sa zostať v Rakúsku: hrozilo, že bude mať na Slovensku problémy so zamestnaním a určite ho potom už nikde nepustia do zahraničia. Tak tu situáciu opisuje vo svojej knihe.

„Spomínam si, že keď som dostal zmluvu v Badene, telefonoval som na Slovkoncert, že som ju podpísal a prinesiem ju osobne. Pani, čo ma mala na starosti, ma vtedy zahriakla so slovami: „Okamžite prineste pas na Slovkoncert. Už nevycestujete!“ No ja som telefonoval z búdky pri badenskom divadle. V tej chvíli som sa definitívne rozhodol ostať v Rakúsku a zároveň čo najskôr k sebe vziať aj rodinu. Okamžite požiadal o občianstvo pre Aničku aj neplnoletú Katarínku, Dodo občianstvo nechcel. Hrdo sa hlásil, že je Slovák a nikdy sa toho nevzdá. V Rakúsku bola totiž podľa zákona povinnosť vrátiť pôvodné občianstvo. No našťastie to bolo práve v lete 1989 a v novembri sa už korzovalo cez hranice. Padla železná opona a my sme sa mohli vrátiť bez problému do nášho bytu v Petržalke,“ spomína.

Koncert v Novosibírskej filharmónii
Koncert v Novosibírskej filharmónii

„Manželka Anička si v Badene vtedy našla provizórnu prácu v hoteli a neskôr u nás v divadle. Aj keď na Slovensku mala plnú kvalifikáciu ako vedúca učňovského strediska, tu nám povedali, že diplom zo socialistických štátov neakceptujú. Vraj si ich kupujeme za fľašu ruského sektu. Preto som aj ja začal vážne pomýšľať na ďalšiu školu. Veď som bol Mgr. A. a teraz som vyzeral len ako „magor“. Urobil som diferenčné skúšky a znovu som ďalších šesť rokov študoval, v triede profesora Donnera,“ pripomenul.

Napriek tomu, že presťahoval zo Slovenska do Rakúska, nestratil kontakty s kamarátmi a kolegami a snažil sa propagovať slovenskú kultúru a umenie. „V roku 1995 som usporiadal v spolupráci s Casinom Baden a novinármi benefičný koncert. Už ako slovenský spevák som naň pozval celú rakúsku oficialitu na čele s primátorom Badenu a predstaviteľmi úradu vlády Slovenskej republiky ako aj s matičiarmi. V programe okrem mňa vystúpil orchester Pavla Zajačka, vtedy známi zo Slovenskej televízie a rozhlasu, pod pseudonymom PAUL FABIAN so sólistami Dodom Ivaškom a Martinzen. Program mal názov Slovenský deň v Badene. Pozval som okrem toho aj ľudový súbor zo Záhoria. Popri účinkovaní v badenskom divadle som dokončil štúdium na Universität für Musik und darstellende Kunst vo Viedni v odbore operný a koncertný spev. Absolvoval som prácu, ktorá neskôr vyšla aj na mojom CD Rendezvous mit der Operette an der Donau. V roku 2002 mi bol priznaný titul Mag.Art. Od roku 2004 som začal profesionálne koncertovať s vlastným koncertným programom a pôsobiť aj ako predseda v medzinárodných speváckych súťažiach a festivaloch prakticky po celom svete. Začal som komponovať a venovať sa mladým rakúskym speváckym talentom,“ napísal Jozef Ivaška vo svojej knihe.

Počas spoločného koncertu s Martou Kubišovou v New Yorku
Počas spoločného koncertu s Martou Kubišovou v New Yorku

Porozprával, ako sa dostal do Ameriky. Stalo sa to koncom októbra roku 2002. Dostal pozvanie do Ameriky. „Nechcel som tomu veriť. Napísali mi napísali, že ma pozýva sám honorárny konzul SR, pán Robert Petrik. Vraj videli video zo Slovenska, na ktorom bolo okrem výstavy krojov aj moje vystúpenie. Pán Petrik prejavil záujem predstaviť ma krajom žijúcim na Floride, v Slovenskej záhrade v Orlande, v Česko-Slovenskom klube v Miami a v Slovenskom klube na ostrove Key Weste u pána Romana Paulika. Mal som obrovskú radosť, že moje piesne zarezonovali aj tam,“ spomína si Jozef Ivaška.

Pripomenul, že práve vtedy dokončil svoje profilové CD Mám život rád a so synom Dodom  mali rozrobené ešte demo ich prvého CD s ľudovými piesňami. Na základe tejto ponuky  začali intenzívne pripravovať program s tradičnými vianočnými koledami a hlavne so slovenskými ľudovými piesňami.

Pittsburgh, Slovenský festival. Jozef Ivaška je porotcom na tomto festivale už 14 rokov
Pittsburgh, Slovenský festival. Jozef Ivaška je porotcom na tomto festivale už 14 rokov

Ich prvý koncert v Miami bol prevažne pre slovenských a českých krajanov, no väčšina boli aj tak Američania. Na začiatku Jozef Ivaška spieval slovenskú hymnu a Dodo zaspieval tú americkú. Takto začínali všetky veľké podujatia. Hneď na to Ivaška-starší zanôtil Ja som bača veľmi starý a potom to už gradovalo. Cez Dusíkovu pieseň Najkrajší kút v šírom svete, ktorú zaspieval Dodo až po slovenské ľudové piesne, ktoré zaklincovali piesňou Tancuj, tancuj vykrúcaj. Vtedy sa všetci roztancovali a speváci museli niekoľkokrát pridávať ďalšie a ďalšie piesne ako Tota Heľpa, Na Kráľovej holi, Ej čo koho do toho, či Tam pod Tatrami.

„Vtedy nám pán Petrík ponúkol spoluprácu na našom pripravovanom CD Na Kráľovej holi, keďže hral veľmi dobre na akordeón, ako sme si hneď na druhý deň overili na spoločnom vystúpení v klube,“ spomína si Jozef Ivaška.

Jozef Ivaška vystupuje s vlastným orchestrom
Jozef Ivaška vystupuje s vlastným orchestrom

„Každoročne sme potom s Dodom účinkovali na pozvanie Slovenských spolkov a to nielen na Floride. Presne o rok som aj s Aničkou navštívil Key West, Orlando a Miami a tiež klub na Floride, kde bola riaditeľkou Amilia Faltin, o ktorej vám v tejto knihe tiež čo to poviem. S Romanom sme sa spriatelili a pri jeho prvej najbližšej návšteve Slovenska som ho poprosil, aby nám s Dodom uviedol naše spoločné CD s výstižným názvom podľa titulnej piesne Sme dvaja. Keď práve píšem tieto riadky, píše sa rok 2015 a táto pieseň boduje v slovenskej hudobnej televízii SENZI,“ píše vo svojej knihe.

O niektorých ďalších zaujímavých cestách „hudobného Mórica Beňovského“ sa dozviete v dokončení seriálu – tretej časti tohto článku.

Eugen Rusnák

 

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

icon NAJČÍTANEJŠIE

iconNAJNOVŠIE

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

icon FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Vybrali sme

Europol varuje pred falošnými vakcínami proti koronavírusu

0 icon

Haag 4. decembra 2020 (SITA/AP/HSP/Foto:SITA/AP-Kirsty Wigglesworth)   Európsky policajný úrad (Europol) v piatok zverejnil varovanie pred činnosťou organizovaných zločineckých skupín v súvislosti s vakcínami proti ochoreniu COVID-19, vrátane možných pokusov o predaj nebezpečných falošných vakcín alebo, naopak, pokusov o krádeže dodávok tých skutočných Europol prostredníctvom svojho systému včasného varovania upozornil,…

Súd rozhodol: Jaroslav Haščák putuje do väzby

0 icon

Bratislava 4. decembra 2020 (HSP/Foto:TASR-Jakub Kotian) AKTUALIZUJEME   V utorok zrealizovala polícia masívnu akciu v sídle spoločnosti Penta Investments v Bratislave. Vyšetrovateľ mal následne obviniť jej šéfa Jaroslava Haščáka z korupcie a legalizácie príjmu z trestnej činnosti. O jeho prípadnom väzobnom stíhaní v piatok po 14 hodinách rozhodol súd   …

Incident v košickej pôrodnici bude mať dohru: Advokátka Krajníková, ktorá podporovala prvorodičku v jej požiadavkách nemať rúško a nedať sa testovať, čelí disciplinárnemu konaniu. Podnet na komoru podal poslanec Benčík

0 icon

Bratislava 4. decembra 2020 (TASR/HSP/Foto:TASR- Milan Kapusta)   Slovenská advokátska komora (SAK) začala disciplinárne konanie s advokátkou Adrianou Krajníkovou, známou z októbrového incidentu v košickej univerzitnej nemocnici. Dôvodom je podozrenie z porušovania viacerých ustanovení zákona o advokácii a advokátskeho poriadku. Informoval o tom poslanec Národnej rady (NR) SR Ján Benčík…

Situácia v nemocniciach sa mierne zhoršuje, stúpajú počty hospitalizácií a ventilovaných pacientov

0 icon

Bratislava 4. decembra 2020 (SITA/HSP/Foto:SITA-Martin Medňanský)   Situácia v nemocniciach sa mierne zhoršuje, stúpajú počty hospitalizácií a ventilovaných pacientov. Po rokovaní Pandemickej komisie Vlády SR to povedal minister zdravotníctva Marek Krajčí. "Vývoj hospitácií v nemocniciach a ventilovaných pacientov je z dlhodobého hľadiska stabilizovaný, avšak musím povedať, že som čakal, že…

Katar pre túto chvíľu vylučuje normalizáciu vzťahov s Izraelom

0 icon

Rím 4. decembra 2020 (SITA/HSP/Foto:Pixabay)   Katarský minister zahraničných vecí v piatok konštatoval, že jeho krajina je naďalej oddaná myšlienke vytvorenia samostatného palestínskeho štátu s hlavným mestom vo východnom Jeruzaleme a práve pokrok v tejto oblasti by musel byť v jadre akejkoľvek dohody o normalizácii vzťahov s Izraelom "V tejto…

Mikas má určiť, kto bude môcť ísť do školy aj bez negatívneho testu

0 icon

Bratislava 4. decembra 2020 (TASR/HSP/Foto:TASR-Jaroslav Novák)   Hlavný hygienik SR Ján Mikas by mal určiť, ktorí žiaci, rodičia či školskí zamestnanci budú môcť od pondelka (7. 12.) vstúpiť do otvorenej školy aj bez negatívneho testu na ochorenie COVID-19. Odporučila mu to v piatok vláda, ktorá schválila návrh podmienok obnovenia prezenčného…

Mikas: Pendlerom na hraniciach budú uznávať aj test zo zahraničia

0 icon

Bratislava 4. decembra 2020 (TASR/HSP/Foto:SITA-Branislav Bibel)   Pendlerom, ktorí sa budú musieť na hraniciach od pondelka (7. 12.) preukázať negatívnym antigénovým alebo PCR testom, nie starším ako 14 dní, budú uznávať aj test vykonaný v zahraničí. V piatok to po rokovaní pandemickej komisie povedal hlavný hygienik SR Ján Mikas. Vyhlášku…

Bankám od budúceho roka zanikne povinnosť platiť bankový odvod, prezidentka podpísala aj ďalšie novely

0 icon

Bratislava 4. decembra 2020 (SITA/HSP/Foto:SITA-Branislav Bibel)   Bankám od budúceho roka zanikne povinnosť platiť bankový odvod. Vyplýva to zo zákona o zrušení osobitného odvodu bánk a pobočiek zahraničných bánk, ktorý v piatok podpísala prezidentka SR Zuzana Čaputová. Ide o naplnenie spoločného memoranda medzi ministerstvom financií a bankovou asociáciou z júna…

Fico podáva trestné oznámenie na prokurátorov ÚŠP Repu a Šúreka. Do rúk sa mu dostal „šialený dokument“, prokurátori sa mali vyhrážať

0 icon

Bratislava 4. decembra 2020 (TASR/HSP/Foto:SITA-Branislav Bibel)   Predseda opozičného Smeru-SD Robert Fico podáva trestné oznámenie na prokurátorov Úradu špeciálnej prokuratúry Ondreja Repu a Michala Šúreka za spáchanie viacerých trestných činov. Robert Fico mal od jedného z novinárov obdržať podľa jeho slov "šialený" dokument. V ňom má ísť o oficiálne podanie…

Orbán chváli Britnániu za rýchle schválenie vakcíny a kritizuje EÚ

0 icon

Budapešť 4. decembra 2020 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Francois Lenoir)   Maďarský premiér Viktor Orbán vyzdvihol v piatok Britániu za jej rýchle schválenie vakcíny proti ochoreniu COVID-19 a naopak kritizoval Európsku úniu za to, že je v tomto procese pomalšia. Informovala o tom agentúra DPA "Ten, kto odchádza (z EÚ) a ide svojou cestou,…

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Peter Košík

NÁKUP F-16 POCHOVAL CIVILNÉ LETISKO SLIAČ. NA ZMENU OD HOAXU K PRAVDE STAČILO POČKAŤ. KOĽKO ČAKANÍ EŠTE POTREBUJEME, ABY SA NÁM OTVORILI OČI???

0icon

Kedysi povedať nahlas alebo napísať, že nákupom „zánovných“ stíhačiek F-16 vystrojíme funus civilnému letisku na Sliači, okamžite to mainstream a neoliberáli označia za konšpirátorstvo a HOAX hrubého zrna. Ale ako to na Slovensku chodí, stačilo počkať pár mesiacov a z HOAXU sa stala pravda. Zamestnancov civilného letiska na Sliači už prepúšťajú, núka sa predaj…

Štefan Harabin

Ak sa chcete očkovať, tak iba vtedy, keď ako prvý očkovanie prežije Matovič, Paulínka a jeho deti.

0icon

Už pol roka Vás Matovič a jeho fašistická klika agendou Covid-divadlá podvádza, hoci ide nesporne iba o bežnú virózu i podľa WHO, zrovnateľnú s predchádzajúcimi chrípkami. Matovič Vás v rozsahu cez tri milióny, ako to sám prezentoval, nechal podvodne testovať, akože dobrovoľne-povinne (k čomu sa aj sám dobrovoľne priznal), nesporne a bez najmenších pochybnosti, nespoľahlivými…

Gabriel Dragon

Rusko-podnestersko-moldavský pat a efekt kindervajca

0icon

Vyjadrenie novozvolenej prezidentky Moldavska Maii Sandu o stiahnutí ruských vojakov z medzinárodne neuznanej Podnesterskej moldavskej republiky /PMR/, nachádzajúcej sa na území Moldavska, je možné brať len ako politický folklór, nie ako reflektovanie politickej reality. Prečo požaduje ich stiahnutie, aké budú následné kroky a prečo si touto aktivitou môže Moldavsko uškodiť?…

Robo Bačinský

Slovensko hnije a Čaputová bojuje s klímou...

0icon

Slovensko je v stave, v akom ešte nikdy nebolo. Ani za banditov ako Mikloš, či Dzurinda. Netvrdím, že to boli vlastenci verní poslaneckému sľubu. Netvrdím ani, že nekradli, nerozpredávali Slovensko a nehrabali v prvom rade pre seba, na úkor nás všetkých a hlavne z nášho. Chcem povedať, že prístup politických…

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

TopDesať

Prečo je pre mužov ťažké počúvať ženy?

0 icon

Či už je to priateľ, brat alebo kamarát - všetci poznáme chlapa, ktorý je zlým poslucháčom a často jednoducho nepočúva ženy. A nie, nie je to preto, že by sa nudil alebo bol arogantný. Existujú skutočne štúdie, ktoré ukazujú, že existuje niekoľko dôvodov, prečo v tejto oblasti muži tápajú. Zdá sa, že mužský mozog jednoducho…

Obávaní šamani s mocou zvierat a indiánske kmene Severnej Ameriky

0 icon

Šamanská maska spája človeka s jeho totemovým zvieraťom a rituálu dodáva magickú atmosféru. Dotyční šamani sa dokážu prevteliť do božstva, ktoré im umožní ovládať desivé prírodné javy. Takýmito pravidlami sa riadia tajomné rituály obávaných šamanov. Šaman je jedinec, ktorý dokáže silou vôle zmeniť svoje vedomie a získať informácie z oného sveta. Vďaka nim vie liečiť…

Konšpiračná teória o ovládaní mysle: MKULTRA. 1. časť

0 icon

Medzi tie najbizarnejšie konšpiračné teórie, aké sme vám doteraz priniesli, respektíve prinesieme, a zároveň najviac znepokojujúce, patrí aj tá o Projekte MKULTRA. MKULTRA bolo tajné označenie pre sériu experimentov vykonávaných CIA, ktoré mali prebiehať od 50. do 70 rokov minulého storočia. Práve o týchto experimentoch sme si pre vás pripravili trojdielny článok. Poďme…

Z čoho sa vyrába žuvačka a dokáže pomôcť pri chudnutí?

0 icon

Je reálne, aby mohla žuvačka pozitívne vplývať na energetickú rovnováhu a uľahčovať úbytok na váhe? Žuvačka je tu s nami už od doby kamennej - chicle guma sa vyrábala z miazgy stromu Sapodilla. Najmodernejšie žuvačky sú založené na syntetickom ekvivalente, gumovom materiáli zvanom polyizobutylén, ktorý sa tiež používa na výrobu duší kolies. Polyizobutylén…

Tieto fotografie ti dokážu, že samota vie byť niekedy poriadne krutá

0 icon

Samota vie byť niekedy poriadne krutá a každý kto ňou trpí, potrebuje niekoho, kto mu dá najavo, že je pre neho v živote dôležitý. Takéto podobné príbehy, aké uvidíš dnes na týchto fotografiách, sa odohrávajú po celom svete. Je pravda, že sa o týchto príbehoch veľa nehovorí, ale tieto fotografie sú…

Vo svete IT

Sme tu sami? „Vznik inteligentného života je veľmi nepravdepodobný,“ tvrdí nová štúdia

0 icon

Šanca, že by sa vo vesmíre nachádzal nejaký inteligentný život, mimo nás, je vraj extrémne nízka. Tvrdí to nová štúdia z University of Oxford. V štúdii sa píše, že život, ktorý sa vyvinul na Zemi musel prejsť niekoľkými, „veľmi nepravdepodobnými“ evolučnými stupňami. Ďalším argumentom je, že inteligentný život sa u…

Je pravda, že naši predkovia nevideli modrú farbu?

0 icon

Existuje veľa štúdií ktoré tvrdia, že naši predkovia nedokázali vidieť modrú farbu. Je možné, že schopnosť rozoznávať túto farbu prišla až neskôr, píše portál IFLScience. Pre ľudí v minulosti tak mohla byť modrá úplne neznámym konceptom. Zdá sa to ako nemožné. Naša obloha je modrá a rovnako je modré aj more. Existujú…

Viac ako 60 platených Android aplikácií a hier aktuálne stiahnete zadarmo. Vyberiete si dačo?

0 icon

Pracovný týždeň väčšina z nás má úspešne za sebou, a práve preto vám prinášame pravidelnú nádielku platených Android aplikácií a hier, ktoré môžete dočasne stiahnuť z Google Play zadarmo. Na dnešnom zozname nájdete 21 aplikácií, z ktorých vyčnievajú SUI File Explorer PRO, či JPEG Optimizer PRO. V prvom prípade ide o podareného správcu súborov.…

Facebook: „Budeme odstraňovať falošné tvrdenia o vakcínach proti COVID-19“

0 icon

Sociálna sieť Facebook oznámila, že bude aktívnejšie bojovať voči dezinformáciám o vakcinácii proti COVID-19, ktoré sa šíria prostredníctvom ich stránok. Dôvodom tohto kroku je zvýšená intenzita šírenia zavádzajúcich informácií ohľadne očkovania v súvislosti so začatím distribúcie prvých vakcín. „Vzhľadom na nedávne správy, že vakcíny COVID-19 sa čoskoro rozšíria po celom…

Pomocou tejto Android aplikácie môžete nájsť zapatrošené Bluetooth hodinky, či fitness náramok

0 icon

Mnohí z nás dnes v oveľa väčšej miere využívajú bezdrôtové zariadenia s podporou technológie Bluetooth ako tomu bolo v minulosti. Dôvodom je, že nám ponúkajú väčšiu flexibilitu vrátane komfortu. Ide o rôzne chytré hodinky, fitness náramky, slúchadlá, ovládače a podobne. Zároveň ide však o vcelku drobné zariadenia, ktoré z času…

Armádny Magazín

CHORVÁTSKO : Koľko miliónov bude stáť tento "výhodný" americký šrot?

0 icon

Chorvátsko, 4.December 2020 (AM) - Chorvátsko by mohlo minúť stovky miliónov eur na modernizáciu 76 obrnených vozidiel Bradley, ktoré venovala americká armáda. Dá sa v tomto prípade ešte hovoriť o dare, alebo vstupenke do pekla nekonečných opráv a rekonštrukcii?   V decembri 2019 chorvátsky minister obrany, ktorým bol vtedy Damir Krsticevic,…

Napravujte to čo porobili vaši predkovia: Sergej Šojgu dal nemeckej ministerke obrany nedostatočnú z dejepisu

0 icon

Rusko, 4.December 2020 (AM) - Ruský minister obrany Sergej Šojgu absolútne oprávnene uzemnil šéfku Bundeswehru - Annegret Kramp-Karrenbauerovú, ktorá vyhlásila, že jej krajina by mala s Ruskom rokovať „z pozície sily“.   Pripomeňme, že konflikt sa začal po vyhlásení ministerky SRN, ktorá oznámila spoločný tlak s pobaltskými krajinami a ďalšími „

Zo Sorosa si urobia guláš: Maďarský vodca proti medzinárodným špekulantom

0 icon

Maďarsko, 4.December 2020 (AM)  - Maďarský premiér Viktor Orban vstúpil do tvrdej konfrontácie so svetovým špekulantom Georgom Sorosom, ktorý sa snaží vytvoriť z Európskej únie globálne protikresťanské impérium.   Deväťdesiatročný americký multimilionár, finančný špekulant a ľavicovo-liberálny ideológ George Soros sa nezmierňuje. Namiesto toho, aby si popíjal whisky (a

Výstroj „Stotník“ bude asi s umelým intelektom

0 icon

Rusko, 4.December 2020 (AM) - Ruský výstroj vojaka budúcnosti „Sotnik“ (Stotník), predtým známy ako Ratnik-3, môže obsahovať zootechnické komplexy a aj elementy umelej inteligencie, povedal pre RIA Novosti riaditeľ výzbrojného komplexu štátnej spoločnosti „Rostech“ Bekchan Ozdojev.   „Skúsenosti používania „Ratnika“ v bojových podmienkach odhalili n

S nárastom napätia v Iráne dostáva Izrael svoju najvyspelejšiu vojnovú loď

0 icon

Izrael, 4.December 2020 (AM) - Izraelská armáda prijala v stredu svoju najvyspelejšiu vojnovú loď a označila plavidlo nemeckej výroby ako hrádzu pre zraniteľné stredomorské plynové plošiny, pretože napätie v Teheráne stúpa po atentáte na popredného iránskeho jadrového vedca.   Korveta Saar-6, ktorá zakotvila v prístave Haifa, a tr

Svetlo sveta

Aký je osud kríža, na ktorom bol ukrižovaný Kristus?

0 icon

Na svete sa dnes uchovávajú viaceré významné relikvie spojené s utrpením Krista. Najhlavnejší symbol jeho ukrižovania, samotný kríž, bol predmetom záujmu už prvých veriacich. Čo teda vieme o osude kríža, na ktorom skutočne zomrel Kristus? Z obáv pred glorifikáciou a zbožštením Krista sa židia usilovali eliminovať všetky príležitosti pre vytvorenie jeho posmrtného kultu. Z evanjelií…

Najvyšší súd v USA zablokoval uplatňovanie prísnejších pandemických opatrení na kostoly ako na obchody

0 icon

Kým sme na Slovensku svedkami ako náboženské inštitúcie spolupravujú s vládou pri aplikácii reštrikčných opatrení uvalených na bohoslužby, v USA náboženské organizácie zvolili presne opačný prístup a podali v predmetnej veci právnu žalobu. Predmetom žaloby na Najvyššom súde Spojených štátov bolo, aby súd vydal predbežné opatrenie, že nariadenia zamedzujúce ľuďom návštevu bohoslužieb a zároveň neuplatňovanie…

Prečo nazývame Abrahama „otcom všetkých národov“ alebo „všetkých veriacich“?

0 icon

Abrahám je pôvodným menom Abram, čo v preklade znamená „vznešený.“ Je to odrazom vznešenosti ako žil svoj život v chaldeskej krajine, v prosperujúcom meste Ur na území dnešného Iraku, kedy napriek tomu, že bol bohatý, dokázal rozpoznať volanie Boha, aby všetko pohodlie zanechal a vydal sa na Božie volanie do neznáma. Spoločnosť, v ktorej Abram…

Otec Urbančok: Covid presmeroval ľudí do novodobých chrámov

0 icon

Milovaní Bratia a Sestry! Je to už takmer rok, čo sa z Číny dostal COVID pomaly do celého sveta. Následkom neho došlo k historickému precedensu, zrušeniu slávenia verejných svätých omší už niekoľkokrát. Tí veriaci, ktorí žili naozaj životom živej viery a boli si vedomí hodnoty sviatostí, zažili skutočné duchovné utrpenie, tí, ktorí ju až…

Ako vznikol kult svätého Petra a Pavla

0 icon

Kult svätého Petra nevznikol v starokresťanskej tradícii hneď po apoštolovej smrti; jeho rozvoj je nerozlučne spojený s utváraním kultu svätého Pavla, ktorý bol sťatý mečom roku 67 na mieste nazývanom ad Aquas Salvias, na južnom okraji Ríma v blízkosti Ostijskej cesty (Via Ostiense). V období, keď obidvaja podstúpili mučenícku smrť, kresťania predstavovali v Ríme…

icon FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali