Hromy-blesky v EÚ: Viktor Orbán požiadal Putina, aby Rusko potiahlo plynovod “Turecký prúd” až do Maďarska

Hromy-blesky v EÚ: Viktor Orbán požiadal Putina, aby Rusko potiahlo plynovod “Turecký prúd” až do Maďarska

Budapešť 22. septembra 2018 (HSP/Foto:SITA/AP-Alexander Zemlianichenko)

 

Nedávne stretnutie Viktora Orbána a Vladimíra Putina vyvolalo obrovskú nevôľu zaoceánskych a európskych politikov, mainstreamu a slniečkarov, ktorí smerom k maďarskému premiérovi vrhali hromy-blesky. Orbán však robí svoju politiku a akoby „naschvál“, aby ešte viac nahneval „civilizovanú demokraciu“, požiadal ruského prezidenta, aby Moskva potiahla plynovod „Turecký prúd“ až do Maďarska

Na snímke Viktor Orban a Vladimir Putin

Okrem toho, obaja politici, ktorí majú dosť veľké problémy s Bruselom a jednotlivými vládami členských krajín EÚ, rokovali aj o predĺžení ruských dodávok paliva do Maďarska na rok 2020, pretože platná dohoda s Gazpromom končí Maďarsku koncom budúceho roka.

Reklama

V tejto súvislosti aj ruskí, aj maďarskí analytici poukazujú na to, že práve koncom budúceho roka by mal byť uvedený do prevádzky plynovod „Turecký prúd“. Vladimír Putin súhlasil, že aj maďarskí partneri by sa mohli napojiť na tento plynovod, ale zatiaľ nie sú stanovené pravidlá hry a trasy dodávok ruského plynu partnerom v EÚ.

Experti zdôrazňujú, že záujem Maďarska o nový ruský plynovod korešponduje so všeobecným trendom nárastu spotreby plynu v Európe a teda aj so záujmom členských krajín EÚ o ruský plyn – a to aj napriek sankciám, problémom, nezhodám, zákazom a celkovej nervozite na politickej scéne. Tento záujem sa v ostatných rokoch zvýšil natoľko, že Gazprom už pomaly technicky nedokáže uspokojiť potreby európskych partnerov prostredníctvom existujúcich plynovodov, pretože ich kapacita jednoducho nepostačí, a preto bude nútený budovať aj ďalšie trate.

Reklama

Analytici tiež poukazujú na to, že Viktor Orbán (pre istotu?) hľadá alternatívu plynovému projektu Eastring, ktorý, mimochodom, iniciovalo práve Slovensko – ešte pred štyrmi rokmi, po tom, ako Američania dokázali zablokovať projekt plynovodu Južný prúd. Experti tvrdia, že Maďarsko sa mieni stať ďalším energetickým centrom v Európe, ale dokáže to iba prostredníctvom účastí na rusko-tureckom projekte.

Ako vidíme, Orbán už dávnejšie hľadá „osobitnú cestu“ pre svoju krajinu, a preto napreduje iným „chodníčkom“ ako takmer všetky členské štáty EÚ, za čo je tvrdo kritizovaný a už pomaly sankcionovaný Európskou úniou a USA. Vedenie mnohých európskych štátov by sa mohlo zamyslieť nad tým, či si Orbán (náhodou) nezvolil tú racionálnejšiu a správnejšiu cestu.

Je očividné, že v sankčných a plynových vojnách vyvolaných v USA a EÚ sa stále viac prikláňa na stranu Ruska. Určite nie preto, že sa mu kremeľské múry pozdávajú viac ako múry Bieleho domu alebo námestia Bruselu, ale preto, že mu ide o prosperitu a stabilný rozvoj svojej krajiny. To sa týka aj otázky dodávok plynu.

Poučený z nátlakových akcií Washingtonu a totálnej nespoľahlivosti a falošnosti Kyjeva si Orbán nemôže dovoliť, aby otázka dodávok plynu do Maďarska úplne závisela od vrtochov a nálad v Kyjeve alebo od totálne predraženej ceny amerického skvapalneného plynu, ktorý sa Washington všetkými pravdami i nepravdami snaží pretlačiť do Európy.

Určite sa Orbán nemieni zúčastňovať na sankčnej vojne s Ruskom, kvôli ktorej bolo poškodené aj maďarské hospodárstvo. Maďarský premiér určite vie napočítať do troch, na rozdiel od drvivej väčšiny jeho európskych kolegov, a presvedčil sa, že radšej treba mať s Ruskom dobré vzťahy, obchodovať a zarábať, ako kvôli chorým ambíciám Washingtonu a niektorých európskych politikov hádať sa a viesť nezmyselnú politickú a sankčnú vojnu s Ruskom a poškodzovať národné hospodárstvo a tým aj vlastný národ.

Reklama

Je tu otázka, či Putin vyjde v ústrety Orbánovi. Bola by to iba rétorická otázka: určite ruský prezident urobí všetko, aby uzatvoril s maďarským premiérom vzájomne výhodné dohody. Rovnako nemá záujem o hádky a sankčné vojny, ochotne sa zbaví zbytočných problémov a radšej bude spolupracovať práve s tými partnermi, ktorí tiež majú záujem o spoluprácu a stabilný rozvoj. A našťastie, títo dvaja nie sú osamotení.

Európa sa začína prebúdzať a (a dúfam, že nepreháňam) múdrieť. Podobným smerom ako Orbán mieni vykročiť Taliansko, Rakúsko, už dávnejšie vo vyváženej politike voči Rusku pokračuje Fínsko. V niektorých krajinách tiež silnejú nálady na zmenu vzťahov s Ruskom. A čo Slovensko? Zatiaľ sa nachádza v takom podivnom, hmlistom vákuu.

Určite by súčasná slovenská vláda chcela mať dobré vzťahy s Ruskom, hlavne, hospodárske (o tom môžu pochybovať iba totálni pesimisti alebo amatéri), obchodovať a nehádať sa, ale sa nachádza pod gigantickým tlakom európskych a atlantických štruktúr a iba občas sa odváži otvoriť ústa a slabo zašepkať: „Chlapi, a nemali by sme sa prestať hádať?“ Potom jej mentorsky pohrozia prstom z Bruselu, Berlínu, Washingtonu a iných lokalít „No, no, no!“ a naši odvážni, demokratickí a tolerantní zástupcovia Slovenska utekajú do Bruselu a podpíšu tam všetky papiere týkajúce sa rozšírenia sankčnej vojny s Ruskom (to sa týka aj vítania migrantov, ktoré Orbán odmieta). Čo na to povedať?

Na záver iba rétorická otázka: prečo Orbán napreduje inou cestou, ako väčšina členských krajín EÚ, a prečo Slovensko nemôže vykročiť na túto cestu – vyhralo by, alebo prehralo?

Eugen Rusnák

Reklama

 

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

Včera 20:01

Zásoby ropy v USA minulý týždeň nečakane prudko klesli. A znížili sa aj zásoby benzínu. Ukázali to v stredu údaje amerického Úradu pre energetické informácie (EIA). Inforovala agentúra Reuters.

Zásoby ropy v USA tak v týždni do 19. apríla dosiahli 453,6 milióna barelov, čo je približne 3 % pod päťročným priemerom pre toto ročné obdobie, dodal EIA.

Včera 19:58

Na hokejových majstrovstvách Ázie a Oceánie hráčov do 18 rokov sa hneď v úvodnom zápase zrodil bizarný výsledok. Thajsko zdolalo Kuvajt 57:0 a na strely dokonca prekonali súpera pomerom 122:1.

Včera 19:34

Spojené arabské emiráty (SAE) v stredu oznámili, že na opravu domov, ktoré minulý týždeň poškodili prudké záplavy spôsobené rekordnými zrážkami, poskytnú 544 miliónov dolárov. Informovala o tom agentúra AFP.

Touto púštnou krajinou sa minulý týždeň prehnali silné búrky. Prudký lejak v priebehu niekoľkých hodín zaplavil úseky diaľnic, ulice a najrušnejšie letisko sveta v Dubaji.

Včera 19:31

Súd v Iráne odsúdil na smrť populárneho rappera uväzneného na vyše rok a pol za podporu celoštátnych protestov, vyvolaných smrťou Mahsy Amíníovej. Uviedli to v stredu miestne médiá. Informovala agentúra AFP.

V súvislosti s protestmi popravili deväť mužov, napríklad pre obvinenia zo zabitia a ďalšieho násilia proti bezpečnostným silám.

Včera 17:56

Štátna pomoc so zvýšenými splátkami hypoték sa od júna rozšíri aj na refinancované úvery, čo doteraz nebolo možné. Poslanci Národnej rady (NR) SR schválili túto zmenu v stredu v rámci zákona o správcoch úverov a nákupcoch úverov.

Včera 17:53

Nový zákon o ochrane spotrebiteľa, ktorý v stredu schválila Národná rada SR, prináša vyššiu ochranu spotrebiteľov aj v online prostredí. Spotrebiteľom tiež predlžuje lehotu na odstúpenie od zmluvy bez uvedenia dôvodu z doterajších 14 na 30 dní.

Legislatíva zároveň zvyšuje ochranu pred umelým navyšovaním cien pred rôznymi zľavami a výpredajmi a prináša taktiež lepšiu informovanosť pri uzatváraní zmlúv prostredníctvom online trhov.

Včera 17:52

Americký prezident Joe Biden v stredu podpísal zákon o pomoci vo výške 95 miliárd dolárov pre Ukrajinu, Izrael aj Taiwan. Zároveň oznámil, že Spojené štáty začnú Kyjevu posielať vojenskú pomoc v priebehu niekoľkých hodín. Správu priniesla agentúra AFP.

Včera 17:50

Izraelské sily uskutočňujú “ofenzívnu akciu” v celom južnom Libanone. V stredu to oznámil izraelský minister obrany Joav Galant bez toho, aby špecifikoval, či pozemné sily prekročili hranice. Informovala agentúra AFP.

Včera 17:49

Britské úrady zadržali troch ľudí podozrivých z porušeniach imigračných zákonov po tom, čo pri snahe preplaviť sa cez Lamanšský prieliv zahynulo v utorok päť ľudí vrátane dieťaťa. Informovali agentúry DPA a AFP.

Včera 17:46

Britský premiér Rishi Sunak a nemecký spolkový kancelár Olaf Scholz sa v stredu zaviazali podporovať Ukrajinu tak dlho, ako to bude potrebné. Scholz však takisto potvrdil svoj odmietavý postoj k dodaniu nemeckých plochodrážnych striel Taurus dlhého doletu pre Kyjev. Informovali o tom agentúry AP, AFP a DPA.

Scholz povedal, že Európa musí naďalej zvyšovať svoju pomoc pre Ukrajinu aj po tom, ako USA v utorok schválili rozsiahly balík vojenskej pomoci. “Rozhodnutie USA nás tu v Európe neoslobodzuje od úlohy naďalej rozširovať našu pomoc pre Ukrajinu, aby sa táto krajina mohla brániť voči agresorovi,” povedal kancelár na spoločnej tlačovej konferencii so Sunakom.

Britský premiér Rishi Sunak na návšteve v Nemecku
Na snímke nemecký kancelár Olaf Scholz (vpravo) a britský premiér Rishi Sunak počas tlačovej konferencie v Berlíne
Včera 17:43

Traja ľudia utrpeli zranenia pri “vážnom incidente” v škole na juhu Walesu. Podozrivá osoba bola zadržaná, oznámila miestna polícia. Informovala agentúra AP.

Podľa britského denníka The Telegraph došlo v škole k útoku nožom. Medzi zranenými je údajne učiteľka.

Včera 17:39

Londýnsky súd rozhodol o vydaní stíhaného Daniela Bombica na Slovensko.

“Nie, ešte nikam nejdem, ešte si budete musieť počkať na kolaudačku na letisku, ale áno – ako som vravel minule – návrat na Slovensko sa začína,” vyjadril sa Bombic alias Danny Kollár.

Včera 16:56

Francúzsky najvyšší súd v stredu definitívne potvrdil odsúdenie bývalého premiéra Francoisa Fillona v kauze sprenevery, ktorej sa dopustil vytvorením fiktívneho pracovného miesta pre svoju manželku Penelope. Zároveň nariadil nový súdny proces o uložení trestu. Informovala agentúra AFP.

Včera 15:26

Taliansky parlament schválil opatrenie krajne pravicovej vlády premiérky Giorgie Meloniovej, umožňujúce protiinterrupčným aktivistom vstúpiť na konzultačné kliniky, čo vyvolalo hnev opozičných strán. Informovala agentúra AFP.

Opatrenie prijaté senátom v utorok večer umožňuje regiónom, aby povolili skupinám “s kvalifikovanými skúsenosťami na podporu materstva” ísť za ženami pomýšľajúcimi na interrupciu na klinikách riadených štátnym zdravotníckym systémom.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Na snímke Múzeum STM Solivar v Prešove

Autor: FOTO TASR-Maroš Černý

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Erik Majercak

Ivan Štubňa

Gustáv Murín

Milan Šupa

Peter Lipták

Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali