“Hongkong sa nachádza v kritickom bode,” uviedol podľa agentúry Reuters minister. “Teraz nie je čas zvaľovať na niekoho vinu… Teraz je čas na to, aby sme sa stretli a vyriešili problémy,” dodal politik.
Násilné potýčky dnes prepukli v Mongkoku, jednej z najslávnejších a najľudnatejších nákupných štvrtí Hongkongu – stovky podporovateľov Pekingu vtrhli do stanov prodemokratických protestujúcich a ničili im aj transparenty; mnohí protestujúci preto ustúpili.
Desaťtisíce študentov a aktivistov za posledný týždeň vyšli do ulíc Hongkongu, kde pre túto bývalú britskú kolóniu žiadajú úplnú demokraciu – žiadajú aj slobodný hlasovací systém, pretože v roku 2017 si budú voliť nového najvyššieho hongkonského predstaviteľa.
Hongkonský premiér Liang Čen-jing súhlasil so začatím rokovaní s prodemokratickými protestujúcimi, ale odmietol odstúpiť. On a jeho pročínski podporovatelia dali jasne najavo, že neustúpia pred najhoršími nepokojmi v meste za posledné desaťročia.
Počty prodemokratických demonštrantov dnes na niektorých miestach protestov v centre a jeho okolí značne klesli, pretože husto pršalo a obyvatelia Hongkongu sa po dvojdňovom sviatku už vrátili do práce.
Odvážna, rušná nákupná štvrť Mongkok však dnes vyzerala inak – približne 1000 priaznivcov Pekingu sa tam dostalo do potýčok s asi 100 prodemokratickými protestujúcimi, pričom pľuli a hádzali fľaše s vodou. Polícia za kvílenia sirén vytvorila ľudskú reťaz, aby oba tábory oddelila.
Táto štvrť je pokladaná za jednu z najhustejšie obývaných lokalít na planéte a je mimoriadne obľúbená u turistov z pevninskej Číny, ale menej známa u Západniarov. Nachádzajú sa tam výškové obytné budovy natesnané vedľa seba, pod nimi bary s výrazným neónovým osvetlením, reštaurácie a trhoviská pod holým nebom.
Hongkong je osobitná administratívna oblasť Číny. Podľa čínskej vlády sa voľby budúceho lídra Hongkongu v roku 2017 musia uskutočniť v súlade so súčasnými pravidlami, ktoré vyžadujú schválenie kandidátov propekinským výborom.
mž