Holandsko bolo prvou krajinou, ktorá legalizovala eutanáziu v roku 2002, avšak len u pacientov, ktorí trpia ťažkým duševným ochorením či neznesiteľnou bolesťou bez nádeje na vyliečenie. Podľa kritikov už holandskí politici vtedy prekročili istú morálnu hranicu. Napriek tomu tentoraz znova zašli o niečo ďalej.
Holandské ministerstvá zdravotníctva a spravodlivosti tvrdia, že navrhovaný zákon by sa týkal starších ľudí, ktorí “majú premyslený názor, že ich život sa už naplnil, na základe prísnych a starostlivých hodnotiacich kritérií umožniť im ho ukončiť spôsobom pre nich dôstojným”. Počíta sa s tým, že aj zdravotnícky personál dostane k tomu “dodatočný výcvik”.
Návrh zákona by sa mal do konca roka 2017 prekonzultovať s lekármi, s etickou komisiou a s ďalšími odborníkmi.
Ide však o prekvapujúci krok vlády, pretože osobitná komisia už vo februári vydala 243-stranovú správu s názvom “Voltooid Leven” (“Naplnený život”), ktorá po právnej stránke skúmala ľudí s pocitom, že ich život sa naplnil a chcú zomrieť, dospela k záveru, že asistovaná samovražda je nezákonný trestný čin.
Politika eutanázie má dokonca širokú podporu v holandskej spoločnosti. Za posledné desaťročie čoraz viac pacientov o to požiadalo a čoraz viac lekárov sú ochotní to vykonať. V roku 2015 sa eutanázia použila pri 5516 úmrtiach, čo je 3,9 % z celoštátneho počtu.