Hlina: KDH tých osem percent nemalo zo zákona

Bratislava 10. júna 2016 (TASR/HSP/Foto:TASR-Milan Ivanič)

 

Alojz Hlina zhodnotil príčiny neúspechu KDH v posledných parlamentných voľbách

Konfesná previazanosť s rímskokatolíckou cirkvou, ktorú verejnosť priraďovala ku KDH, nefunguje. Na druhej strane, „sekulárny svet“ trestá každú chybu kresťanských demokratov o to tvrdšie, že ju automaticky prisudzuje cirkvi či viere. „KDH nie je Petrova skala a tých osem percent sme nemali zo zákona,“ zhodnotil príčiny neúspechu KDH v posledných parlamentných voľbách kandidát na predsedu hnutia, exposlanec Národnej rady SR Alojz Hlina.

Na snímke kandidát na predsedu hnutia, exposlanec Národnej rady SR Alojz Hlina
Na snímke kandidát na predsedu hnutia, exposlanec Národnej rady SR Alojz Hlina

KDH podľa neho v minulom volebnom období urobilo chyby, podľa Hlinu fungovalo akoby v „stand by“ mode. Dodal, že paradoxne bolo napokon voličmi potrestané aj za pozitívne kroky.

Podľa Hlinu však KDH na volebný neúspech reagovalo adekvátne. „Predseda a časť vedenia odstúpili, ale zároveň boli zabezpečené procesy tak, aby hnutie fungovalo a pripravilo okresné snemy a celoslovenský Snem. To sa podarilo,“ konštatoval bývalý zákonodarca.

Snem, ktorý sa uskutoční v soboru 11. júna v Ružomberku, podľa neho prijme v určitom rozsahu zmeny stanov. „Ale kľúčové bude, či sa KDH v Hlinkovom meste rozhodne prijať novu víziu pre hnutie a to víziu, že sa stane modernou konzervatívnou stranou ľudového typu postavenou na kresťanských základoch,“ povedal Hlina.

Na otázku, či KDH na návrat do parlamentu stačí získať späť niekoľko tisíc hlasov, ktoré im naposledy chýbali, Hlina odpovedá, že také jednoduché to nebude. „Bude to mimoriadne náročný proces. Ale ak KDH po Sneme v Ružomberku vyšle signál, že sa vylízalo z rán, ktoré utŕžilo, a to aj tým, že personálne zmeny nie sú len premaľovaním fasády, tak áno. Zároveň, ak z Ružomberka zaznie signál, že KDH prijalo novu víziu, tak sa vrátime na 100 percent,“ odhaduje. Kresťanskí de