Historické okienko festivalu Pohoda

Trenčín 16. júla 2016 (HSP/Foto:TASR – Radovan Stoklasa)

 

Hlavným organizátorom festivalu Pohoda je od jeho založenia v roku 1997 Michal Kaščák, veľký obdivovateľ Václava Havla. Skupina Bez ladu a skladu, ktorej bol spevákom, bola v roku 2009 zaradená americkým denníkom New York Times medzi „skupiny, ktoré prispeli k pádu železnej opony“

Minaret ako súčasť 20. ročníka multižánrového festivalu Pohoda na letisku v Trenčíne
Minaret ako súčasť 20. ročníka multižánrového festivalu Pohoda na letisku v Trenčíne

Michal Kaščák mal v čase vzniku zoskupenia iba 13 rokov. So svojím idolom Václavom Havlom sa stretol už v roku 1988 na festivale v Lipnici: „V zákulisí vládla vzrušená atmosféra a pred amfiteátrom bolo veľa policajtov. Mal som vtedy šestnásť a vedel som len, že ide o človeka, ktorý robí všetko pre to, aby skončil komunistický režim. Naša kapela dokonca hrala hneď po jeho prejave. Pre mňa to bol náš najdôležitejší koncert.“

Kaščákove “pravdoláskarské” politické presvedčenie malo a má výrazný vplyv na celý festival. Nielen voľbou pozývaných hostí, neziskových organizácií a hudobných skupín, ale aj spôsobom prezentácie festivalu a spoluprácou s mediálnymi partnermi. Michal Kaščák je priateľom Štefana Hríba, Fedora Gála, či Ivety Radičovej. Hneď na druhom ročníku festivalu, ktorý prebehol v roku 1998, sa po nedobrom ekonomickom výsledku prvého ročníka objavili neziskové organizácie. Spomeňme teraz chronologicky niektoré novšie zaujímavé okamihy, ktoré sa na festivale odohrali.

Rok 2006

Iniciatíva Inakosť a občianske združenie Museion sa predstavili poprvýkrát na festivale Pohoda.

„Cieľom účasti Inicitívy Inakosť nafestivale Pohoda je nielen prezentovať projekt Kto je kto?, ale najmä napĺňať jeho cieľ –  získavanie podpory  petície za životné partnerstvo dvoch osôb rovnakého pohlavia,“ uviedla v tejto súvislosti Hana Fábry, hovorkyňa Iniciatívy Inakosť a koordinátorka zmieneného projektu, a dodala: „Naši aktivisti zbierajú podpisy vo väčších mestách po celom území SR od začiatku tohto roka.“

Rok 2008

Organizátorom festivalu sa podarilo po pätročnom úsilí zlákať naň Václava Havla a na jeho počesť zaradili do programu dve jeho hry – Audience a Protest. Okrem toho absolvoval autogramiádu novej knihy “Kdo řekl A, musí říct B”. Na festivale ho sprevádzala v tej dobe prezidentská kandidátka Iveta Radičová.

„Je mi velmi sympatická. Myslím si, že by mohla být výbornou prezidentkou, a držím jej palce,“ vyjadril sa Havel a pripomenul, že už 19 rokov bojuje za to, aby v prezidentskom kresle sedela žena. „Zdá sa mi, že dámy vnášajú do politiky takú zvláštnu citlivosť a že je to niečo, čo by bylo veľmi dobré,“ dodal. Vyjadril tak Ivete Radičovej do nadchádzajúcich volieb jasnú podporu.

Okrem tohto „trháku“ sa na Pohode riešil aj prípad Hedvigy Malinovej, a to predovšetkým vďaka Romanovi Kvasnicovi, jej advokátovi. Martin Bútora vystúpil v debate o Bielorusku. Panel pripravila nadácia Pontis. V stane zaplnenom najmä mladšími ľuďmi sa objavil aj Martin (Shooty) Šútovec.

Rok 2009

Festival postihla tragédia, pri ktorej zomreli dvaja ľudia. V nemocniciach trenčianskeho samosprávneho kraja spolu hospitalizovali 40 ľudí, ďalších 56 ľudí ošetrili ambulantne. Jedenásť ľudí utrpelo ťažké a tridsaťpäť ľudí ľahké zranenia. Organizátori festival zrušili. Mesto Trenčín vyhlásilo po nešťastí mimoriadnu situáciu a v športovej hale zriadilo krízové centrum. Do Trenčína bol mimoriadne vypravený vlak, ktorý ľudí odvážal do Košíc. V ten deň bolo na letisku podľa usporiadateľov približne 35 000 návštevníkov.

Rok 2010

Festival pokračuje bez problémov ďalej. Iveta Radičová spolu s českým ministrom Karlom Schwarzenbergom a kňazom Antonom Srholcom zapálili sviečky na mieste vlaňajšieho pádu stanu, ktorý si vyžiadal dve obete. “Chodila som na Pohodu a aj budem chodiť na Pohodu,” dodala k téme svojej ochrany. Radičová následne predávala knihy v burze kníh. Medzi prvými zákazníkmi boli jej koaliční kolegovia z SaS. Na festival prišli aj minister financí Ivan Mikloš a ministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská.

Rok 2011

Na diskusiu s Ivetou Radičovou prišlo viac ako 2 500 ľudí, debatovala so Štefanom Hríbom. Venovala sa predovšetkým voľbe generálneho prokurátora. Na adresu reforiem a úsporných opatrení sa vyjadrila: „Treba na to veľa odvahy a sily presadiť takéto rozhodnutia. Len sa obávam, že my nemáme kam cúvnuť, že musíme dotiahnuť rozhodnutie do konca.“ V tom čase sa Európou šírila dlhová kríza. Radičová povedala, že „pravidlá treba nastaviť tak, aby sa nepreliala do ostatných štátov.“ Nechýbala ani téma „trpiteľky“ Hedvigy Malinovej, pričom diskusiu moderovala Zuzana Wienk z Aliancie Fair-play. Zúčastnil sa aj minister Mikuláš Dzurinda diskutujúc o egyptskej revolúcii.

Rok 2012

Iveta Radičová mimo iného pomohla svojej PR prácou za barom. V kaviarni Dobrá krajina obsluhovala návštevníkov festivalu, ktorí mohli prispieť do zbierky zorganizovanej Nadáciou Pontis. V jej stane sa objavil aj Tom Nicholson, diskutovalo sa aj o občianskom aktivizme, etike médií či kauze Gorila.

Rok 2013

Odvolaný arcibiskup Róbert Bezák a Karel Schwarzenberg boli na festivale Pohoda hosťami EUrópa stanu.

„Sme radi, že monsignor Bezák prišiel k nám, bol totiž v našom stane na diskusii už pred dvomi rokmi, vtedy s českým biskupom Václavom Malým, teraz prišiel opätovne. Počas diskusie uviedol, že svoje pôsobenie vidí skôr v zahraničí. Zaujímavú diskusiu mal aj český minister zahraničných vecí Karel Schwarzenberg. Takým svojím typickým humorom komentoval situáciu v Česku a odpovedal aj na európske témy a prehlbovanie integrácie únie,“ uviedol pre TASR Dušan Chrenek, vedúci Zastúpenia Európskej komisie na Slovensku.

Už po piaty raz bolo partnerom festivalu práve Zastúpenie Európskej komisie na Slovensku.

Rok  2014

Hviezdou sa stal prezident Andrej Kiska, ktorý sa bavil so svojím kamarátom Štefanom Hríbom. „Mal som tu Václava Havla a povedal som, že si neviem predstaviť mať tu slovenského prezidenta. Teraz si to skúšam predstavovať.“ Pri otázke, koho z politikov si dnes váži, vyzdvihol aj prítomnú Ivetu Radičovú, ktorá sedela tesne pod pódiom. „Je dobré, že takých ľudí ako Iveta Radičová máme. Mali by sme ich podporovať a držať im palce.“

Rok 2015

Na Pohode sa objavila diskusia o kauze Váhostav a zákutiach morálky, TEDxtalk o hrdinstve a bielych vranách. Moderovala Zuzana Wienk z Aliancie Fair-play. Účastný bol opäť Karel Schwarzenberg, ktorý ostro komentoval protesty proti imigrantom na Slovensku a v Česku. Neúspešný kandidát na českého prezidenta upozornil na situáciu v Rakúsku, ktoré bolo v 50. rokoch chudobnou krajinou, no aj tak dokázalo prijať niekoľko stotisíc utečencov. „My tu teraz protestujeme možno proti dvom tisíckam utečencov. Je to od nás strašná malosť.“ Počas svätej omše rozdával veriacim chlieb. Magda Vášáryová prišla na festival s kvetmi vo vlasoch. Pavol Frešo sa uvoľnene potápal so svojou stranou, objavil sa aj Jozef Viskupič z OĽaNO. Martin Poliačik na diaľku podporil antiprotest proti šíreniu kultúry strachu, ktorý bol v Žiline spolu s protestom proti imigrantom. Na Pohode bolo účastných takmer 50 mimovládnych subjektov. Mimo iných aj Iniciatíva Inakosť, Dúhový PRIDE Bratislava, Filmový festival inakosti, Q-centrum a Nomantinels. Nadácia otvorenej spoločnosti pod názvom HateFreeChain predstavila mladým ľuďom kampaň zameranú na boj s „nenávistnými internetovými diskutérmi“. Už piaty rok po sebe nechýbal “refugee a migrant friendly” stan, prebiehali aj workshopy o migrácii a integrácii.

Rok 2016

Zjavnou provokáciou sa stal provizórny minaret. „Vnímame ho ako čisto pozitívny počin, kreatívny prejav tolerancie a otvorenosti ako typických festivalových hodnôt,“ obhajuje nápad Anton Repka z organizačného tímu festivalu. Vlna odporu na sociálnych sieťach organizátorov nijako nevyviedla z miery. „Vybrali sme ho správne, keďže spôsobuje takéto reakcie,“ nechal sa počuť Kaščák.

Išlo o asi päťmetrovú symbolickú drevenú stavbu s polmesiacom na vrchu. Mimochodom, akciu Kiss 4 Boris (bozkávanie sa obzvlášť osobami rovnakého pohlavia pred minaretom, čo by bolo v konzervatívnych islamských krajinách iba ťažko tolerované, skôr prísne potrestané) inicioval dídžej B-complex (prípadne v ženskom rode Matia). Jeho (jej) dídžejský set si bolo možné vypočuť na Pohode. V roku 2015 sa svetu predstavil(a) ako bi-gender, teda muž aj žena v jednom tele. Narodil sa však ako muž (aby sme v tom mali jasno).

Nechýbala klasicky CaféEuropa s diskusiami o fašistoch, utečencoch, Európskej únii, či Václavovi Havlovi. „Troška“ izraelskej propagandy a strašenia Ruskom. Svojím prispela Aliancia Fair-play a .týždeň. GLOBSEC sa zameral na NATO a extrémizmus. „Koplo“ si aj Artforum. Festival mal rekordnú účasť.

Ďalšie zaujímavosti

V roku 2005 minister obrany Juraj Liška na festivale oznámil ukončenie povinnej základnej vojenskej služby. Prebehla petičná akcia na podporu Hedvigy Malinovej, či akcia nahraj odkaz Harabinovi.

Medzi podporovateľov festivalu patria aj: veľvyslanectvo Izraela v SR, Ústredný zväz židovských náboženských obcí v SR, Nadácia Pontis, Európska komisia na Slovensku, týždeň.sk, Nadácia Ekopolis, Aliancia Fair Play, Ľudia proti rasizmu, Transparency International Slovensko či Nadácia Milana Šimečku…

Na záver nejde nespomenúť niektoré časti známeho blogu Ľuboša Blahu.

„Keď sa povie hudobný festival, predstavím si Woodstock 1969, kde hrajú progresívne kapely, stretnú sa tam ľudia, čo chcú lásku a mier, ľudia, ktorí majú plné zuby korporátneho kapitalizmu, ľudia, čo chcú meniť svet. Tak ako to bolo v 1969 v USA, keď sa mladí ľudia s kvietkami vo vlasoch búrili proti vojne vo Vietname.

Na Slovensku je ešte aj toto úplne naopak. Najväčší hudobný festival Pohoda je karnevalom militantného neokonzervativizmu, kde vejú vlajky štátu, ktorý kántri v občianskej vojne vlastných občanov a v ktorého vláde sedia zástupcovia neonacistickej strany.

V rokoch 1968 a 1969 to bolo celkom iné kafé. Zaspomínajme trochu. Ľudia sa búrili proti vojne, ktorú viedli Američania vo Vietname. Chceli mier, túžili po slobode, volali po novom sociálne spravodlivejšom svete, kde nebude chudoba, nerovnosť ani náboženská nenávisť. Ako spieval John Lennon, len si to predstavte.

Deti kvetov vo Washingtone v roku 1968 pochodovali s transparentmi “Make Love Not War” a z Woodstocku v roku 1969 vytvorili gigantický festival mieru. Dnešné deti hamburgerov by sa zmohli na facebookový status a túžobne by očakávali aspoň 12 „páči sa“, čím by sa ich revolučné nasadenie dočista vyčerpalo… A potom šup na Pohodu, poplakať si pri Kiskových či Radičovej floskulách a dobre sa ožrať. Neokonzervatívni „jastrabi“ musia byť z dnešnej mládeže nadšení. Na festivaloch nebojujú za nový lepší svet, ale nechajú sa ohlupovať tými, čo súčasný prehnitý systém ovládajú.“

A úplnou pikoškou tohto ročníka sa stal nový nápoj firmy Herbert Sirupy s názvom JEBA DO RUKY. „Tento rok sme si pre Vás pripravili skvelú festivalovú novinku. Vínová JEBA DO RUKY Vám bude spríjemňovať blížiaci sa Pohoda Festival 2016. Správne chladená, vínová, sirupová, ale hlavne, vždy po ruke!“ Podľa vysvetlenia firmy pod príspevkom ide o miešaný vínový drink s pridaním ich sirupov, ktorý bežne predávajú pod názvom VÍNOVÁ JEBA.

Prečo sa na hudobnom festivale robí propaganda „pravičiarov“, stúpencom Bruselu, Washingtonu, Izraela, LGBT, imigrantom, antife, atď.? Pretože má značnú návštevnosť a mladých ľudí je spracovať najľahšie? Nie nadarmo sa dnes Pohoda prezýva aj ako „festival politickej piesne“. Pohoda je festival „angažovaný“, „uvedomelý“, „liberálny“, „humanistický“ a „multikultúrny.“

Anton Smatanik

 

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

icon NAJČÍTANEJŠIE

iconNAJNOVŠIE

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

icon FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Vybrali sme

USA poskytnú Ukrajine vojenskú pomoc v hodnote 150 miliónov dolárov

0 icon

USA 12. júna 2021 (HSP/Sputnik/Foto:SITA/AP-Alex Brandon)   Nová dávka vojenskej pomoci zo strany USA Ukrajine bude vo výške 150 miliónov dolárov, vyhlásil tlačový hovorca amerického ministerstva obrany John Kirby "Dnes ministerstvo obrany vydeľuje nový balík pomoci v hodnote 150 miliónov dolárov v rámci iniciatívy pre pomoc bezpečnosti Ukrajiny, aby bolo…

Poliaci sú favorit, ale Slováci sa zvyknú zobudiť v zápasoch so silnejšími, prognózuje Ľubomír Guldan

0 icon

Bratislava 12. júna 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR-Martin Baumann)   Niekdajší slovenský futbalový reprezentant Ľubomír Guldan vníma poľskú reprezentáciu ako favorita pondelňajšieho duelu E-skupiny majstrovstiev Európy proti Slovensku. Pred duelom na štadióne Krestovskij v Petrohrade sa však domnieva, že mužstvo trénera Štefana Tarkoviča môže byť úspešné, ak podá zodpovedný a organizovaný výkon "Poliaci…

Putin podporil budúcnosť VC Ruska, organizátori budú oslobodení od platenia daní minimálne do roku 2025

0 icon

Bratislava 12. júna 2021 (SITA/HSP/Foto:SITA/AP-Yevgeny Odinokov, Sputnik, Kremlin Pool)   Ruský prezident Vladimir Putin učinil dôležité rozhodnutie týkajúce sa budúcnosti pretekov motoristickej formuly 1 v najrozľahlejšej krajine sveta. Organizátori VC Ruska, ktorá sa už od roku 2014 koná v Soči, budú podľa nedávno podpísaného zákona oslobodení od platenia daní minimálne…

Dánsky hráč skolaboval na ihrisku, oživovali ho približne 15 minút

0 icon

Kodaň 12. júna 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Martin Meissner, Pool)   Sobotný zápas majstrovstiev Európy medzi futbalistami Dánska a Fínska v Kodani dohrali od 20.30 h. Dánska futbalová asociácia to oznámila na twitteri po tom, ako hráči dostali ubezpečenie, že domáci hráč Christian Eriksen je po kolapse v poriadku O večerné dohratie stretnutia…

Sulík verí, že parlamentné voľby budú v riadnom termíne v roku 2024. Mikloš dnes považuje SaS za najväčšiu záruku toho, „aby sa hranatý s jamkatým nevrátili k moci“

0 icon

Bratislava 12. júna 2021 AKTUALIZOVANÉ (SITA/HSP/Foto:TASR-Dano Veselský)   Predseda strany Sloboda a Solidarita (SaS) Richard Sulík verí, že najbližšie parlamentné voľby budú tie riadne, a to vo februári 2024. Uviedol to vo svojom príhovore v úvode straníckeho kongresu v Pezinku. Doplnil, že štart vlády Igora Matoviča (OĽaNO) bol rozpačitý aj…

Prešovský kraj je pripravený očkovať aj v rómskych osadách, použiť chce jednodávkové vakcíny, potvrdil Majerský

0 icon

Poprad 12. júna 2021 (SITA/HSP/Foto:SITA-Archív Milana Majerského)   Prešovský samosprávny kraj má v pláne očkovanie proti ochoreniu COVID-19 aj v rómskych osadách, a to prostredníctvom výjazdových očkovacích tímov. Potvrdil to župan Milan Majerský. Podľa jeho slov by však chceli v takomto prípade využiť skôr jednodávkové vakcíny „Práve s nimi by…

Putin: Biden je kariérny politik

0 icon

Moskva 12. júna 2021 (TASR/HSP/Foto:SITA/AP-Sergei Bobylev/TASS News Agency Pool Photo)   Ruský prezident Vladimir Putin v rozhovore pre televíznu stanicu NBC News uviedol, že jeho americký náprotivok Joe Biden je “kariérny politik”, ktorý sa “radikálne” líši od exprezidenta Donalda Trumpa. Informovala o tom v sobotu agentúra TASS Putin v tomto…

Exšéf SIS Vladimír Pčolinský požiada, aby jeho prípad prevzala generálna prokuratúra

0 icon

Bratislava 12. júna 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR-Jaroslav Novák)   Obvinený bývalý riaditeľ Slovenskej informačnej služby (SIS) Vladimír Pčolinský v pondelok (14. 6.) požiada, aby dozor nad jeho trestnou vecou prevzala Generálna prokuratúra (GP) SR. TASR o tom informoval jeho obhajca Marián Bošanský Bývalý šéf SIS taktiež chce, aby GP SR preskúmala zákonnosť…

Prerušili očkovanie detí proti Covidu-19

0 icon

Bratislava 12. júna 2021 (HSP/Foto:TASR/AP - Andreea Alexandru)   Ministerstvo zdravotníctva SR prerušilo očkovanie detí vo veku od 12 do 15 rokov. Niektoré deti však už boli zaočkované, iným Národné centrum poslalo termín a potom ho náhle zrušilo Kompetentní podľa informácií televízie Markíza tvrdia, že ide o logický dôvod a…

SaS si zvolila členov republikovej rady

0 icon

Pezinok 12. júna 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR-Jaroslav Novák)   Strana SaS si v sobotu na kongrese v Pezinku zvolila ôsmich chýbajúcich členov republikovej rady. Najviac hlasov spomedzi 26 kandidátov získal Martin Klus. Predseda SaS Richard Sulík ho označil za "jasného víťaza" volieb Členom rady sa stal aj Michal Uherčík, ktorý bude v…

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Pavel Jacz

Ako Mikulcovi praskli nervy: „Fico je chrapúň a gauner“. Psychiater by mu pomohol.

0icon

To, čo vo štvrtok predviedol minister vnútra Mikulec, nemá v slovenskej vládnej politike obdoby. Jediný kto sa mu môže vyrovnať, je jeho stranícky šéf Matovič ešte keď nebol vo vládnej koalícii, ale ako poslanec potreboval zaujať, i keď občas zaperlil zo začiatku aj ako premiér. Mikulec vraj s vysokým IQ…

Tony Belohorec

Názor analytika: Nadpráca médii v prípade väzneného Vladimíra Pčolinského je škandál

0icon

Etický kódex slovenskej žurnalistiky sa definitívne vytráca s prácou niektorých novinárov. Zaujaté médiá vykonávajú zjavnú nadprácu aj v spoločensky najzávažnejších kauzách. Paradoxne, aby mohli selektívne kritizovať politikov za zjavnú nadprácu.  Na verejnosť sa dostalo interview novinára Mareka Vagoviča s obhajcom ex-riaditeľa SIS Petra Pčolinského, advokátom Ondrejom Urbanom. Spôsob, akým bol…

Ivan Štubňa

Po Dzurindovej skupinke tu máme skupinku politických monštier...

0icon

V krátkosti sa vráťme do čias Dzurindistanu.  Druhý najznámejší Miki na Slovensku vo funkcii premiéra mal na jeseň 2003 vizionársky sen, ktorý vyústil do podozrení o existencii protištátnej skupinky. Na tomto základe nechal odvolať riaditeľa NBÚ Jána Mojžiša a stiahol z vlády ministra obrany Ivana Šimka. Polícia preverovala trestné oznámenie predsedu vlády. Ten ho…

Viliam Oberhauser

Zastavme vakcináciu zdravých detí ohrozujeme im tým ich zdravie

0icon

Ministerstvo zdravotníctva otvorilo čakáreň na vakcínu proti covid19 pre deti od 12 rokov. Ich očkovanie vakcínou Pfizer nemá žiadnu logiku. Riziká prevyšujú benefity. Hovoria o tom aj českí špičkoví virológovia  https://www.youtube.com/watch?v=SwaF9nUA-CE&t=1s Argumentácia, ktorou sa presadzuje vakcinácia je postavená na tom, že benefity prevyšujú riziká. Odhliadnime od toho, že táto téza…

Boris Mesár

Neomarxisti v USA likvidujú bielu rasu .

0icon

V USA získavajú na popularite večere s pokáním za ,,rasizmu" pre biele ženy. Boj proti rasovej diskriminácii, ktorá sa bezhlavo dotýka Ameriky, nadobúda nové groteskné formy, niekedy sa mení na priamy biely masochizmus. Módne kľačanie pred ,,tmavou pleťou"0 už nie je pôsobivé na pozadí novo rastúcej inej ,,populárnej" americkej metóde…

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

TopDesať

Ako najlepšie zmraziť chlieb, aby bol neskôr ako čerstvý?

0 icon

Ukázalo sa, že najjednoduchší spôsob zmrazenia chleba je zároveň najlepším spôsobom zachovania chuti. Ak teda kupuješ chlieb do zásoby a nie na okamžitú spotrebu. Jedným z najchutnejších pôžitkov života je čerstvo upečený chlieb, ktorý chhrumkavo láka tvoje zmysly. Má to však jeden háčik - bochník remeselníckych kváskov, ktorému v pekárni…

Cornelius Gurlitt a jeho umelecká zbierka: 2. časť

0 icon

Pokračujeme druhou časťou článku o otcovi Cornelia Gurlitta - Hildebrandovi Gurlittovi. Po tom, čo ho vypočúvali spojenci, dokázalo sa mu ich presvedčiť, že v prípade Goebbelsovho ministerstva a jeho funkcie tam zastával len „podradnú“ úlohu. Vcelku jednoducho sa mu podarilo stať sa riaditeľom galérie umenia v Düsseldorfe a zomrel pokojnou smrťou v roku 1961. Pozrime sa…

TOP10: Pamiatky, ktoré nie sú také dokonalé, ako sa na prvý pohľad zdá

0 icon

Veci, ktoré človek vytvorí nie sú ani zďaleka vždy dokonalé. Dokonca aj veľký architekti a sochári, ktorí vytvorili tieto pamiatky, sa zmýlili. Je to kvôli nedbanlivosti pri správnom meraní vzdialenosti alebo zlom umiestnení. Tieto pamiatky ale ročne navštívia milióny turistov. Keby si mal možnosť vidieť ich naživo, všimol by si si…

Chceš mať zdravé vlasy? Takto by mal vyzerať tvoj jedálniček

0 icon

Väčšina žien túži po dlhých vlasoch. Indiánske legendy tvrdia, že zdravé vlasy sú nositeľmi magických, mystických vlastností. Ako však dosiahnuť, aby dlhé vlasy boli aj magicky nádherné? Vypadávanie vlasov môže mať na svedomí tvoj uponáhľaný životný štýl – stres, znížená imunita a zlá životospráva vplývajú na znižujúci sa objem tvojho účesu.…

Hľadá sa Hitlerov glóbus: 2. časť

0 icon

Pokračujeme druhou časťou článku s názvom Hľadá sa Hitlerov glóbus. Ako už názov vypovedá, zaoberáme sa problematikou záhadne strateného glóbusu. Prečítajte si o svetoznámom Hitlerovom glóbuse, ktorý bol zosmiešnený takou legendou, akou bol Charlie Chaplin. Viaceré organizácie preklamujú, že práve oni majú Hitlerov glóbus, vyrobený na mieru, avšak fotografické dôkazy ukazujú opak.…

Vo svete IT

Ako na zariadeniach s Windowsom 10 odstrániť novú ponuku „Novinky a záujmy“?

0 icon

Nedávna aktualizácia operačného systému Windows 10 opäť vyčarila určitej časti používateľov vrásky na tvári. Tradičná utorková aktualizácia je poväčšine iba formálnou aktualizáciou, ktorá občasne prinesie iba markantné zmeny, či bezpečnostné záplaty. Tentokrát však priniesla jednu zásadnú zmenu – aktívny panel, respektíve ponuku „Novinky a záujmy“, ktorá ukazuje aktuálnu teplotu vo…

Má vesmír vôbec nejakú teplotu? Ak áno, aká potom je?

0 icon

Vesmír je plný mesiacov, planét, hviezd a galaxií a v rámci tohto obrovského priestoru existujú aj rôzne štruktúry, píše portál Inverse. Vedci stále nedokážu pochopiť všetko, čo sa vo vesmíre deje a tak odpovede na tie najdôležitejšie otázky, ako napríklad Aký veľký je vesmír? Ako vznikol? Akú má teplotu? Ostávajú nezodpovedané. Vedci sa však…

Google si posvieti na „ohováračské stránky“. Zníži ich dosahy

0 icon

Internet je miestom, kde ak niečo niekto publikuje, tak už len ťažko sa dá dosiahnuť, aby obsah bol odstráneným. Týka sa to hlavne obsahu, ktorý vytvoril niekto druhý, ale spomínate sa v ňom. Tento typ obsahuje je problémovým hlavne v prípadoch, kedy vás vykresľuje v negatívnom svetle, prípadne v situáciách,…

Huawei sa pomaly, ale isto vytráca z trhu so smartfónmi. Štatistiky ukazujú, že z giganta sa stáva trpaslík

0 icon

Keď sa povie Huawei, tak väčšinu z nás napadnú smartfóny. Najnovšie dáta, ktoré prinášajú analytici z counterpointresearch však naznačujú, že Huawei sa postupne vytráca z trhu so smartfónmi. Dôvodom však nie je nezáujem o mobilné zariadenia, ale sankcie zo strany amerických úradov. Hoci Huawei dominoval trhu, tak dnes strmo padá…

Z Androidu 12 sa stane „chameleón“. Pozrite sa, ako bude meniť farebnosť ikon aplikácií

0 icon

Google len niekoľko dní dozadu uvoľnil ďalšiu verziu Androidu 12 v BETA programe a ako plynie čas, tak deň čo deň sa objavujú nové informácie o nových funkciách. Nie je žiadnym tajomstvom, že Android 12 bude schopným meniť farebnosť UI v závislosti od tapety, Google to prezradil už počas predstavenia…

Armádny Magazín

Rekordná zákazka. India chce kúpiť 1770 ruských tankov Armata

0 icon

India, 12.jún 2021 (AM) – India má v úmysle kúpiť 1770 tankov strednej triedy. Momentálne je vyhlásené príslušné výberové konanie a hoci ruský tank T-14 Armata nepatrí do triedy stredných tankov, bola spoločnosti Rosoboronexport zaslaná žiadosť o predaj týchto bojových vozidiel, ktorá by z Indie mohla urobiť najväčšieho nákupcu ruských ťažkých…

Znepokojenie v Pentagóne. Bude Irán sledovať americké a izraelské zariadenia vďaka novému ruskému satelitu?

0 icon

Irán, 12.jún 2021 (AM) – USA sú hlboko znepokojené príležitosťou Iránu využívať ruský satelit na sledovanie potenciálnych cieľov na Blízkom východe. Podľa denníka The Washington Post dostane Teherán z Moskvy zodpovedajúci satelitný systém.   Podľa denníka s odvolaním sa na niekoľko zdrojov Rusko predá Iránu civilný satelit Kanopus-V, ktorý je možn

Rusko pre normálny dialóg s USA potrebuje jedinú vec - rakety na Kube

0 icon

Rusko, 12.jún 2021 (AM) – Tí, ktorí si myslia, že vzťahy medzi Ruskom a „kolektívnym Západom“ (pričom neexistuje kolektívny Západ — sú to USA) sa v roku 2014 zhoršili, samozrejme, opomínajú situáciu v roku 1999, kedy „kolektívny Západ“ začal bombardovať Juhosláviu, ktorá je nám blízka, bez toho, aby na to Rusko…

Boli strelení do hlavy. Luhanská republika oznámila zabitie piatich milicionárov ukrajinskými diverzantmi

0 icon

Luhansk. 12. júna (AM)  - Z Luhanskej ľudovej republiky sa šíria alarmujúce správy o novom zintenzívnení činnosti ukrajinských sabotážnych a prieskumných skupín. Tlačová služba orgánov Luhanskej republiky uvádza, že skupina niekoľkých vybavených a dobre vyzbrojených príslušníkov ozbrojených síl Ukrajiny, zaútočila na pozorovateľňu neďaleko obce

Cvičenie NATO a ruská stopa. Predstavujeme hlavné verzie havárie bulharskej stíhačky MiG-29

0 icon

Bulharsko, 11.jún 2021 (AM) – Predvčerom bulharské médiá informovali o incidente, ktorý sa stal v noci v rámci cvičenia Sable-21. Pilot stíhačky MiG-29 si v noci precvičoval streľbu, ale potom, čo sa mu podarilo zasiahnuť cieľ, stratil kontakt s radarom. Stíhačka sa zrútila do Čierneho mora a pilot zomrel. V súčasnej…

Svetlo sveta

Ako dlho je po prijatí Eucharistie prítomný Kristus v človeku?

0 icon

Eucharistia je najväčším pokladom Katolíckej Cirkvi. Ježiš pod spôsobom chleba je prítomný v Eucharistii a to svojím telom, dušou a božstvom. Prítomnosť Krista v Eucharistii nekončí v momente nášho prijatia, ale pretrváva do chvíle, kedy sa rozpustí posledná čiastočka konsekrovaného chleba. Ako príklad si môžeme uviesť príhodu zo života svätého…

Sv. Ján Nepomucký – mučeník spovedného tajomstva

0 icon

Ján z Pomuku sa narodil niekedy okolo roku 1340, v dedinke Pomuk.  Na mieste, kde dnes stojí barokový kostol sv. Jána Nepomuckého, stál podľa ústneho podania domček, kde sa Ján narodil. O jeho vzdelaní je málo známe. S istotou vieme, že študoval na pražskej univerzite. Vieme, že od roku 1369…

Medzinárodný modlitbový deň k úcte Panny Márii Matky všetkých národov

0 icon

The post Medzinárodný modlitbový deň k úcte Panny Márii Matky všetkých národov appeared first on Svetlo Sveta.

Je dovolené, aby katolík, ktorý je súčasťou inej sekty pristupoval k sviatostiam?

0 icon

Otázka: Je to v poriadku keď človek, ktorý je v sekte napr. scientológii prehlasuje, že každý kresťan katolík môže byt v sekte a pristupovať k sviatostiam? Odpoveď o. Gajdoš, predseda liturgickej komisie: V Kristovej cirkvi sa vždy považovalo zapretie viery za jedno z najvážnejších previnení – spolu s vraždou a…

1.5. Svätý Jozef robotník

0 icon

V cirkevnom roku sú dva dni venované sv. Jozefovi. Dňa 19. marca ho uctievame ako ženícha Panny Márie a pestúna Božieho syna. 1. mája ako príkladného robotníka. Jozef bol predovšetkým Máriiným zákonitým manželom. Mária nemohla dostať čnostnejšieho a lepšieho manžela a ochrancu. Aj Jozef bol po jej boku istotne šťastný. Jozef bol jednoduchý tesár, remeselník, robotník. Pracoval vo svojej…

icon FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali