Historické okienko festivalu Pohoda

Trenčín 16. júla 2016 (HSP/Foto:TASR – Radovan Stoklasa)

 

Hlavným organizátorom festivalu Pohoda je od jeho založenia v roku 1997 Michal Kaščák, veľký obdivovateľ Václava Havla. Skupina Bez ladu a skladu, ktorej bol spevákom, bola v roku 2009 zaradená americkým denníkom New York Times medzi „skupiny, ktoré prispeli k pádu železnej opony“

Minaret ako súčasť 20. ročníka multižánrového festivalu Pohoda na letisku v Trenčíne
Minaret ako súčasť 20. ročníka multižánrového festivalu Pohoda na letisku v Trenčíne

Michal Kaščák mal v čase vzniku zoskupenia iba 13 rokov. So svojím idolom Václavom Havlom sa stretol už v roku 1988 na festivale v Lipnici: „V zákulisí vládla vzrušená atmosféra a pred amfiteátrom bolo veľa policajtov. Mal som vtedy šestnásť a vedel som len, že ide o človeka, ktorý robí všetko pre to, aby skončil komunistický režim. Naša kapela dokonca hrala hneď po jeho prejave. Pre mňa to bol náš najdôležitejší koncert.“

Kaščákove “pravdoláskarské” politické presvedčenie malo a má výrazný vplyv na celý festival. Nielen voľbou pozývaných hostí, neziskových organizácií a hudobných skupín, ale aj spôsobom prezentácie festivalu a spoluprácou s mediálnymi partnermi. Michal Kaščák je priateľom Štefana Hríba, Fedora Gála, či Ivety Radičovej. Hneď na druhom ročníku festivalu, ktorý prebehol v roku 1998, sa po nedobrom ekonomickom výsledku prvého ročníka objavili neziskové organizácie. Spomeňme teraz chronologicky niektoré novšie zaujímavé okamihy, ktoré sa na festivale odohrali.

Rok 2006

Iniciatíva Inakosť a občianske združenie Museion sa predstavili poprvýkrát na festivale Pohoda.

“Cieľom účasti Inicitívy Inakosť nafestivale Pohoda je nielen prezentovať projekt Kto je kto?, ale najmä napĺňať jeho cieľ –  získavanie podpory  petície za životné partnerstvo dvoch osôb rovnakého pohlavia,” uviedla v tejto súvislosti Hana Fábry, hovorkyňa Iniciatívy Inakosť a koordinátorka zmieneného projektu, a dodala: “Naši aktivisti zbierajú podpisy vo väčších mestách po celom území SR od začiatku tohto roka.”

Rok 2008

Organizátorom festivalu sa podarilo po pätročnom úsilí zlákať naň Václava Havla a na jeho počesť zaradili do programu dve jeho hry – Audience a Protest. Okrem toho absolvoval autogramiádu novej knihy “Kdo řekl A, musí říct B”. Na festivale ho sprevádzala v tej dobe prezidentská kandidátka Iveta Radičová.

“Je mi velmi sympatická. Myslím si, že by mohla být výbornou prezidentkou, a držím jej palce,” vyjadril sa Havel a pripomenul, že už 19 rokov bojuje za to, aby v prezidentskom kresle sedela žena. “Zdá sa mi, že dámy vnášajú do politiky takú zvláštnu citlivosť a že je to niečo, čo by bylo veľmi dobré,” dodal. Vyjadril tak Ivete Radičovej do nadchádzajúcich volieb jasnú podporu.

Okrem tohto „trháku“ sa na Pohode riešil aj prípad Hedvigy Malinovej, a to predovšetkým vďaka Romanovi Kvasnicovi, jej advokátovi. Martin Bútora vystúpil v debate o Bielorusku. Panel pripravila nadácia Pontis. V stane zaplnenom najmä mladšími ľuďmi sa objavil aj Martin (Shooty) Šútovec.

Rok 2009

Festival postihla tragédia, pri ktorej zomreli dvaja ľudia. V nemocniciach trenčianskeho samosprávneho kraja spolu hospitalizovali 40 ľudí, ďalších 56 ľudí ošetrili ambulantne. Jedenásť ľudí utrpelo ťažké a tridsaťpäť ľudí ľahké zranenia. Organizátori festival zrušili. Mesto Trenčín vyhlásilo po nešťastí mimoriadnu situáciu a v športovej hale zriadilo krízové centrum. Do Trenčína bol mimoriadne vypravený vlak, ktorý ľudí odvážal do Košíc. V ten deň bolo na letisku podľa usporiadateľov približne 35 000 návštevníkov.

Rok 2010

Festival pokračuje bez problémov ďalej. Iveta Radičová spolu s českým ministrom Karlom Schwarzenbergom a kňazom Antonom Srholcom zapálili sviečky na mieste vlaňajšieho pádu stanu, ktorý si vyžiadal dve obete. “Chodila som na Pohodu a aj budem chodiť na Pohodu,” dodala k téme svojej ochrany. Radičová následne predávala knihy v burze kníh. Medzi prvými zákazníkmi boli jej koaliční kolegovia z SaS. Na festival prišli aj minister financí Ivan Mikloš a ministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská.

Rok 2011

Na diskusiu s Ivetou Radičovou prišlo viac ako 2 500 ľudí, debatovala so Štefanom Hríbom. Venovala sa predovšetkým voľbe generálneho prokurátora. Na adresu reforiem a úsporných opatrení sa vyjadrila: “Treba na to veľa odvahy a sily presadiť takéto rozhodnutia. Len sa obávam, že my nemáme kam cúvnuť, že musíme dotiahnuť rozhodnutie do konca.“ V tom čase sa Európou šírila dlhová kríza. Radičová povedala, že „pravidlá treba nastaviť tak, aby sa nepreliala do ostatných štátov.“ Nechýbala ani téma „trpiteľky“ Hedvigy Malinovej, pričom diskusiu moderovala Zuzana Wienk z Aliancie Fair-play. Zúčastnil sa aj minister Mikuláš Dzurinda diskutujúc o egyptskej revolúcii.

Rok 2012

Iveta Radičová mimo iného pomohla svojej PR prácou za barom. V kaviarni Dobrá krajina obsluhovala návštevníkov festivalu, ktorí mohli prispieť do zbierky zorganizovanej Nadáciou Pontis. V jej stane sa objavil aj Tom Nicholson, diskutovalo sa aj o občianskom aktivizme, etike médií či kauze Gorila.

Rok 2013

Odvolaný arcibiskup Róbert Bezák a Karel Schwarzenberg boli na festivale Pohoda hosťami EUrópa stanu.

“Sme radi, že monsignor Bezák prišiel k nám, bol totiž v našom stane na diskusii už pred dvomi rokmi, vtedy s českým biskupom Václavom Malým, teraz prišiel opätovne. Počas diskusie uviedol, že svoje pôsobenie vidí skôr v zahraničí. Zaujímavú diskusiu mal aj český minister zahraničných vecí Karel Schwarzenberg. Takým svojím typickým humorom komentoval situáciu v Česku a odpovedal aj na európske témy a prehlbovanie integrácie únie,” uviedol pre TASR Dušan Chrenek, vedúci Zastúpenia Európskej komisie na Slovensku.

Už po piaty raz bolo partnerom festivalu práve Zastúpenie Európskej komisie na Slovensku.

Rok  2014

Hviezdou sa stal prezident Andrej Kiska, ktorý sa bavil so svojím kamarátom Štefanom Hríbom. “Mal som tu Václava Havla a povedal som, že si neviem predstaviť mať tu slovenského prezidenta. Teraz si to skúšam predstavovať.” Pri otázke, koho z politikov si dnes váži, vyzdvihol aj prítomnú Ivetu Radičovú, ktorá sedela tesne pod pódiom. “Je dobré, že takých ľudí ako Iveta Radičová máme. Mali by sme ich podporovať a držať im palce.”

Rok 2015

Na Pohode sa objavila diskusia o kauze Váhostav a zákutiach morálky, TEDxtalk o hrdinstve a bielych vranách. Moderovala Zuzana Wienk z Aliancie Fair-play. Účastný bol opäť Karel Schwarzenberg, ktorý ostro komentoval protesty proti imigrantom na Slovensku a v Česku. Neúspešný kandidát na českého prezidenta upozornil na situáciu v Rakúsku, ktoré bolo v 50. rokoch chudobnou krajinou, no aj tak dokázalo prijať niekoľko stotisíc utečencov. “My tu teraz protestujeme možno proti dvom tisíckam utečencov. Je to od nás strašná malosť.” Počas svätej omše rozdával veriacim chlieb. Magda Vášáryová prišla na festival s kvetmi vo vlasoch. Pavol Frešo sa uvoľnene potápal so svojou stranou, objavil sa aj Jozef Viskupič z OĽaNO. Martin Poliačik na diaľku podporil antiprotest proti šíreniu kultúry strachu, ktorý bol v Žiline spolu s protestom proti imigrantom. Na Pohode bolo účastných takmer 50 mimovládnych subjektov. Mimo iných aj Iniciatíva Inakosť, Dúhový PRIDE Bratislava, Filmový festival inakosti, Q-centrum a Nomantinels. Nadácia otvorenej spoločnosti pod názvom HateFreeChain predstavila mladým ľuďom kampaň zameranú na boj s „nenávistnými internetovými diskutérmi”. Už piaty rok po sebe nechýbal “refugee a migrant friendly” stan, prebiehali aj workshopy o migrácii a integrácii.

Rok 2016

Zjavnou provokáciou sa stal provizórny minaret. „Vnímame ho ako čisto pozitívny počin, kreatívny prejav tolerancie a otvorenosti ako typických festivalových hodnôt,” obhajuje nápad Anton Repka z organizačného tímu festivalu. Vlna odporu na sociálnych sieťach organizátorov nijako nevyviedla z miery. „Vybrali sme ho správne, keďže spôsobuje takéto reakcie,“ nechal sa počuť Kaščák.

Išlo o asi päťmetrovú symbolickú drevenú stavbu s polmesiacom na vrchu. Mimochodom, akciu Kiss 4 Boris (bozkávanie sa obzvlášť osobami rovnakého pohlavia pred minaretom, čo by bolo v konzervatívnych islamských krajinách iba ťažko tolerované, skôr prísne potrestané) inicioval dídžej B-complex (prípadne v ženskom rode Matia). Jeho (jej) dídžejský set si bolo možné vypočuť na Pohode. V roku 2015 sa svetu predstavil(a) ako bi-gender, teda muž aj žena v jednom tele. Narodil sa však ako muž (aby sme v tom mali jasno).

Nechýbala klasicky CaféEuropa s diskusiami o fašistoch, utečencoch, Európskej únii, či Václavovi Havlovi. „Troška“ izraelskej propagandy a strašenia Ruskom. Svojím prispela Aliancia Fair-play a .týždeň. GLOBSEC sa zameral na NATO a extrémizmus. „Koplo“ si aj Artforum. Festival mal rekordnú účasť.

Ďalšie zaujímavosti

V roku 2005 minister obrany Juraj Liška na festivale oznámil ukončenie povinnej základnej vojenskej služby. Prebehla petičná akcia na podporu Hedvigy Malinovej, či akcia nahraj odkaz Harabinovi.

Medzi podporovateľov festivalu patria aj: veľvyslanectvo Izraela v SR, Ústredný zväz židovských náboženských obcí v SR, Nadácia Pontis, Európska komisia na Slovensku, týždeň.sk, Nadácia Ekopolis, Aliancia Fair Play, Ľudia proti rasizmu, Transparency International Slovensko či Nadácia Milana Šimečku…

Na záver nejde nespomenúť niektoré časti známeho blogu Ľuboša Blahu.

„Keď sa povie hudobný festival, predstavím si Woodstock 1969, kde hrajú progresívne kapely, stretnú sa tam ľudia, čo chcú lásku a mier, ľudia, ktorí majú plné zuby korporátneho kapitalizmu, ľudia, čo chcú meniť svet. Tak ako to bolo v 1969 v USA, keď sa mladí ľudia s kvietkami vo vlasoch búrili proti vojne vo Vietname.

Na Slovensku je ešte aj toto úplne naopak. Najväčší hudobný festival Pohoda je karnevalom militantného neokonzervativizmu, kde vejú vlajky štátu, ktorý kántri v občianskej vojne vlastných občanov a v ktorého vláde sedia zástupcovia neonacistickej strany.

V rokoch 1968 a 1969 to bolo celkom iné kafé. Zaspomínajme trochu. Ľudia sa búrili proti vojne, ktorú viedli Američania vo Vietname. Chceli mier, túžili po slobode, volali po novom sociálne spravodlivejšom svete, kde nebude chudoba, nerovnosť ani náboženská nenávisť. Ako spieval John Lennon, len si to predstavte.

Deti kvetov vo Washingtone v roku 1968 pochodovali s transparentmi “Make Love Not War” a z Woodstocku v roku 1969 vytvorili gigantický festival mieru. Dnešné deti hamburgerov by sa zmohli na facebookový status a túžobne by očakávali aspoň 12 „páči sa“, čím by sa ich revolučné nasadenie dočista vyčerpalo… A potom šup na Pohodu, poplakať si pri Kiskových či Radičovej floskulách a dobre sa ožrať. Neokonzervatívni „jastrabi“ musia byť z dnešnej mládeže nadšení. Na festivaloch nebojujú za nový lepší svet, ale nechajú sa ohlupovať tými, čo súčasný prehnitý systém ovládajú.“

A úplnou pikoškou tohto ročníka sa stal nový nápoj firmy Herbert Sirupy s názvom JEBA DO RUKY. “Tento rok sme si pre Vás pripravili skvelú festivalovú novinku. Vínová JEBA DO RUKY Vám bude spríjemňovať blížiaci sa Pohoda Festival 2016. Správne chladená, vínová, sirupová, ale hlavne, vždy po ruke!” Podľa vysvetlenia firmy pod príspevkom ide o miešaný vínový drink s pridaním ich sirupov, ktorý bežne predávajú pod názvom VÍNOVÁ JEBA.

Prečo sa na hudobnom festivale robí propaganda „pravičiarov“, stúpencom Bruselu, Washingtonu, Izraela, LGBT, imigrantom, antife, atď.? Pretože má značnú návštevnosť a mladých ľudí je spracovať najľahšie? Nie nadarmo sa dnes Pohoda prezýva aj ako “festival politickej piesne”. Pohoda je festival „angažovaný“, „uvedomelý“, „liberálny“, „humanistický“ a „multikultúrny.“

Anton Smatanik

 

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

PODKASTY

 Odoberať kanál

NAJČÍTANEJŠIE

VYBRALI SME

Prezidentka prijala nových veľvyslancov Švajčiarska a Slovinska

0 icon

Bratislava 27. septembra 2022 (TASR/HSP/Foto:TASR-Pavel Neubauer)   Prezidentka SR Zuzana Čaputová v utorok prevzala poverovacie listiny od nového veľvyslanca Švajčiarska Petra Nelsona a Slovinska Stanislava Raščana "Verím, že švajčiarsky veľvyslanec Peter Nelson bude so Slovenskom naďalej rozvíjať vzťahy najmä v oblasti ekonomiky a inovácií. Počas tohtoročnej návštevy Švajčiarska som sa…

Slováci podľahli v odvete Ukrajincom 0:3 a nepostúpili

0 icon

Bielsko-Biala 27. septembra 2022 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto:TASR-Erika Ďurčová)   Slovenská futbalová reprezentácia do 21 rokov sa neprebojovala na ME 2023. V utorňajšej odvete baráže v poľskom meste Bielsko-Biala prehrala s ukrajinskými rovesníkmi 0:3 a nezúročila náskok 3:2 z domáceho úvodného stretnutia. Hrdinom súpera bol autor hetriku Danylo Sikan. Slováci nerozšírili svoje…

Dve mestá, dve armády: Čo sa deje na dvoch najhorúcejších miestach na fronte

0 icon

Kyjev 27. septembra 2022 (HSP/Foto:TASR/AP-Vadim Ghirda)   Dve mestá, dve armády: New York Times priniesol reportáže z Limanu a Bachmutu, dvoch najhorúcejších miest na fronte. Reportáž ukazuje aj to, čo si Ukrajinci nechcú pripustiť, že sa im nedarí. Uvádza sa v ňom aj to, že boje sú prudké, pretože obe…

Matovič večer pred schôdzou k jeho odvolávaniu: Spolu sme vo veľmi veľmi ťažkej situácii …

0 icon

Bratislava 27. septembra 2022 (HSP/Foto:TASR - Martin Baumann)   Schôdza parlamentu o návrhu na odvolávanie Igora Matoviča z postu ministra financií bude v stredu 28. septembra o 14:00. Návrh na vyslovenie nedôvery šéfovi rezortu financií iniciovala strana Sloboda a Solidarita (SaS). Matovič v utorok večer na sociálnej sieti zverejnil status…

Dobré pocity nebo změna?

0 icon

Praha 27. septembra 2022 (HSP/petrhampl/Foto:Twitter)   Na Litterate jsem včera upozornil, že existují dva druhy politické činnosti. Buď mohu postupovat tak, abych se cítil dobře, abych si připadal ušlechtile, abych měl pocit, že měním dějiny a prožíval opojný pocit vítězné sounáležitosti Ten pocit mohu mít bez ohledu na reálný stav…

Západ pochopil, prečo Rusko potrebuje ďalších 300 000 vojakov

0 icon

Moskva 27. septembra 2022 (HSP/svpressa/Foto:TASR/AP-Russian Defense Ministry Press Service) Zelenskyj odpovie na čiastočnú mobilizáciu Ruska mogilizáciu (pochovaním) ďalšieho milióna ľudí Hlavný americký denník New York Times a súčasne "práčka mozgov" Demokratickej strany USA zverejnili prognózu plebiscitu v štyroch regiónoch - DĽR, LĽR, časti Záporožskej a Chersonskej oblasti - o ich…

Odborníci zaznamenali na Slovensku vzácny jav

0 icon

Bratislava 27. septembra 2022 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Frank Molter)   Na viacerých druhoch stromov možno v súčasnosti pozorovať sekundárne pučanie listov, ktoré počas leta opadli. V klimatických podmienkach Slovenska ide podľa odborníkov o veľmi vzácny jav, typický skôr pre subtropické oblasti Európy. K rýchlej obnove suchom a vysokými teplotami oslabenej vegetácie prispelo ochladenie…

Premiér ponúkol prezidentke na post ministra školstva nového nominanta. Pre liberálov sklamanie, pre konzervatívcov zatiaľ výhra

0 icon

Bratislava 27. septembra 2022 AKTUALIZOVANE  (TASR/HSP/Foto:TASR-Jaroslav Novák)   Premiér Eduard Heger (OĽANO) ponúkol v pondelok (26. 9.) popoludní prezidentke SR Zuzane Čaputovej na uvoľnený post ministra školstva, vedy, výskumu a športu nového nominanta - Jána Horeckého "Termín vymenovania nového ministra školstva ešte nie je stanovený," uviedol hovorca prezidentky SR Martin…

Potýčka medzi poslankyňami má dohru. Padol návrh, aby Cigániková skončila na čele parlamentného výboru. Reaguje aj Tabák

0 icon

Bratislava 27. septembra 2022 (HSP/Foto:TASR - Jaroslav Novák)   Na čele parlamentného výboru by nemala stáť žena, čo v noci vymetá bary a bije sa tam, vyhlásil poslanec Tomáš Taraba (Život-NS). Reagoval tak na potýčku medzi poslankyňami Janou Bittó Cigánikovou (SaS) a Romanou Tabák (Sme rodina) Pripomeňme, že minulý týždeň…

Ženy rodičky budú mať právo na sprevádzajúcu osobu

0 icon

Bratislava 27. septembra 2022 (TASR/HSP/Foto:TASR-Miroslav Košírer)   Ženy rodičky budú mať zo zákona právo na prítomnosť sprevádzajúcej osoby pri pôrode. Vyplýva to z novely zákona o zdravotnej starostlivosti, službách súvisiacich s poskytovaním zdravotnej starostlivosti, ktorú poslanci Národnej rady (NR) SR v utorok schválili "Návrh zákona priznáva žene - rodičke právo…

NAJNOVŠIE

BLOG

Boris Mesár

Referendum v republikách : už po 4 dňoch sú referendá právoplatné . 

0icon

Ako viete dnes je posledný deň na absolvovanie referenda v DĽR, LĽR ako aj v Záporožskej a Chersonskej oblasti . No už po štyroch dňoch v každej s republík hlasovalo viac ako 50 % oprávnených voličov . Tu je stručný prehľad : DĽR :Takmer 1,5 milióna ľudí hlasovalo v DNR počas štyroch dní…

Milan Šupa

Odhaľovanie tajomstiev astrálneho sveta

0icon

Žijeme v dobe súdu a očisty zeme, kedy by ľudia nemali mať nijaké duchovné tajomstva. Naopak, mali by byť plne duchovne vedomí, aby mohli vedome kráčať k Svetlu a jeho cestami. Aby pri tom dokázali vedome využiť všetky pomoci, ktoré sa im ponúkajú.

Gustáv Murín

Výtvor žltej tlače - Matovič

0icon

Je to bizarné! Naša žltá tlač v cudzích službách (SME-čko, denník N-ádor, týždeň, aktuality.sk a v počiatkoch aj Trend) vypustili džina z fľaše – teda Matoviča z psychiatrie – a teraz by ho radi natlačili späť. Ale nejde to. Vydláždili mu cestu k moci vopred absurdne vykonštruovaným obvinením, že Ficova vlád

Slavěna Vorobelová

Pomajdanová excelencia predčasné voľby asi nedovolí

0icon

Dnes (25.9.2022) sa konajú v Taliansku predčasné parlamentné voľby. Nejdem sa teraz zaoberať tým, čo vyvolalo v Taliansku predčasné parlamentné voľby, ale chcem len poukázať na to, že predčasné voľby sú vo vyspelých demokraciách úplne štandardné (teda, ak Taliansko spĺňa túto euroatlantickú definíciu). U nás sme už tiež mali dočinenia…

Pavel Pakoš

Moc pápeža nad Cirkvou je „neobmedzená“ ?

0icon

Kardinál Gerhard Ludwig Müller v novom rozhovore prezradil , že počas diskusií na nedávnom stretnutí kolégia kardinálov v Ríme, ktoré sa konalo 29. – 30. augusta, novovymenovaný kardinál a kľúčový pápežský poradca naznačil, že moc pápeža nad Cirkvou je „neobmedzená“. Müller uviedol, že kardinál Gianfranco Ghirlanda, SJ, kanonick&yacut

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

FOTO DŇA

Volavka hľadá potravu neďaleko kvitnúcich ľalií na okraji indického Gauhátí v štáte Assám

Autor: TASR/AP-Anupam Nath

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Vybrali sme

Prezidentka prijala nových veľvyslancov Švajčiarska a Slovinska

0 icon

Bratislava 27. septembra 2022 (TASR/HSP/Foto:TASR-Pavel Neubauer)   Prezidentka SR Zuzana Čaputová v utorok prevzala poverovacie listiny od nového veľvyslanca Švajčiarska Petra Nelsona a Slovinska Stanislava Raščana "Verím, že švajčiarsky veľvyslanec Peter Nelson bude so Slovenskom naďalej rozvíjať vzťahy najmä v oblasti ekonomiky a inovácií. Počas tohtoročnej návštevy Švajčiarska som sa…

Slováci podľahli v odvete Ukrajincom 0:3 a nepostúpili

0 icon

Bielsko-Biala 27. septembra 2022 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto:TASR-Erika Ďurčová)   Slovenská futbalová reprezentácia do 21 rokov sa neprebojovala na ME 2023. V utorňajšej odvete baráže v poľskom meste Bielsko-Biala prehrala s ukrajinskými rovesníkmi 0:3 a nezúročila náskok 3:2 z domáceho úvodného stretnutia. Hrdinom súpera bol autor hetriku Danylo Sikan. Slováci nerozšírili svoje…

Dve mestá, dve armády: Čo sa deje na dvoch najhorúcejších miestach na fronte

0 icon

Kyjev 27. septembra 2022 (HSP/Foto:TASR/AP-Vadim Ghirda)   Dve mestá, dve armády: New York Times priniesol reportáže z Limanu a Bachmutu, dvoch najhorúcejších miest na fronte. Reportáž ukazuje aj to, čo si Ukrajinci nechcú pripustiť, že sa im nedarí. Uvádza sa v ňom aj to, že boje sú prudké, pretože obe…

Matovič večer pred schôdzou k jeho odvolávaniu: Spolu sme vo veľmi veľmi ťažkej situácii …

0 icon

Bratislava 27. septembra 2022 (HSP/Foto:TASR - Martin Baumann)   Schôdza parlamentu o návrhu na odvolávanie Igora Matoviča z postu ministra financií bude v stredu 28. septembra o 14:00. Návrh na vyslovenie nedôvery šéfovi rezortu financií iniciovala strana Sloboda a Solidarita (SaS). Matovič v utorok večer na sociálnej sieti zverejnil status…

Dobré pocity nebo změna?

0 icon

Praha 27. septembra 2022 (HSP/petrhampl/Foto:Twitter)   Na Litterate jsem včera upozornil, že existují dva druhy politické činnosti. Buď mohu postupovat tak, abych se cítil dobře, abych si připadal ušlechtile, abych měl pocit, že měním dějiny a prožíval opojný pocit vítězné sounáležitosti Ten pocit mohu mít bez ohledu na reálný stav…

Západ pochopil, prečo Rusko potrebuje ďalších 300 000 vojakov

0 icon

Moskva 27. septembra 2022 (HSP/svpressa/Foto:TASR/AP-Russian Defense Ministry Press Service) Zelenskyj odpovie na čiastočnú mobilizáciu Ruska mogilizáciu (pochovaním) ďalšieho milióna ľudí Hlavný americký denník New York Times a súčasne "práčka mozgov" Demokratickej strany USA zverejnili prognózu plebiscitu v štyroch regiónoch - DĽR, LĽR, časti Záporožskej a Chersonskej oblasti - o ich…

Odborníci zaznamenali na Slovensku vzácny jav

0 icon

Bratislava 27. septembra 2022 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Frank Molter)   Na viacerých druhoch stromov možno v súčasnosti pozorovať sekundárne pučanie listov, ktoré počas leta opadli. V klimatických podmienkach Slovenska ide podľa odborníkov o veľmi vzácny jav, typický skôr pre subtropické oblasti Európy. K rýchlej obnove suchom a vysokými teplotami oslabenej vegetácie prispelo ochladenie…

Premiér ponúkol prezidentke na post ministra školstva nového nominanta. Pre liberálov sklamanie, pre konzervatívcov zatiaľ výhra

0 icon

Bratislava 27. septembra 2022 AKTUALIZOVANE  (TASR/HSP/Foto:TASR-Jaroslav Novák)   Premiér Eduard Heger (OĽANO) ponúkol v pondelok (26. 9.) popoludní prezidentke SR Zuzane Čaputovej na uvoľnený post ministra školstva, vedy, výskumu a športu nového nominanta - Jána Horeckého "Termín vymenovania nového ministra školstva ešte nie je stanovený," uviedol hovorca prezidentky SR Martin…

Potýčka medzi poslankyňami má dohru. Padol návrh, aby Cigániková skončila na čele parlamentného výboru. Reaguje aj Tabák

0 icon

Bratislava 27. septembra 2022 (HSP/Foto:TASR - Jaroslav Novák)   Na čele parlamentného výboru by nemala stáť žena, čo v noci vymetá bary a bije sa tam, vyhlásil poslanec Tomáš Taraba (Život-NS). Reagoval tak na potýčku medzi poslankyňami Janou Bittó Cigánikovou (SaS) a Romanou Tabák (Sme rodina) Pripomeňme, že minulý týždeň…

Ženy rodičky budú mať právo na sprevádzajúcu osobu

0 icon

Bratislava 27. septembra 2022 (TASR/HSP/Foto:TASR-Miroslav Košírer)   Ženy rodičky budú mať zo zákona právo na prítomnosť sprevádzajúcej osoby pri pôrode. Vyplýva to z novely zákona o zdravotnej starostlivosti, službách súvisiacich s poskytovaním zdravotnej starostlivosti, ktorú poslanci Národnej rady (NR) SR v utorok schválili "Návrh zákona priznáva žene - rodičke právo…

Podkasty

Naši ministri financií – smieme porovnávať neporovnateľné?

icon

Bratislava 8. júla 2022 (HSP/Foto:TASR-Jaroslav Novák) Minister financií je kľúčová pozícia v každej vláde. Slovensko v časoch druhej svetovej vojny bolo hospodársky úspešným štátom. Jeho ekonomiku riadili vzdelaní muži s morálnymi zásadami. Karvaš, Zaťko, Medrický, Pružinský. Vďaka nim prežívalo Slovensko cez vojnu hospodársky zázrak. Ako dôkaz nech poslúži nie všetkým známa vec: z celej Európy...

Aj sudca tvrdí: blokovanie je v rozpore s judikatúrou Európskeho súdu pre ľudské práva

icon

Bratislava 1. marca 2022 (HSP/Foto:TASR-Dano Veselský) Po tom, čo ho urýchlene schválila Hegerova vláda a ešte v ten deň – v piatok – v noci schválila Národná rada, po podpise Čaputovej vyšiel už v sobotu 26. februára v Zbierke zákonov zákon o niektorých opatreniach v súvislosti s vojenským konfliktom na Ukrajine. A doň sa „vlúdil“ aj text, ktorý umožňuje Národnému bezpečnostnému...

Máme tu zákonné oprávnenie na cenzúru?

icon

Bratislava 27. februára 2022 (HSP/Foto:Pixabay) Slovenská ústava hovorí v článku 26 odsek 3 jasne: „Cenzúra sa zakazuje.“ Zuzana Čaputová podpísala v sobotu 26. februára zákon o mimoriadnych opatreniach v súvislosti so situáciou na Ukrajine. Ten ešte v piatok stihla schváliť vláda a aj Národná rada SR. Podľa tohto zákona mimoriadnu situáciu bude možné vyhlásiť aj v prípade hromadného...

Kto je večne nespokojný? Nuž, národnostná menšina, najnovšie „komunita“ slovenských Maďarov

icon

Bratislava 26. februára 2022 (HSP/Foto:Pixabay) Naša najväčšia menšina, najnovšie „komunita“, teda slovenskí Maďari, neúnavne dávajú najavo, že sú tu, a že máločo „slovenské“ sa im páči. A aby ich bolo počuť ešte väčšmi, a aby prekonali päť potrebných percent do parlamentu, v septembri 2021 sa formálne zlúčili tri etnické strany a vytvorili Alianciu. Do čela postavili Krisztiána Forróa....

Budeme môcť parkovať ešte na chodníku? Kocúrkovo? Alebo poslanci hlasujú nevediac o čom?

icon

Bratislava 24. februára 2022 (HSP/Foto:TASR-Pavol Zachar) Ďalší dôkaz, že čo vezme parlament do rúk, to pokazí. Na takej na prvý pohľad banalite, ako je parkovanie na chodníkoch potvrdil, že zákony sa prijímajú narýchlo a bez toho, aby páni poslanci a dámy poslankyne vedeli, čo činia. Že schválili zákaz parkovania na chodníkoch, ktorý vstúpi do platnosti...

the_ad_group(59762); ?>

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Boris Mesár

Referendum v republikách : už po 4 dňoch sú referendá právoplatné . 

0icon

Ako viete dnes je posledný deň na absolvovanie referenda v DĽR, LĽR ako aj v Záporožskej a Chersonskej oblasti . No už po štyroch dňoch v každej s republík hlasovalo viac ako 50 % oprávnených voličov . Tu je stručný prehľad : DĽR :Takmer 1,5 milióna ľudí hlasovalo v DNR počas štyroch dní…

Milan Šupa

Odhaľovanie tajomstiev astrálneho sveta

0icon

Žijeme v dobe súdu a očisty zeme, kedy by ľudia nemali mať nijaké duchovné tajomstva. Naopak, mali by byť plne duchovne vedomí, aby mohli vedome kráčať k Svetlu a jeho cestami. Aby pri tom dokázali vedome využiť všetky pomoci, ktoré sa im ponúkajú.

Gustáv Murín

Výtvor žltej tlače - Matovič

0icon

Je to bizarné! Naša žltá tlač v cudzích službách (SME-čko, denník N-ádor, týždeň, aktuality.sk a v počiatkoch aj Trend) vypustili džina z fľaše – teda Matoviča z psychiatrie – a teraz by ho radi natlačili späť. Ale nejde to. Vydláždili mu cestu k moci vopred absurdne vykonštruovaným obvinením, že Ficova vlád

Slavěna Vorobelová

Pomajdanová excelencia predčasné voľby asi nedovolí

0icon

Dnes (25.9.2022) sa konajú v Taliansku predčasné parlamentné voľby. Nejdem sa teraz zaoberať tým, čo vyvolalo v Taliansku predčasné parlamentné voľby, ale chcem len poukázať na to, že predčasné voľby sú vo vyspelých demokraciách úplne štandardné (teda, ak Taliansko spĺňa túto euroatlantickú definíciu). U nás sme už tiež mali dočinenia…

Pavel Pakoš

Moc pápeža nad Cirkvou je „neobmedzená“ ?

0icon

Kardinál Gerhard Ludwig Müller v novom rozhovore prezradil , že počas diskusií na nedávnom stretnutí kolégia kardinálov v Ríme, ktoré sa konalo 29. – 30. augusta, novovymenovaný kardinál a kľúčový pápežský poradca naznačil, že moc pápeža nad Cirkvou je „neobmedzená“. Müller uviedol, že kardinál Gianfranco Ghirlanda, SJ, kanonick&yacut

Armádny Magazín

Prioritou bude bezpečnosť Rusov. Špeciálna vojenská operácia na Ukrajine sa po vstupe nových republík stane protiteroristickou

0 icon

Rusko, 27.september 2022 (AM) – Armádnemu generálovi Dmitrijovi Bulgakovovi nemožno vyčítať prácu námestníka ministra obrany Ruskej federácie pre logistiku, domnieva sa vedúci Katedry politológie a sociológie Ruskej ekonomickej univerzity. G.V. Plechanov a Andrey Koškin, expert Asociácie vojenských politológov. Tak okomentoval vyhlásenie Ministerstva obrany Ru

Pouličné nepokoje v Iráne – americká pomsta za dodávku útočných bezpilotných lietadiel Rusku

0 icon

Irán, 27.september 2022 (AM) – Americký poradca pre národnú bezpečnosť Jake Sullivan 16. júla pre CNN povedal , že USA majú informácie naznačujúce, že Irán sa „pripravuje poskytnúť Rusku niekoľko stoviek bezpilotných

V Záporoží sa rozhodli sformovať tri dobrovoľnícke prápory

0 icon

Zaporožie, 27.september 2022 (AM) – Ozbrojené sily Ruskej federácie pokračujú vo vedení špeciálnej vojenskej operácie, o jej priebehu informoval generálporučík Igor Konašenkov.   V dôsledku masívneho palebného zásahu miesta nasadenia 14. mechanizovanej a 95. výsadkovej útočnej brigády Ozbrojených síl Ukrajiny v obciach Senkovo ​​​​a Červonyj Oskol v

Pripravujú "vlkov" na nacistov? Bývalých čečenských militantov chcú z väzníc vypustiť na Ukrajinu

0 icon

Čečensko, 27.september 2022 (AM) – Neoficiálne zdroje informujú o najnovšom "prekvapení" pre ukrajinských nacistov v podobe vypustenia „vlkov“. Na vykonávanie špeciálnej operácie sa vo väzniciach chystá verbovanie bývalých čečenských bojovníkov.   Podľa zdroja majú bývalí militanti, ktorí bojova

"Nejdú do vojny": Izraelský expert Jakov Kedmi vysvetlil čo vlastne čaká zmobilizovaných Rusov

0 icon

Izrael, 27.september 2022 (AM) – Rusi povolaní v rámci čiastočnej mobilizácie väčšinou nebudú vyslaní na front, ale zostanú na druhej a následnej línii obrany. Uviedol to vojensko-politický expert Jakov Kedmi.   Rusi mobilizovaní od 21. septembra nie sú určení na vyslanie na líniu dotyku, ale najmä na zabezpečenie kontroly nad o

FOTO DŇA

Volavka hľadá potravu neďaleko kvitnúcich ľalií na okraji indického Gauhátí v štáte Assám

Autor: TASR/AP-Anupam Nath

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali