Henry Kissinger sa obáva “nerovnováhy”

Bratislava 15. augusta 2022 (HSP/WSJ/Foto :Screenshot Youtube)

 

99-ročný bývalý minister zahraničných vecí práve vydal knihu o vodcovstve a v zahraničnej politike “USA vidí nebezpečný nedostatok strategických cieľov”. Takmer storočného Kissingera vyspovedala redaktorka Wall Street Journal Laura Secor

Henry Kissinger
Na snímke Henry Kissinger

Henry Kissinger vo svojich 99 rokoch práve vydal svoju 19. knihu s názvom Leadership: “Šesť štúdií o svetovej stratégii”. Je to analýza vízií a historických úspechov svojrázneho panteónu vodcov po druhej svetovej vojne: Konrada Adenauera, Charlesa DeGaulla, Richarda Nixona, Anwara Sadata, Lee Kuan-Yewa a Margaret Thatcherovej.

V päťdesiatych rokoch minulého storočia, “predtým, ako som sa zapojil do politiky,” hovorí mi pán Kissinger vo svojej kancelárii v centre Manhattanu v parný júlový deň, “som mal v pláne napísať knihu o nastolení a ukončení mieru v 19. storočí, počnúc Viedenským kongresom, z čoho vznikla kniha, a potom som mal napísanú asi tretinu knihy o Bismarckovi, ktorá sa mala skončiť vypuknutím prvej svetovej vojny.” Nová kniha je podľa neho “akýmsi pokračovaním. Nie je to len reflexia súčasnosti.”

Bývalý minister zahraničných vecí a poradca pre národnú bezpečnosť hovorí, že všetkých šesť osobností, ktoré sú v knihe “Leadership” predstavené, bolo formovaných v období, ktoré nazýva “druhou tridsaťročnou vojnou”, teda v rokoch 1914 až 1945, a prispelo k formovaniu sveta, ktorý po nej nasledoval. A vo všetkých sa podľa pána Kissingera spájajú dva archetypy vodcovstva: prezieravý pragmatizmus štátnika a vizionárska odvaha proroka.

Na otázku, či pozná nejakého súčasného lídra, ktorý by zdieľal túto kombináciu vlastností, odpovedá: “Nie. Urobil by som výhradu, že hoci DeGaulle to mal v sebe, túto víziu seba samého, v prípade Nixona a pravdepodobne Sadata, alebo dokonca Adenauera, by ste to v skoršom štádiu nepoznali. Na druhej strane, nikto z týchto ľudí nebol v podstate taktik. Ovládali umenie taktiky, ale mali už určitý cieľ, keď nastupovali do funkcie.”

Nikdy sa v rozhovore s pánom Kissingerom nestane, že by sme nepočuli toto slovo – účel -, ktoré je charakteristickou vlastnosťou proroka, spolu s ďalším slovom – vyváženosť, ktoré je hlavným záujmom štátnika. Od päťdesiatych rokov minulého storočia, keď ako harvardský vedec písal o jadrovej stratégii, chápal pán Kissinger diplomaciu ako vyvažovanie medzi veľkými mocnosťami, na ktoré vrhá tieň potenciál jadrovej katastrofy. Apokalyptický potenciál modernej zbrojnej technológie podľa neho spôsobuje, že udržiavanie rovnováhy nepriateľských mocností, nech je akokoľvek neľahká, je prvoradým imperatívom medzinárodných vzťahov.

“Podľa môjho názoru má rovnováha dve zložky,” hovorí mi. “Určitý druh rovnováhy s akceptovaním legitímnosti niekedy protichodných hodnôt. Pretože ak si myslíte, že konečným výsledkom vášho úsilia musí byť presadenie vašich hodnôt, potom si myslím, že rovnováha nie je možná. Takže jednou úrovňou je akási absolútna rovnováha.” Druhou úrovňou je podľa neho “rovnováha správania, čo znamená, že existujú obmedzenia uplatňovania vašich vlastných možností a moci vo vzťahu k tomu, čo je potrebné pre celkovú rovnováhu”. Dosiahnutie tejto kombinácie si vyžaduje “takmer umeleckú zručnosť”, hovorí. “Nie veľmi často sa o to štátnici usilovali zámerne, pretože moc mala toľko možností rozšírenia bez toho, aby to bolo katastrofálne, že krajiny nikdy necítili túto plnú povinnosť.”

Pán Kissinger pripúšťa, že rovnováha, hoci je nevyhnutná, nemôže byť hodnotou sama osebe. “Môžu nastať situácie, keď je koexistencia morálne nemožná,” poznamenáva. “Napríklad s Hitlerom. S Hitlerom bolo zbytočné diskutovať o rovnováhe – aj keď mám isté pochopenie pri Chamberlainovi, ak si myslel, že potrebuje získať čas”

V knihe “Vodcovstvo” je náznak Kissingerovej nádeje, že súčasní americkí štátnici by si mohli osvojiť ponaučenia svojich predchodcov. “Myslím si, že súčasné obdobie má veľké problémy s určením smeru,” hovorí pán Kissinger. “Je veľmi citlivé na momentálne emócie.” Američania sa bránia oddeliť myšlienku diplomacie od myšlienky “osobných vzťahov s protivníkom.” Ako mi povedal, majú tendenciu vnímať rokovania skôr misionársky než psychologicky, snažia sa skôr obrátiť alebo odsúdiť svojich partnerov, než preniknúť do ich myslenia.

Pán Kissinger vidí dnešný svet ako hraničiaci s nebezpečnou nerovnováhou. “Sme na pokraji vojny s Ruskom a Čínou v otázkach, ktoré sme čiastočne vytvorili, bez akejkoľvek koncepcie, ako sa to skončí alebo k čomu to má viesť,” hovorí. Mohli by USA zvládnuť týchto dvoch protivníkov tým, že by medzi nimi triangulovali, ako to bolo počas Nixonových rokov? Neponúka žiadny jednoduchý recept. “Nemôžete teraz jednoducho povedať, že ich rozdelíme a poštveme proti sebe. Jediné, čo môžete urobiť, je neurýchľovať napätie a vytvárať možnosti, a na to musíte mať nejaký cieľ.”

V otázke Taiwanu sa pán Kissinger obáva, že USA a Čína sa blížia ku kríze, a odporúča Washingtonu, aby bol stabilný. “Politika, ktorú uskutočňovali obe strany, viedla k pokroku Taiwanu a umožnila jeho premenu na autonómny demokratický subjekt a zachovala mier medzi Čínou a USA na 50 rokov,” hovorí. “Preto by sme mali byť veľmi opatrní pri opatreniach, ktoré zdanlivo menia základnú štruktúru.”

Pán Kissinger si začiatkom tohto roka vyslúžil kontroverziu, keď naznačil, že krízu na Ukrajine mohla vyvolať neopatrná politika USA a NATO. Nevidí inú možnosť, ako brať vážne bezpečnostné obavy vyjadrené Vladimírom Putinom, a domnieva sa, že bolo chybou, že NATO dalo Ukrajine najavo, že by sa nakoniec mohla stať členom aliancie: “Myslel som si, že Poľsko – všetky tradičné západné krajiny, ktoré boli súčasťou západnej histórie – boli logickými členmi NATO,” hovorí. Ukrajina je však podľa neho súborom území, ktoré boli kedysi pripojené k Rusku a ktoré Rusi považujú za svoje, hoci “niektorí Ukrajinci” to tak nevnímajú. Stabilite by lepšie prospelo, keby fungovala ako nárazník medzi Ruskom a Západom: “Bol som za úplnú nezávislosť Ukrajiny, ale myslel som si, že jej najlepšou úlohou je niečo ako Fínsko.”

Tvrdí však, že kocky sú už hodené. Po tom, ako sa Rusko zachovalo na Ukrajine, “sa teraz domnievam, že tak či onak, formálne alebo nie, s Ukrajinou sa musí v dôsledku toho zaobchádzať ako s členom NATO”. Napriek tomu predpokladá dohodu, ktorá zachová zisky Ruska z jeho prvého vpádu v roku 2014, keď sa zmocnilo Krymu a časti Donbasu, hoci nemá odpoveď na otázku, ako by sa takáto dohoda líšila od dohody, ktorá pred 8 rokmi konflikt nedokázala stabilizovať.

Morálny nárok, ktorý predstavuje ukrajinská demokracia a nezávislosť – od roku 2014 sa jasná väčšina vyslovila za členstvo v EÚ a NATO – a strašný osud jej obyvateľov pod ruskou okupáciou nepríjemne zapadajú do Kissingerovho štátnického plánu. Ak je najväčším dobrom vyhnutie sa jadrovej vojne, čo prináleží malým štátom, ktorých jedinou úlohou v globálnej rovnováhe je, aby na ne pôsobili väčšie štáty?

“Ako spojiť naše vojenské kapacity s našimi strategickými cieľmi,” uvažuje pán Kissinger, “a ako ich spojiť s našimi morálnymi cieľmi – to je nevyriešený problém.”

Keď sa však pozrie späť na svoju dlhú a často kontroverznú kariéru, nemá sklony k sebakritike. Na otázku, či neľutuje roky strávené pri moci, odpovedá: “Z manipulatívneho hľadiska by som sa mal naučiť skvelú odpoveď na túto otázku, pretože sa na ňu stále niekto pýta.” Ale hoci sa možno vráti k niektorým drobným taktickým bodom, celkovo hovorí: “Netrápim sa vecami, ktoré sme mohli urobiť inak.”

Laura Secor

 

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

PODKASTY

 Odoberať kanál

NAJČÍTANEJŠIE

VYBRALI SME

Výsluch exšéfa PPA obžalovaného v kauze Dobytkár trval tri pojednávacie dni

0 icon

Banská Bystrica 27. septembra 2022 (TASR/HSP/Foto:TASR-Branislav Račko)   Výpoveďou exšéfa Pôdohospodárskej platobnej agentúry (PPA) obžalovaného Ľubomíra P. pokračoval v utorok na Špecializovanom trestnom súde (ŠTS), pracovisko Banská Bystrica, proces v kauze Dobytkár, ktorý sa týka rozsiahlej trestnej činnosti v PPA V skupine ôsmich osôb, ktorých obžaloba viní z pokračovacieho zločinu…

Stančíka si pozval na výbor Žilinku, dôvodom je kauza cintorínu v Ladomírovej

0 icon

Bratislava 27. septembra 2022 (TASR/HSP/Foto:TASR-Jaroslav Novák, Martin Baumann)   Mimoriadna schôdza Zahraničného výboru NR SR sa uskutoční 28. 9. 2022 (streda) o 13.00 h. Témou rokovania, ktoré inicioval poslanec Andrej Stančík (OĽANO), je šírenie ruskej propagandy v súvislosti s vojnovým cintorínom z 1. svetovej vojny v obci Ladomírová. Na rokovanie…

Slováci spadli do piateho koša, najnižšie od roku 1994

0 icon

Bratislava 27. septembra 2022 (TASR/HSP/Foto:TASR-Pavel Neubauer)   Slovenská futbalová reprezentácia bude pri žrebe kvalifikácie na EURO 2024 figurovať v piatom výkonnostnom koši. Nízke nasadenie je dôsledkom nevýrazných výkonov slovenských futbalistov v tomto ročníku Ligy národov. V 3. skupine C-divízie si pripísali len dve víťazstvá a obsadili tretie miesto za Kazachstanom…

Mikulcova vizitka: Česko dočasne zavedie kontroly na hraniciach so Slovenskom kvôli nelegálnym migrantom

0 icon

Bratislava 27. septembra 2022 AKTUALIZOVANÉ (HSP/TASR/Foto: TASR/DPA-Armin Weigel, Dano Veselský, Martin Baumann, Jaroslav Novák,   Česká vláda rozhodla o dočasnom zavedení kontrol na hranici so Slovenskom. Dôvodom je prílev nelegálnych migrantov kvôli nelegálnej migrácii najmä zo Sýrie. "Opatrenie bude platiť od štvrtku," povedal predseda českej vlády Petr Fiala a minister…

Plyn z plynovodu Nord Stream 2 uniká do Baltského mora. Nie je vylúčená sabotáž. Meranie zachytilo podmorské výbuchy

0 icon

Bratislava 27. septembra 2022 AKTUALIZOVANE (HSP/Foto:Pixabay)   Plyn z plynovodu Nord Stream 2 unikol do Baltského mora, informuje agentúra Reuters Dánske úrady údajne vyzvali lode, aby sa nepribližovali k ostrovu Bornholm po tom, ako v noci došlo k úniku plynu z ruského plynovodu Nord Stream 2. "Dnes došlo k úniku…

Medvedev: Západní demagógovia prehltnú aj použitie jadrovej zbrane

0 icon

Moskva 27. septembra 2022 (HSP/Foto:TASR-Michal Svítok)   Bývalý prezident Ruska a šéf Bezpečnostnej rady Ruska sa vrátil k tému použitia jadrových zbraní. Reaguje na neutíchajúce vyhlásenia Západu, aby sa Rusko neopovážilo použiť jadrové zbrane. Medvedevovi je trochu čudný tento povik, pretože Rusko sa na niečo také zatiaľ nechystá - ak…

Una vittoria storica: Talianskí voliči sa vzbúrili technokratom, ktorí viedli krajinu do záhuby!

0 icon

Rím 27. septembra 2022 (HSP/Foto:TASR/AP-Valentina Stefanelli)   "Una vittoria storica" - historické víťazstvo. Takto reagovala internetová stránka jedného z hlavných talianskych denníkov Corriere della Sera na výsledky prieskumov zverejnené po ukončení hlasovania v nedeľu večer v talianskych parlamentných voľbách Pravicová koalícia pod vedením Giorgii Meloniovej získala podľa prognóz 40 -…

Liberálne média si pripravujú novú politickú alternatívu. Kádre, ktoré dosiaľ vytiahli, sú číre zúfalstvo

0 icon

Bratislava 27. septembra 2022 (HSP/Foto: TASR/AP-Valentyn Ogirenko, Jakub Kotian SITA-Ľudovít Vaniher, Facebook)   Podľa prieskumu agentúry Ipsos pre Denník N sú na Slovensku najdôveryhodnejšími politikmi Zuzana Čaputová a predseda Hlasu SD Peter Pelegrini. Čaputovej dôveruje 43,6 % opýtaných (z toho 20,3 % rozhodne), Pellegrinimu 34,4 %. Ficove (Smer SD) percentá…

Hrana možností

0 icon

Praha 27. septembra 2022 (HSP/vidlakovyky/Foto:Facebook)   Ve svém včerejším článku jsem tvrdil, že volby byly vítězství. Sice ne takové, jak všichni čekali, ale vítězství to bylo. Pětikolka takřka všude oslabila, ANO takřka všude posílilo, takřka všude se do zastupitelstev dostala SPD a takřka všude bojují o senát kandidáti ANO proti…

Západ chce nahradiť Zelenského. Ukrajinský poslanec to vidí jasne

0 icon

Kyjev 27. septembra 2022 (HSP/Foto:screenshot)   Časopis Time venoval obálku svojho nového čísla vrchnému veliteľovi AFU Valerijovi Zalužnému. Reagoval na to bývalý poslanec ukrajinskej Najvyššej rady Ilja Kiva Na novej obálke je Zalužného portrét na pozadí ukrajinskej vlajky. Hlavný veliteľ je zobrazený vo vojenskej uniforme. Kiva okomentoval obálku časopisu Time…

NAJNOVŠIE

BLOG

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

FOTO DŇA

Volavka hľadá potravu neďaleko kvitnúcich ľalií na okraji indického Gauhátí v štáte Assám

Autor: TASR/AP-Anupam Nath

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Vybrali sme

Výsluch exšéfa PPA obžalovaného v kauze Dobytkár trval tri pojednávacie dni

0 icon

Banská Bystrica 27. septembra 2022 (TASR/HSP/Foto:TASR-Branislav Račko)   Výpoveďou exšéfa Pôdohospodárskej platobnej agentúry (PPA) obžalovaného Ľubomíra P. pokračoval v utorok na Špecializovanom trestnom súde (ŠTS), pracovisko Banská Bystrica, proces v kauze Dobytkár, ktorý sa týka rozsiahlej trestnej činnosti v PPA V skupine ôsmich osôb, ktorých obžaloba viní z pokračovacieho zločinu…

Stančíka si pozval na výbor Žilinku, dôvodom je kauza cintorínu v Ladomírovej

0 icon

Bratislava 27. septembra 2022 (TASR/HSP/Foto:TASR-Jaroslav Novák, Martin Baumann)   Mimoriadna schôdza Zahraničného výboru NR SR sa uskutoční 28. 9. 2022 (streda) o 13.00 h. Témou rokovania, ktoré inicioval poslanec Andrej Stančík (OĽANO), je šírenie ruskej propagandy v súvislosti s vojnovým cintorínom z 1. svetovej vojny v obci Ladomírová. Na rokovanie…

Slováci spadli do piateho koša, najnižšie od roku 1994

0 icon

Bratislava 27. septembra 2022 (TASR/HSP/Foto:TASR-Pavel Neubauer)   Slovenská futbalová reprezentácia bude pri žrebe kvalifikácie na EURO 2024 figurovať v piatom výkonnostnom koši. Nízke nasadenie je dôsledkom nevýrazných výkonov slovenských futbalistov v tomto ročníku Ligy národov. V 3. skupine C-divízie si pripísali len dve víťazstvá a obsadili tretie miesto za Kazachstanom…

Mikulcova vizitka: Česko dočasne zavedie kontroly na hraniciach so Slovenskom kvôli nelegálnym migrantom

0 icon

Bratislava 27. septembra 2022 AKTUALIZOVANÉ (HSP/TASR/Foto: TASR/DPA-Armin Weigel, Dano Veselský, Martin Baumann, Jaroslav Novák,   Česká vláda rozhodla o dočasnom zavedení kontrol na hranici so Slovenskom. Dôvodom je prílev nelegálnych migrantov kvôli nelegálnej migrácii najmä zo Sýrie. "Opatrenie bude platiť od štvrtku," povedal predseda českej vlády Petr Fiala a minister…

Plyn z plynovodu Nord Stream 2 uniká do Baltského mora. Nie je vylúčená sabotáž. Meranie zachytilo podmorské výbuchy

0 icon

Bratislava 27. septembra 2022 AKTUALIZOVANE (HSP/Foto:Pixabay)   Plyn z plynovodu Nord Stream 2 unikol do Baltského mora, informuje agentúra Reuters Dánske úrady údajne vyzvali lode, aby sa nepribližovali k ostrovu Bornholm po tom, ako v noci došlo k úniku plynu z ruského plynovodu Nord Stream 2. "Dnes došlo k úniku…

Medvedev: Západní demagógovia prehltnú aj použitie jadrovej zbrane

0 icon

Moskva 27. septembra 2022 (HSP/Foto:TASR-Michal Svítok)   Bývalý prezident Ruska a šéf Bezpečnostnej rady Ruska sa vrátil k tému použitia jadrových zbraní. Reaguje na neutíchajúce vyhlásenia Západu, aby sa Rusko neopovážilo použiť jadrové zbrane. Medvedevovi je trochu čudný tento povik, pretože Rusko sa na niečo také zatiaľ nechystá - ak…

Una vittoria storica: Talianskí voliči sa vzbúrili technokratom, ktorí viedli krajinu do záhuby!

0 icon

Rím 27. septembra 2022 (HSP/Foto:TASR/AP-Valentina Stefanelli)   "Una vittoria storica" - historické víťazstvo. Takto reagovala internetová stránka jedného z hlavných talianskych denníkov Corriere della Sera na výsledky prieskumov zverejnené po ukončení hlasovania v nedeľu večer v talianskych parlamentných voľbách Pravicová koalícia pod vedením Giorgii Meloniovej získala podľa prognóz 40 -…

Liberálne média si pripravujú novú politickú alternatívu. Kádre, ktoré dosiaľ vytiahli, sú číre zúfalstvo

0 icon

Bratislava 27. septembra 2022 (HSP/Foto: TASR/AP-Valentyn Ogirenko, Jakub Kotian SITA-Ľudovít Vaniher, Facebook)   Podľa prieskumu agentúry Ipsos pre Denník N sú na Slovensku najdôveryhodnejšími politikmi Zuzana Čaputová a predseda Hlasu SD Peter Pelegrini. Čaputovej dôveruje 43,6 % opýtaných (z toho 20,3 % rozhodne), Pellegrinimu 34,4 %. Ficove (Smer SD) percentá…

Hrana možností

0 icon

Praha 27. septembra 2022 (HSP/vidlakovyky/Foto:Facebook)   Ve svém včerejším článku jsem tvrdil, že volby byly vítězství. Sice ne takové, jak všichni čekali, ale vítězství to bylo. Pětikolka takřka všude oslabila, ANO takřka všude posílilo, takřka všude se do zastupitelstev dostala SPD a takřka všude bojují o senát kandidáti ANO proti…

Západ chce nahradiť Zelenského. Ukrajinský poslanec to vidí jasne

0 icon

Kyjev 27. septembra 2022 (HSP/Foto:screenshot)   Časopis Time venoval obálku svojho nového čísla vrchnému veliteľovi AFU Valerijovi Zalužnému. Reagoval na to bývalý poslanec ukrajinskej Najvyššej rady Ilja Kiva Na novej obálke je Zalužného portrét na pozadí ukrajinskej vlajky. Hlavný veliteľ je zobrazený vo vojenskej uniforme. Kiva okomentoval obálku časopisu Time…

Podkasty

Naši ministri financií – smieme porovnávať neporovnateľné?

icon

Bratislava 8. júla 2022 (HSP/Foto:TASR-Jaroslav Novák) Minister financií je kľúčová pozícia v každej vláde. Slovensko v časoch druhej svetovej vojny bolo hospodársky úspešným štátom. Jeho ekonomiku riadili vzdelaní muži s morálnymi zásadami. Karvaš, Zaťko, Medrický, Pružinský. Vďaka nim prežívalo Slovensko cez vojnu hospodársky zázrak. Ako dôkaz nech poslúži nie všetkým známa vec: z celej Európy...

Aj sudca tvrdí: blokovanie je v rozpore s judikatúrou Európskeho súdu pre ľudské práva

icon

Bratislava 1. marca 2022 (HSP/Foto:TASR-Dano Veselský) Po tom, čo ho urýchlene schválila Hegerova vláda a ešte v ten deň – v piatok – v noci schválila Národná rada, po podpise Čaputovej vyšiel už v sobotu 26. februára v Zbierke zákonov zákon o niektorých opatreniach v súvislosti s vojenským konfliktom na Ukrajine. A doň sa „vlúdil“ aj text, ktorý umožňuje Národnému bezpečnostnému...

Máme tu zákonné oprávnenie na cenzúru?

icon

Bratislava 27. februára 2022 (HSP/Foto:Pixabay) Slovenská ústava hovorí v článku 26 odsek 3 jasne: „Cenzúra sa zakazuje.“ Zuzana Čaputová podpísala v sobotu 26. februára zákon o mimoriadnych opatreniach v súvislosti so situáciou na Ukrajine. Ten ešte v piatok stihla schváliť vláda a aj Národná rada SR. Podľa tohto zákona mimoriadnu situáciu bude možné vyhlásiť aj v prípade hromadného...

Kto je večne nespokojný? Nuž, národnostná menšina, najnovšie „komunita“ slovenských Maďarov

icon

Bratislava 26. februára 2022 (HSP/Foto:Pixabay) Naša najväčšia menšina, najnovšie „komunita“, teda slovenskí Maďari, neúnavne dávajú najavo, že sú tu, a že máločo „slovenské“ sa im páči. A aby ich bolo počuť ešte väčšmi, a aby prekonali päť potrebných percent do parlamentu, v septembri 2021 sa formálne zlúčili tri etnické strany a vytvorili Alianciu. Do čela postavili Krisztiána Forróa....

Budeme môcť parkovať ešte na chodníku? Kocúrkovo? Alebo poslanci hlasujú nevediac o čom?

icon

Bratislava 24. februára 2022 (HSP/Foto:TASR-Pavol Zachar) Ďalší dôkaz, že čo vezme parlament do rúk, to pokazí. Na takej na prvý pohľad banalite, ako je parkovanie na chodníkoch potvrdil, že zákony sa prijímajú narýchlo a bez toho, aby páni poslanci a dámy poslankyne vedeli, čo činia. Že schválili zákaz parkovania na chodníkoch, ktorý vstúpi do platnosti...

the_ad_group(59762); ?>

Armádny Magazín

Prioritou bude bezpečnosť Rusov. Špeciálna vojenská operácia na Ukrajine sa po vstupe nových republík stane protiteroristickou

0 icon

Rusko, 27.september 2022 (AM) – Armádnemu generálovi Dmitrijovi Bulgakovovi nemožno vyčítať prácu námestníka ministra obrany Ruskej federácie pre logistiku, domnieva sa vedúci Katedry politológie a sociológie Ruskej ekonomickej univerzity. G.V. Plechanov a Andrey Koškin, expert Asociácie vojenských politológov. Tak okomentoval vyhlásenie Ministerstva obrany Ru

Pouličné nepokoje v Iráne – americká pomsta za dodávku útočných bezpilotných lietadiel Rusku

0 icon

Irán, 27.september 2022 (AM) – Americký poradca pre národnú bezpečnosť Jake Sullivan 16. júla pre CNN povedal , že USA majú informácie naznačujúce, že Irán sa „pripravuje poskytnúť Rusku niekoľko stoviek bezpilotných

V Záporoží sa rozhodli sformovať tri dobrovoľnícke prápory

0 icon

Zaporožie, 27.september 2022 (AM) – Ozbrojené sily Ruskej federácie pokračujú vo vedení špeciálnej vojenskej operácie, o jej priebehu informoval generálporučík Igor Konašenkov.   V dôsledku masívneho palebného zásahu miesta nasadenia 14. mechanizovanej a 95. výsadkovej útočnej brigády Ozbrojených síl Ukrajiny v obciach Senkovo ​​​​a Červonyj Oskol v

Pripravujú "vlkov" na nacistov? Bývalých čečenských militantov chcú z väzníc vypustiť na Ukrajinu

0 icon

Čečensko, 27.september 2022 (AM) – Neoficiálne zdroje informujú o najnovšom "prekvapení" pre ukrajinských nacistov v podobe vypustenia „vlkov“. Na vykonávanie špeciálnej operácie sa vo väzniciach chystá verbovanie bývalých čečenských bojovníkov.   Podľa zdroja majú bývalí militanti, ktorí bojova

"Nejdú do vojny": Izraelský expert Jakov Kedmi vysvetlil čo vlastne čaká zmobilizovaných Rusov

0 icon

Izrael, 27.september 2022 (AM) – Rusi povolaní v rámci čiastočnej mobilizácie väčšinou nebudú vyslaní na front, ale zostanú na druhej a následnej línii obrany. Uviedol to vojensko-politický expert Jakov Kedmi.   Rusi mobilizovaní od 21. septembra nie sú určení na vyslanie na líniu dotyku, ale najmä na zabezpečenie kontroly nad o

FOTO DŇA

Volavka hľadá potravu neďaleko kvitnúcich ľalií na okraji indického Gauhátí v štáte Assám

Autor: TASR/AP-Anupam Nath

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali