“Parlamentný ústavnoprávny výbor rozhodol,” povedal Bugár v diskusnej relácii Televízie Markíza Na telo a dodal, že v utorok sa o kandidátoch na ústavných sudcov bude rozhodovať v pléne parlamentu.
“Na čo hovoríte o technických veciach,” pýtal sa druhý hosť relácie, kandidát na post prezidenta Štefan Harabin. Podľa Harabina jednou rovinou právnickej praxe je výkon funkcie sudcu, prokurátora či advokáta. Druhou rovinou je pôsobenie a prednášanie na právnickej fakulte alebo tvorba legislatívy.
“Každý poslanec, minister, keď predkladá návrhy zákonov robí legislatívu. Ja sa čudujem, keď hovoria, že práca poslanca nie je výkonom právnickej praxe. Kto už tvorí legislatívu, keď nie minister alebo poslanec,” povedal Harabin. Podľa neho každý adept na prezidenta, ktorý bude hodnotiť, či bude Fico dobrý ústavný sudca alebo nie, nesmie robiť starostu ani najmenšej obce.
Kandidát na post prezidenta Slovenskej republiky Štefan Harabin odmeny, ktoré si pridelil v rokoch 2001 a 2002 v celkovej sume milión korún nepovažuje za nemorálne.
“Robil som tri funkcie. Bol som predseda Súdnej rady a predseda Najvyššieho súdu SR, pojednával som. Je to úplne morálne a čisté za tento výkon práce,” povedal Harabin. Podpredseda NR SR Béla Bugár pripomenul, že v čase, keď bol Harabin ministrom spravodlivosti, vtedy sa zmenili predpisy, na základe ktorých bolo možné si prideľovať odmeny. Výšku odmeny Bugár nekomentoval.
Harabin v závere zdôraznil, že je apolitický občiansky kandidát na prezidenta. “Nevyjednával som so žiadnymi lídrami rodiacich sa politických strán,” uviedol a dodal, že dodržiava ideu ústavného zákona, že prezident by “nemal vzísť z politického kupčenia”. “Ja som samorast, s politickými stranami nemám spolky,” vyhlásil.
Harabin na margo otázky odmien, ktoré si pred niekoľkými rokmi sám udelil, povedal, že postupoval morálne a čisto. Vysvetľuje to tým, že v tom čase vykonával tri funkcie a neskôr aj štyri. Bugár na otázku, prečo pred parlamentnými voľbami hovoril, že si vie predstaviť vládu bez Smeru-SD a napokon s touto stranou do vlády vstúpil, povedal, že nie Most-Híd sa tak rozhodol, ale voliči.
V prípade bývalého premiéra a v súčasnosti kandidáta na sudcu Ústavného súdu SR Roberta Fica (Smer-SD) Bugár vyhlásil, že potrebný počet rokov Ficovej právnickej praxe bol potvrdený, ústavnoprávny výbor rozhodol a budúci týždeň bude rozhodovať parlament. Podľa Harabina každý poslanec, minister či premiér, keď realizujú legislatívu a predkladajú zákony, vykonávajú aj týmto spôsobom právnickú prax.
Sudca Najvyššieho súdu tvrdí, že Krym nebol anektovaný a o žiadnej agresii či okupácii nemôže byť podľa neho reč. Bugár nesúhlasí a tvrdí, že išlo o jednoznačnú anexiu, čo tvrdí aj celá EÚ.
Harabin deklaruje, že je apolitický kandidát na prezidenta SR a nevyjednáva so žiadnou politickou stranou. Bugár na Harabinovu otázku odpovedal, že nie je potrebné vypovedať Istanbulský dohovor, lebo parlamentom nebol prijatý.
Mečiarizmus
Bývalý slovenský premiér Vladimír Mečiar bol podľa sudcu Najvyššieho súdu SR a kandidáta na prezidenta SR Štefana Harabina v rámci histórie doterajších predsedov vlády Slovenska tým najlepším. Vyhlásil to v nedeľnej politickej diskusnej relácii Na telo v televízii Markíza. Mečiar je podľa Harabina “tvorcom a architektom slovenskej štátnosti” a “nedovolil výpredaj štátneho majetku do zahraničia”
“Z pohľadu ochrany záujmov štátnosti určite,” argumentoval Harabin, prečo považuje Mečiara za doterajšieho najlepšieho premiéra. “Nedovolil výpredaj štátneho majetku do zahraničia. V porovnaní s Bugárom si musím viac vážiť Mečiara,” vyhlásil Harabin.
Podpredseda Národnej rady SR Béla Bugár (Most-Híd), ktorý taktiež kandiduje na prezidenta SR, v relácii upozornil, že jedna vec je vytvoriť zákon, prijať deklaráciu zvrchovanosti a druhá vec je porušovať zákony. “Mečiar porušoval vkuse. Za Mečiara tu vznikli silné mafie, za Mečiara sa mi stalo, že mi hodili granát. Mečiar vytvoril divokú privatizáciu na Slovensku. V prvej Dzurindovej vláde sme museli riešiť fakticky to, že banky dávali za 24-percentné úroky, lebo privatizácia “á la” Mečiar” ich zničila,” oponoval.
“Nechcem tu kryť privatizácie, pokiaľ bol spáchaný trestný čin, mal byť vyšetrený, stíhaný,” uviedol Harabin.
Harabin povedal, že ak boli za bývalých premiérov Mečiara či Mikuláša Dzurindu spáchané nejaké trestné činy, alebo sa kradlo, je potrebné tieto veci vyšetriť. “Na to sú nezávislé orgány činné v trestnom konaní. Keď niečo spáchal, vždy je možné to trestné stíhať, pokiaľ tomu nebráni otázka premlčania,” podotkol.
Bugár tvrdí, že to, čo sa privatizovalo za Mečiara, je už všetko preč. “Zdochnuté, vykradnuté, až na malé výnimky. To, čo sa privatizovalo za Dzurindu, aj keď sa to odkúpilo naspäť, funguje doteraz,” poznamenal.
“X-krát som bol v dialógu s Mečiarom, sypal neoverené informácie ako vy,” adresoval Bugár Harabinovi a pripomenul, že ústavný súd v štyroch prípadoch rozhodol, že nezákonne zmenil senáty.