Podľa Kovačič Hanzelovej verejnoprávne médiá nezaujímajú nikoho, kto práve nie je pri moci. “A keďže sa RTVS nemá kto zastať, ja tak dnes urobím, pretože táto inštitúcia patrí koaličníkom a Jaroslavovi Rezníkovi ako vždy len dočasne,” uviedla v utorok na sociálnej sieti.
Reagovala tak na to, že výbor v parlamente odsúhlasil, že príjem z koncesií sa pre Rozhlas a televíziu Slovenska zníži. Oslobodení od platby budú dôchodcovia a poberatelia dávok v hmotnej núdzi.
“Píše sa tam, že výpadok v príjmoch bude vykrytý zo štátneho rozpočtu. Zákon ešte musí schváliť parlament. Ja som v RTVS pracovala dosť dlho na to, aby som svedomito vedela posúdiť, že každé vyjednávanie s ministrom financií o rozpočte RTVS spôsobovalo tlaky v spravodajstve. Niekto ich ustál lepšie, súčasná RTVS to zvláda bohužiaľ horšie. Okrem tohto sa samozrejme zvyšuje tlak priamo úmerne tomu, ako blízko sú voľby, preto je dobré začať pozorne sledovať spravodajstvo a politické relácie, pretože do volieb máme necelých šesť mesiacov, budú protesty, budú hádky a kampaň, a bude to husté, pretože v týchto voľbách ide naozaj o veľa.”
Hanzelová uviedla, že v tomto stave od januára škrtnúť už tak žalostný rozpočet RTVS o 8 miliónov eur ročne, “je vlastne postupné zoštátňovanie rozhlasu a televízie”. “Prepytujem, že SNS, ktorá tento zákon navrhla, podpísala programové vyhlásenie vlády, v ktorom sa zaviazala koncesie pre RTVS zvýšiť, nie ich škrtať. A pripomeniem aj fakt, že Česká televízia má štyrikrát väčší rozpočet, a to neprevádzkuje aj rozhlas, ale len televíziu.”
“Informácie z vnútra RTVS hovoria, že peniaze nie sú už teraz. Hovoria aj to, že spravodajstvo je priamo na telefóne s SNS, a hovoria si to tam už aj ľudia, ktorí doteraz len mykali plecami, že nevedia. Keď sa rozprávate s tými, čo tam ešte zostávajú, automaticky všetci rátajú s tým, že po februárových voľbách sa zmení riaditeľ, a zasa si to pod seba zoberie nejaká iná strana, a že taký je jednoducho životný cyklus verejnoprávnych médií. Myslím, že už by sme sa mohli prestať tváriť, že je to normálne a začať hovoriť o tom, že je to nehorázne.”
Podľa bývalej redaktorky verejnoprávnej televízie, tejto téme sa nevenuje nikto z koalície, a nikto z opozície. “Nikoho to nezaujíma, nikto nemá plán ako urobiť RTVS viac nezávislou. Ako jej zvýšiť rozpočet, tak, aby nezávisela od konkrétnej vlády – je jedno, či modrej, červenej alebo zelenej. V časoch ruskej propagandy v okolitých štátoch, v časoch, keď dezinformačné weby vznikajú ako huby po daždi, je mimoriadne dôležité, aby sme mali silné verejnoprávne médium. Neviem, či existuje väčší výkričník ako Poľsko a Maďarsko, a veľmi nerada by som sa zobudila jedného dňa do krajiny, kde budeme mať vládnu propagandu tak absurdnú ako má Viktor Orbán.”
Dodala, že rada by v programoch všetkých politických strán videla, čo s touto situáciou chcú robiť. “A rada by som od nich počula aj záväzok, že keď sa dostanú do vlády, nikdy nezdvihnú telefón a nezavolajú generálnemu riaditeľovi. Lebo aj keď Jaroslav Rezník ako prvý riaditeľ v histórii RTVS klame, že mu nikto z politikov nevolá, je to veľmi lákavé a robili to komplet rad radom všetci v pravicových aj ľavicových vládach.”