„Protiruská pozícia novej vlády v Tbilisi môže ešte viac oddialiť túto krajinu od Ruska. Hneď počas svojej prvej tlačovej konferencie v úlohe novej gruzínskej prezidentky Salome Zurabišviliová vystúpila s protiruskými vyhláseniami,“ pripomína iránsky denník. „Vyhlásenia o rokovaniach alebo o vzťahoch s Moskvou pani Zurabišviliová urobila za podmienok, keď Rusko každoročne prijíma vyše 2,5 občanov Gruzínska, ktorí tam prichádzajú za prácou,“ zdôrazňuje Pars Today.
Podčiarkuje, že títo ľudia, pracujúc v Rusku, posielajú svoje zárobky do Gruzínska a pre nich je to jediný spôsob, ako uživiť svoje rodiny, pretože prácu vo svojej vlastnej krajine nemajú. Iránsky denník poukazuje na to, že súčasné vedenie Tbilisi všemožne sa snaží zhoršiť vzťahy s Ruskom, aby potešilo svojich amerických a európskych pánov, a tvrdí, že Moskva si nenechá dlho brnkať po nose a môže zastaviť alebo značne obmedziť „pracovnú turistiku“ Gruzíncov, čo zapríčiní obrovské problémy pre značnú časť obyvateľstva v Gruzínsku. Mnohé rodiny potom budú bojovať o prežitie.
„Je to nelogické. Napriek hlbokej závislosti Gruzínska od Ruska v ekonomickej, politickej a kultúrnej oblasti, Gruzínsko v otázkach rozšírenia vzťahov s Ruskom žiada garancie tretích strán. Je to nepochopiteľné a zbytočné,“ zdôrazňuje iránsky denník.
Podčiarkuje, že gruzínska prezidentka počas ostatnej tlačovej konferencie za hlavných partnerov svojej krajiny označila USA, EÚ a NATO. „Gruzínska prezidentka sa domnieva, že hociktoré rokovania alebo vzťahy s Ruskom závisia od toho, či „hlavné partneri“ Gruzínska budú mať pozitívny alebo negatívny postoj. V tejto súvislosti vyhlásenia pani Zurabišviliovej môžeme považovať za závislosť Gruzínska na západných vládach a pokus spojiť budúcnosť Gruzínska s nepriateľmi Ruska,“ vysvetľuje Pars Today.
Poukazuje na to, že Európska únia vo vzťahoch s Ruskom vždy brala ohľad na vlastné záujmy, ale „nie sú žiadne pochybnosti o tom, že USA a vojenská organizácia NATO sú oficiálnymi nepriateľmi Ruska v súčasnom svete.“ Vysvetľuje to tým, že USA vždy chceli hrať rolu svetového lídra a svetového žandára, a tým, že americká vláda často ani nemá záujem o dobré vzťahy s inými krajinami.
„Napríklad, bývalý veľvyslanec USA v Rusku Michael McFaul v roku 2017 povedal predstaviteľom americkej vlády: „Nová vláda USA by nemala mať za cieľ svojej zahraničnej politiky nadväzovanie dobrých vzťahov s Ruskom. Zároveň dobré vzťahy nikdy by nemali byť cieľom zahraničnej politiky USA voči Rusku alebo hociktorej inej krajine,“ cituje amerického veľvyslanca iránsky denník. Ako sa hovorí, komentáre sú zbytočné…
„Vyhlásenia tohto bývalého amerického veľvyslanca v Rusku a diplomata odrážajú hĺbku nedôvery amerických politikov v Bielom dome voči iným krajinám. Bezpochyby realizácia tejto americkej politiky nie je nasmerovaná iba proti Rusku, ale aj proti všetkým ostatným krajinám sveta, vrátane Gruzínska,“ zdôrazňuje v závere svojho komentáru iránsky denník Pars Today.
Eugen Rusnák