Mnohí z utečencov, ktorým sa Grécko rozhodlo udeliť azyl, sú buď chorí ľudia alebo osoby mladšie než 18 rokov, prípadne matky s deťmi či príbuzní ľudí žijúcich v krajinách EÚ. Zo správ gréckych médií nie je zrejmé, kedy títo migranti na Lesbos prišli, ani to, kedy im príslušné úrady azyl udelili.
Pred uzavretím dohody medzi EÚ a Tureckom, o azyl v Grécku nežiadali prakticky nijakí migranti. Grécko pre nich totiž predstavovalo len tranzitnú krajinu, kadiaľ sa snažili dostať do únie. O azyl následne plánovali požiadať v niektorej z bohatších krajín, akými sú napríklad Nemecko či Švédsko.
Po dosiahnutí dohody však o azyl v Grécku požiadalo približne 8000 ľudí, z ktorých väčšina sa zdržiava na ostrove Lesbos. Práve ten sa stal vstupnou bránou pre tisíce utečencov, ktorí sem počas vrcholiacej migračnej krízy dorazili z Turecka.
Počet novopríchodzích migrantov na grécke ostrovy od dosiahnutia zmienenej dohody s Tureckom vytrvalo klesá, pričom v prvej polovici júna ich tam denne prichádzalo približne 50.