V praxi to bude znamenať, že vo vyhľadávači „Google“ budú na základe osobitného algoritmu cenzurované správy zo servisu RT a Sputnik, ktoré by mohli obsahovať témy citlivého charakteru z pohľadu západných čitateľov a televíznych divákov. V lepšom prípade budú tieto témy odsunuté do úzadia, vďaka čomu by tieto správy nemali upútať pozornosť. Predmetný plán zverejnil predseda správnej rady holdingu „AlphabetInc.“Eric Schmidt. Nadnárodný konglomerát „AlphabetInc.“ Je materskou spoločnosťou Googlu so sídlom v MountainView v Kalifornii v Googleplexe.
Bezprecedentný útok na slobodu slova zo strany americkej korporácie „Google“ označil podpredseda výboru pre informačnú politiku Štátnej dumy Andrej Svincov za otvorené vyhlásenie informačnej vojny rovnocenné s bombardovaním a priamou agresiou. Západné tajné služby sa ani netaja tým, aký tlak vyvíjajú nielen na „Google“, ale aj na sociálne siete „Twitter“ či „Facebook“, od ktorých vyžadujú informácie týkajúce sa osobných údajov užívateľov. Chcú od nich tiež všetky informácie o zadávateľoch reklamy, vrátane ich finančného krytia a ďalších citlivých údajov.
Google už vyšiel v ústrety požiadavkám amerických tajných služieb, keď účelovo blokoval správy ruskej tlačovej agentúry RIA „FAN“ v Google News“. Dôvodom bol strach z toho, že ruské zdroje začali až príliš dominovať pri spravodajskom pokrývaní udalostí v Sýrii. Až po intervencii ruského ministerstva zahraničných vecí a „Roskomnadzoru“ došlo k náprave a „Google News“ obnovil prístup k materiálom RIA „FAN“. Pokus o cenzúru RIA „FAN“ síce zlyhal, avšak terčom cenzúrnych zásahov sa aktuálne stali RT a Sputnik.
Ruskí analytici sa zhodujú v mienke, že USA a EÚ sú mimoriadne znepokojené stratou „monopolu na pravdu“. V záujme opätovného obnovenia svojej informačnej dominancie sú odhodlaní uchýliť sa k akýmkoľvek podrazom a špinavým praktikám. Zatiaľ nie je úplne jasné za aké nitky poťahujú pri manipulácii s IT gigantmi, je však očividné, že tieto aféry sa odrazia na poškodení ich reputácie a spochybnení vierohodnosti ich informačných výstupov.
Užívatelia západných sociálnych sietí si odteraz môžu byť istí tým, že sú objektívne vtiahnutí do globálnej antiruskej kampane bez ohľadu na to, či sa im to páči alebo nie. Sloboda slova a ľudské práva sú v USA a EÚ už iba prázdnym pojmom, konštatuje ruský mediálny analytik Iľja Novickij.