Goga uviedol, že z jeho pohľadu sa v súčasnosti vzťahy medzi USA a Nemeckom približujú ku bodu mrazu. “Aj vzhľadom na nemecké predsedníctvo sa problémy vo vzájomných vzťahoch môžu odrážať aj na celú Úniu.”
“Návrh zákona o sankciách, o ktorom sa aktuálne diskutuje v Kongrese USA je podľa Nemcov neoprávneným útokom na európske hospodárstvo a neprijateľným zasahovaním do suverenity a energetickej bezpečnosti EÚ. Plánované sankcie by mali mať vplyv na viac ako 120 lodiarskych, strojárskych, environmentálnych a bezpečnostných spoločností, ktoré pracujú alebo pracovali so spoločnosťou Nord Stream 2,” ozrejmil Goga.
Okrem bezprecedentného záchranného balíka pre európske krajiny môže byť podľa neho nemecké predsedníctvo kľúčové aj v nastavení novej dynamiky transatlantických vzťahov.
“Úspešným aplikovaním sankcií by boli ohrozené mnohé európske pracovné miesta. Aktuálne je tiež pripravených zhruba 700 miliónov eur na dokončenie rozsiahlych stavebných prác. Toto číslo je síce značné, ale v porovnaní so zhruba 8 miliardami eur už vynaloženými na výstavbu plynovodu a pomocnej infraštruktúry je to len kvapka v mori,” píše odborník Sme rodina na medzinárodné vzťahy.
Doplnil, že švajčiarska spoločnosť Allseas, ktorá kladie potrubia, už z projektu vystúpila začiatkom tohto roka, aby sa vyhla reguláciám na americkom trhu. “Ministerstvo zahraničných vecí v Nemecku preto prehodnocuje aj otázku protiruských sankcií a koordinovanú transatlantickú politiku voči Rusku.”
Aj preto bude aktuálne predsedníctvo podľa Ľudovíta Gogu veľmi zaujímavé z mnohých aspektov a môže sa významne zapísať do histórie. “Koniec-koncov, tu nejde ani tak o nemecko-americké záležitosti, ako o európsku suverenitu. Je však rovnako smutné a zamyslenia hodné, že na tento krok bolo treba v EÚ počkať až na ohrozenie práve nemeckých ekonomických záujmov.”
“Veľmi rád by som túto problematiku prebral s novou pani veľvyslankyňou Spolkovej republiky na Slovensku v rámci spolupráce na parlamentnej úrovni našich krajín,” poznamenal Goga.