Goga na sociálnej sieti pripomenul, že proti kontroverznému zákonu o úprave príspevkov na deti zahraničných pracovníkov, ktorý Rakúsko prijalo do platnosti od 1. januára, sa pred pár dňami začal právny proces zo strany Európskej Komisie.
“Úprava prijatá novou rakúskou vládou za účelom znížiť výdavky štátneho rozpočtu by sa mala negatívne dotýkať hlavne detí občanov východného bloku pracujúcich v Rakúsku s deťmi žijúcimi v krajine pôvodu, ktorých príspevky na deti by sa znížili na úroveň krajín pôvodu. Podľa legislatívy EÚ, ako tvrdí komisárka pre sociálne záležitosti Thyssenová, je tento krok diskriminačný a v nesúlade s legislatívou EÚ,” vysvetlil poslanec.
Rakúsku podľa Gogu hrozí aj žaloba na súdnom dvore v Luxemburgu zo strany Rumunska, ktoré od januára prevzalo predsedníctvo EÚ. “Komisia koná aj na podnet Maďarska, ktoré sa začiatkom tohto roku ohradilo proti rakúskym novým opatreniam a zalarmovalo Európsku Komisiu,” dodal.
“Zo 150 000 detí, ktorých by sa tieto opatrenia negatívne dotkli je viac ako štvrtina zo Slovenska. Sme Rodina je za to, že pokiaľ naši pracujúci v zahraničí platia dane a odvody na úrovni miestnych obyvateľov aj ich deti majú nárok na rovnaké prídavky a výhody ako občania tej alebo inej krajiny. Ja osobne ako aj naši kolegovia z hnutia budeme tlačiť na Európsku komisiu a rakúsku vládu aby bol zákon negovaný a rozdiely našim ľuďom spätne vyplatené,” uviedol.
Vyjadril tiež názor, že tento rakúsky zákon nemá v Európskej únii svoje miesto pokiaľ platí zásada podľa článku 45 Zmluvy o fungovaní EÚ o pohybe práce, podľa ktorého má pracovník pôvodom členského štátu právo na rovnaké zaobchádzanie ako štátni príslušníci členského štátu.
“Tento proces je pre Slovensko pozitívnou správou, ktorý ak bude úspešný, nastaví opodstatnený precedens v prípade budúcich pokusov o vykorisťovanie slovenských pracovníkov v členských krajinách EÚ,” uviedol v nedeľu Ľudovít Goga.