Globsec: Aj Strache a Salvini a ich strany sú súčasťou ruskej stratégie hybridných vojen

Bratislava 9. mája 2019 (HSP/Foto:Screenshot:YouTube)

 

Kto tu je vlastne skutočný demokrat: ten, kto sa demokraciou oháňa na každom kroku, ale silou mocou sa snaží všetkým nanútiť tú svoju pravdu ako jedinú možnú a povolenú? Alebo ten, na koho kričia, že je konšpirátor a dezinformátor, ale kto pritom chce iba to, aby sa smel otvorene hovoriť aj opačný názor?

Ilustračné foto

V utorok sa v Bratislave konala tlačová konferencia mimovládnej organizácie Globsec. Je to nadnárodná organizácia so sídlom v Bratislave, zameraná na otázky bezpečnosti a zahraničnej politiky.

Globsec sa prezentuje ako nezávislá organizácia – hoci ťažko povedať od čoho všetkého nezávislá, keďže ideologicky je to extrémne proamerický spolok, mohutne podporovaný ministerstvom zahraničných vecí, z európskych fondov, ale tiež z iných, zrejme aj zahraničných zdrojov (ťažko zistiteľných, keďže na stránke tejto transparentnej organizácie sa takéto informácie nenachádzajú).

Tlačová konferencia bola usporiadaná pri príležitosti vydania publikácie „Hybridné hrozby na Slovensku“ s podnadpisom „Analýza legislatívy, štruktúr a procesov v šiestich tematických oblastiach“. Dvaja z autorov publikácie, Daniel Milo a Katarína Klingová, predstavili vyše stostranovú štúdiu, ktorá podrobne analyzuje problematiku „hybridných hrozieb“ na Slovensku v šiestich oblastiach: 1) kybernetická bezpečnosť, 2) energetická bezpečnosť, 3) strategická komunikácia, 4) zasahovanie zahraničných aktérov a ovplyvňovanie volebných procesov, 5) strategická korupcia a 6) polovojenské a extrémistické skupiny.

„Hybridné hrozby, to je súbor metód, z ktorých samostatne žiadna nedokáže dosiahnuť cieľ, ktorý si ich používateľ želá dosiahnuť, ale v ich spoločnom, synergickom pôsobení, ak sú používané cieľavedomo, komplexne a dlhodobo, dokážu nahradiť využitie vojenskej sily,“ uviedol Daniel Milo, vedúci programu Strategická komunikácia organizácie Globsec. Nespomenul, či týmto spôsobom nešíria svoje záujmy a vplyv aj demokratické krajiny, ale tvrdí, že to robí Rusko s cieľom oslabiť celkovú silu a vnútornú konzistentnosť EÚ.

Čo k tomu povedať? Publikácia je to parádna. Títo šikovní mladí ľudia robia vlastne iba jednu chybičku, rovnakú ako všetci nadšení politruci každého historického obdobia: zamieňajú objektívne hľadisko so subjektívnym, vlastnú propagandu s nadčasovou, večnou pravdou.

Totálnu štátnu ideológiu sme tu už kedysi mali a teraz sa tu pokúša usadiť zas. Z pohľadu týchto fanatikov bezvýhradný euroatlantizmus Slovenska je nespochybniteľná, objektívne, až priam vedecky exaktne daná vec, kým každý opačný, alternatívny názor je automaticky chybný, zlý, zvrátený. O tom skrátka nie je možné polemizovať. A práve tí, ktorí by polemizovať chceli, a ich snaha bojovať proti tej jednofarebnej totalite, to sú práve tie „hybridné hrozby“, o ktorých tu je reč.

Ak sa niekto pokúša hovoriť niečo iné, než je tá správna verzia, tak ide o šírenie dezinformácií. Ak niekto chce presviedčať voličov, aby volili iné smerovanie, tak je to ovplyvňovanie volieb. Ak niekto iný chce byť majiteľom ekonomických zdrojov, než tí správni euroatlanťania, tak to je strategická korupcia. Ak niekto poukazuje na hriechy euroatlanťanov, tak tým spochybňuje demokratické procesy. A tak ďalej…

Skrátka, meranie dvojitým metrom je tu hlavným pracovným postupom. Fotografia Putina, ako si podáva ruku s predstaviteľom slovenskej motorkárskej organizácie Noční vlci, je dôkazom ruskej diverzie, ale fotografia Clintonovej, ako sa objíma so škandalóznymi ochechuľami Pussy Riot alebo jej cena pre budúcu slovenskú prezidentku, to je podporou demokracie. Keď alternatívne médium preberie správu, ktorá sa ukáže ako nepravdivá, je to dôkaz, že sa snaží dezinformovať, ale keď to isté urobí mainstreamové médium, tak je to chybička, ktorá sa predsa môže stať. Ak alternatívne médium interpretuje nejakú udalosť z proruského uhla pohľadu, tak je to rafinovaná manipulačná technika „information framing“, ale ak to isté, len z amerického pohľadu robí mainsteam ako absolútny každodenný štandard, tak to je objektívne informovanie. Keď Rusi majú priateľské kontakty so stranami Stracheho či Salviniho, je to to tiež súčasť hybridnej vojny, ale ak majú Američania priateľské kontakty so všetkými disidentmi a opozičnými silami v ktorejkoľvek nepohodlnej krajine, tak to je podpora demokracie. Keď Rusi zriadia špeciálne jednotky informačnej vojny, je to dôkaz agresie, ale ak to isté urobila Američania, je to obrana národných záujmov. A tak ďalej…

Do boja proti ruskému vplyvu by sa mali aktívne zapájať aj všetky relevantné zložky štátnej správy, tvrdia globsekári. Nepripomína vám to časy, keď mal každý zväzák a komunista sledovať, či nepriateľská propaganda nezasiahla niektorého spoluobčana? „Momentálne jediným z ústredných orgánov štátu, ktorý aktívnym spôsobom narába s pojmom strategická komunikácia, má od roku 2017 vytvorené špecializované oddelenie, ktoré sa zaoberá strategickou komunikáciou a má vytvorenú koncepciu na strategickú komunikáciu, je jedine ministerstvo zahraničných vecí,“ tvrdí Katarína Klingová, analytička programu Strategická komunikácia organizácie Globsec.

Uvádza tiež, že podľa zoznamu konšpirátori.sk (kto sú oni, že sa na nich Klingová odvoláva ako na autoritu?) je na Slovensku 144 stránok, ktoré aktívne šíria dezinformácie. A varuje: jediné jedno ministerstvo proti 144 konšpiračným stránkam! Predstavte si, aká je to presila… Človek by lajčákovcov takmer poľutoval.

Pravda, niekomu by mohlo napadnúť, či to nie je trochu svojvoľné, že nejaké ministerstvo si bez koordinácie s nadriadenými orgánmi štátu vytvorí vlastnú koncepciu stretegickej komunikácie. Ale vzhľadom na to, že línia ministerstva zahraničia je euroatlantická, tak je to v poriadku – keby bola neutrálna alebo nebodaj proruská, to by samozrejme v poriadku nebolo.

Klingová hovorí: „Najvplyvnejším dezinformačným portálom na Slovensku sú Hlavné správy. Ich taktika je taká, že 85 percent ich kontextu sú tlačové správy prebrané z TASR alebo SITA a zvyšné správy sú prebrané články alebo články aktívnym spôsobom napísané ich autormi, ktoré šíria nejaké dezinformácie alebo proruské naratívy. Väčšina tých dezinformácií už nie je takého charakteru, že je to vyslovený hoax, že je to naozaj blbosť.“

Klingová uviedla ako príklad prebranú správu z agentúry Sputnik z roku 2017, o ktorej tvrdila, že je nepravdivá, ale povedala: „Takéto články sú v poslednom čase už veľmi ojedinelé, samozrejme sa môžu vyskytnúť, viď článok o tom, že v SR sa nachádzajú jadrové zbrane.“ (Takýto článok Hlavné správy nikdy nepublikovali, Klingová asi myslela prevzatý rozhovor s poslancom Marčekom, ktorý povedal iba svoj názor, že by tak mohli USA v budúcnosti urobiť, ak by tu mali základne, pozn. red.)

A pokračuje: „Tie články sú zvyčajne napísané tendenčným spôsobom, že vo vás vyvolávajú pocit neistoty, že začínate pochybovať o veciach, ktorým ste verili a začínate rozmýšľať nad tým, či je to naozaj tak. Je to taká šedá zóna, že nie je to ani pravda, nie je to vyslovene lož, ale je to vzbudenie neistoty a vytvorenie ilúzie, že nemôžete veriť napríklad ani polícii.“

Takže, milí čitatelia, na záver článku tu máme od globsekárov poučenie, ako rozpoznať dezinformačné médium, diabolský nástroj hybridnej hrozby. Od seriózneho média ho rozlíšite nasledovne: dezinformační zloduchovia vás navádzajú, aby ste nikomu neverili, ani len polícii, zatiaľ čo seriózny zdroj vás priamo nabáda veriť polícii, vrátane jej najvyšších predstaviteľov – tak ako sme to napríklad videli v médiách pred rokom po Kuciakovej vražde. A kto by azda potreboval, ešte je tu je jedna pomôcka: sledujúc hybridný dezinformačný kanál začínate pochybovať o veciach, ktorým ste verili a začínate rozmýšľať nad tým, či je to naozaj tak. Naopak, seriózne médium je také, pri ktorom o ničom nepochybujete a nad ničím nemusíte rozmýšľať. Veríme, že odteraz už každý z vás tie hybridné dezinformačné hrozby ľahko rozpozná.

Ivan Lehotský

 

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

icon NAJČÍTANEJŠIE

iconNAJNOVŠIE

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

icon FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Vybrali sme

Europol varuje pred falošnými vakcínami proti koronavírusu

0 icon

Haag 4. decembra 2020 (SITA/AP/HSP/Foto:SITA/AP-Kirsty Wigglesworth)   Európsky policajný úrad (Europol) v piatok zverejnil varovanie pred činnosťou organizovaných zločineckých skupín v súvislosti s vakcínami proti ochoreniu COVID-19, vrátane možných pokusov o predaj nebezpečných falošných vakcín alebo, naopak, pokusov o krádeže dodávok tých skutočných Europol prostredníctvom svojho systému včasného varovania upozornil,…

Súd rozhodol: Jaroslav Haščák putuje do väzby

0 icon

Bratislava 4. decembra 2020 (HSP/Foto:TASR-Jakub Kotian) AKTUALIZUJEME   V utorok zrealizovala polícia masívnu akciu v sídle spoločnosti Penta Investments v Bratislave. Vyšetrovateľ mal následne obviniť jej šéfa Jaroslava Haščáka z korupcie a legalizácie príjmu z trestnej činnosti. O jeho prípadnom väzobnom stíhaní v piatok po 14 hodinách rozhodol súd   …

Incident v košickej pôrodnici bude mať dohru: Advokátka Krajníková, ktorá podporovala prvorodičku v jej požiadavkách nemať rúško a nedať sa testovať, čelí disciplinárnemu konaniu. Podnet na komoru podal poslanec Benčík

0 icon

Bratislava 4. decembra 2020 (TASR/HSP/Foto:TASR- Milan Kapusta)   Slovenská advokátska komora (SAK) začala disciplinárne konanie s advokátkou Adrianou Krajníkovou, známou z októbrového incidentu v košickej univerzitnej nemocnici. Dôvodom je podozrenie z porušovania viacerých ustanovení zákona o advokácii a advokátskeho poriadku. Informoval o tom poslanec Národnej rady (NR) SR Ján Benčík…

Situácia v nemocniciach sa mierne zhoršuje, stúpajú počty hospitalizácií a ventilovaných pacientov

0 icon

Bratislava 4. decembra 2020 (SITA/HSP/Foto:SITA-Martin Medňanský)   Situácia v nemocniciach sa mierne zhoršuje, stúpajú počty hospitalizácií a ventilovaných pacientov. Po rokovaní Pandemickej komisie Vlády SR to povedal minister zdravotníctva Marek Krajčí. "Vývoj hospitácií v nemocniciach a ventilovaných pacientov je z dlhodobého hľadiska stabilizovaný, avšak musím povedať, že som čakal, že…

Katar pre túto chvíľu vylučuje normalizáciu vzťahov s Izraelom

0 icon

Rím 4. decembra 2020 (SITA/HSP/Foto:Pixabay)   Katarský minister zahraničných vecí v piatok konštatoval, že jeho krajina je naďalej oddaná myšlienke vytvorenia samostatného palestínskeho štátu s hlavným mestom vo východnom Jeruzaleme a práve pokrok v tejto oblasti by musel byť v jadre akejkoľvek dohody o normalizácii vzťahov s Izraelom "V tejto…

Mikas má určiť, kto bude môcť ísť do školy aj bez negatívneho testu

0 icon

Bratislava 4. decembra 2020 (TASR/HSP/Foto:TASR-Jaroslav Novák)   Hlavný hygienik SR Ján Mikas by mal určiť, ktorí žiaci, rodičia či školskí zamestnanci budú môcť od pondelka (7. 12.) vstúpiť do otvorenej školy aj bez negatívneho testu na ochorenie COVID-19. Odporučila mu to v piatok vláda, ktorá schválila návrh podmienok obnovenia prezenčného…

Mikas: Pendlerom na hraniciach budú uznávať aj test zo zahraničia

0 icon

Bratislava 4. decembra 2020 (TASR/HSP/Foto:SITA-Branislav Bibel)   Pendlerom, ktorí sa budú musieť na hraniciach od pondelka (7. 12.) preukázať negatívnym antigénovým alebo PCR testom, nie starším ako 14 dní, budú uznávať aj test vykonaný v zahraničí. V piatok to po rokovaní pandemickej komisie povedal hlavný hygienik SR Ján Mikas. Vyhlášku…

Bankám od budúceho roka zanikne povinnosť platiť bankový odvod, prezidentka podpísala aj ďalšie novely

0 icon

Bratislava 4. decembra 2020 (SITA/HSP/Foto:SITA-Branislav Bibel)   Bankám od budúceho roka zanikne povinnosť platiť bankový odvod. Vyplýva to zo zákona o zrušení osobitného odvodu bánk a pobočiek zahraničných bánk, ktorý v piatok podpísala prezidentka SR Zuzana Čaputová. Ide o naplnenie spoločného memoranda medzi ministerstvom financií a bankovou asociáciou z júna…

Fico podáva trestné oznámenie na prokurátorov ÚŠP Repu a Šúreka. Do rúk sa mu dostal „šialený dokument“, prokurátori sa mali vyhrážať

0 icon

Bratislava 4. decembra 2020 (TASR/HSP/Foto:SITA-Branislav Bibel)   Predseda opozičného Smeru-SD Robert Fico podáva trestné oznámenie na prokurátorov Úradu špeciálnej prokuratúry Ondreja Repu a Michala Šúreka za spáchanie viacerých trestných činov. Robert Fico mal od jedného z novinárov obdržať podľa jeho slov "šialený" dokument. V ňom má ísť o oficiálne podanie…

Orbán chváli Britnániu za rýchle schválenie vakcíny a kritizuje EÚ

0 icon

Budapešť 4. decembra 2020 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Francois Lenoir)   Maďarský premiér Viktor Orbán vyzdvihol v piatok Britániu za jej rýchle schválenie vakcíny proti ochoreniu COVID-19 a naopak kritizoval Európsku úniu za to, že je v tomto procese pomalšia. Informovala o tom agentúra DPA "Ten, kto odchádza (z EÚ) a ide svojou cestou,…

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Peter Košík

NÁKUP F-16 POCHOVAL CIVILNÉ LETISKO SLIAČ. NA ZMENU OD HOAXU K PRAVDE STAČILO POČKAŤ. KOĽKO ČAKANÍ EŠTE POTREBUJEME, ABY SA NÁM OTVORILI OČI???

0icon

Kedysi povedať nahlas alebo napísať, že nákupom „zánovných“ stíhačiek F-16 vystrojíme funus civilnému letisku na Sliači, okamžite to mainstream a neoliberáli označia za konšpirátorstvo a HOAX hrubého zrna. Ale ako to na Slovensku chodí, stačilo počkať pár mesiacov a z HOAXU sa stala pravda. Zamestnancov civilného letiska na Sliači už prepúšťajú, núka sa predaj…

Štefan Harabin

Ak sa chcete očkovať, tak iba vtedy, keď ako prvý očkovanie prežije Matovič, Paulínka a jeho deti.

0icon

Už pol roka Vás Matovič a jeho fašistická klika agendou Covid-divadlá podvádza, hoci ide nesporne iba o bežnú virózu i podľa WHO, zrovnateľnú s predchádzajúcimi chrípkami. Matovič Vás v rozsahu cez tri milióny, ako to sám prezentoval, nechal podvodne testovať, akože dobrovoľne-povinne (k čomu sa aj sám dobrovoľne priznal), nesporne a bez najmenších pochybnosti, nespoľahlivými…

Gabriel Dragon

Rusko-podnestersko-moldavský pat a efekt kindervajca

0icon

Vyjadrenie novozvolenej prezidentky Moldavska Maii Sandu o stiahnutí ruských vojakov z medzinárodne neuznanej Podnesterskej moldavskej republiky /PMR/, nachádzajúcej sa na území Moldavska, je možné brať len ako politický folklór, nie ako reflektovanie politickej reality. Prečo požaduje ich stiahnutie, aké budú následné kroky a prečo si touto aktivitou môže Moldavsko uškodiť?…

Robo Bačinský

Slovensko hnije a Čaputová bojuje s klímou...

0icon

Slovensko je v stave, v akom ešte nikdy nebolo. Ani za banditov ako Mikloš, či Dzurinda. Netvrdím, že to boli vlastenci verní poslaneckému sľubu. Netvrdím ani, že nekradli, nerozpredávali Slovensko a nehrabali v prvom rade pre seba, na úkor nás všetkých a hlavne z nášho. Chcem povedať, že prístup politických…

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

TopDesať

Prečo je pre mužov ťažké počúvať ženy?

0 icon

Či už je to priateľ, brat alebo kamarát - všetci poznáme chlapa, ktorý je zlým poslucháčom a často jednoducho nepočúva ženy. A nie, nie je to preto, že by sa nudil alebo bol arogantný. Existujú skutočne štúdie, ktoré ukazujú, že existuje niekoľko dôvodov, prečo v tejto oblasti muži tápajú. Zdá sa, že mužský mozog jednoducho…

Obávaní šamani s mocou zvierat a indiánske kmene Severnej Ameriky

0 icon

Šamanská maska spája človeka s jeho totemovým zvieraťom a rituálu dodáva magickú atmosféru. Dotyční šamani sa dokážu prevteliť do božstva, ktoré im umožní ovládať desivé prírodné javy. Takýmito pravidlami sa riadia tajomné rituály obávaných šamanov. Šaman je jedinec, ktorý dokáže silou vôle zmeniť svoje vedomie a získať informácie z oného sveta. Vďaka nim vie liečiť…

Konšpiračná teória o ovládaní mysle: MKULTRA. 1. časť

0 icon

Medzi tie najbizarnejšie konšpiračné teórie, aké sme vám doteraz priniesli, respektíve prinesieme, a zároveň najviac znepokojujúce, patrí aj tá o Projekte MKULTRA. MKULTRA bolo tajné označenie pre sériu experimentov vykonávaných CIA, ktoré mali prebiehať od 50. do 70 rokov minulého storočia. Práve o týchto experimentoch sme si pre vás pripravili trojdielny článok. Poďme…

Z čoho sa vyrába žuvačka a dokáže pomôcť pri chudnutí?

0 icon

Je reálne, aby mohla žuvačka pozitívne vplývať na energetickú rovnováhu a uľahčovať úbytok na váhe? Žuvačka je tu s nami už od doby kamennej - chicle guma sa vyrábala z miazgy stromu Sapodilla. Najmodernejšie žuvačky sú založené na syntetickom ekvivalente, gumovom materiáli zvanom polyizobutylén, ktorý sa tiež používa na výrobu duší kolies. Polyizobutylén…

Tieto fotografie ti dokážu, že samota vie byť niekedy poriadne krutá

0 icon

Samota vie byť niekedy poriadne krutá a každý kto ňou trpí, potrebuje niekoho, kto mu dá najavo, že je pre neho v živote dôležitý. Takéto podobné príbehy, aké uvidíš dnes na týchto fotografiách, sa odohrávajú po celom svete. Je pravda, že sa o týchto príbehoch veľa nehovorí, ale tieto fotografie sú…

Vo svete IT

Sme tu sami? „Vznik inteligentného života je veľmi nepravdepodobný,“ tvrdí nová štúdia

0 icon

Šanca, že by sa vo vesmíre nachádzal nejaký inteligentný život, mimo nás, je vraj extrémne nízka. Tvrdí to nová štúdia z University of Oxford. V štúdii sa píše, že život, ktorý sa vyvinul na Zemi musel prejsť niekoľkými, „veľmi nepravdepodobnými“ evolučnými stupňami. Ďalším argumentom je, že inteligentný život sa u…

Je pravda, že naši predkovia nevideli modrú farbu?

0 icon

Existuje veľa štúdií ktoré tvrdia, že naši predkovia nedokázali vidieť modrú farbu. Je možné, že schopnosť rozoznávať túto farbu prišla až neskôr, píše portál IFLScience. Pre ľudí v minulosti tak mohla byť modrá úplne neznámym konceptom. Zdá sa to ako nemožné. Naša obloha je modrá a rovnako je modré aj more. Existujú…

Viac ako 60 platených Android aplikácií a hier aktuálne stiahnete zadarmo. Vyberiete si dačo?

0 icon

Pracovný týždeň väčšina z nás má úspešne za sebou, a práve preto vám prinášame pravidelnú nádielku platených Android aplikácií a hier, ktoré môžete dočasne stiahnuť z Google Play zadarmo. Na dnešnom zozname nájdete 21 aplikácií, z ktorých vyčnievajú SUI File Explorer PRO, či JPEG Optimizer PRO. V prvom prípade ide o podareného správcu súborov.…

Facebook: „Budeme odstraňovať falošné tvrdenia o vakcínach proti COVID-19“

0 icon

Sociálna sieť Facebook oznámila, že bude aktívnejšie bojovať voči dezinformáciám o vakcinácii proti COVID-19, ktoré sa šíria prostredníctvom ich stránok. Dôvodom tohto kroku je zvýšená intenzita šírenia zavádzajúcich informácií ohľadne očkovania v súvislosti so začatím distribúcie prvých vakcín. „Vzhľadom na nedávne správy, že vakcíny COVID-19 sa čoskoro rozšíria po celom…

Pomocou tejto Android aplikácie môžete nájsť zapatrošené Bluetooth hodinky, či fitness náramok

0 icon

Mnohí z nás dnes v oveľa väčšej miere využívajú bezdrôtové zariadenia s podporou technológie Bluetooth ako tomu bolo v minulosti. Dôvodom je, že nám ponúkajú väčšiu flexibilitu vrátane komfortu. Ide o rôzne chytré hodinky, fitness náramky, slúchadlá, ovládače a podobne. Zároveň ide však o vcelku drobné zariadenia, ktoré z času…

Armádny Magazín

CHORVÁTSKO : Koľko miliónov bude stáť tento "výhodný" americký šrot?

0 icon

Chorvátsko, 4.December 2020 (AM) - Chorvátsko by mohlo minúť stovky miliónov eur na modernizáciu 76 obrnených vozidiel Bradley, ktoré venovala americká armáda. Dá sa v tomto prípade ešte hovoriť o dare, alebo vstupenke do pekla nekonečných opráv a rekonštrukcii?   V decembri 2019 chorvátsky minister obrany, ktorým bol vtedy Damir Krsticevic,…

Napravujte to čo porobili vaši predkovia: Sergej Šojgu dal nemeckej ministerke obrany nedostatočnú z dejepisu

0 icon

Rusko, 4.December 2020 (AM) - Ruský minister obrany Sergej Šojgu absolútne oprávnene uzemnil šéfku Bundeswehru - Annegret Kramp-Karrenbauerovú, ktorá vyhlásila, že jej krajina by mala s Ruskom rokovať „z pozície sily“.   Pripomeňme, že konflikt sa začal po vyhlásení ministerky SRN, ktorá oznámila spoločný tlak s pobaltskými krajinami a ďalšími „

Zo Sorosa si urobia guláš: Maďarský vodca proti medzinárodným špekulantom

0 icon

Maďarsko, 4.December 2020 (AM)  - Maďarský premiér Viktor Orban vstúpil do tvrdej konfrontácie so svetovým špekulantom Georgom Sorosom, ktorý sa snaží vytvoriť z Európskej únie globálne protikresťanské impérium.   Deväťdesiatročný americký multimilionár, finančný špekulant a ľavicovo-liberálny ideológ George Soros sa nezmierňuje. Namiesto toho, aby si popíjal whisky (a

Výstroj „Stotník“ bude asi s umelým intelektom

0 icon

Rusko, 4.December 2020 (AM) - Ruský výstroj vojaka budúcnosti „Sotnik“ (Stotník), predtým známy ako Ratnik-3, môže obsahovať zootechnické komplexy a aj elementy umelej inteligencie, povedal pre RIA Novosti riaditeľ výzbrojného komplexu štátnej spoločnosti „Rostech“ Bekchan Ozdojev.   „Skúsenosti používania „Ratnika“ v bojových podmienkach odhalili n

S nárastom napätia v Iráne dostáva Izrael svoju najvyspelejšiu vojnovú loď

0 icon

Izrael, 4.December 2020 (AM) - Izraelská armáda prijala v stredu svoju najvyspelejšiu vojnovú loď a označila plavidlo nemeckej výroby ako hrádzu pre zraniteľné stredomorské plynové plošiny, pretože napätie v Teheráne stúpa po atentáte na popredného iránskeho jadrového vedca.   Korveta Saar-6, ktorá zakotvila v prístave Haifa, a tr

Svetlo sveta

Aký je osud kríža, na ktorom bol ukrižovaný Kristus?

0 icon

Na svete sa dnes uchovávajú viaceré významné relikvie spojené s utrpením Krista. Najhlavnejší symbol jeho ukrižovania, samotný kríž, bol predmetom záujmu už prvých veriacich. Čo teda vieme o osude kríža, na ktorom skutočne zomrel Kristus? Z obáv pred glorifikáciou a zbožštením Krista sa židia usilovali eliminovať všetky príležitosti pre vytvorenie jeho posmrtného kultu. Z evanjelií…

Najvyšší súd v USA zablokoval uplatňovanie prísnejších pandemických opatrení na kostoly ako na obchody

0 icon

Kým sme na Slovensku svedkami ako náboženské inštitúcie spolupravujú s vládou pri aplikácii reštrikčných opatrení uvalených na bohoslužby, v USA náboženské organizácie zvolili presne opačný prístup a podali v predmetnej veci právnu žalobu. Predmetom žaloby na Najvyššom súde Spojených štátov bolo, aby súd vydal predbežné opatrenie, že nariadenia zamedzujúce ľuďom návštevu bohoslužieb a zároveň neuplatňovanie…

Prečo nazývame Abrahama „otcom všetkých národov“ alebo „všetkých veriacich“?

0 icon

Abrahám je pôvodným menom Abram, čo v preklade znamená „vznešený.“ Je to odrazom vznešenosti ako žil svoj život v chaldeskej krajine, v prosperujúcom meste Ur na území dnešného Iraku, kedy napriek tomu, že bol bohatý, dokázal rozpoznať volanie Boha, aby všetko pohodlie zanechal a vydal sa na Božie volanie do neznáma. Spoločnosť, v ktorej Abram…

Otec Urbančok: Covid presmeroval ľudí do novodobých chrámov

0 icon

Milovaní Bratia a Sestry! Je to už takmer rok, čo sa z Číny dostal COVID pomaly do celého sveta. Následkom neho došlo k historickému precedensu, zrušeniu slávenia verejných svätých omší už niekoľkokrát. Tí veriaci, ktorí žili naozaj životom živej viery a boli si vedomí hodnoty sviatostí, zažili skutočné duchovné utrpenie, tí, ktorí ju až…

Ako vznikol kult svätého Petra a Pavla

0 icon

Kult svätého Petra nevznikol v starokresťanskej tradícii hneď po apoštolovej smrti; jeho rozvoj je nerozlučne spojený s utváraním kultu svätého Pavla, ktorý bol sťatý mečom roku 67 na mieste nazývanom ad Aquas Salvias, na južnom okraji Ríma v blízkosti Ostijskej cesty (Via Ostiense). V období, keď obidvaja podstúpili mučenícku smrť, kresťania predstavovali v Ríme…

icon FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali