Neznámá planéta, ktorá dostala kódové označenie SIMP J01365663+0933473, je iba o niečo väčšia než Jupiter — jej polomer je iba 1,22-krát väčší, než má „náš” plynový obor. No s hmotnosťou, ktorá je takmer 12,7-krát väčšia, než má Jupiter, sa už blíži hnedému trpaslíkovi.
„Tento objekt je na hranici medzi planétou a hnedým trpaslíkom alebo ‚neúspešnou hviezdou‘ a poskytol nám niekoľko prekvapení, ktoré nám možno pomôžu lepšie pochopiť magnetické procesy vo hviezdach a na planétach,” uviedla astronómka Melodie Kaová z Arizonskej štátnej univerzity.
Hnedý trpaslík je objekt, ktorý je príliš malý na to, aby mohlo dôjsť k syntéze ťažších prvkov z ľahkého vodíka, ktorý vo hviezdach produkuje energiu, je ale dostatočne veľký na to, aby v jadre prebiehala syntéza hélia z deutéria. Ako neúspešné hviezdy sa väčšinou považujú objekty, ktoré sú 13 až 80-krát ťažšie než Jupiter.
Objavený vyvrheľ je relatívne chladný — jeho teplota dosahuje 836 °C, zatiaľčo teplota Slnka je na povrchu 5 500 °C. No hlavnou zaujímavosťou je to, že jeho magnetické pole je 200-krát väčšie než v prípade Jupitera.
„Tento objekt je vzrušujúci kvôli tomu, že výskum mechanizmov magnetického dynama nám môže pomôcť vysvetliť, ako rovnaký mechanizmus funguje u extrasolárnych planét — planét mimo našu slnečnú sústavu,” vysvetlila Kaová.
Objavená planéta je veľmi mladá — asi 200 miliónov rokov. Bola nájdená pomocou rádioteleskopu, ktorý zaznamenáva emisie z polárnych žiar. Podľa vedcov môže ísť o nový spôsob pátrania po planétach vrátane vyvrheľov, ktoré nemajú žiadnu hviezdu. Pomocou tohoto výskumu sa snažia prísť i na to, ako vzniká polárna žiara u objektov, ktoré nezasahuje slnečný vietor.