Generálmajor vo výslužbe o Klube generálov SR: Keď sa po prvý raz diskutovalo o zriadení pomníka padlým vojakom slovenského štátu, neprepuklo hneď všeobecné nadšenie

Bratislava 11. decembra 2019 (HSP/Foto: MV)

 

Klub generálov Slovenskej republiky. Aká je jeho hlavná činnosť? Kto sú jeho členovia? Sú v klube aj ženy? Viac o klube generálov sa dočítate v rozhovore s vedúcim regionálnej skupiny Západ Klubu generálov Slovenskej republiky generálmajorom vo výslužbe JUDr. Michalom Vaľom, CSc. ktorý bol po novembri 1989 zástupcom hlavného vojenského prokurátora Českej a Slovenskej republiky a neskôr generálnym prokurátorom Slovenskej republiky

Na snímke bývalý generálny prokurátor a generálmajor vo výslužbe Michal Vaľo

Ako viedla vaša cesta do Klubu generálov SR?

Klub generálov Slovenskej republiky vznikol v roku 2006. Jedným z jeho zakladateľov a prvým predsedom Klubu bol dnes už nebohý generálmajor JUDr. Ján Vido, ktorého som poznal ešte z doby môjho pôsobenia na Hlavnej vojenskej prokuratúre v Prahe, kedy bol riaditeľom Vojenského úradu pre právne zastupovanie. On ma informoval o vzniku Klubu a ja som prejavil záujem o členstvo v ňom.

 

Čo je hlavným cieľom Klubu?

Základnou úlohou Klubu je podpora ozbrojených síl SR a presadzovanie sociálnych, profesijných, kultúrnych a iných záujmov svojich členov v rámci ozbrojených síl SR, ako aj vo vzťahu k štátnym orgánom, orgánom verejnej správy a samosprávy a vo vzťahu k iným občianskym združeniam pri zachovaní si politickej nezávislosti a nestrannosti.

Ťažisko činnosti Klubu spočíva v obnove vojenských cintorínov a pomníkov slovenským vojakom padlým v oboch svetových vojnách doma i v zahraniční a pátraní po neznámych historických skutočnostiach spojených s významnými vojenskými osobnosťami našej histórie.

 

Koľko členov má Klub? Sú to len vojaci alebo aj policajní a iní generáli?

Aktuálne má Klub 79 členov. Sú to generáli, ktorí ešte vykonávajú aktívnu službu, ale aj generáli, ktorí sú už roky v dôchodku. Tomu zodpovedá vekové zloženie od 50 do 81 rokov. Členmi Klubu sú generáli ozbrojených síl SR (vojaci), ozbrojených bezpečnostných zborov a iných ozbrojených zborov (Policajný zbor, Zbor väzenskej a justičnej stráže, Slovenská informačná služba, ozbrojení príslušníci finančnej správy, dnes už neexistujúca Železničná polícia) a Hasičského a záchranného zboru.

Na čestnej šabli Klubu generálov SR je nápis „Honor et glória“ (česť a sláva)

 

Sú v Klube aj ženy?

Členkami Klubu sú aj súčasná prvá viceprezidentka Policajného zboru a bývalá generálna riaditeľka Colného riaditeľstva. Prvá z nich je zaneprázdnená výkonom zastávanej funkcie, druhá sa zúčastňuje celorepublikových aktivít Klubu.

 

Ako prebiehajú stretnutia v Klube? Aké konkrétne problémy či stanoviská sa riešia?

Dalo by sa povedať, že Klub pracuje na troch úrovniach.

Na celorepublikovej úrovni sa členovia Klubu stretávajú jeden až dvakrát ročne na členských schôdzach, ktoré prebiehajú vždy v inom objekte ozbrojených síl alebo ozbrojených zborov. Tu sa stretneme aj s veliteľmi alebo náčelníkmi a príslušníkmi  navštívených súčasti, s ktorými diskutujeme o úspechoch aj problémoch. Na samotných členských schôdzach Rada Klubu a jednotliví členovia informujú o plnení úloh v predchádzajúcom období, schvaľujeme plán úloh a rozpočet na nasledujúce obdobie. Bývajú prítomní aj minister obrany a náčelník generálneho štábu ozbrojených síl SR, s ktorými diskutujeme o aktuálnych problémoch ozbrojených síl.

Okrem toho sa členovia Klubu stretávajú približne raz za dva mesiace na úrovni niektorej zo štyroch regionálnych skupín, Východ, Stred, Sever a Západ. Tu diskutujeme  o aktuálnych problémoch ozbrojených síl a ozbrojených zborov, spoločensko-politickej situácii doma aj vo svete, vojnových konfliktoch a zdrojoch možných vojnových konfliktov vo svete a iných aktuálnych otázkach.

Tretiu, najpodstatnejšiu úroveň tvorí účasť členov Klubu na externých aktivitách doma i v zahraničí. Takými sú nielen oslavy výročí SNP v B. Bystrici, Dňa ozbrojených síl v Brezovej  pod Bradlom, Dňa víťazstva nad fašizmom na Dukle a vo Svidníku, ale aj v Normandii a Moskve, výročí ukončenia prvej svetovej vojny, uctenie si pamiatky obetí leteckej havárie pri maďarskej obci Hejce a pod., ale aj účasť na vyhodnoteniach výcvikového roka a iných veliteľských zhromaždeniach náčelníka generálneho štábu a ministra obrany a na vojenských cvičeniach doma aj v zahraničí. Zástupcovia Klubu boli členmi oficiálnej delegácie SR, ktorá si v Ríme uctila 100. výročie vzniku československých légií v Taliansku, pietnej spomienky v Srbsku pri príležitosti 100. výročia Kragujevskej vzbury, po ktorej bolo zastrelených 44 vojakov trenčianskeho pešieho pluku, atď.

 

Uviedli ste, že Klub sa významne podieľa na obnove vojenských cintorínov a pomníkov slovenským vojakom padlým v oboch svetových vojnách doma i v zahraniční. Ktoré konkrétne pomníky či cintoríny ste v rámci činnosti klubu obnovili?

Vďaka iniciatíve členov Klubu, ich poznaniu histórie, ale aj zloženiu finančných prostriedkov a množstvu brigádnickej práce bolo obnovených viacero pamätných miest. Ako prvý sme zrekonštruovali pamätník v Brezovej pod Bradlom na Prietržskej ceste. Vďaka nám sa tak centrálne oslavy dňa Ozbrojených síl SR od roku 2009 konajú na tomto mieste. Obnovili sme vojenský cintorín z 1. svetovej vojny v Trenčíne – Kubre, práce na obnove ktorého trvali päť rokov, bola zriadená pamätná tabuľa štyrom slovenským generálom, Goliánovi, Viestovi, Malárovi a Jurechovi na mieste ich popravy v koncentračnom tábore v nemeckom Flossenbürgu, pamätník generálovi Malárovi v Starej Turej, boli obnovené alebo vybudované pamätníky padlým legionárom aj vojakom bojujúcim v armáde Slovenského štátu na Ukrajine.

 

Aké ďalšie podujatia ešte Klub organizuje?

Je ich mnoho, domácich i medzinárodných. Klub je napríklad spoluorganizátorom jazdy pre zabudnutého hrdinu „Motospojky“, v rámci ktorej motorkári ozbrojených síl a zborov navštevujú miesta, kde pri plnení úloh prišli o život príslušníci ozbrojených síl a zborov, na Slovensku, v Českej republike, Poľsku a na Ukrajine.

Na snímke generálmajor vo výslužbe a bývalý generálny prokurátor Michal Vaľo

 

Spolupracujete aj s inými organizáciami?

Klub generálov SR je občianske združenie, ktoré sa neangažuje len pri budovaní pomníkov a kladení vencov v generálskych uniformách, neuzatvára sa do seba a snaží sa byť rôznymi formami užitočné pre spoločnosť. Pri našich aktivitách spolupracujeme so Slovenským zväzom protifašistických bojovníkov, Zväzom vojakov SR, Spoločnosťou M. R. Štefánika, Klubom vojenských výsadkárov SR, Úniou vojnových veteránov SR a UN a obdobnými združeniami v Čechách, Poľsku, Maďarsku, na Ukrajine.

 

Panuje všeobecná zhoda pri riešení problémov, alebo je potrebná hlbšia diskusia?

Nedochádza k vyslovene kontroverzným diskusiám, ale rôznosť názorov je bežná. Napríklad, keď sa po prvý raz diskutovalo o zriadení pomníka vojakom slovenského štátu, ktorí padli na Ukrajine, kde bojovali po boku nemeckej armády, neprepuklo hneď všeobecné nadšenie, aj keď my vojaci si uvedomujeme, že nerozhodujeme o tom, kedy, s kým a proti komu armády bojujú. O tom rozhodujú politici. Padlí vojaci na jednej aj na druhej strane sú obeťami vojnových konfliktov, dohôd a nezhôd politikov.

 

Ktoré známe osobnosti boli alebo sú členmi Klubu generálov SR?

Klub má aj čestných členov „in memoriam“. Takými sú generál in memoriam Milan Rastislav Štefánik, armádny generál Rudolf Viest, generálplukovník Ján Golian, brigádny generál in memoriam Ján Nalepka, generál II. triedy Štefan Jurech a armádny generál Ludvik Svoboda.

Riadnymi členmi Klubu sú minister obrany generálporučík Peter Gajdoš, náčelník generálneho štábu generál Daniel Zmeko, bývalí náčelníci generálneho štábu generál Milan Maxim, generálporučík Peter Vojtek, generál Ľubomír Bulík, generál Milan Cerovský, súčasný prezident Policajného zboru generál Milan Lučanský aj jeho predchodcovia generál Tibor Gašpar a generál Ján Packa, bývalý riaditeľ SIS generál Vladimír Mitro, predsedom Klubu je bývalý riaditeľ Národného bezpečnostného úradu generálmajor František Blanárik a členmi klubu sú aj ďalšie známe osobnosti.

 

Činnosť klubu sa zameriava len na samotných generálov alebo aj na ich rodiny?

Niektorých akcií sa môžu zúčastniť aj manželky alebo aj deti členov klubu, ako napríklad leteckých dní, výstupu na Kriváň, spoločenských posedení a pod., ale rozhodujúca časť aktivít je zameraná len na členov Klubu.

 

Pri nedávnom rozhovore mi jeden lekár povedal, že ľudia si prestávajú vážiť prácu lekárov. Hľadajú len to negatívne. Aj keď je to ich práca, chýba im obyčajné slovo ďakujem. Ako to vy cítite, ako generálov vnímajú bežní ľudia? Sú dostatočne informovaní o ich činnosti pre SR?  Oceňujú to?

V rebríčkoch dôveryhodnosti sú vojaci dlhodobo podľa prieskumov hodnotení pozitívne. Týka sa to aj lekárov vo vojenských nemocniciach, ktoré majú povesť pracovísk, kde nefunguje korupcia a každý je ošetrený aj bez „drobných pozorností“. Pozitívny podiel na vzťahu verejnosti k vojakom má aj skutočnosť, že sa nezúčastňujú len cvičení, ale aj ostrých bojových misií v rámci mierových síl OSN a NATO a záchranných akcií v prípade živelných pohrôm. Ani vojaci v hodnosti generálov neprestávajú požívať úctu väčšiny spoločnosti. Taká je aj moja osobná skúsenosť. Neviem, akú skúsenosť majú generáli polície a ostatných ozbrojených zborov. Prieskumy na túto tému neexistujú.

 

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

icon NAJČÍTANEJŠIE

iconNAJNOVŠIE

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

icon FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Vybrali sme

Premiéri Veľkej Británie a Austrálie dosiahli dohodu o voľnom obchode

0 icon

Canberra 15. júna 2021 (SITA/HSP/Foto:SITA/AP-Alberto Pezzali)   Veľká Británia a Austrália dosiahli dohodu o voľnom obchode. Oznámil to austrálsky minister obchodu Dan Tehan. Je to prvá takáto dohoda, ku ktorej Británia dospela od svojho odchodu z Európskej únie. Britský premiér Boris Johnson a jeho austrálsky partner Scott Morrison sa na…

Mikulec bude čeliť odvolávaniu, Kollár otvoril mimoriadnu schôdzu

0 icon

Bratislava 15. júna 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR-Jakub Kotian)   Predseda parlamentu Boris Kollár (Sme rodina) otvoril mimoriadnu schôdzu, na ktorej bude čeliť minister vnútra Roman Mikulec (OĽaNO) odvolávaniu z funkcie. Prezentovalo sa 119 členov zákonodarného zboru. V pléne je prítomná aj väčšina členov kabinetu na čele s premiérom Eduardom Hegerom (OĽaNO) Ministrovi…

Pokus o prepad na diaľnici vyústil do dopravného chaosu pri Modene

0 icon

Rím 15. júna 2021 (TASR/HSP/Foto:Screenshot Youtube)   Prepad ako z akčného filmu sa v pondelok vo večerných hodinách postaral o chaos na diaľnici A1, spájajúcej talianske mestá Modena a Bologna. Informuje o tom agentúra APA Viac než desiatka ťažko ozbrojených lupičov sa pokúsila zastaviť dodávku prevážajúcu finančnú hotovosť. Na trase…

Viac ako 60 percent Slovákov plánuje letnú dovolenku, len 10 percent sa chystá do Chorvátska

0 icon

Bratislava 15. júna 2021 (SITA/HSP/Foto:Pixabay)   Viac ako 60 percent Slovákov plánuje letnú dovolenku. Hoci sa postupne otvárajú európske pláže, obavy z pandémie mnohým zabránia cestovať do zahraničia. Vyplýva to z prieskumu, ktorý agentúra Go4insight realizovala na prelome mája a júna 2021 Napriek tomu, že pandémia v Európe výraznejšie ustúpila,…

Štajja: Odchodom Netanjahua končí jedno z najhorších období konfliktu

0 icon

Ramalláh 15. júna 2021 (TASR/HSP/Foto:SITA/AP-Sebastian Scheiner)   Odchodom Benjamina Netanjahua z funkcie predsedu izraelskej vlády sa končí kapitola jedného z "najhorších období" izraelsko-palestínskeho konfliktu, uviedol v pondelok palestínsky premiér Muhammad Štajja. Informovala o tom agentúra AFP "Odchodom izraelského premiéra po 12 rokoch pri moci sa končí jedno z najhorších období…

Šimečka sa pozastavil nad Herákovou kauzou: Nerozumiem, ako je možné, že 16-ročné dievča, ktoré mal zneužiť exposlanec Herák, bral na následné vyšetrenie

0 icon

Bratislava 15. júla 2021 (HSP/Foto:TASR-Jaroslav Novák)   V poslednom období rezonovala v médiách kauza Jána Heráka, donedávna poslanca za OĽaNO, ktorý je obvinený zo zneužívania maloletých dievčat. Europoslanec Michal Šimečka (PS) sa v svojom komentári pozastavil nad niektorými skutočnosťami Šimečka na úvod zdôraznil, že sexuálne zneužívanie je vážny a reálny…

Dánsko si predvolalo ruského veľvyslanca pre narušenie vzdušného priestoru

0 icon

Kodaň 15. júna 2021 (TASR/HSP/Foto:Pixabay)   Dánsky minister zahraničných vecí Jeppe Kofod oznámil, že si predvolal ruského veľvyslanca po tom, ako ruské vojenské lietadlá minulý piatok narušili vzdušný priestor tejto škandinávskej krajiny. Informovala o tom v pondelok agentúra AP Podľa dánskeho ministra išlo o vážne a neprijateľné porušenie všetkých platných…

Pokorným Tarkovičovcom fungujú veci, neublížil im ani poplach

0 icon

Petrohrad 15. júna 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR-Martin Baumann)   Slovenským futbalistom fungujú na EURO 2020 nastavené veci. Tréner Štefan Tarkovič po víťazstve nad Poľskom 2:1 v prvom zápase na turnaji zdôraznil, že ho to mimoriadne teší. A mužstvo tak hneď po prvom súboji E-skupiny nemusí nič meniť na ambíciách prebiť sa zo…

Úrad priemyselného vlastníctva SR zrýchľuje postup zápisu dizajnu do registra

0 icon

Banská Bystrica 15. júna 2021 (HSP/Foto:Úrad priemyselného vlastníctva SR)   Dizajn predstavuje vzhľad výrobku alebo jeho časti. Navrhnúť dizajn výrobku v podnikateľskej sfére však znamená vytvoriť funkčné a dekoratívne znaky výrobku a zároveň brať do úvahy jeho predajnosť, náklady na výrobu, prepravu, skladovanie, opravu aj nakoniec likvidáciu takéhoto výrobku Zapísaný…

Korčok: Strategická koncepcia NATO by mala priniesť inovatívne prístupy k čoraz sofistikovanejším hrozbám

0 icon

Bratislava 15. júna 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR-Jaroslav Novák)   Strategická koncepcia NATO by mala priniesť inovatívne prístupy k čoraz sofistikovanejším hrozbám. Na samite Severoatlantickej aliancie (NATO) to uviedol minister zahraničných vecí Ivan Korčok (nom. SaS). Aliancia podľa šéfa slovenskej diplomacie prijala na samite dôležité rozhodnutia. Slovenskú delegáciu na samite NATO viedla prezidentka…

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Štefan Harabin

Biden poslušne pricupkal do Európy za Putinom

0icon

Nie Putin, prezident Ruskej federácie odišiel do Ameriky za Bidenom, ale Biden, prezident rozdelených a rozpadajúcich sa Spojených štátov amerických prichádza do Európy za Putinom 16. júna 2021. Vo vzťahoch veľmoci, resp. superveľmoci vždy cestuje slabší za silnejším. O dva týždne na to odlietajú „dve marionety, Mekelová a Zelenskyj“, každý samostatne, do USA…

Pavol Lazar

Podvod s lôžkami v Nemecku potvrdený

0icon

Že ekonomický motív hýbe svetom je snáď zrejmé aj tým najväčším optimistom. 👉 Ani tzv. najvyspelejší ťahúni EÚ nie sú žiadnou výnimkou. 🤷‍♂️ 👉 Denník Bild je síce považovaný za nemecký bulvárny časopis, no upútavka na jeho článok na titulnej strane vzbudila pozornosť po celom Nemecku. 🧐 👉 Píše sa…

Pavel Jacz

Aké hodinky, taký minister! Pán Mikulec, myslíte si to isté? Väčšina určite áno.

0icon

Problémy ministra vnútra sa začínajú kopiť. Lapá ho jeho zaujímavá minulosť. Jeho vysvetlenia oficiálnych záznamov komentuje slovami vykonštruované a Fico je klamár, chrapúň a gauner. To nám všeličo vysvetľuje, nie však podstatu problému. Oháňa sa rozsudkami súdov, na ktoré v iných reakciách haní a odsudzuje a to podľa toho, ako…

Ivan Štubňa

Diktátor Netanjahu v kresle premiéra Izraela končí ...

0icon

Netanjahua  poslalo do politického dôchodku rôznorodé zoskupenie izraelských politických strán. Svedčí to o tom, že Izraelčanom sa už prejedla politika násilia Netanjahua slúžiaceho americkým záujmom. Spojili sa proti nemu pravicové, ľavicové, ale aj proarabské sily. A to je v pomeroch Blízkeho východu niečo nevídané. Netanjahu, ktorý vládol 12 rokov železnou päsťou policajného strážneho…

Boris Mesár

COVID- 19 ,konečne vychádza pravda na povrch ! (3)

0icon

..UROBILI " SME CHYBU. KANADSKÝ VEDCI BIJÚ NA POPLACH V S/VISLOSTI S VAKCÍNAMI mRNA ,,NA" KORONAVÍRUS „Urobili sme veľkú chybu,“ - tak Bayram Bridle, vírusový imunológ a odborný asistent na univerzite v Guelphe v Ontáriu, opísal výsledky vakcinačných štúdií s novými mRNA vakcínami proti koronavírusu. https://childrenshealthdefense.org/defender/covid-vaccine-spike-protein-travels-from-injection-site-organ-damage/ Výskum tímu v

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

TopDesať

Aké je tajomstvo šťastia? Kupujte zážitky, nie materiálne veci

0 icon

Žijeme v materialistickej ére a naučili sme sa milovať a vážiť si veci, ktoré si môžme kúpiť. Prečo ale tieto veci staviame na piedestál, podľa ktorého posudzujeme, kam sme to v živote dotiahli? To predsa nie je ukazovateľ šťastia! Aké tajomstvo sa teda schováva za šťastím? Všetci máme občas pocit, že…

Máte radi morské prasiatka? Vo Švajčiarsku je nezákonné vlastniť iba jedno

0 icon

Zdá sa, že Švajčiarsko je jednou z najviac priateľských krajín na svete. Vo Švajčiarsku musíte mať aspoň dve morské prasiatka, inak porušujete zákon. Zákony o právach zvierat z roku 2008 zakazujú vlastniť iba jedno morčiatko, pretože sa môže cítiť osamelo. Morské prasiatka sú tu veľmi časté domáce zvieratá a Švajčiari ich zbožňujú, považujú…

Ako sa dostávajú nové slová do slovníka? Nie je to až taká záhada...

0 icon

Odkiaľ pochádzajú nové slová a ako sa transformujú z hovorových na oficiálne? Nové slová sa musia šíriť v kultúre, aby sa dostali do slovníka. Musia sa používať a chápať. Nové slová majú oveľa väčšiu šancu na pridanie do slovníka, ak ich uvidíte v tlačenej forme alebo ich budete počuť v…

Záhada: Stroj Hansa Colera. 1. časť

0 icon

Prinášame ďalší zaujímavý článok z našej dielne. Opäť sa spoločne pozrieme na obdobie druhej svetovej vojne. Jednou z najzaujímavejších vedeckých záhad druhej svetovej vojny je stroj na voľnú energiu navrhnutý Hansom Colerom. Začíname prvou časťou dvojdielneho článku. Máme veľké šťastie, že sa o tomto stroji zachovali záznamy vrátane podrobných výkresov, popisov, ako funguje,…

Ako najlepšie zmraziť chlieb, aby bol neskôr ako čerstvý?

0 icon

Ukázalo sa, že najjednoduchší spôsob zmrazenia chleba je zároveň najlepším spôsobom zachovania chuti. Ak teda kupuješ chlieb do zásoby a nie na okamžitú spotrebu. Jedným z najchutnejších pôžitkov života je čerstvo upečený chlieb, ktorý chhrumkavo láka tvoje zmysly. Má to však jeden háčik - bochník remeselníckych kváskov, ktorému v pekárni…

Vo svete IT

Mi MIX Fold 2: Druhá generácia skladateľných smartfónov od Xiaomi príde ešte tento rok! Čo priniesie?

0 icon

Od predstavenia prvej generácie skladateľných smartfónov od Xiaomi ubehlo len pár mesiacov. Mi MIX Fold prišiel s takou nízkou cenou, že mnohým z nás padla sánka. A i keď pri jeho nákupe u nás si niečo priplatíme, skladateľný smartfón od Xiaomi je stále veľmi zaujímavým zariadením. Čínsky gigant však nezaspal…

Ktorí výrobcovia smartfónov na slovenskom trhu rastú a ktorí sa z trhu pomaly, ale isto vytrácajú?

0 icon

Trh so smartfónmi v tomto roku zažíva veľké oživenie v porovnaní s minulým rokom, ktorý bol vo veľkej miere poznačený pandémiou. Analytici zo spoločnosti IDC odhadujú, že tento rok trh so smartfónmi podrastie o +7,7% čo je najvyšší medziročný rast predajov smartfónov od roku 2015. Celkovo by malo byť na trh dodaných v…

Sme prepojení s inou galaxiou? Ako súvisí temná hmota s takzvanou kozmickou sieťou?

0 icon

Temná hmota je záhadná látka, ktorá tvorí až 80% všetkej hmoty vo vesmíre. Zároveň ide o druh hmoty, ktorý tvorí kostru kozmickej siete, píše portál Science Daily. Kozmická sieť je obrovská vesmírna štruktúra, ktorá vďaka svojmu gravitačnému vplyvu riadi pohyby galaxií, či iného kozmického materiálu. Temná hmota ale nemôže byť zmeraná…

Dopadneme rovnako ako Venuša? „Dvojička Zeme“ mohla byť v minulosti vhodnou planétou pre život, no niekde sa stala chyba

0 icon

Venuša bola dlhú dobu planétou, o ktorej sme veľa nepočuli. To sa však zmenilo objavom fosfánu, plynu, ktorý sa môže spájať zo životom v jej atmosfére. Nedávno oznámila americká vesmírna agentúra, NASA, že k planéte posiela dve vedecké misie, DAVINCI+ a Veritas. K americkej NASA sa pridáva aj Európska vesmírna agentúra, so svojou…

Nabitie batérií elektromobilov za 10 minút? Jeden z popredných vedcov z brandže prichádza s vlastným riešením

0 icon

Plné nabitie elektromobilu v priebehu niekoľkých minút je aj v dnešnej dobe nepredstaviteľný úspech, od ktorého sme stále vzdialení na míle ďaleko. Najnovšie vedecké poznatky nám však zrejme dávajú ako takú nádej na lepšiu budúcnosť z hľadiska rýchlosti nabíjania takýchto typov bateriek. Skrátenie doby nabíjania na 10 minút Jeden z…

Armádny Magazín

Bývalý dôstojník bezpečnostnej služby Ukrajiny prehovoril o výcviku ukrajinských diverzantov na sabotáže v Rusku

0 icon

Ukrajina, 15. júna (AM)  – Bývalý dôstojník protiteroristického centra Bezpečnostnej služby Ukrajiny Vasilij Prozorov v rozhovore pre rádio „Sputnik“ hovoril o príprave ukrajinských diverzantov, ktorí majú „pracovať“ na území Ruskej federácie.

Indické obavy: Čína testuje stealth bombardér Xian H-20 blízko hraníc v Ladaku

0 icon

India, 15. júna (AM)  – "Čínska ľudová oslobodzovacia armáda testovala strategické tajné bombardéry Xian H-20 na leteckej základni Hotan" , vyhlásila indická strana. Prvý materiál publikoval indický publicista Sumit Kumar Singh.   Letecká základňa Hotan sa nachádza na juhu autonómnej oblasti Xinjiang Ujgur. Medzi čínskymi vojenskými le

Kedmi hovoril o nebezpečných ruských plánoch: "Američania zažili skutočný šok“

0 icon

Izrael, 14. júna (AM)  – Americké ministerstvo obrany zažilo skutočný šok po tom, čo sa dozvedelo o plánoch Ruska na návrat na Kubu. Tento názor vyslovil v nedávnom rozhovore Jakov Kedmi.   Podľa izraelského politológa začala Ruská federácia v roku 2020 posilňovať svoju pozíciu na medzinárodnej scéne a aktívne sa zúčastňovať na udalostiach,…

Pjakin: Ako vysvetliť poslednú podivnú vojnu medzi Izraelom a Palestínou?

0 icon

Rusko, 15.jún 2021 (AM) – Má posledná vojna medzi Izraelom a Palestínou a jej súčasné vyostrenie globálny význam? Na prvý pohľad to vyvoláva dojem, že išlo o skrytú dohodu. Izraelská vláda si tak riešila politickú krízu a v Palestíne zase vypustili paru u obyvateľstva. Začalo to provokáciou Izraela, a potom sa

Projekt kolmo štartujúceho obojživelného lietadla VVA-14 konštruktéra Roberta Bartiniho

0 icon

ZSSR/Rusko, 14. júna 2021 (AM) – História skonštruovania tohto úžasného lietajúceho stroja sa začala v roku 1965, čiastočne aj ako reakcia na zavedenie Spojenými štátmi (15. novembra 1960) dvojstupňovej balistickej rakety na tuhý pohon Polaris A-1 určenej na nasadenie z

Svetlo sveta

Ako dlho je po prijatí Eucharistie prítomný Kristus v človeku?

0 icon

Eucharistia je najväčším pokladom Katolíckej Cirkvi. Ježiš pod spôsobom chleba je prítomný v Eucharistii a to svojím telom, dušou a božstvom. Prítomnosť Krista v Eucharistii nekončí v momente nášho prijatia, ale pretrváva do chvíle, kedy sa rozpustí posledná čiastočka konsekrovaného chleba. Ako príklad si môžeme uviesť príhodu zo života svätého…

Sv. Ján Nepomucký – mučeník spovedného tajomstva

0 icon

Ján z Pomuku sa narodil niekedy okolo roku 1340, v dedinke Pomuk.  Na mieste, kde dnes stojí barokový kostol sv. Jána Nepomuckého, stál podľa ústneho podania domček, kde sa Ján narodil. O jeho vzdelaní je málo známe. S istotou vieme, že študoval na pražskej univerzite. Vieme, že od roku 1369…

Medzinárodný modlitbový deň k úcte Panny Márii Matky všetkých národov

0 icon

The post Medzinárodný modlitbový deň k úcte Panny Márii Matky všetkých národov appeared first on Svetlo Sveta.

Je dovolené, aby katolík, ktorý je súčasťou inej sekty pristupoval k sviatostiam?

0 icon

Otázka: Je to v poriadku keď človek, ktorý je v sekte napr. scientológii prehlasuje, že každý kresťan katolík môže byt v sekte a pristupovať k sviatostiam? Odpoveď o. Gajdoš, predseda liturgickej komisie: V Kristovej cirkvi sa vždy považovalo zapretie viery za jedno z najvážnejších previnení – spolu s vraždou a…

1.5. Svätý Jozef robotník

0 icon

V cirkevnom roku sú dva dni venované sv. Jozefovi. Dňa 19. marca ho uctievame ako ženícha Panny Márie a pestúna Božieho syna. 1. mája ako príkladného robotníka. Jozef bol predovšetkým Máriiným zákonitým manželom. Mária nemohla dostať čnostnejšieho a lepšieho manžela a ochrancu. Aj Jozef bol po jej boku istotne šťastný. Jozef bol jednoduchý tesár, remeselník, robotník. Pracoval vo svojej…

icon FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali