Turecký prezident Recep Tayyip Erdoğan však po návrate zo Soči opäť zdôraznil, že Ankara sa nechystá rušiť zmluvu z roku 2017 o nákupe ruských protivzdušných raketových komplexov S–400.
“Uzavreli sme s Ruskom zmluvu o S–400, takže návrat späť nepripadá do úvahy. Hotovo. Pokračujeme v práci a vychádzame zo sľubu [Ruska], že dodávky sa začnú v júli,” cituje jeho slová agentúra Anadolu.
Generálmajor tureckých ozbrojených síl vo výslužbe Nejat Eslen v interview pre Sputnik okomentoval stanovisko Turecka a možné kroky USA v reakcii na rozhodnutie Ankary zakúpiť ruské komplexy.
Podľa jeho slov sa v rámci odvetných opatrení voči Turecku kvôli jeho rozhodnutiu nakúpiť ruské komplexy S–400 môžu USA pokúsiť zaútočiť na neho ekonomicky, a preto by Ankara mala prijať preventívne opatrenia.
“Turecko teraz prežíva množstvo problémov vo finančnej a ekonomickej sfére. Okrem toho je známe, že USA podnikajú nezákonné akcie vo svojom záujme v mnohých krajinách, predovšetkým to teraz vidíme na príklade Venezuely. S cieľom dosiahnutia svojich cieľov sa Američania často uchyľujú k takým metódam, ako je vyvolanie finančnej krízy a zmena režimu v inej krajine. Pamätáme si, ako nie tak dávno americký prezident Trump pohrozil, že “zničí Turecko ekonomickými sankciami”,” uviedo.
“Môže sa Washington skutočne rozhodnúť k tomuto kroku? Ak sa bude cítiť zahnaný do kúta, môže. Turecko musí naopak prijať preventívne opatrenia, aby nedopustilo podobný vývoj udalostí. NATO zaberá sporné stanovisko v tejto otázke. Ide o to, že pôvodné ciele vytvorenia NATO sa zásadne líšia od tých cieľov, ktoré má aliancia dnes. Hlavní členovia NATO, Nemecko a Francúzsko, hovoria o nutnosti formovania ozbrojených síl na ochranu svojich záujmov pred USA. Turecko musí prekonať toto zložité obdobie s minimálnou vlastnou škodou,” dodal.
Podľa Eslenových slov Washington vyvíja nátlak na Turecko, pretože sa chce pokúsiť udržať ho vo svojej obežnej dráhe vplyvu.
“Amerika nechce dopustiť, aby sa Turecko vyvlieklo z jej kontroly v podmienkach vytvárania nového svetového poriadku. Preto systematicky vyvíja nátlak na Ankaru. USA považujú nákup ruských systémov za vzďaľovanie sa Turecka od atlantického systému a ich obežné dráhy vplyvu, a preto sa všemožne snaží tomu zabrániť. Ale Turecko ako nezávislý a suverénny štát prijalo toto rozhodnutie na základe svojich národných záujmov a je rozhodnuté realizovať dohodu o nákupe S–400. A nemá cenu očakávať nejaké zmeny v jeho stanovisku k tejto otázke. Turecko koná na základe svojej vlastnej definície ohrozenia jeho národnej bezpečnosti a všetci to musia rešpektovať. Okrem toho nie je nutné zaraďovať komplexy S–400 do systému NATO, pretože ich Ankara potrebuje na zabezpečenie národných potrieb svojej obrany,” zdôraznil Eslen.
Bývalý generál ďalej upozornil na podporu, ktorú USA poskytujú jednotkám v Sýrii, ktoré predstavujú bezprostredné nebezpečenstvo pre Turecko.
“Amerika nazýva teroristické jednotky, ktoré znamenajú vážne nebezpečenstvo pre tureckú bezpečnosť, svojimi, pozemnými silami ‘. USA sa tak samy stávajú pre nás súčasťou nebezpečenstva pochádzajúceho zo sýrskeho územia. V týchto podmienkach je Turecko nútené podnikať racionálne kroky na zaistenie vlastnej bezpečnosti. Kvôli svojej tvrdej politike vyhrážok a nátlaku Washington postupne stráca podporu svojich tradičných spojencov. Turecko je členom NATO a USA musia rešpektovať jeho rozhodnutie. Nátlak len prispieva k ďalšiemu zblíženiu Turecka s euroázijským blokom. Ale Washington to zrejme nechápe,” uzavrel.