GARRI KAROLINSKIJ: Pred 50 rokmi ma v Bratislave veľmi milo prijali

Bratislava 5. mája (TASR) – Pekné spomienky na Bratislavu a na "teplé, milé prijatie" v slovenskej metropole pred 50 rokmi si dodnes zachoval ruský spisovateľ a novinár žijúci v emigrácii v zahraničí Garri Karolinskij-Tabačnik. V 60. a začiatkom 70. rokov 20. storočia bol v bývalom Sovietskom zväze populárnym žurnalistom rozhlasovej stanice Majak. Ako novinár robil rozhovory s významnými osobnosťami Sovietskeho zväzu, napríklad s kozmonautom Jurijom Gagarinom, kozmonautkou Valentinou Tereškovovou, spisovateľom Iľjom Erenburgom, maršalom Georgijom Žukovom.

Tvorivý večer s Garrim Karolinským pripravilo Ruské centrum vedy a techniky 23. apríla. TASR ponúka rozhovor s rusko-americkým novinárom a spisovateľom v rámci multimediálneho projektu Osobnosti: tváre, myšlienky.

Už som toho dosť prežil, ale preto, že som v Bratislave, musím vám povedať, že je to môj druhý príchod do tohto mesta. Prvýkrát som sem prišiel presne pred 50 rokmi.

-Presne?-

Pred 50 rokmi. Predstavte si, pred 50 rokmi to bola moja prvá cesta do zahraničia. Vtedy bol ešte Sovietsky zväz (ZSSR), komunistický štát, nebolo možné z neho vycestovať, ale preto, že mala ísť delegácia mladých ľudí, mňa začlenili do tej delegácie a ja som sa dostal prvýkrát do tohto mesta. Do Bratislavy, kde ma veľmi milo, veľmi pekne prijali, zapamätal som si to prijatie, išlo o veľmi teplé, milé, priateľské prijatie. A bol som dopisovateľom novín Smena. Prijímali ma vtedy práve tie noviny, redaktor tých novín…

-Pamätáte si ešte jeho meno?-

Obávam sa, že sa môžem zmýliť, ale, neviem prečo, som si zapamätal meno Karel Čipka. Ale akú mal funkciu, to neviem. Oni (denník Smena – pozn. TASR) sa so mnou zoznámili v Moskve, už si nepamätám ako a kde presne, a povedali, že potrebujú, aby im niekto písal z Moskvy, o mladých ľuďoch v Moskve. Pre mňa to bolo zaujímavé, posielal som svoje poznámky do tých novín. Potom sa moja kariéra uberala tak, že som prešiel pracovať do rozhlasu v Moskve. V tom čase som v rozhlase robil relácie, aké sa v súčasnosti nazývajú zábavné.

-Bola to rozhlasová stanica Maják?-

Áno, rozhlasová stanica Maják. Stanica Maják bola určená na to, aby prinášala ľuďom nie úplne oficiálne informácie, ale aby ľuďom ponúkla niečo zábavné, aby sa poslucháči dozvedeli o istých veciach živým jazykom. Robil som to, darilo sa mi celkom dobre, robieval som rozhovory s rôznymi ľuďmi…

-S kým napríklad?-

S maršalom Žukovom, maršalom Čujkovom, výbornou herečkou Ninou Archipovovou, s balerínou Majou Pliseckou, bolo ich veľmi veľa, nemôžem všetkých vymenovať, so spisovateľom Iľjom Erenburgom, s Jurijom Gagarinom, Germanom Titovom, Valentínou Tereškovovou. So všetkými tými ľuďmi som diskutoval viackrát, stretával som sa s nimi. Bol som prvým novinárom, ktorý bol v rodisku Gagarina práve vtedy, keď on bol v kozme. Pricestoval som do jeho rodiska do mesta Gžatsk a zapadol som v blate. Lebo tam bola pľačkanica, človek sa síce dostal do vesmíru, ale tu na zemi bolo také blato, že som sa zo stanice do jeho rodného domu, čo je asi 300 metrov, nemohol dostať. Viezli ma tam na traktore… To sú drobnosti, ktoré si človek zapamätá na celý život.

-Aký dojem na vás urobil maršal Žukov? Traduje sa, že ako jeden z mála ľudí si dovolil počas Veľkej vlasteneckej vojny povedať iný názor Stalinovi?-

Viete, nepoznal som ho až tak dobre, aby som mohol niečo také potvrdiť alebo nepotvrdiť, ale ja som s ním hovoril v inej veci. Podarilo sa mi prvýkrát objaviť informáciu o výbornom letcovi, ktorého dal Stalin zastreliť. Išlo o dvojnásobného Hrdinu Sovietskeho zväzu Jakova Vladimiroviča Smuškieviča, v Španielsku (v Španielskej občianskej vojne 1936-1939- pozn. TASR) bojoval pod menom generál Douglas.

-Prečo ho dal zastreliť?-

Prečo dával strieľať ľudí? Kto to môže teraz v úplnosti rekonštruovať? V jednej zo svojich kníh, volá sa Russkij kľuč, hovorím o osude letcov, ktorých dal Stalin zastreliť 16. októbra 1941. Vtedy už Nemci stáli pred Moskvou a z frontu prichádzali listy od letcov, ktorí sa pýtali: "Prečo nie ste s nami? Prečo nebojujete, prečo nás nevediete do boja?" Smuškievič už v tom čase bol zastrelený. Také veci sa diali zo svojvôle vtedajšieho najvyššieho predstaviteľa krajiny. A pýtali sta sa ma na Žukova. Keď som sa rozhodol písať knihu o Smuškievičovi, potreboval som materiál o ňom. Vedel som, že Smuškievič bojoval pod velením Žukova na Chalkin Gole proti Japoncom v roku 1939. Poprosil som Žukova, či by mi nemohol rozpovedať, ako bojoval Jakov Smuškievič. O tom mi hovoril aj napísal list.

-Akým človekom bol Jurij Gagarin? Mnohí ľudia si ho podľa fotografií a televíznych záznamov zapamätali ako usmievavého mladého muža.-

V komunikácii bol prostým človekom. Treba pochopiť, čo znamená prostý v komunikácii. Ja som bol rozhlasový redaktor, stretol som sa s ním vo chvíli, keď práve pristál na Zemi. Pravdaže, priviezli ho z Bajkonura do Moskvy. On sa ešte nestretával často s novinármi, aby si na to zvykol a stalo sa to pre neho niečím zvyčajným. Ja som bol jedným z prvých, kto sa s ním v televízii stretol. Preto bol taký bezprostredný, ešte sa nedostal do pozície významného (smiech) človeka. Hovoril veľmi uvoľnene. Rozprával som mu, ako som bol v jeho rodisku. A on na to: hovorili ste s mojou mamou, so sestrou? Pritakal som, videl som vaše fotografie zo školských rokov. Potom som mu rozprával, že som sa usiloval dostať do miestneho sovchozu, kde sa narodil. A on na to: v tom čase, na jar? Veď tam sa nedá dostať. Ja mu na to, veď som sa ani nedostal. Viezli ma na traktore, aj traktor uviazol. Prišiel nás vytiahnuť ťahač, aj ten uviazol (smiech).

-Aký dojem na vás zanechala Maja Plisecká?-

Maja Plisecká. Vtedy platilo pravidlo, že keď sa blížila významná udalosť, každá osobnosť k nej mala vystúpiť. Prišiel som za ňou a hovorím: Maja Michajlovna… Nie, jej ešte predtým z redakcie zatelefonovali, že k nej príde redaktor. A ona mi hovorí, ja nič rozprávať nebudem, vy za mňa napíšte, čo treba (smiech), ja to zopakujem. To bol náš rozhovor.

-A spisovateľ Iľja Erenburg?-

Iľja Erenburg urobil na mňa veľký dojem. Bola to silná osobnosť. Keď sa pozerám na neho teraz, spätne vidím, ako sa mu podarilo prejsť cez všetky nástrahy stalinského režimu. Niečo napísal, niečo povedal na pol ústa. Bola to komplikovaná osoba. Prišiel som za ním s otázkou o osude letca Jakova Smuškieviča. Vyhýbal sa odpovedi na tú otázku. Pýtal som sa ho, čo sa udialo. Odpovedal, kto vie čo, sa stalo. Posledný raz som ho (letca Smuškieviča) videl vo Veľkom divadle, kam prišiel o barlách. Smuškievič mal barly preto, lebo bol aj skúšobným letcom, mal nehodu. Vtedajší chýrny chirurg mu znova poskladal nohy. Smuškievič sa liečil vo Višnevského klinike. Potom mi porozprávala ošetrovateľka, že príslušníci KGB, ktorí prišli po Smuškieviča do klinky, ho ťahali po schodisku. Nohy mal v sadre a ako ho vliekli, klopkali po schodoch. Erenburg sa vyhýbal odpovediam na také otázky, hoci už bol rok 1965. Napriek tomu tá opatrnosť a neochota priznať, že bol na nesprávnej strane, že jeho literatúra neslúžila správnym cieľom… Svojím spôsobom je to tragédia.

-Vy ako jeden z popredných novinárov 60. – 70. rokov v ZSSR ste museli odísť z krajiny. Prečo?-

(smiech) Bol som v rozhlase od 1965 do 1973, a potom sa začali také udalosti, natoľko nespravodlivo postupovali k určitým ľuďom… Nemohol som ostať ľahostajný k tomu, napísal som list, ktorý ilegálne putoval z rúk do rúk…

-Teda nebol publikovaný?-

Nie, nie, to by v nijakých novinách neuverejnili. Ak by aj uverejnili, mne by sa nepodarilo odísť. Keďže to nikto nemohol publikovať, vyvolalo to protest. List išiel z rúk do rúk, im sa to nepáčilo. Dali nám, moja žena Zenaida je zaslúžilá umelkyňa Ruska, bola päťnásobnou majsterkou ZSSR v akrobacii, dali nám tri dni, aby sme si pozbierali veci. V roku 1973 nás vyhostili zo Sovietskeho zväzu.

-Teda išlo o vyhostenie?-

Áno, vyhostili nás, opustili sme Moskvu. Po istom čase sme pricestovali do Ameriky. V roku 1974 a odvtedy žijeme takmer 40 rokov v USA.

-V ZSSR ste vyštudovali žurnalistiku na Moskovskej štátnej univerzite. Pracovali ste ako novinár. V čom spočívala vaša prvá práca v USA?-

Áno, vyštudoval som žurnalistiku. Keď som prišiel do Spojených štátov, po istom čase ma vzali do práce do rozhlasovej stanice Sloboda. Potom som pracoval aj v Hlase Ameriky. Predtým som pôsobil v novinách, existovali také noviny, teraz už ich niet, Novoje russkoje slovo, v časopise Novyj žurnal uverejnili moje poviedky. Tak sa napĺňal môj osud.

-V čase socializmu komunistické vedenie krajiny hovorievalo, že rozhlasové stanice Sloboda, Hlas Ameriky a im podobné zdroje podrývajú socialistické zriadenie. Vy ste v tých rozhlasových staniciach pracovali. Ako sa pozeráte na také konštatovanie a ako ste svojou prácou podrývali socialistické zriadenie?-

Oni chápali pod slovom podrývanie všetko, čo ste povedali ako pravdu. Z ich pohľadu to bolo podrývanie. Našou úlohou bolo rozprávať o tom, ako žijú ľudia v Amerike, čo robievajú, ako pracujú, ako si zabezpečujú život, ako si usporiadali život napríklad emigranti. Veď sme začínali odznova.

-V rozhovore pre niektoré ruské médiá ste povedali, že v USA ste pracovali 18 hodín denne. Kde ste potom našli čas na štúdium a na ďalšiu autorskú činnosť?-

Nastalo také obdobie, keď rozhlasová stanica… u nich platí taký zákon… na stanici Sloboda…. Kongres USA každý rok asignuje peniaze na jej činnosť. V istom roku Kongres povedal, nedáme peniaze. Vtedy nadišla chvíľa, keď niektorých ľudí treba prepustiť. Platí tam zákon: Kto prišiel posledný, odchádza prvý. Ja som prišiel posledný, odišiel som prvý. Bez ohľadu na to, že ohlasy na mňa boli výborné. Ostal som bez práce. Čo som mal robiť? Začal som s prácou, ktorá nemala vôbec nič spoločné s žurnalistikou, ale museli sme si zabezpečiť život. Spolu s manželkou sme cestovali a robili všetko, čo bolo nevyhnutné, aby sme riadne žili. Venovali sme sa rôznym prácam…

-Napríklad akým?-

Najmä poisťovníctvu v obchodnej oblasti. Potom, keď sa nám podarilo dať veci do poriadku, sme už nepracovali 18 hodín. A bol čas (smiech), keď sa mi podarilo začať písať knihy.

-Teraz žijeme v roku 2013. Vaše významné literárne dielo – Poslednij mirnyj god. 1913 – sa týka roku 1913…-

Áno…

-Ako sa pozeráte na obdobie od 1913 do 2013, teda na tých 100 rokov vo svojej rodnej krajine, na súčasnú Ruskú federáciu? Napreduje alebo naopak?-

Vývoj treba rozdeliť na niekoľko rôznych vrstiev. Vývoj ekonomický, vývoj duchovný a vývoj kultúrny. Myslím si, že ak by sa Rusku nestalo nešťastie, o ktorom píšem v románe Poslednij mirnyj god. 1913, potom ekonomicky by krajina nepochybne bola oveľa ďalej, ako je v súčasnosti. Tie problémy, ktoré v súčasnosti pozorujeme v ekonomike, priemysle, poľnohospodárstve, by podľa všetkého neboli. Podľa výpočtov veľkého chemika Dmitrija Ivanoviča Mendelejeva mal počet obyvateľov Ruska k roku 1950 dosiahnuť 300 miliónov ľudí. To sa nestalo. V roku 1913 odborníci, ktorí navštívili Rusko, osobitne z francúzskej vlády, vtedajším spojencom Ruska, aby preskúmali ekonomickú situáciu Ruska, predložili správu. Podľa nej sa Rusko rozvíjalo veľmi prudkým tempom. Rovnakú správu nemeckému cisárovi Wilhelmovi II. predložila nemecká rozviedka a nemeckí odborníci. Ako jeden muž hovorili, že ak sa Rusko bude naďalej rozvíjať tak dynamicky, potom sa stane neporaziteľnou krajinou. Preto bolo treba urobiť nejaké kroky. Program vojenského prezbrojenia Ruska sa mal dokončiť v roku 1917. Wilhelm II. vlastnou rukou napísal na správu, že vojnu s Ruskom treba začať skôr, v roku 1913. To hovoríme o ekonomickom rozvoji Ruska. Duchovný rozvoj Ruska, čo je veľmi dôležité… Krajina by sa rozvíjala, ak by, zdôrazňujem podmieňovací spôsob a dávam otáznik, sa pravoslávnej cirkvi podarilo upevniť svoje pozície. Ak by sa jej opäť podarilo dostať do myslenia ľudí, ak by sa opäť upevnila viera v ľude…

-To už hovoríte o súčasnosti, však?-

Áno, hovorím, že ak by sa rozvíjal tento rozmer, potom by to bolo tak. Prečo o tom hovorím? Lebo jedna z príčin toho, čo sa stalo v Rusku, bol rozklad duchovného života. Veľmi veľa ľudí vtedy v Rusku zanechalo kresťanskú vieru, rozšírila sa neviera, zasiahlo to inteligenciu, preniklo do hĺbky ľudu. Preto v takej situácii tí, ktorí sa chceli dostať k moci, mohli veľmi ľahko konať. Využívali klamstvo v propagande, čo dopadalo na pripravenú pôdu.

-Veľmi dôležité miesto zohrala osobnosť cára Mikuláša II. Aká to bola osobnosť, aký bol jeho význam?-

Stačí povedať, že v tých časoch zahraničná tlač nazývala situáciu v Rusku "zázrakom Mikuláša II.", "ruskou jarou". Prečo? Pri prvom pokuse o zvrhnutie cára v roku 1905 bol schopný udržať moc. Neutiekol, hoci sa v tom čase hovorilo, že už-už utečie. Mal vraj pripravenú jachtu a že odíde do Anglicka. Neutiekol. Udržal moc. Okrem toho, dal základné zákony krajine, teda ústavu. Rusko sa v roku 1906 stalo konštitučnou monarchiou. Aj sa to uvádzalo. To po prvé. Rusko malo ústavu. Po druhé, Rusko malo slobodu tlače…

-V tých časoch…-

….V tých časoch! V Rusku bola slobodná tlač, v Rusku bola náboženská sloboda, v Rusku neboli koncentračné tábory, neboli! Nikto si nemohol ani predstaviť, že by k človekovi mohli prísť v noci, zobrať ho z domu, niekde ho zabiť a človek by odrazu prestal existovať. A nikto by o tom nič nevedel!

-Teda sa dodržiaval princíp nedotknuteľnosti človeka?-

Presne tak, nedotknuteľnosť osobnosti. Okrem toho, bola zabezpečená ekonomická sloboda činnosti. Všetci veľkí ruskí kapitalisti boli pôvodom z roľníckeho stavu. Takmer 90 percent najväčších ruských kapitalistov mali deda alebo otca roľníka. Ďalej, 60 percent ruského dôstojníckeho zboru boli deti roľníkov. Vtedy bol daný priestor pre aktivity, dalo sa napredovať. Ak človek vyštudoval na univerzite, získal určité práva. Rusi vo veľkom počte cestovali do zahraničia, vydávalo sa obrovské množstvo kníh. O tom, aký bol rozvoj Ruska, hovorí aspoň taký fakt, že vklady do sporiteľne sa zvýšili o 3000 percent, ľudia mali obrovské množstvo peňazí, počet obyvateľstva sa za Mikuláša II. zvýšil na 60 miliónov.

-A nastali pre Rusko zlé časy… –

Stala sa hrozná vec. Tragédia spočívala v tom, že sa mu narodil chorý syn…

-Cárovi Mikulášovi II.?-

Áno. V roku 1904 sa narodil očakávaný nástupca trónu cárovič Alexej. Všetci sa potešili. Zakrátko sa zistilo, že dieťa má hemofíliu. Vtedy sa nedala liečiť. Dieťa sa stále pohybovalo na hranici smrti. Preto rodičia, osobitne matka, šaleli, nevedeli, čo robiť. Siahali po akomkoľvek prostriedku, mimochodom rovnako ako každá matka aj v súčasnosti. Volali na pomoc lekárov, keď lekári nevedeli pomôcť, obrátili sa k liečiteľom, mágom. Tak sa k trónu priblížil Rasputin (Grigorij Jefimovič, mystik). Pri tróne sa objavil preto, lebo vedel zastaviť krvácanie. Mal takú hypnotickú silu, že zastavil krvácanie, keď sa smrť už-už dotýkala dieťaťa. Lekári nevedeli pomôcť, Rasputin poslal telegram a silou hypnózy zastavil krvácanie. Rozprával som sa o tom s lekármi, doteraz to nevedia vysvetliť.

-Potom prišiel rok 1917 a VOSR. Vy ste ju nazvali a písali ako o októbrovom prevrate.-

Do roku 1922 či dokonca do roku 1924 ju oficiálne aj v sovietskej tlači nazývali októbrovým prevratom. Až potom ju začali volať revolúciou. Tak to bolo. Ešte sa vrátim k Mikulášovi II. V tlači ho označovali za „handru“, “slabocha“, že nemá dostatočnú silu vôle. V tých časoch žil známy sovietsky novinár, potom ho dal Stalin zastreliť, Michail Koľcov. Bol šéfredaktorom denníka Pravda. V roku 1924 napísal, že jediný, kto chránil trón, bol Mikuláš II. "Nevideli sme slabocha ani handru. On jediný stál a bojoval o trón." Mikuláša II. zajali generáli a donútili vzdať sa trónu. Potom nastala anarchia.

-Prečo ste sa začali venovať ako téme roku 1913?-

Po prvé, moja babka volala to obdobie "mirnoe vremia" – mierové časy. Trvali do 1. svetovej vojny. Moju matku za Stalina uväznili, aj otca zatvorili. Vychovávala ma babka. Keď som sa začal zaujímať o to obdobie, zistil som, koľko lži sa rozšírilo v krajine, v ktorej som sa narodil a žil. Dozvedel som sa, že nebola takou, ako ju predstavovali. Istý novinár trockista v jednej zo svojich kníh použil výraz, ktorý sa dostal do všetkej tlače na svete: vraj "Stalin prevzal krajinu s pluhom a naplnil ju priemyselnými závodmi". To bola lož! Rusko sa rozvíjalo, napredovalo vlastným tempom! Na porovnanie môžem povedať, že ak bežec na určitej vzdialenosti beží vlastným tempom, danú trasu prebehne. Ak nebeží vlastným tempom, ale tempom iného bežca, trasu neprebehne. Každá krajina má historické obdobie svojho rozvoja. Alebo si vezmime ako príklad deti v škole: jedno dieťa rýchlo chápe a rýchlo sa vedomostne rozvíja. Iné dieťa je pomalšie, ale predsa sa naučí, čo sa má naučiť. To platí aj o štátoch a národoch. Každá krajina má obdobie, v ktorom sa dostáva na určitú úroveň, potom nastáva prudký rozmach vpred. Rusko malo rozbeh na rozmach v roku 1913. Potom by sa neuveriteľne prudko rozvíjalo. Lebo všetko už bolo pripravené. Preto je tento román dôležitý pre všetkých, čo žili v komunistickom režime, aby pochopili, ako komunisti klamali, keď hovorili, že priviedli biedne krajiny k blahu. Nič také sa nestalo! Oni ich zničili! Ak by sa boli vyvíjali vlastným tempom, boli by dosiahli nepomerne väčších úspechov. To som chcel povedať.

-Nazdávate sa, že pre súčasné Rusko by bolo dobré, keby sa opäť stalo monarchiou?-

To je veľmi zložitá otázka. Osobne si myslím, že by to bolo dobré, keby sa to podarilo pred 20 rokmi. Neviem, ako by sa to dalo uskutočniť v súčasnosti. Nazdávam sa, že ak by dynastia pokračovala vo vládnutí, aj ona by sa zmenila. Nič nie je trváce. Vidíme, ako sa vyvíjala anglická monarchia. Bolo by to dobré, mohlo by to byť východisko z problémov.

-Ako sa pozeráte na prácu novinára. Vykonávali ste ju v ZSSR i USA v rozhlase.-

Treba oddeliť dve veci: ak novinár informuje o fakte z miesta udalosti, hovorí o fakte. Nie je možné miešať fakty s komentárom. Komentovať je povinnosťou komentátorov. Bieda spočíva v tom, minimálne v amerických médiách, že 90 percent komentátorov zastáva ľavicové názory. Preto v Amerike, aj keď sa to bude zdať podivné, niet objektívnych informácií. To je dôležité si zapamätať. Preto, ak si ľudia v Európe a inde na svete myslia, že americké mediálne informácie sú pravdivé, vôbec to tak nie je. Nejde o objektívne informácie, ich autori sa pridŕžajú ľavicovej ideológie a cez ňu sa na všetko pozerajú. Ja sa pozerám na prácu novinárov takto: žurnalista sa v prvom rade musí usilovať povedať pravdu nezávisle od svojho názoru, od svojich politických názorov.

Rozhovor s Garrim Karolinským je súčasťou multimediálneho projektu Osobnosti, tváre, myšlienky, v rámci ktorého prináša TASR každý týždeň rozhovory, fotografie a videá osobností slovenského, európskeho i svetového politického, spoločenského, ekonomického, športového a kultúrneho života.

UPOZORNENIE:

TASR ponúka k správe zvukový záznam. Obrazová redakcia TASR vydáva k správe fotoreportáž.

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

icon NAJČÍTANEJŠIE

iconNAJNOVŠIE

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

icon FOTO DŇA

Vybrali sme

Ceny ropy stúpli, zlato zlacnelo

0 icon

New York 24. júla 2021 (SITA/HSP/Foto:Pixabay)   Ceny ropy v piatok posilnili. Septembrové dodávky ľahkej americkej ropy zdraželi o 16 centov na 72,07 USD za barel. Septembrové dodávky severomorskej ropy Brent si prilepšili o 31 centov na 74,10 USD za barel. Veľkoobchodná cena benzínu na americkom trhu tiež posilnila, a…

Tadžikistan je pripravený prijať 100.000 utečencov z Afganistanu

0 icon

Dušanbe 24. júla 2021 (TASR/HSP/Foto:Wikimedia)   Tadžikistan v piatok oznámil, že je pripravený prijať 100.000 utečencov z Afganistanu, kde hnutie Taliban počas postupného odchodu amerických vojakov získalo pod kontrolu veľkú časť územia. Informovala o tom tlačová agentúra AFP Tadžikistan spolupracuje s medzinárodnými organizáciami s cieľom pripraviť sa na príchod Afgancov,…

Pátranie v troskách zrútenej budovy na Floride sa skončilo

0 icon

Bratislava 24. júla 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR/AP-Gerald Herbert)   Hasiči ukončili pátranie po telách v troskách zrútenej obytnej budovy na Floride. Kolaps 12-poschodového domu Champlain Towers South v Surfside z 24. júna si vyžiadal najmenej 97 mŕtvych. Telo jednej obete zostáva nezvestné. Informuje o tom spravodajský portál BBC V prvých hodinách od…

Fakty bez pátosu: Nenávistné kampane valcujú Slovensko. Spontánny protest pred parlamentom zneužili politici

0 icon

Bratislava 24. júla 2021 (HSP/Foto:TASR-Pavol Zachar,Facebook,Screenshot)   Kampane politikov na sociálnych sieťach ničia spontánne občianske aktivity. Akákoľvek snaha z ľudu o zlepšenie situácie v krajine je potláčaná konaním a stanoviskami politikov. Sociálne siete fungujú ako destabilizátory zomknutosti národa O proteste, ktorý sa konal dňa 23. júla 2021 pred NR SR…

Taraba: Ako je možné, že Matovič Lengvarského za také správanie okamžite neodvolá? Čo je za tým?

0 icon

Bratislava 24. júla 2021 (HSP/Foto:TASR-Jakub Kotian)   Novela zákona o verejnom zdraví, alebo skôr o zavedení apartheidu na Slovensku, ktorá je v programe aktuálnej schôdze Národnej rady SR, spôsobila včera pred parlamentom masové protesty. Medzi ľuďmi bol aj poslanec Národnej rady Tomáš Taraba (Život – národná strana), ktorému sme v…

Komentované udalosti týždňa: Slovenský „útok na Kapitol.“ Pápež len pre zaočkovaných. Vládny režim chráni svojich ľudí – nepohodlnú vyšetrovateľku z policajnej inšpekcie odstavili

0 icon

Bratislava 24. júla 2021 (HSP/Foto:TASR-Pavol Zachar,TASR/AP-Alessandra Tarantino)   Prinášame vám top udalosti týždňa Slovenský „útok na Kapitol“ V piatok od 9. hodiny rannej bolo pred parlamentom rušno. Poslanci totiž prerokovávali návrh zákona z dielne ministra zdravotníctva Vladimíra Lengvarského, ktorý má za cieľ diskriminovať neočkovaných ľudí. Ak by poslanci zákon schválili,…

Medvede stratili plachosť a svoj podiel ma na tom aj štát. Envirorezort to sám nezvládne. Činnosť zásahového tímu je drahá a neefektívna. Z ochrany medveďa je dnes hlavne biznis s eurodotáciami

0 icon

Bratislava 24. júla 2021 (HSP/Foto:TASR-Milan Kapusta)   Všade vo svete sú medvede lovené legálnym spôsobom, no na Slovensku sú "zabíjané" smrtiacou injekciou. Zásahový tím populisticky informuje, že ich humánne eutanázuje. Avšak pojem eutanázia je v súvislosti so zvieraťom úplne absurdný – zviera predsa nie je človek a nemôže dobrovoľne súhlasiť…

Schvália poslanci diskrimináciu neočkovaných? Mimoriadna schôdza pokračuje druhým rokovacím dňom. Slováci aj dnes protestujú pred NR SR

0 icon

Bratislava 24. júla 2021 AKTUALIZOVANÉ (SITA/TASR/HSP/Foto:TASR-Jaroslav Novák)   Mimoriadna schôdza parlamentu bude dnes od 9:00 pokračovať druhým rokovacím dňom. Poslanci by mali rokovať až do úplného prerokovania všetkých bodov. Plénum v skrátenom legislatívnom konaní rokuje o vládnej novele zákona o ochrane, podpore a rozvoji verejného zdravia Cieľom návrhu je podľa…

Pochod Hrdí na rodinu už dnes. Katolícke noviny mlčia, upozorňuje Mikloško

0 icon

Bratislava 24. júla 2021  (HSP/Foto:Hrdí na rodinu)   Už dnes, 24. júla 2021, sa o 15.00 hod. uskutoční v Bratislave zhromaždenie Hrdí na rodinu s heslom „S ocinkom a maminkou je mi najsamlepšie“ Bývalý europoslanec Branislav Škripek v tejto súvislosti upozorňuje, že „prirodzená rodina je niečo, čo sa nijak inak nedá…

Fico: Dušan Kováčik je politickým väzňom, ktorý nevinne a bez dôkazov sedí vo výkone väzby

0 icon

Bratislava 24. júla 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR-Jaroslav Novák)   Bývalý špeciálny prokurátor Dušan Kováčik je nevinný človek, ktorý nič neurobil a mal by byť okamžite prepustený z výkonu väzby a oslobodený spod obžaloby. Na sobotňajšom brífingu to vyhlásil predseda opozičného Smeru-SD Robert Fico "Sme presvedčení, že prípad Dušana K. je vymyslený a…

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Marek Tencer

Manipulačné techniky provakcinérov!

0icon

Kolektívna vina, umelo vytvorný nedostatok, klamstvá, znevhodňovanie, zastrašovanie to sú základné manipulačné techniky provakcinérov. Kolektívna vina. Až nenosíš rúško tak všetkých ohrozuješ, až pôjdeš navštíviť svojich blízkych tak ich môžeš zabiť. Takto nás strašila vláda pred Veľkou Nocou 2020. Strašenie pokračovalo tým že do

Boris Mesár

Dnes Národná rada (zrada) rozhoduje o prijatí ,,Čínskeho sociálneho kreditu " na Slovensku!!!

0icon

Dnes stojíme na prahu zavedenie Total Control režime plne odvodeného od čínskeho Sociálneho kreditu! V piatok bude Národná rada SR schvaľovať drakonických zákon, ktorý zabráni vstupu Slovákom do všetkých miest, prevádzok a budov, ak sa nepreukážu Digital Green Pass aplikácií! Právnik dokument rozobral a varuje, že jeho definíciu možno výkladom…

Ivan Holek

Úvaha o rizikách ženského pôvabu

0icon

Krása predstavuje moc, pretože je to niečo, čo veľmi silne pôsobí na iných. Krásu, a teda moc, je však možné využiť na niečo pozitívne, alebo zneužiť na niečo negatívne. Čo však kto seje, to nakoniec aj zožne, čo vo vzťahu k negatívnemu zneužitiu krásy kvôli osobnému prospechu, peniazom, alebo nejakým…

Andrej Sablič

Analýza ekonómie

0icon

Začiatok Prečo som sa rozhodol pre jej analýzu? Po II. Svetovej vojne sa ČLOVEK prostredníctvom svojich politikov dušoval, že už nikdy takúto katastrofu nepripusti. Dnes stojíme nad priepasťou ešte hrozivejšej vojny a politici sa už ani nepretvarujú a šíria virtuálny oheň a síru svetom. ČLOVEK zlyhal a tak je načase…

Dušan Hirjak

Ako zistiť, či „pandémia“ koronavírusu je podvodom na globálnej úrovni ? Ak je podvodom, prečo tak musí byť ? Časť II.

0icon

Teraz sa pozrime na určité množstvo singulárnych tvrdení, ktoré vyplývajú z idey ochrany globálneho zdravia či z idey boja proti „pandémii“ koronavírusu. Podľa uvedených a ďalších podobných tvrdení pracujú národné vlády a organizujú celé národné spoločnosti do boja proti koronavírusu až do definitívneho víťazstva. Singulárne tvrdenia patria do sféry domnienok…

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

TopDesať

Ako ovplyvňuje meno tvoj život? Je jeho výber dôležitý?

0 icon

Vybrať meno dieťaťa je jedným z prvých veľkých rozhodnutí, ktoré musia rodičia urobiť. A ukázalo sa, že výber tejto „životnej“ značky pre dieťa si vyžaduje hlboké zamyslenie, pretože podľa jednej štúdie môžu mená určovať, ako bude človek vyzerať v dospelosti. Respondenti dokázali správne odhadnúť meno cudzinca na základe fotografie tváre

Hľadá sa Liberator: 2. časť

0 icon

Prinášame pokračovanie článku s názvom Hľadá sa Liberator. Po tom, čo ťažbári ropy našli v Líbyjskej púšti vrak lietadla, sa rozpútalo vyšetrovanie. Všetkých členov posádky našli uprostred púšti mŕtvych, chýbal však jeden člen. Už pri vzlietaní v nepriaznivých podmienkach sa z 25 člennej skupiny lietadiel s cieľom bombardovať Neapol, vrátilo 9 kusov. Medzi nimi však…

8 potravín, ktoré majú naozaj pozitívny vplyv na tvoje zdravie!

0 icon

V dnešnej dobe sa medicína rozvíja naozaj veľmi rýchlo. Lieky na všetky možné choroby máme k dispozícii v rôznych formách prípadne aj príchutiach. Kedykoľvek čelíme zdravotným problémom, rozmýšľame, aké kapsule by bolo najvhodnejšie užiť. Nech sme čím skôr fit! So zdravím sa však spájajú aj potraviny ako špenát, cesnak či banány.…

TOP10: Kuchynské katastrofy alebo ty už do kuchyne nikdy nevkročíš!

0 icon

Ak chceš tráviť čas v miestnosti, kde sa pripravuje jedlo, mal by si vedieť aspoň nejaké základy. Ak ich ale nemáš, kuchynské katastrofy na seba nenechajú dlho čakať. Nesprávne používanie sporáku alebo ostrých nožov môže byť skutočne nebezpečné. Hlavne keď ani nemáš šajnu, čo vlastne robíš. Svoje o tom vedia…

10 šokujúcich fotografií, ktoré odhaľujú život v Hongkongu

0 icon

V Hongkongu žije takmer až 7,5 milióna obyvateľov.  Aj preto je v tomto veľkomeste veľmi obtiažne nájsť miesto vhodné miesto na bývanie. Našlo sa však jedno, nie veľmi šťastné riešenie. Ľudia tu bývajú v akýchsi malých kockách. Organizácia spojených národov takéto byty odsúdila za "urážku ľudskej dôstojnosti". To však nemení…

Armádny Magazín

Ktorá hypersonická raketa ako prvá vstúpi do služby americkej armáde

0 icon

USA, 24.júl 2021 (AM) – Americké ministerstvo obrany vydalo vyhlásenie týkajúce sa prvých hypersonických rakiet, ktoré sa môžu objaviť v službe americkej armáde. Podľa riaditeľa programu pre hypersonické zbrane v Pentagóne Mika Whitea bol stanovený

V USA označili ruský protivzdušný systém S-500 za veľmi vážnu hrozbu pre NATO

0 icon

USA, 24.júl 2021 (AM) – Najmodernejší protivzdušný systém na svete S-500 je veľkou výzvou pre NATO. O tom píše dopisovateľ Caleb Larson pre portál 19FortyFive.   Nový ruský protivzdušný systém môže zneškodňovať celé spektrum súčasných aj perspektívnych leteckých prostriedkov útoku

Talibanci sú ˇpríčetní". Lavrov označil moskovský formát za najúčinnejší pre diskusiu o situácii v Afganistane

0 icon

Rusko, 24.júl 2021 (AM) – Ako minister poznamenal, tento formát je „reprezentatívny, ale na druhej strane priestranný a efektívny“. Minister poznamenal, že „moskovský formát“, ktorý sa už stretol viackrát a ktorý predstavuje všetky krajiny Strednej Ázie bez ohľadu na ich hranicu s Afganistanom je najefektívnejší.   Ruský min

Podľa čoho si vybrať správný kolimátor

0 icon

Slovensko, 24.júl 2021 (AM) – Veľakrát dostávam otázku, aby som poradil aký kolimátor si majú ľudia kúpiť. A každý očakáva, že mu rovno poviem značku a presný model.   Ale ono to nie je také jednoduché .. Napriek tomu sa pokúsim dať zopár odporúčaní, ktorých sa držať a pár mojich osobných…

Spomienka na prvé Bojové jánošíkovské družiny

0 icon

Slovensko, 24.júl 2021 (AM) – Pred budovou vlády SR sa nachádza socha Mareka Čulena, ktorého dnes asi väčšina národa už nepozná. Iní ho vnímajú ako zakladateľa Komunistickej strany Československa, no najlepšie by ho mali poznať členovia Slovenského zväzu protifašistických bojovníkov, pretože bol jednoznačným stúpencom obrany ČSR pr

Svetlo sveta

Pastiersky list KBS pri príležitosti návštevy pápeža Františka na Slovensku

0 icon

Pri príležitosti blížiacej sa návštevy Svätého Otca na Slovensku prinášame pastiersky list slovenských biskupov. List prinášame v plnom znení. _______ Drahí bratia a sestry, viac ako rok je naša spoločnosť poznačená pandémiou, ktorá priniesla strach do všetkých oblastí života. Akosi podvedome sme si hovorili: kedy už konečne príde nejaká dobrá správa;…

Biskupi rozhodli o zrušení dišpenzu od povinnosti účasti na bohoslužbách

0 icon

Na 99. plenárnom zasadaní KBS v Badíne sa v dňoch 15. a 16. júna 2021 zúčastnili všetci slovenskí katolícki biskupi, členovia KBS. V rámci zasadania zvolili na nasledujúce obdobie 5 rokov generálneho sekretára KBS. Stal sa ním banskobystrický biskup Mons. Marián Chovanec. Za predsedu Liturgickej komisie bol zvolený rožňavský biskup Mons.…

Ako dlho je po prijatí Eucharistie prítomný Kristus v človeku?

0 icon

Eucharistia je najväčším pokladom Katolíckej Cirkvi. Ježiš pod spôsobom chleba je prítomný v Eucharistii a to svojím telom, dušou a božstvom. Prítomnosť Krista v Eucharistii nekončí v momente nášho prijatia, ale pretrváva do chvíle, kedy sa rozpustí posledná čiastočka konsekrovaného chleba. Ako príklad si môžeme uviesť príhodu zo života svätého…

Sv. Ján Nepomucký – mučeník spovedného tajomstva

0 icon

Ján z Pomuku sa narodil niekedy okolo roku 1340, v dedinke Pomuk.  Na mieste, kde dnes stojí barokový kostol sv. Jána Nepomuckého, stál podľa ústneho podania domček, kde sa Ján narodil. O jeho vzdelaní je málo známe. S istotou vieme, že študoval na pražskej univerzite. Vieme, že od roku 1369…

Medzinárodný modlitbový deň k úcte Panny Márii Matky všetkých národov

0 icon

The post Medzinárodný modlitbový deň k úcte Panny Márii Matky všetkých národov appeared first on Svetlo Sveta.

icon FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali