Arcibiskup Gänswein povedal, že iniciatívu Södera víta a zdôraznil: „Kríž uchováva štát od pokušenia totalitne sa zmocniť človeka.“
Ďalej konštatoval, že napriek všetkým rozdielom medzi pápežom Františkom a jeho predchodcom Benediktom XVI. dokáže s pápežom Františkom s dôverou spolupracovať tak, ako s Benediktom.
Na otázku, prečo je František vo svete taký obľúbený, ale údajne v Katolíckej cirkvi sporný, arcibiskup odpovedal, že voči „postave plnej svetla“ pápeža Františka „sa vynašli temné historky, podľa ktorých vo Vatikáne striehnu tajní protivníci pápeža“ a sprisahanecké skupiny, ktoré chcú Františkovi zle. No to sú „pre médiá účinné klišé“ a tie majú „veľmi málo do činenia so skutočnosťou“.
Na otázku o zrušení celibátu reagoval Gänswein nesúhlasne a konštatoval, že „to cenné nesmieme hádzať cez palubu“, ani vtedy, keď je veľký nedostatok kňazov. Ku kňazstvu žien sa vyslovil, že sa drží toho, čo učil sv. Jána Pavol II. – ženy v Katolíckej cirkvi nikdy nemôžu byť kňazkami. Arcibiskup Gänswein doslova pre „Stern“ povedal: „Cirkev je viazaná vôľou a slovom Ježiša Krista. Nemá kompetenciu zavádzať zmeny v tejto ústrednej otázke viery.“
Na otázku, či islam patrí k Nemecku, reagoval Gänswein skôr odmietavo, no vyjadril „veľký rešpekt voči moslimom, ktorí svoju vieru neskrývajú, ale berú ju vážne a praktizujú, kdekoľvek sú“. „Z tejto horlivosti vo viere si nemálo kresťanov môže brať príklad.“
Čo sa týka zdravia, musí sa ešte uzdravovať, ako dodal potom Gänswein. Prílišným pracovným nasadením si vyslúžil závrat a poruchu sluchu.