Upozornila na to, že na tvorbe programového vyhlásenia sa podieľali ľudia, ktorí z vládneho kabinetu odišli. Myslela tým napríklad expremiéra Roberta Fica, bývalého ministra vnútra Roberta Kaliňáka (obaja Smer-SD) či exministra školstva Petra Plavčana (nominant SNS). “Na Slovensku iba predstierame zmenu smerovania krajiny, a to cez nové tváre. Predkladáte nám staré programové vyhlásenie, ktoré nielenže nereflektuje nové skutočnosti v ostatných dvoch rokov, ale ani skutočnosti nasledujúcich rokov,” myslí si Gaborčáková, ktorá neplánuje vysloviť dôveru novému vládnemu kabinetu.
Kritizovala najmä pôsobenie Jána Richtera (Smer-SD) na ministerstve práce. Vyčítala mu viaceré veci, napríklad to, že nerieši chudobu na Slovensku. Podľa poslankyne Slovensko potrebuje zmeny v sociálnom poistení či reformu daňovej politiky. “Čo z tohto sa odrazilo v novom programovom vyhlásení vlády? Nič,” tvrdí Gaborčáková, ktorá upozornila aj na veľké regionálne rozdiely či nízke mzdy.
Jej stranícky kolega Martin Fecko je tiež voči novej vláde kritický. Výhrady mal najmä voči staronovej ministerke pôdohospodárstva Gabriele Matečnej (nominantka SNS). Vláda totiž podľa neho nijakým spôsobom nepodporuje Slovensko v sebestačnosti potravín. “Kam kráčajú peniaze z rezortu pôdohospodárstva, či zo Slovenského pozemkového fondu alebo z lesov? Kde sa využívajú? V lesoch alebo idú na iné účely? Vážení, to sú základné prešľapy, ktoré by sme mali zvládať. Bojím sa, že sa to nezvláda,” skonštatoval Fecko. Narážal napríklad na pomalé schvaľovanie žiadostí pre mladých farmárov. “Je 2098 žiadostí, 500 vybavených, ostatné nič,” myslí si Fecko.