“Tri roky som sa snažila presvedčiť ministerstvo zdravotníctva, aby umožnilo pôrodným asistentkám v samostatnej praxi pripravovať budúce mamičky v ich prirodzenom sociálnom prostredí na pôrod. Súčasťou návrhu bola aj starostlivosť o mamičku po príchode z pôrodnice. Veľmi si vážim postoj súčasného ministerstva a mám z neho úprimne veľkú radosť. Zdá sa, že môj návrh bol konečne vypočutý,” povedala Žitňanská.
Ministerstvo v súčasnosti pripravuje návrh kompetencií pre pôrodné asistentky, v ktorom sú zohľadnené požiadavky praxe pre umožnenie výkonu pôrodnej asistencie v prirodzenom prostredí tehotnej ženy alebo šestonedieľky, priblížila jeho hovorkyňa Zuzana Eliášová. “V ďalšej fáze je však potrebná analýza možností, ako zabezpečiť výkon v praxi, aby sa zabezpečila kvalita, bezpečnosť aj dostupnosť,” doplnila.
Ministerstvo zdravotníctva podľa jej slov podporuje návrhy pre rozvoj služieb v domácom prostredí. Poukazuje však že ich implementácia do praxe, vrátane nastavenia podmienok pre samotný výkon, si ešte vyžaduje diskusiu naprieč odborným spektrom a určenie jasných pravidiel.
Legislatívne normy v súčasnosti umožňujú pôrodnej asistentke odvádzať fyziologický pôrod v zdravotníckom zariadení ústavnej starostlivosti. Zdravotnú starostlivosť pod názvom pôrodná asistencia uhrádza i jedna z troch zdravotných poisťovní na Slovensku.
V rámci prenatálnej a postnatálnej starostlivosti má zazmluvnených 13 licencovaných pôrodných asistentiek v rôznych regiónoch Slovenska.