Foreign Policy: Treba priznať, že politika sankcií nevyšla

Foreign Policy: Treba priznať, že politika sankcií nevyšla

USA/Európa 30. apríla 2016 (HSP/foreignPolicy/Foto: TASR/AP-Andrew Harnik)

 

V poslednom čase trpia USA presadzovanou politikou sankcií čoraz viac americkí i partneri a spojenci v Európe, píše dvojica novinárov Foreign Policy David Francis a Lara Jake

Administrácia prezidenta Obamu sa už dlho a uprene sústreďuje na politiku sankcií namierenú proti Iránu, Severnej Kórei, Rusku ako aj ďalších potencionálnym protivníkom USA s cieľom zdržiavať tieto štáty v ich aktivitách. Posledný rok sa však ukazuje, že politika sankcií je často značne neefektívna a kontraproduktívna.

Reklama
Americký minister zahraničných vecí John Kerry počas vypočúvania o iránskej jadrovej dohode v americkom  Kapitole vo Washingtone 28. júla 2015.
Americký minister zahraničných vecí John Kerry počas vypočúvania o iránskej jadrovej dohode v americkom
Kapitole vo Washingtone 28. júla 2015.

Minister financií USA Jack Law v marci 2016 predstúpil pred Kongres s vyhlásením, že politika sankcií sa môže ako bumerang vrátiť a udrieť na ekonomický priestor USA, v prípade ak zamotá pravidlá obchodu a zneprehľadní ich. A zdá sa, že práve to sa začalo diať. Sankcie začali udierať na finančné a obchodné pozície USA vo svetovom biznise.

Posledné analýzy amerického inštitútu Katona a Centra novej americkej bezpečnosti (CNAS) navyše dokazujú že reálny úspech a produktivita sankcií sa čoraz viac ukazuje ako iluziórna.

Reklama

Analytička Emma Ashword z Inštitútu Katona označila sankcie proti Rusku ako neúčinné a poukázala na ich negatívny efekt v americkom ekonomickom priestore. Navyše napätie medzi USA a Európou, ktoré kvôli sankciám vzniklo sa čoraz viac prehlbuje a obľúbenosť USA u európskych spojencov rapídne klesá.

Vo štvrtok 28.4.2016 Dolná Snemovňa Francúzskeho parlamentu hlasovala za zrušenie režimu sankcií. Vo februári 2016 talianska poslankyňa PACE Debora Bergaminiová vyčíslila, že od zavedenia sankcií proti Rusku v roku 2014 stratilo Taliansko už 1,25 miliardy Euro. Podľa jej názoru Európa platí za Američanmi zavedené sankcie veľmi vysokú cenu a treba to zmeniť.

Boj za zrušenie sankcií silnie aj v Nemecku, píše Foreign Policy. V marci 2016 minister ekonomiky a energetiky Nemecka Sigmar Gabriel vyzval EÚ pripraviť podklady na anuláciu sankcií ešte do leta 2016. Podľa tvrdení odborníkov EU kvôli protiruským sankciám sa znížil hrubý domáci produkt o takmer 0,5%. Rakúsky inštitút ekonomických vied uviedol, že ak by trvali sankcie ešte 5 rokov, EÚ stratí viac ako 92 miliárd eur a stratí okolo 2,2 milióna pracovných miest.

Centrum novej americkej bezpečnosti (CNAS) uviedlo, že sankcie nemajú až tak silný dopad na štáty, voči ktorým boli zavedené, ako sa predpokladalo.

Najväčší úspech dosiahla politika sankcií namierených voči Iránu, v období rokov 2000 – 2010. Politiku sankcií vtedy plnili okrem USA, EÚ, Austrálie, Kanady, Ruska a Číny takmer všetky štáty sveta a Irán bol prakticky v izolácii. Štáty, ktoré sa sankcií voči Iránu zúčastňovali, ani nespochybňovali dôvody, pre ktoré boli sankcie zavedené (iránsky jadrový program). Dnes už sú sankcie voči Iránu minulosťou a iránsky jadrový program s pomocou Číny a Ruska existuje ďalej, takže Irán tlak USA ustál a americké sankcie nesplnili to, čo USA očakávali.

Reklama

Sankcie proti ďalším štátom neboli tiež až tak efektívne, ako administrácia amerického prezidenta predpokladala. Embargo voči Severnej Kórei, zavedené kvôli severokórejskemu programu výroby jadrových zbraní, nezabránilo severokórejskému režimu vykonať už štyri jadrové skúšky. Sankcie proti Somálsku s cieľom oslabiť financovanie teroristickej skupiny Aš Šabab síce prinieslo problémy bežným obyvateľom, finančný potok Aaš Šababu sa však nestenčil.

V sankciách proti Rusku platí vysokú cenu Európa, v európskom priestore tak silnejú hlasy voči USA, vďaka ktorým sa sankcie zaviedli. Odpor silnie najmä v Nemecku a Francúzsku, ktoré čoraz tvrdšie nástoja na ukončení režimu sankcií. Európa chce sankcie voči Rusku ukončiť ešte v lete 2016.

Vzťahy medzi Ruskom a Západom sa zhoršili v súvislosti so situáciou na Ukrajine. Na konci júla 2014 EU a USA zaviedli čiastočné sankcie na niektoré fyzické osoby a spoločnosti, ktoré podľa ich názoru participovali na ruských aktivitách voči Ukrajine. Postupne sa sankcie rozšírili na celé sektory ruskej ekonomiky. Ako odpoveď Rusko výrazne oklieštilo import tovaru všetkých európskych krajín, ktoré sa pridali k sankciám voči Rusku, na svoje trhy. V júni, keď pod americkým nátlakom súhlasila EÚ s predĺžením sankcií o rok, Rusko reagovalo recipročne a predĺžílo svoje sankcie do 5 augusta 2016.

Branislav Krasnovský

Reklama

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

16:15

V Rafahu na juhu Pásma Gazy zabila izraelská armáda počas nočných útokov deväť členov palestínskej rodiny, informoval tamojší úrad civilnej ochrany.

15:30

Izraelské bezpečnostné sily zabili počas útoku v okolí utečeneckého tábora Núr Šams na palestínskom západnom brehu Jordánu desať militantov, informovala izraelská armáda.

14:59

Avizovaná novela legislatívy týkajúcej sa regulácie obchodných reťazcov či zavádzajúca pre ne osobitný odvod nemá ešte konečnú podobu.

14:58

Približne štvrtina britských detí vo veku od päť do sedem rokov vlastní inteligentný telefón. V rovnakej vekovej skupine zároveň 38 % detí navštevuje komunikačné platformy, ako sú TikTok, Instagram a Whatsapp, napriek pravidlám, podľa ktorých musia mať používatelia minimálne 13 rokov, oznámil britský regulačný úrad pre telekomunikácie Ofcom.

14:57

Švajčiarski výrobcovia hodiniek sa čoraz viac spoliehajú na trh v Indii vďaka novej dohode o voľnom obchode, ktorá má postupne otvárať dvere aj pre export luxusných hodiniek.

14:55

Internetové nákupy na Slovensku (e-commerce) po dvoch rokoch poklesu začínajú rásť. Medziročný vývoj obratu online nákupov v prvom štvrťroku 2024 narástol o 4 %. Najväčší záujem v prvom štvrťroku tohto roka bol o záhradný ratanový nábytok, najmenší o zjazdové lyže. Spokojnosť zákazníkov s e-shopmi za prvé tri mesiace roka 2024 dosiahla vyše 95 %.

14:52

Počet osobných bankrotov v uplynulých rokoch stúpa. Len minulý rok požiadalo o oddlženie vyše 9700 ľudí. V súčasnosti sa pritom môže oddlžiť aj občan s nadštandardným príjmom, na čo môžu doplácať veritelia aj štát. Upozornila na to Asociácia inkasných spoločností Slovenska (ASINS), podľa ktorej by bolo vhodné zmeniť legislatívne pravidlá v tejto oblasti.

14:48

Holandské gangy útočiace na bankomaty výbušninami presunuli pozornosť na Nemecko, uviedla polícia v Haagu.

14:47

Najmenej dvaja Palestínčania zahynuli a ďalších sedem utrpelo strelné poranenia pri izraelskej vojenskej operácii v utečeneckom tábore Núr Šams v guvernoráte Túlkarm na palestínskom Západnom brehu Jordánu. V sobotu o tom informoval palestínsky zdravotnícky úrad.

14:47

Čínsky minister zahraničných vecí Wang I obvinil krajiny z bezpečnostného paktu AUKUS, že vyvolávajú rozpory a zvyšujú riziko šírenia jadrových zbraní v oblasti južného Tichomoria. 

14:46

Pri ukrajinskom útoku v Belgorodskej oblasti zahynula tehotná žena, tvrdí gubernátor tamojšej oblasti Viačeslav Gladkov.

14:44

Britská vláda vylúčila akúkoľvek dohodu s EÚ, ktorá by mladým Britom uľahčila život, štúdium a prácu v Únii. 

13:10

“Podporovať Izrael je to, čo nám hovorí Biblia,” povedal predseda Snemovne reprezentantov USA Mike Johnson.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Na snímke matka Xena v ZOO v Košiciach

Autor: FOTO TASR-František Iván

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama
Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali