V smere do Sarajeva budú autobusy FlixBus na medzinárodnej linke zastavovať v Bratislave na autobusovom nádraží každú stredu, sobotu a nedeľu o 19.50 hodine. Ich trasa ďalej pokračuje cez bosnianske regionálne mestá, ako sú Doboj, Zenica alebo Visoko, až do hlavného mesta Bosny a Hercegoviny Sarajeva, kam prídu ráno o 9.10 hodine. V opačnom smere zo Sarajeva bude FlixBus odchádzať každý pondelok, štvrtok a piatok o 17.00, do Bratislavy dorazí o 6.20 ráno a ďalej bude pokračovať cez Českú republiku do Nemecka. Cena jednosmerného cestovného lístka z Bratislavy do Sarajeva začína na 29,99 €.
Bosna a Hercegovina sa do zelenej siete FlixBusu pripojili v júni 2017, pričom väčšina spojov doteraz mierila do Nemecka a Chorvátska. „Sarajevo, rovnako ako ďalšie balkánske destinácie, začínajú znovu objavovať turisti a ich popularita stúpa. Hlavným turistickým lákadlom je bezpochyby osmanský bazár Baščaršija a historické centrum mesta,“ uvádza hovorkyňa FlixBusu Martina Čmielová.
Na priamom spoji do Sarajeva i k bosnianskym pyramídam
Sarajevo je prirodzeným politickým, ekonomickým, kultúrnym a dopravným centrom štátu Bosna a Hercegovina. S viac než štvrť miliónom obyvateľov je najväčším a najhustejšie osídleným mestom v tejto krajine. Bosna a Hercegovina je po Kosove a Albánsku krajinou s najväčším podielom moslimov na počet obyvateľov v Európe.
Hlavným turistickým lákadlom Sarajeva je nepochybne starý osmanský bazár Baščaršija, labyrint uličiek, v ktorých strede stojí Gazi Husrev-begova mešita s hodinovou vežou z 16. storočia. A práve na tamojšom trhu návštevník spozná skutočný moslimský svet vrátane každodenných modlitieb, spevov muezína a ďalších tradícií. Okrem pamiatok tu narazíte aj na desiatky reštaurácií s typickou balkánskou kuchyňou ako je čevapi, pljeskavica alebo burek.
Sarajevo však nie je jedinou zaujímavou destináciou na priamom spoji FlixBusu. Vystúpiť môžete o 30 km skôr v obci Visoko a ocitnete sa uprostred balkánskej prírody, poblíž tzv. bosnianskych pyramíd. Nájdete tu tri najznámejšie – pyramídy Slnka, Mesiaca a Draka, ktoré tvoria rovnostranný trojuholník. Výška pyramídy Slnka sa údajne uvádza okolo 220 metrov. Najvyššia pyramída v Egypte pritom meria 174 metrov. Nazývať tento úkaz pyramídami však odmietajú niektorí archeológovia, ktorých štúdie ukázali, že kopce sformovala príroda a nestojí za nimi žiadna ľudská práca. V každom prípade je Bosna a Hercegovina zatiaľ nedoceneným skvostom Európy.
Zo Slovenska sa priamymi autobusovými spojmi FlixBusu dostanete do 13 európskych krajín a viac než 150 rôznych destinácií. Sieť zelených autobusov v Európe dovedna ponúka viac ako 350 000 denných spojení do 2 000 destinácií.