Veľvyslanci 28 členských štátov v pondelok odložili “o niekoľko dní” zavedenie nového balíka sankcií proti Moskve, na ktorom sa dohodli minulý týždeň v piatok. V stredu by EÚ mala zvážiť vyhodnotenie uplatňovania dohody o prímerí na Ukrajine, ktoré jej predloží jej diplomatický úrad.
Na prímerí sa v piatok v Minsku dohodla ukrajinská vláda s proruskými povstalcami. Podľa “bežného postupu” malo zavedenie sankcií vojsť do platnosti po jeho formálnom prijatí. K tomu nakoniec v pondelok nedošlo, pretože viacero nemenovaných členských štátov vyjadrilo obavy o možnom negatívnom vplyve nových sankcií na svoje národné ekonomiky alebo ich označilo za nevhodné po uzavretí piatkového prímeria.
Keďže došlo k prerušeniu bežného postupu, veľvyslanci musia začať s novým “formálnym konaním”, čo znamená zapojenie všetkých vlád členských krajín. Zdroje z diplomatického prostredia EÚ naznačili, že najväčšiu zdržanlivosť voči novým sankciám v pondelok v Bruseli vyjadrili Rakúsko, Švédsko, Cyprus a Nemecko.
“Vzhľadom na vývoj situácie v teréne je únia pripravená úplne alebo čiastočne stiahnuť už schválené sankcie,” povedal predseda Európskej rady Herman Van Rompuy po skončení pondelňajšieho zasadnutia veľvyslancov z krajín EÚ.
Kocijančičová pripomenula, že EÚ pozorne sleduje uplatňovanie prímeria na východe Ukrajiny, ktoré doteraz platí s výnimkou niekoľkých incidentov. Stále zastúpenie Ukrajiny pri EÚ dnes vyzvalo lídrov únie, aby “bezodkladne” prijali a uplatnili nové sankcie voči Rusku.
Stanovisko Bruselu je prvým upevnením sankcií od deeskalácie napätia na východnej Ukrajine, mierového plánu ruského prezidenta Vladimira Putina a vyjednávania o politickom riešení tejto krízy
Fínsko a Taliansko, ktoré sú blízkymi obchodnými partnermi Ruska, namietajú voči novým sankciám uvaleným na Moskvu ohľadom udalostí na Ukrajine. Skeptický názor na protiruské opatrenia vyjadrilo aj Slovensko, oznámila dnes agentúra ITAR-TASS s odvolaním sa na konzorcium EurObserv’ER.
Posudok prišiel po tom, ako 28-členná Európska únia pripravila balíček ďalších sankcií. “Opatrenia vstúpia do platnosti po ich publikovaní v oficiálnom vestníku EÚ v najbližších dňoch,” uviedol predseda únie Herman Van Rompuy. “Poskytne to čas na zhodnotenie dohody o prímerí a mierového plánu. V závislosti od situácie v teréne je EÚ pripravená pozmeniť znenie sankcií v celkovom meradle alebo iba čiastočne,” dodal Van Rompuy.
Stanovisko Bruselu je prvým upevnením sankcií od deeskalácie napätia na východnej Ukrajine, mierového plánu ruského prezidenta Vladimira Putina a vyjednávania o politickom riešení tejto krízy.
jf