Filozofická fakulta UPJŠ v Košiciach si pripomína prvé decénium svojej existencie

Filozofická fakulta UPJŠ v Košiciach si pripomína prvé decénium svojej existencie

Košice 23. marca 2017 (HSP/Foto:Facebook-UPJŠ-Filozofická fakulta)

 

Prvýkrát v histórii fakulty dekanka udelila pamätné medaily Filozofickej fakulty UPJŠ v Košiciach

Filozofická fakulta Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach si pripomenula 10. výročie existencie na dnešnom slávnostnom zasadnutí Vedeckej rady Filozofickej fakulty UPJŠ.

Reklama
Ilustračné foto

„Desať rokov spolu tvoríme príbeh znovuzaloženej Filozofickej fakulty Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach,“ prihovorila sa slávnostnému zhromaždeniu v Historickej aule Rektorátu UPJŠ dekanka fakulty prof. PhDr. Oľga Orosová, CSc.

„Predpokladom založenia a rozvoja novej fakulty na pôde druhej najstaršej klasickej univerzity na Slovensku bola odborná úroveň garantov študijných programov, učiteľov fakulty, kvalita vedeckovýskumnej činnosti v domácom a medzinárodnom kontexte. Podpora a priazeň, ktoré založenie fakulty a jej následné budovanie – nielen na pôde univerzity a mesta Košice – sprevádzali, viedli k rekonštrukcii komplexu budov areálu bývalej Krajskej detskej nemocnice na Moyzesovej ulici v historickom centre mesta, ktoré sú dnes známe ako budovy Aristoteles, Sokrates a Platón. Nádherné, históriou dýchajúce a zároveň moderne vybavené priestory ponúkajú študentom príležitosť absolvovať štúdium v študijných programoch humanitných, spoločenskovedných, historických a pedagogických odborov. Osobitnou prioritou fakulty je zvyšovanie dostupnosti štúdia pre našich študentov aj na partnerských zahraničných univerzitách a pripravenosť študentov pre potreby pracovného trhu,“ zdôraznila vo svojom slávnostnom prejave profesorka Oľga Orosová.

Reklama

Po prvý raz v histórii fakulty udelila dekanka pamätné medaily Filozofickej fakulty UPJŠ v Košiciach. Výnimočné ocenenie si počas slávnostného aktu z rúk prof. PhDr. Oľgy Orosovej, CSc., prevzalo dvanásť osobností, ktoré sa najviac zaslúžili o vznik fakulty:

 

prof. h. c. prof. JUDr. Vladimír Babčák, CSc.

prof. MUDr. Ladislav Mirossay, DrSc.

doc. RNDr. Ján Sabo, CSc., mim. prof.

Reklama

prof. PhDr. Vladimír Leško, CSc.

prof. PhDr. Ján Gbúr, CSc.

Dr. h. c. prof. PhDr. Ján Sabol, DrSc.

prof. PhDr. Ladislav Lovaš, CSc.

prof. PhDr. Pavel Stekauer, DrSc.

Reklama

Dr. phil. habil. Mária Papsonová, CSc., mim. prof.

doc. PhDr. Oľga Sabolová, CSc., mim. prof.

doc. PhDr. František Šimon, CSc.

doc. PhDr. Pavol Tholt, PhD., mim. prof.

 

Na slávnostnom zasadnutí Vedeckej rady Filozofickej fakulty UPJŠ v Košiciach vystúpili aj rektor UPJŠ prof. RNDr. Pavol Sovák, CSc., prorektor UPJŠ a prvý dekan Filozofickej fakulty UPJŠ prof. PhDr. Ján Gbúr, CSc., dekan Prírodovedeckej fakulty UPJŠ doc. RNDr. Gabriel Semanišin, PhD., a historický kontext založenia Filozofickej fakulty UPJŠ vo svojej prednáške priblížila PhDr. Eva Kowalská, DrSc., z Historického ústavu SAV v Bratislave.

 

Všeobecné informácie o Filozofickej fakulte UPJŠ v Košiciach

Filozofická fakulta Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach bola zriadená k 1. januáru 2007. Organizačným medzičlánkom vzniku fakulty bol Ústav filologických a sociálnych vied UPJŠ, ktorý bol založený 1. júna 2005. Návrh vtedajšieho rektora univerzity Prof. h. c. prof. JUDr. Vladimíra  Babčáka, CSc., na zriadenie Filozofickej fakulty UPJŠ, po predchádzajúcom súhlase Akreditačnej komisie SR, schválil Akademický senát UPJŠ 14. decembra 2006. Rektor svojou zriaďovacou listinou ustanovil Filozofickú fakultu UPJŠ v Košiciach k 1. januáru 2007 a poveril výkonom funkcie dekana prof. PhDr. Jána Gbúra, CSc., ktorý stál na čele fakulty – po opakovanom zvolení Akademickým senátom FF UPJŠ – dve funkčné obdobia (v rokoch 2007 – 2011 a 2011 – 2015). V roku 2015 bola za dekanku Filozofickej fakulty UPJŠ zvolená prof. PhDr. Oľga Orosová, CSc.

Filozofická fakulta UPJŠ postupne dopĺňala svoju organizačnú štruktúru – dnes pozostáva z 12 katedier, Centra jazykovej prípravy a Tlmočníckeho ústavu. Personálnu štruktúru tvorí 130 vysokoškolských učiteľov – 14 profesorov, 28 docentov, 73 odborných asistentov, 5 asistentov a 10 lektorov. Fakulta ponúka uchádzačom o štúdium 80 akreditovaných študijných programov I. a II. (bakalárskeho a magisterského) stupňa štúdia a 7 akreditovaných študijných programov III. (doktorandského) stupňa štúdia. Na FF UPJŠ aktuálne študuje 1 523 študentov – za desať rokov bolo úspešným absolventom odovzdaných 2 406 diplomov bakalárskeho stupňa štúdia, 1 676 diplomov magisterského stupňa štúdia, 123 diplomov doktorandského stupňa štúdia a 161 vysvedčení absolventom doplňujúceho pedagogického štúdia.

Reklama

Kvalita vedeckovýskumnej činnosti FF UPJŠ – v domácom aj medzinárodnom kontexte – prináša svoje významné výsledky. Po katedre pedagogickej psychológie a psychológie zdravia, ktorej výskumný kolektív riešil medzinárodné projekty, získal v roku 2016 tím katedry histórie projekt prestížneho grantu z programu Horizont 2020. Po katedre anglistiky a amerikanistiky sa aj katedra histórie podieľa na ponuke študijných programov FF UPJŠ s dvojitými diplomami. Filozofická fakulta UPJŠ v Košiciach má právo uskutočňovať habilitačné konanie a konanie na vymenúvanie profesorov v siedmich študijných odboroch.

Redakciu informoval PhDr. Marián Gladiš, PhD. z Filozofickej fakulty UPJŠ v Košiciach.

 

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

19:42

Počet žiadostí o poskytnutie azylu v Holandsku sa dostal na najnižšiu úroveň za posledných 13 mesiacov a klesá už tretí mesiac po sebe, čo zodpovedá všeobecnému trendu v Európe.

19:29

Estónsko navrhlo susednému Rusku, aby obe krajiny spoločne preskúmali plavebný kanál na rieke Narva s cieľom vyriešiť hraničný spor.

19:28

 Tri obete si vyžiadal lesný požiar v prímorskej turistickej oblasti v provincii Izmir na západe Turecka. Uviedli to miestne médiá.

19:21

Čínske veľvyslanectvo v Tadžikistane poprelo správy o tom, že Peking v tejto stredoázijskej krajine buduje vojenskú základňu. 

19:19

Bezpečnostná výstraha nakrátko narušila program návštevy britského kráľa Karola III. a jeho manželky Kamily na ostrove Jersey v Lamanšskom prielive.

Návštevu kráľa na ostrove Jersey narušila bezpečnostná výstraha
Na snímke britský kráľ Karol III. a jeho manželka Kamila počas návštevy na ostrove Jersey v Lamančskom prielive

 

19:08

Gruzínska prezidentka Salome Zurabišviliová podala podnet na ústavný súd, v ktorom žiada o pozastavenie účinnosti a zrušenie kontroverzného zákona o zahraničnom vplyve. 

Gruzínska prezidentka napadne zákon o zahraničnom vplyve na ústavnom súde
Na snímke gruzínska prezidentka Salome Zurabišviliová
19:05

 Európska únia predstavila sankcie voči piatim izraelským osobám a trom subjektom, ktoré sa podľa nej dopúšťajú “závažného a systematického porušovania ľudských práv” Palestínčanov v Predjordánsku a východnom Jeruzaleme.

18:26

Severoatlantická aliancia zriadi multilaterálnu styčnú kanceláriu v Ženeve. Jej účelom bude spolupráca s medzinárodnými a mimovládnymi organizáciami sídliacimi v tejto švajčiarskej metropole.

18:25

Tanker pri Jemene napadli tri malé plavidlá a došlo aj niekoľkým raketovým útokom. Nákladná loď však v ceste pokračovala bez hlásenia škôd či zranení posádky, uviedli dve bezpečnostné organizácie.

18:08

Nemecká vláda opäť odmietla výzvy na dodanie stíhacích lietadiel na Ukrajinu. Urobila tak po tom, ako opozičný líder Friedrich Merz zo stredopravicovej Kresťanskodemokratickej únie vyhlásil, že túto myšlienku podporuje.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE


Reklama

NAJNOVŠIE


Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Na snímke vystúpenie folklórnych súborov na 1. ročníku historicko - kultúrnej akcie \"Návrat (ne) zabudnutého grófa Emanuela Andrássyho\" v obci Parchovany v okrese Trebišov

Autor: TASR - Roman Hanc

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Milan Šupa

Ivan Štubňa

Gustáv Murín

Marek Brna

Jackson Robert

Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali