Fico: Imidž Rady Európy je momentálne úplne na dne

Fico: Imidž Rady Európy je momentálne úplne na dne

Bratislava/Brusel 21. októbra 2017 (TASR/HSP/Foto: TASR- Martin Baumann)

 

Vďaka škandálom, v ktorých sa momentálne doslova topí Rada Európy (RE), môže byť ohrozené aj fungovanie Európskeho súdu pre ľudské práva (ESĽP) – unikátneho mechanizmu ochrany ľudských práv, ktorý funguje práve na pôde tejto inštitúcie. Myslí si to premiér Robert Fico, podľa ktorého by sa teraz Európska únia mala snažiť súdu pomôcť, aby vďaka negatívnemu imidžu RE neprišiel o svoju integritu

Na snímke premiér SR Robert Fico

“Vyzval som včera lídrov, aby sme tejto téme venovali pozornosť, pretože nepoznáme nič efektívnejšie na medzinárodnej úrovni pri ochrane ľudských práv ako Európsky súd pre ľudské práva,” povedal Fico v piatok slovenským novinárom po skončení summitu EÚ v Bruseli.

Reklama

Zdôraznil, že hovoril z pozície človeka, ktorý sa vo fungovaní súdu vyzná, keďže Slovensko v ňom v rokoch 1994-2000 zastupoval. Imidž RE je podľa Fica momentálne “úplne na dne”. Je tomu tak vďaka korupčnému “kaviárovému škandálu” aj vďaka pretrvávajúcim problémom s Ruskom, ktoré v júni oznámilo pozastavenie vyplácania členských príspevkov pre Radu Európy – organizácie zameranej na dodržiavanie ľudských práv, demokracie a právnych princípov v Európe so sídlom v Štrasburgu.

Moskva tak reagovala na protest proti obmedzeniam, ku ktorým došlo po anexii ukrajinského Krymu v apríli 2014, keď Rusku odňali v Parlamentnom zhromaždení Rady Európy (PZ RE) hlasovacie a niektoré ďalšie práva.

Reklama

“Ruská federácia nezaplatila príspevok do fungovania Rady Európy a hrozí, že nezaplatí ani ďalšie. A to už hovoríme o desiatkach miliónov eur, čo ohrozuje fungovanie Rady Európy,” ozrejmil v tejto súvislosti Fico.

Premiér pripomenul, že RE čelí okrem problémov s Ruskom aj rozsiahlemu korupčnému škandálu známemu ako “kaviárový škandál”. Ten sa prevalil v tomto roku, no siaha do rokov 2012-2014 a súvisí s kupovaním niektorých poslancov PZ RE Azerbajdžanom, ktorí údajne ako protislužbu mali zlepšovať imidž tejto krajiny, kritizovanej najmä pre porušovanie ľudských práv (pozn. TASR).

Možnosti, ako by EÚ mohla podľa Fica ESĽP pomôcť, sú rôzne. “Ak by rozpočet RE, ktorý je ohrozený, dnes ohrozoval rozpočet Európskeho súdu pre ľudské práva, je veľmi dôležité si na to sadnúť a povedať, tak poskladajme sa na to. To nie sú veľké peniaze. Teraz sa nebavíme o stovkách miliónov. To sú príspevky, ktoré by sme zvládli bez akýchkoľvek problémov a vieme potom garantovať fungovanie európskeho súdu,” povedal premiér.

Fico zdôraznil jedinečnosť ESĽP a tiež, že Únia nijaký podobný vlastný mechanizmus na ochranu ľudských práv nemá. Preto jej podľa jeho slov musí záležať na tom, aby takýto inštitút fungoval aj naďalej. Premiér sa údajne na túto tému zhováral na summite EÚ s Predsedom Európskej rady Donaldom Tuskom, s ktorým sa dohodli, že najprv zistia, akým spôsobom by na úrovni EÚ mohli do tejto témy vstúpiť.

Otázku fungovania ESĽP predseda vlády predostrel v súvislosti s Tureckom, ktoré bolo na summite jednou z diskutovaných tém. V Turecku sú momentálne vo väzniciach tisíce ľudí a podľa Fica by bolo dobré, ak by sa v prípade vyčerpania možností obrátiť sa na súdy vo svojej krajine mohli obrátiť práve na ESĽP. Súdu by však podľa premiéra bolo dobré vytvoriť také podmienky, aby následný nápor žiadostí zvládal. A práve tu by podľa premiéra mohla svojou pomocou, aj finančnou, zasiahnuť EÚ.

Reklama

Premiér dodal, že Turecko je “kompilovanou témou”, o ktorej sa na summite veľa diskutovalo. Ankara je totiž na jednej strane náš partner v NATO a tiež krajina, bez ktorej by sme nevedeli vyriešiť migračnú krízu na balkánskej trase. Na druhej strane nás ale rozdeľujú názory na tamojšie vnútropolitické dianie.

V tejto súvislosti Fico podotkol, že Predseda Európskej rady Donald Tusk i predseda Európskej komisie Jean-Claude Juncker na summite oznámili, že sa “začína hovoriť o možnosti presmerovať alebo znížiť predvstupovú pomoc Turecku”. Dodal však, že nie je ešte celkom zrejmé, ako sa táto otázka ďalej vyvinie.

 

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

19:06

Generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg ocenil predbežnú dohodu medzi Nemeckom a Francúzskom o spoločnej výrobe moderných obranných systémov. 

19:05

Predsedu bulharského parlamentu Rosena Žeľazkova odvolali z funkcie, pretože bývalý koaličný partner ho obvinil z neplnenia si pracovných povinností.

19:02

Európsky policajný úrad rozbil zločineckú skupinu, ktorá sa zameriavala na cenné starožitné knihy. 

18:49

Benátky začali skúšobne vyberať poplatok od turistov, ktorí toto mesto navštívia na jeden deň bez prespania. Cieľom je obmedziť turistický nával, opatrenie však čelí aj kritike.

18:47

Vyšetrovatelia vlaňajšej tragickej streľby na Univerzite Karlovej sú blízko oznámenia motívu útočníka. Na rokovaní bezpečnostného výboru Poslaneckej snemovne to povedala dozorujúca štátna zástupkyňa (prokurátorka) Jana Murínová. Strelec podľa nej netrpel duševnou poruchou. 

18:44

Najvyšší súd USA pojednával o tom, či sa na bývalého prezidenta Donalda Trumpa vzťahuje imunita voči trestnému stíhaniu za činy z obdobia, keď pôsobil vo funkcii. Rozhodnutie súdu by mohlo mať ďalekosiahle dôsledky.

Najvyšší súd rozhoduje o imunite Trumpa voči trestnému stíhaniu
Na snímke bývalý americký prezident Donald Trump
18:41

Haitský premiér Ariel Henry odstúpil z funkcie, oznámila jeho kancelária. Otvoril tak cestu k sformovaniu novej vlády v karibskej krajine, ktorú sužuje násilie gangov.

Haitský premiér Henry rezignoval
Na snímke haitský premiér Ariel Henry
18:40

Audit na poľskom ministerstve obrany za predchádzajúcej vlády odhalil množstvo previnení, vrátane krádeže hodnotných predmetov, uviedol námestník ministra obrany Cezary Tomczyk.

18:35

Kozmická loď Šen-čou-18 (Božská loď) s trojčlennou posádkou odštartovala k vesmírnej stanici Tchien-kung (Nebeský palác), uviedli štátne médiá.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Plagát portugalskej Karafiátovej revolúcie sa nachádza v mestskom parku v Lisabone. Karafiátová revolúcia ukončila pred 50 rokmi diktatúru v Portugalsku

Autor: TASR/AP-Armando Franca

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Erik Majercak

Ivan Štubňa

Gustáv Murín

Milan Šupa

Peter Lipták

Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali