Fasáda verejnej jednoty zakrýva skryté napätie v NATO

Fasáda verejnej jednoty zakrýva skryté napätie v NATO

Bratislava 2. októbra 2022 (HSP/Thehill/Foto:TASR/AP-Evan Vucci)

 

Portál zameraný na americký Kongres The Hill uverejnil zamyslenie bývalého coloradského komisára pre vzdelávanieWilliama Moloneya nad navonok proklamovanou jednotou NATO. Moloney je starším spolupracovníkom v oblasti konzervatívneho myslenia na Storočnicovom inštitúte Kresťanskej univerzity v Colorade, ktorý študoval na Oxforde a Londýnskej univerzite a doktorát získal na Harvardovej univerzite.  Jeho triezve, kritické zamyslenie vám prinášame v plnom znení

Joe Biden
Na snímke americký prezident Joe Biden

Keď časopis Foreign Affairs uverejnil článok Johna Mearsheimera s názvom „Hra s ohňom na Ukrajine”, reakcia vedenia NATO bola rýchla a rozhorčená. Ústredným bodom odmietnutia Mearsheimerovej kritiky bol vtieravý príbeh o jednotnej aliancii NATO pod vedením Spojených štátov, ktorá zjednotila svet v odpore proti barbarskej invázii Ruska na Ukrajinu. Tento naratív však vyvracia skutočnosť, že väčšinu ľudí na svete vedú vlády, ktoré k vojne nezaujali žiadne stanovisko, pričom mnohé z nich nevnímali nepriateľské akcie ako „globálnu krízu”, ale ako „regionálny konflikt”.

Reklama

Pozorovatelia NATO si tiež všimli, že za posledných 20 rokov, počnúc americkou inváziou do Iraku v roku 2003, bola aliancia v otázkach vojny a mieru hocičo, len nie jednotná. Okrem toho s odstupom času národy krajín NATO prejavovali čoraz väčší nezáujem o riziká vojenského konfliktu. Prieskum Pew Research Center z roku 2015 ukázal, že spomedzi krajín NATO iba v USA a Kanade väčšina verejnosti podporuje použitie vojenskej sily v prípade napadnutia niektorej z krajín NATO. Európska rada pre zahraničné vzťahy (European Council on Foreign Relations – ECFR) vlani uskutočnila prieskum medzi 60000 ľuďmi v 11 členských štátoch a zistila, že verejná mienka v pomere výrazne vyššom ako 2:1 sa domnieva, že ich krajiny by mali zostať neutrálne v prípade akéhokoľvek konfliktu medzi USA a Ruskom alebo Čínou.

Tieto znepokojujúce ukazovatele nám hovoria o tom, že realita a postoje dnešných Európanov sú veľmi odlišné od tých, ktoré prevládali pri zrode NATO v roku 1949.Napriek tomu nestabilné udalosti posledných týždňov ukázali, že Mearsheimerove varovania pred „rizikom katastrofickej eskalácie” nie sú len teoretické a Európania sa teraz potenciálne nachádzajú uprostred hroziaceho konfliktu medzi dvoma najväčšími jadrovými mocnosťami sveta – súboja, v ktorom si z rôznych dôvodov ani jedna strana nemôže dovoliť ustúpiť.

Reklama

K toxicite súčasných výziev NATO prispieva aj energetická kríza, ktorú vyvolal Vladimir Putin využitím obrovských ruských energetických zdrojov, na ktorých sa Európa stala príliš závislou, ako páky. Paradoxne, Európa si tento problémvytvorila sama svojím agresívnym presadzovaním ekologickej agendy, ktorá účinne zdecimovala možnosti kontinentu v oblasti jadrových a fosílnych palív. Joseph Sternberg v denníku Wall St. Journalpoukázal na blížiace sa „cunami cenových bankrotov” a tým ilustroval rany, ktoré si Európa spôsobila sama.

Keďže tieto hospodárske problémy zachvátili krajiny NATO a vyvolali sprievodnú politickú nestabilitu, trhliny v „jednote” aliancie v súvislosti s Ukrajinou sa môžu naďalej znásobovať. Očakávaný vstup Fínska a Švédska do NATO zablokovalo Turecko minimálne do roku 2023, kým tieto krajiny nesplnia sľuby týkajúce sa potlačenia teroristickej skupiny Strana kurdských pracujúcich (PKK), ktorú prezident Recep Tayyip Erdogan považuje za hrozbu pre svoju krajinu. Keďže Rusko účinne blokuje čiernomorské prístavy, Ukrajina začala vyvážať veľké množstvo svojho obilia do Európy za znížené ceny, čím si údajne znepriatelila európskych poľnohospodárov a čo vyvolalo pouličné protesty od Francúzska po Bulharsko.

Podľa bývalej americkej diplomatky Kathleen Dohertyovej môžu blížiace sa voľby ešte viac narušiť krehký záväzok NATO znášať hospodárske náklady vojny na Ukrajine. A keďže nedávny prieskum verejnej mienky agentúry Rasmussen ukázal, že 80 % Američanov považuje národnú bezpečnosť za dôležitú otázku novembrových volieb a 42 % považuje vojnu na Ukrajine za škodlivú pre americkú bezpečnosť, ani Spojené štáty – líder NATO – nie sú imúnne voči meniacim sa vlnám často nestálej verejnej mienky. 

Európske spomienky na to, ako Bidenova administratíva nekonzultovala s ich kontingentmi NATO v Afganistane pred náhlym a nekompetentným odchodom Ameriky, nevybledli a jednoznačne prispievajú k súčasným obavám z potenciálnej nepredvídateľnosti a nespoľahlivosti USA ako spojenca. V tomto duchu nie je upokojujúca ani fixácia mnohých významných amerických politikov na motto „America First”.

Vo svetle pokračujúceho zhoršovania hospodárskej situácie, keď Európa čelí pochmúrnej zime, a nestabilite na bojiskách Ukrajiny treba verejnýnesúhlass jednotou NATO vnímať ako čoraz pravdepodobnejší scenár.

Reklama

 

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

15:26

Iránsky prezident Ebráhím Raísí v piatok privítal bezprecedentný odvetný útok Teheránu na Izrael spred takmer týždňa. Vo svojom prejave k stovkám ľudí v provincii Semnán však Raísí vôbec nespomenul explózie, ktoré v piatok hlásili z provincie Isfahán v strednej časti Iránu.

15:09

Francúzska polícia v piatok obkľúčila iránsky konzulát v Paríži a v prípade požiadavky iránskej misie je pripravená doň vstúpiť. V budove konzulátu sa údajne nachádza muž s výbušninou.

14:52

Ministerstvo zdravotníctva (MZ) SR vyhlásilo výberové konanie na obsadenie miesta riaditeľa Fakultnej nemocnice s poliklinikou J. A. Reimana v Prešove. Záujemcovia sa môžu hlásiť do 10. mája. Rezort o tom informoval na webe. Od decembra 2023 nemocnicu dočasne vedie Juraj Smatana.

14:48

Nórsky kráľ Harald V. sa vráti v pondelok po dlhšej prestávke k pracovným povinnostiam. Oznámil to v piatok nórsky kráľovský palác.

14:48

Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky Juraj Blanár sa v pondelok 22. apríla 2024 zúčastní v Luxemburgu na zasadnutí Rady Európskej únie pre zahraničné veci (FAC). Hlavnými témami rokovania ministrov členských štátov EÚ bude situácia na Blízkom východe, v Sudáne a na Ukrajine. V tejto súvislosti sa uskutoční spoločné rokovanie šéfov rezortov diplomacií spolu s ministrami obrany členských štátov EÚ – SR bude popri Jurajovi Blanárovi zastupovať podpredseda vlády a minister obrany SR Robert Kaliňák.

14:47

Dubajské letisko, jedno z najrušnejších na svete, v piatok oznámilo obmedzenie počtu prichádzajúcich letov. V Spojených arabských emirátoch (SAE) naďalej pretrvávajú problémy po tohtotýždňových záplavách.

 

14:46

Rusko sústreďuje svoje hybridné útoky na Fínsko, pričom v snahe o jeho destabilizáciu využíva migráciu. Vyhlásila to v piatok predsedníčka Európskej komisie (EK) Ursula von der Leyenová počas návštevy tejto severskej krajiny.

14:46

Spojené štáty v piatok na zasadnutí ministrov zahraničných vecí zoskupenia G7 informovali, že od Izraela dostali “na poslednú chvíľu” informácie o dronovom útoku v Iráne. Oznámil to v piatok taliansky minister zahraničných vecí Antonio Tajani. Šéf americkej diplomacie Antony Blinken sa k tomu odmietol vyjadriť.

14:37

Približne 30 osôb utrpelo zranenia pri náraze trajektu z ostrova Capri do prístavnej plošiny v talianskom Neapole. Presné okolnosti, ako vysokorýchlostný trajekt vrazil do prístavnej plošiny, neboli bezprostredne známe. Záchranári uviedli, že žiadna zo zranených osôb nie je vo vážnom stave.

14:32

Na tisícke miest po celom Česku sa v piatok koná policajná akcia s názvom Speed Marathon, ktorá sa zameriava najmä na kontrolu dodržiavania maximálnej povolenej rýchlosti. Preventívna akcia má podľa Polície ČR (PČR) prispieť k zníženiu počtu dopravných nehôd a väčšej bezpečnosti na cestách.

14:24

V srbskom meste Niš bude v nedeľu evakuácia, aby sa dala bezpečne odstrániť nevybuchnutá bomba NATO, uviedol v piatok mestský štáb pre mimoriadne situácie.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Na snímke rozkvitnuté pole repky olejnej (Brassica napus) pri obci Zemplínske Hradište v okrese Trebišov

Autor: FOTO TASR-Roman Hanc

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama
Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali