Výsledok referenda minimálne v krátkom časovom horizonte negatívne ovplyvní výkon britskej ekonomiky, ktorá sa dokonca môže prepadnúť do recesie. Centrálna banka (Bank of England, BoE) bude možno nútená znížiť úrokové sadzby na nulu. To bude test pre investorov.
Navyše, dôsledky referenda závisia aj od toho, ako sa skončia rokovania o obchodných vzťahoch Británie a EÚ, kam smeruje zhruba polovica britského exportu.
Reuters preto pripravil súhrn možných dôsledkov štvrtkového (23.6.) referenda.
Hospodársky rast
Britká ekonomika bude mimo EÚ rásť oveľa pomalšie. Naznačili to už pred referendom viaceré štúdie – vládna, BoE, ale aj štúdie renomovaných britských a zahraničných ústavov, medzinárodných organizácií a stoviek akademikov.
Neistota ohľadne budúcnosti premiéra Davida Camerona a ministra financií Georgea Osborna a možnosť ďalšieho referenda o nezávislosti Škótska môže tiež ovplyvniť hospodársky rast Británie.
Menšia skupina ekonómov, ktorí podporovali brexit, uviedla, že odchod z EÚ posilní rast britskej ekonomiky. Ale aj oni priznali, že najprv príde jej pád, až potom sa odrazí od dna.
Oslabenie libry, ktorá sa oproti doláru prepadla na najnižšiu úroveň za 31 rokov, môže pomôcť britským exportérom. Na druhej strane, dopyt po dovoze je momentálne v mnohých krajinách sveta slabý.
Podľa Organizácie pre hospodársku spoluprácu (OECD) a Medzinárodného menového fondu (MMF) brexit uškodí aj zvyšku únie. OECD odhaduje, že výkon ekonomiky bloku bez Británie bude zhruba o 1 % slabší do roku 2020. To nie je dobrá správa pre región, ktorý dosahuje len slabé tempo rastu.
OECD tiež varovala, že výkon ekonomiky EÚ môže klesnúť ešte viac, ak brexit podkope dôveru v budúcnosť európskeho bloku. Tento scenár pritom organizácia do svojho odhadu nezahrnula.
Šéfka americkej centrálnej banky Fed Janet Yellenová už minulý týždeň upozornila, že britské referendum ovplyvní svetové finančné trhy, globálnu aj americkú ekonomiku. A Fed bude pri rozhodovaní o úrokových sadzbách prihliadať aj na rastové vyhliadky americkej ekonomiky.
Menová politika
Guvernér BoE Carney odkázal, že je príliš jednoduché predpokladať, že redukcia úrokových sadzieb z rekordne nízkej úrovne 0,5 % na nulu stlmí pád ekonomiky. BoE bude musieť brať do úvahy jednak slabý výkon ekonomiky a zároveň vyššiu infláciu, ktorú naštartuje oslabenie libry.
Zo znamená, že môže trvať niekoľko týždňov, a možno až do augusta, kým BoE zverejní svoj odhad vývoja ekonomiky.
Bežný účet
Británia vlani vykázala najvyšší deficit bežného účtu v histórii svojich štatistík, ktorý zodpovedá 5,2 % výkonu jej ekonomiky. Tento výsledok ukazuje, že odlev dividend a splátok dlhu zahraničným investorov je väčší ako prílev peňazí. A zároveň obchodný schodok Británie sa prehlbuje.
Libra a dlhopisy
Libra dnes prudko klesla a Británii hrozí aj prudký nárast nákladov na obsluhu dlhu.
Pracovné miesta
Mnohí analytici predpovedajú, že nezamestnanosť v Británii, ktorá sa momentálne pohybuje okolo úrovne 5 %, čo je najnižšia úroveň za zruba 10 rokov, po odchode z EÚ stúpne. Spomalenie ekonomiky sa negatívne dotkne aj platov. Britský Národný inštitút pre hospodársky a sociálny výskum predpovedal, že reálne mzdy budú po odchode z EÚ do roku 2030 o 2,2 až 7 % nižšie ako v prípade, keby Británia zostala v bloku.
To kontrastuje s tvrdením stúpencov brexitu, ktorí argumentovali, že trh práce bude po odchode z únie dynamickejší, keď ho nebudú brzdiť európske regulácie.
Obchod
Svetoví lídri z USA, Japonska, Nemecka a Francúzska upozorňovali Britov, že odchod z EÚ ovplyvní aj vzájomné obchodné vzťahy. Francúzsky prezident Francois Hollande pripomenul, že Británia po brexite statí prístup na jednotný európsky trh a prezident Barack Obama varoval, že sa ocitne “na konci radu” čakateľov na rokovania s USA.