Čo presne vyvolalo požiar už vymenených mobilných telefónov, je nejasné. Avšak pre odborníkov pretrvávajúce incidenty nie sú prekvapujúce. Hoci problém s horiacimi batériami je naozaj veľmi veľký, v prípade Galaxy Note 7 nejde o prvý podobný prípad, a týka sa aj iného využitia batérií. Napríklad Boeing musel v roku 2013 zvolávať svoje flotily typu 787 Dreamliner kvôli explodujúcim batériám. V Spojených štátoch sa minulý rok tento problém s batériami týkal okrem iného vreckových svietidiel a výškovo nastaviteľného kresla. Problém sa týkal preslávených technologických firiem ako Sony, HP, Toshiba a Panasonic a dokonca aj majitelia iPhone hlásili problémy s ich zariadeniami.
Lítium je najľahší zo všetkých kovov a dokáže absorbovať veľké množstvo energie, čo je ideálne pre použitie v batériách a tie sú stále viac využívané. V roku 2000 sa predalo len niekoľko sto miliónov batérií, no v roku 2015 to podľa amerického odborníka na lítiové batérie Albemarlea bolo až osem miliárd. Súčasne je uchovávanie energie čoraz lacnejšie. Počas posledných 15 rokov sa cena batérií znižovala ročne cca o 14 percent v závislosti od konkrétneho výrobcu.
Okrem toho sa vyvíjala aj výdrž batérií. Podľa prieskumu čínskych spotrebiteľov majú smartfóny v súčasnej dobe takmer dvakrát takú výdrž ako smartfóny pred štyrmi rokmi. To isté platí aj o nabíjaní, ktoré sa čoraz viac skracuje. “Vidíme, že lítium-iónová technológia dosiahla svoje bezpečnostné limity,” hovorí Lewis Larsen z poradenskej firmy Lattice Energy.
Preto výskumníci pracujú na nových generáciách batérií, ktoré dokážu absorbovať viac energie a zároveň budú bezpečnejšie. Desiatky start-upov sa zaviazali riešiť túto otázku. Medzi najsľubnejšie nápady patrí použitie gélových materiálov. Avšak zavedenie tejto technológie do bežného života môže trvať roky. Dovtedy sa pravdepodobne lítium-iónové batérie budú používať v čoraz energeticky náročnejších zariadeniach, so všetkými súvisiacimi bezpečnostnými rizikami.