Berlín 14. októbra 2016 (HSP/DWN/Foto:TASR/AP-Ahn Young-joon)
Nebezpečenstvá spojené s batériami boli doteraz podceňované, ako ukazuje prípad Samsungu a jeho vybuchujúceho modelu Galaxy Note 7
Lítium-iónové batérie sú používané už štvrť storočia, avšak až explózie novej vlajkovej lode od spoločnosti Samsung ukázali ich medze. Čím sú batérie stále menšie a efektívnejšie, tým ťažšie je zabezpečiť ich bezpečnosť. “Batéria je vlastne bomba, ktorá uvoľňuje energiu riadeným spôsobom,” hovorí Čchi-Cchao Hu, bývalý vedec z Massachusetts Institute of Technology a zakladateľ start-upu SolidEnergy Systems. “Pri všetkých batériách sú zásadné bezpečnostné otázky. Čím vyššia je hustota energie, tým rýchlejšie sa zaťaží a tým nižšia je miera bezpečnosti.”
V utorok Samsung po množstve nebezpečných nehôd stiahol Galaxy Note 7 z trhu. Pokus o vyriešenie problému horiacich batérií tým, že ich nahradí prístroj, zlyhal. Na začiatku septembra juhokórejská spoločnosť označila za príčinu problémov “veľmi zriedkavú chybu výroby”.

Čo presne vyvolalo požiar už vymenených mobilných telefónov, je nejasné. Avšak pre odborníkov pretrvávajúce incidenty nie sú prekvapujúce. Hoci problém s horiacimi batériami je naozaj veľmi veľký, v prípade Galaxy Note 7 nejde o prvý podobný prípad, a týka sa aj iného využitia batérií. Napríklad Boeing musel v roku 2013 zvolávať svoje flotily typu 787 Dreamliner kvôli explodujúcim batériám. V Spojených štátoch sa minulý rok tento problém s batériami týkal okrem iného vreckových svietidiel a výškovo nastaviteľného kresla. Problém sa týkal preslávených technologických firiem ako Sony, HP, Toshiba a Panasonic a dokonca aj majitelia iPhone hlásili problémy s ich zariadeniami.
Lítium je najľahší zo všetkých kovov a dokáže absorbovať veľké množstvo energie, čo je ideálne pre použitie v batériách a tie sú stále viac využívané. V roku 2000 sa predalo len niekoľko sto miliónov batérií, no v roku 2015 to podľa amerického odborníka na lítiové batérie Albemarlea bolo až osem miliárd. Súčasne je uchovávanie energie čoraz lacnejšie. Počas posledných 15 rokov sa cena batérií znižovala ročne cca o 14 percent v závislosti od konkrétneho výrobcu.

Okrem toho sa vyvíjala aj výdrž batérií. Podľa prieskumu čínskych spotrebiteľov majú smartfóny v súčasnej dobe takmer dvakrát takú výdrž ako smartfóny pred štyrmi rokmi. To isté platí aj o nabíjaní, ktoré sa čoraz viac skracuje. “Vidíme, že lítium-iónová technológia dosiahla svoje bezpečnostné limity,” hovorí Lewis Larsen z poradenskej firmy Lattice Energy.
Preto výskumníci pracujú na nových generáciách batérií, ktoré dokážu absorbovať viac energie a zároveň budú bezpečnejšie. Desiatky start-upov sa zaviazali riešiť túto otázku. Medzi najsľubnejšie nápady patrí použitie gélových materiálov. Avšak zavedenie tejto technológie do bežného života môže trvať roky. Dovtedy sa pravdepodobne lítium-iónové batérie budú používať v čoraz energeticky náročnejších zariadeniach, so všetkými súvisiacimi bezpečnostnými rizikami.