ukrajina vojna

NAŽIVO

Ruský prezident Vladimir Putin v nedeľu v moskovskom Kremli prijal Alího Larídžáního, ktorý je hlavným poradcom duchovného vodcu Iránskej islamskej republiky Alího Chameneího pre strategické záležitosti. Podľa agentúry AFP o tom novinárov informoval Putinov hovorca Dmitrij Peskov.

18:49

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu sa v nedeľu pre chorobu nezúčastnil na rokovaní vlády. Lekár mu v sobotu večer diagnostikoval zápal čriev spôsobený konzumáciou pokazených potravín a odporučil najmenej trojdňový odpočinok. S odvolaním sa na izraelské médiá a úrad vlády o tom informovala agentúra DPA.

18:47

Najmenej 73 ľudí zahynulo v nedeľu naprieč Pásmom Gazy, keď čakali na humanitárnu pomoc, uviedlo tamojšie ministerstvo zdravotníctva. Bezprostredne nie je podľa agentúry AP jasné, či ich pripravila o život paľba izraelskej armády, ozbrojené skupiny alebo oboje.

18:43

Iránska armáda už údajne nahradila prvky svojich systémov protivzdušnej obrany, ktoré boli poškodené počas júnových útokov Izraela. Informovala o tom oficiálna iránska tlačová agentúra IRNA s odvolaním sa na vyjadrenie admirála Mahmúda Musávího.

Iránska protivzdušná obrana zahŕňa domáce systémy Bavar-373 a Chordád-15 určené na obranu proti raketám a lietadlám.

Požiar iránskej ropnej rafinérie
Na snímke dym a plamene stúpajú v jednotke ropnej rafinérie Abadan na juhozápade Iránu / Foto: TASR/AP-Farid Hamoudi/Fars News Agency
18:00

Samicu medveďa hnedého, známu ako JJ4 alebo Gaia, ktorá v roku 2023 v talianskych Alpách usmrtila mladého bežca, previezli do prírodnej rezervácie v Nemecku. Informovala o tom v nedeľu stanica Deutsche Welle (DW).

Medvedica bola v nedeľu nadránom prevezená do Parku vlkov a medveďov (Alternativer Wolf- und Bärenpark) v okrese Freudenstadt v nemeckom Čiernom lese. Zamestnanci parku potvrdili, že zviera dorazilo v dobrom zdravotnom stave a správalo sa pokojne.

17:58

Británia, Francúzsko a Nemecko plánujú v najbližších dňoch viesť s Iránom nové rokovania o jeho jadrovom programe, uviedol v nedeľu pre agentúru AFP nemecký diplomatický zdroj.

17:57

Ceny ropy Brent sa v závere tohto týždňa pohybovali na úrovni 70 a WTI pri 68 ameických dolárov za barel. Držia si tak naďalej cenové úrovne takmer nezmenené v porovnaní s predchádzajúcim týždňom.

Na ropnom trhu pretrváva zvýšená volatilita v dôsledku viacerých faktorov. Krátkodobo ceny kolíšu najmä pre neistotu okolo rozsahu amerických ciel, ktoré môžu negatívne ovplyvniť globálny hospodársky rast a dopyt po energiách. Upozornil na to analytik 365.bank Tomáš Boháček.

15:44

Očakávané horúčavy, ktoré vyvrcholia v pondelok (21. 7.) popoludní, vystriedajú búrky. Upozorňuje na to Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) na sociálnej sieti.

14:49

Japonská vládnuca koalícia po nedeľňajších voľbách prišla o väčšinu v hornej komore parlamentu, vyplýva z odhadov, ktoré po zatvorení volebných miestností zverejnili tamojšie médiá. Informovala o tom správa agentúry AFP, podľa ktorej ide o katastrofálny výsledok pre úradujúceho premiéra Šigera Išibu.

14:42

Izraelská armáda v nedeľu nariadila evakuáciu Palestínčanov z centrálnej časti Pásma Gazy a zároveň upozornila, že akciu proti ozbrojencom hnutia Hamas plánuje teraz v oblastiach, kde doteraz nezasahovala. Informovala o tom agentúra AFP.

K situácii v Pásme Gazy sa v nedeľu vyjadril aj pápež Lev XIV., ktorý ostro skritizoval „barbarstvo“ vojny a vyzval na odpor voči „bezohľadnému použitiu sily“. 

14:40

Iránske úrady vyzvali obyvateľov, aby obmedzili spotrebu vody, keďže krajina v čase pretrvávajúcej vlny horúčav zápasí s jej vážnym nedostatkom, uviedli v nedeľu miestne médiá. Informovala správa agentúry DPA.

14:39

Arménsky premiér Nikol Pašinjan vyzval na prípravu na vyhnanie hlavy Arménskej apoštolskej cirkvi, katolíka všetkých Arménov Karekina II. z jeho rezidencie v meste Ečmiadzin.

„Urobíme to spoločne. Buďte pripravení,“ napísal.

Pašinjan už skôr vyhlásil, že povedie „oslobodenie“ Arménskej apoštolskej cirkvi z rúk Karekina II. a nazval ho „antikristom“.

Karekin II.
Na snímke arménsky katolikos Karekin II (v popredí uprostred) sa zúčastňuje na spomienkovej slávnosti pri príležitosti 110. výročia masakry a na počesť obetí arménskej genocídy v arménskom Jerevane vo štvrtok 24. apríla 2025 / Foto: SITA/AP-Hayk Baghdasaryan, Photolure via AP
13:08

Mesto Spremberg vo východonemeckej spolkovej krajine Brandenbursko dostane pomoc v boji proti vlne extrémizmu po naliehavej výzve tamojšej starostky, uviedol v nedeľu minister vnútra Brandenburska René Wilke. Informuje o tom správa agentúry DPA.

13:04

Čínsky export magnetov zo vzácnych zemín do USA v júni prudko vzrástol, na asi sedemnásobok májovej úrovne. To je prudké oživenie toku kritických minerálov používaných v elektrických vozidlách, veterných turbínach a ďalších produktoch po obchodnej dohode medzi Čínou a USA. Informuje o tom správa agentúry Reuters.

11:53

Digitálna kriminalita rýchlo rastie a premieňa sa na vysoko výnosný biznis. Celosvetové škody spôsobené kyberkriminalitou vzrastú do roku 2029 na 15,6 miliardy dolárov (13,47 miliardy eur) ročne, čo je viac ako hrubý domáci produkt akejkoľvek krajiny s výnimkou USA a Číny. Vyplýva to z analýzy Mastercard Signals.

11:41
Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










.

Otrasy spôsobili tri šoky. Bude rok 2023 pochmúrny a potenciálne nebezpečný?

Svet sa spamätáva z otrasov v geopolitike, energetike a ekonomike, konštatuje britský The Economist

ukrajina vojna
Ilustračné foto
❚❚
.

Redakcia slovníka Collins English Dictionary vyhlásila slovo “permacrisis” za slovo roka 2022. Definované ako “dlhšie obdobie nestability a neistoty”, je to škaredé portmanteau, ktoré presne vystihuje dnešný svet na úsvite roku 2023. Invázia Vladimira Putina na Ukrajinu viedla k najväčšej pozemnej vojne v Európe od roku 1945, najvážnejšiemu riziku jadrovej eskalácie od kubánskej krízy a najrozsiahlejšiemu režimu sankcií od 30. rokov 20. storočia. Rastúce náklady na potraviny a energie podnietili v mnohých krajinách najvyššiu mieru inflácie od 80. rokov 20. storočia a najväčšiu makroekonomickú výzvu v modernej ére centrálneho bankovníctva. Predpoklady, ktoré platili celé desaťročia – že hranice by mali byť nedotknuteľné, jadrové zbrane sa nepoužijú, inflácia bude nízka a v bohatých krajinách sa bude svietiť – sa súčasne otriasli.

Podľa The Economist, tieto otrasy spôsobili tri šoky. Najväčší je geopolitický. Američanmi vedený povojnový svetový poriadok je spochybňovaný, najzjavnejšie Putinom a najhlbšie neustále sa zhoršujúcimi vzťahmi medzi Amerikou a Si Ťin-pchingovou Čínou. Rozhodnosť, s akou Amerika a európske krajiny reagovali na ruskú agresiu, možno oživila myšlienku “Západu”, najmä transatlantickej aliancie. Prehĺbila však priepasť medzi Západom a ostatnými krajinami. Väčšina ľudí na svete žije v krajinách, ktoré nepodporujú západné sankcie voči Rusku. Si otvorene odmieta univerzálne hodnoty, na ktorých je založený západný poriadok. Hospodárske oddelenie dvoch najväčších svetových ekonomík sa stáva realitou; čínska invázia na Taiwan už nie je nepravdepodobná. Trhliny sa objavujú aj v ďalších dlhodobých geopolitických istotách, ako je napríklad výhodné spojenectvo medzi Amerikou a Saudskou Arábiou.

Pching Biden
Na snímke čínsky prezident Si Ťin-pching (vľavo) a americký prezident Joe Biden

Podľa The Economist, vojna na Ukrajine zasa viedla k najväčšiemu komoditnému šoku od 70. rokov minulého storočia a k zmene globálneho energetického systému. Význam Ukrajiny ako vývozcu poľnohospodárskych produktov znamenal, že vojna hrozila masovým celosvetovým hladom, kým sa nenašiel spôsob, ako otvoriť prístav v Odese. Aj v súčasnosti sú pre mnohé krajiny najbezprostrednejším dôsledkom vzdialeného konfliktu drahšie potraviny a hnojivá doma. Putinova ochota vyzbrojiť vývoz plynu odhalila chronickú závislosť Európy od ruských uhľovodíkov, spôsobila, že rozsiahle oblasti energeticky náročného priemyslu sa stali zo dňa na deň neživotaschopnými, prinútila vlády vynaložiť miliardy na zmiernenie situácie spotrebiteľov a vyvolala šialený boj o nové zdroje dodávok. A to všetko v roku, v ktorom sa ešte výraznejšie prejavili dôsledky klimatických zmien, od záplav v Pakistane po horúčavy v Európe. Rastúce náklady na energiu prinútili aj tých najekologickejších európskych politikov, aby opäť spustili odstavené uhoľné elektrárne, a tak sa objavil tvrdý kompromis medzi zabezpečením cenovo dostupných, bezpečných a ekologicky udržateľných dodávok energie.

.

 

Od proteínových špicov k prudko rastúcim cenám

Prudko rastúce ceny energií zase zhoršili tretí šok, stratu makroekonomickej stability, pokračuje The Economist. Spotrebiteľské ceny sa zrýchľovali už na začiatku roka 2022, keď sa dopyt poháňaný stimulmi stretol s obmedzeniami ponuky po pandémii. Keď však ceny energií a potravín prudko vzrástli, inflácia sa zo zdanlivo dočasne zvýšenej stala trvalým, dvojciferným problémom. Veľké svetové centrálne banky pod vedením Federálneho rezervného systému, ktorý v sebe oneskorene objavil Volckera, podnikli najrýchlejší a najrozsiahlejší súbor globálnych zvýšení sadzieb za najmenej štyri desaťročia. Napriek tomu sa rok 2022 chýli ku koncu a makroekonomická stabilita je stále ďaleko: globálna inflácia sa naďalej blíži k dvojciferným hodnotám a porovnania so 70. rokmi 20. storočia sú nepríjemne blízke.

Čo bude nasledovať? Všetko závisí od toho, ako sa tieto tri šoky – geopolitický, energetický a hospodársky – vyvinú a ako sa navzájom ovplyvnia, myslí si The Economist. Z krátkodobého hľadiska je odpoveď pochmúrna. Veľká časť sveta bude v roku 2023 v recesii a na viacerých miestach by ekonomická slabosť mohla prehĺbiť geopolitické riziká. Táto jedovatá kombinácia sa najviac prejaví v Európe. Bez ohľadu na miernu jeseň a z nej vyplývajúci pokles cien energií čaká kontinent v rokoch 2022-23 a 2023-24 ťažká zima. Mnohé európske ekonomiky sú už teraz na pokraji recesie. Vyššie úrokové sadzby potrebné na tlmenie inflácie ešte viac znížia spotrebiteľské výdavky a zvýšia nezamestnanosť.

Chladné obdobie by spôsobilo prudký nárast cien plynu a reálnu hrozbu výpadkov elektrickej energie. Európske vlády doteraz chránili spotrebiteľov pred najhorším šokom z cien energie masívnymi dotáciami a cenovými stropmi. To však nemôže pokračovať donekonečna. Najhoršie je na tom Veľká Británia, a to vďaka trvalým škodám spôsobeným brexitom a škodám, ktoré si sama spôsobila plánom Liz Trussovej na masívne nefinancované zníženie daní. Na obnovenie dôvery trhu po nezodpovednosti jej premiérky bude musieť Británia pristúpiť k najväčšiemu sprísneniu fiškálnej politiky v klube veľkých bohatých krajín G7, a to aj napriek tomu, že trpí najhlbšou recesiou. Taliansko, dlhodobo zaostávajúca európska krajina, s ktorou Británia teraz súperí, je tiež znepokojujúce.

Liz Trussová
Na snímke Liz Trussová

Podľa The Economist, je najväčším geopolitickým rizikom, že Putin, ktorý zatiaľ nevie výrazne uspieť na bojisku, sa bude viac snažiť využiť tieto európske slabiny. Táto stratégia sa už prejavuje na samotnej Ukrajine, kde sa Rusko s blížiacou sa zimou zdvojnásobuje v snahe zničiť energetickú infraštruktúru krajiny. Putinove pokusy zlomiť solidaritu podpory Ukrajiny v západnej Európe prostredníctvom zbrojenia plynom zatiaľ zlyhali. Mohol by však zájsť oveľa ďalej, a to prerušením celého (a nie len časti) vývozu plynu alebo sabotážou vlastných plynovodov v Európe. Takáto eskalácia by mala za následok menšiu opozíciu zo strany zvyšku sveta ako použitie taktických jadrových zbraní. Znamenalo by to však, že situácia v Európe by sa výrazne zhoršila.

.

Druhým miestom, kde by ekonomická slabosť mohla v budúcom roku zhoršiť geopolitické riziko, bude Čína, pokračuje vo svojej analýze The Economist. Jej hospodárstvo vstúpi do roku 2023 oslabené vlastnými politickými chybami, najmä odhodlaním pána Si držať sa svojej stratégie nulovej koalície a neschopnosťou riešiť rozsiahlu, hnisajúcu krízu v oblasti nehnuteľností. Zároveň pán Si zvýšil svoju agresívnu nacionalistickú rétoriku, najmä v súvislosti s Taiwanom. Na októbrovom päťročnom straníckom kongrese, ktorý formalizoval jeho absolútnu koncentráciu moci, pán Si varoval pred “nebezpečnými búrkami” a poukázal na “hrubé provokácie” zahŕňajúce “vonkajšie zasahovanie” na Taiwane. Keďže uprednostňuje lojalitu pred kompetenciami, nemá už okolo seba žiadnych skúsených ekonomických technokratov. Ak sa hospodárske problémy Číny v roku 2023 zhoršia, šabľové hry okolo Taiwanu môžu byť lákavým rozptýlením.

Podľa The Economist, americká ekonomika vstúpi do roku 2023 v zásadne lepšej kondícii ako čínska alebo akákoľvek európska. Agresívne zvyšovanie úrokových sadzieb Federálnym rezervným systémom povedie k recesii, ale vzhľadom na stále silný trh práce a veľké úspory domácností bude recesia mierna. Hoci vysoké ceny benzínu posilnili prudký nárast inflácie a poškodili Bidenovu administratívu, krajina je veľkým producentom energie, a preto profitovala z tohtoročných komoditných šokov. Paradoxne, v roku 2023 by sa relatívna ekonomická sila Ameriky mohla ukázať ako väčší problém pre zvyšok sveta než jej slabosť. FED bude musieť dlhšie zvyšovať sadzby, aby potlačil infláciu, čo na druhej strane posilní silu dolára a prinúti ostatné centrálne banky držať krok. Z domáceho hľadiska hrozí, že rozdelená vláda a dokonca aj mierny pokles budú znamenať legislatívnu sklerózu a ešte jedovatejšiu politiku ako zvyčajne vo Washingtone. V takomto prostredí by sa mohla podpora pomoci Ukrajine vytratiť a vzrástla by príťažlivosť performatívnej tvrdosti voči Taiwanu. Prvé by povzbudilo Putina, druhé by rozzúrilo Siho.

Putin Pching
Na snímke ruský prezident Vladimir Putin (vľavo) a čínsky prezident Si Ťin-pching

Stručne povedané, existuje veľa dôvodov, prečo bude rok 2023 pochmúrny a potenciálne nebezpečný, pokračuje The Economist. Keďže však každá kríza prináša nové možnosti, uprostred dnešného nepokoja je aj niekoľko dobrých správ. Niektoré krajiny budú uprostred pochmúrnej situácie prosperovať. Napríklad ekonomiky krajín Perzského zálivu sú na vzostupe a profitujú nielen z vysokých cien energií, ale aj zo svojej rastúcej úlohy finančných centier. Ďalším svetlým bodom bude India, ktorá v roku 2023 predbehne Čínu a stane sa najľudnatejšou krajinou sveta, a ktorú podporí zlacnená ruská ropa, rastúce domáce investície a rastúci záujem cudzincov, ktorí chcú diverzifikovať svoje dodávateľské reťazce smerom od Číny. Vo všeobecnosti sa rozvíjajúcim sa ekonomikám bude dariť relatívne lepšie ako v predchádzajúcich obdobiach rastúcich úrokových sadzieb a globálnej recesie.

Otrasy povedú k určitému spochybneniu ortodoxie, myslí si The Economist. Keďže inflácia sa postupne a bolestivo dostáva pod kontrolu, centrálni bankári si budú klásť otázku, ako ďaleko by mali posunúť svoju tvrdosť. Len málokto sa pravdepodobne priblíži k svojim 2-percentným inflačným cieľom a čoraz hlasnejšie sa bude diskutovať o tom, či je to naozaj správny cieľ, o ktorý sa treba usilovať.

 

.
Strieborná stránka Ukrajiny pre klímu

Energetický šok medzitým podporí prechod na obnoviteľné zdroje energie: Fatih Birol, šéf Medzinárodnej energetickej agentúry, ho označil za “zlomový bod v dejinách energetiky”, ktorý “urýchli prechod na čistú energiu”. Kríza zároveň podporí väčší realizmus v otázke pretrvávajúcej úlohy fosílnych palív, a najmä úlohy zemného plynu ako preklenovacieho paliva k ekologickejšej budúcnosti. Pri troche šťastia sa konečne podarí konfrontovať dlhodobé pokrytectvo, ako napríklad neochotu Európy financovať projekty v oblasti plynu v chudobných krajinách, hoci sa snaží zabezpečiť si ďalšie dodávky plynu, a výsledkom bude globálny energetický systém, ktorý bude ekologickejší, rozmanitejší a bezpečnejší.

Dlhodobé geopolitické dôsledky otrasov v roku 2022 je ťažko predvídať. Nech už sa na Ukrajine stane čokoľvek, je zrejmé, že Putinovi sa nepodarí dosiahnuť svoj strategický cieľ, ktorým je popretie práva krajiny na existenciu, myslí si The Economist. Namiesto toho bude Ukrajina západne orientovanou krajinou s najväčšou a najvycvičenejšou armádou v Európe. Aj keď bude mimo NATO, zmení to bezpečnostné kalkulácie Európy. A úspech Ukrajiny by mal prinútiť ostatných potenciálnych agresorov zamyslieť sa. Odmietnutie väčšiny rozvíjajúcich sa ekonomík pristúpiť k sankčnému režimu Západu voči Rusku však naznačuje, že širšia príťažlivosť obrany demokratických slobôd a práva na sebaurčenie je obmedzená. Na začiatku roka 2023 nie je povojnový poriadok mŕtvy, ale zmenil sa, uzatvára liberálny týždenník The Economist.

 

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
.


.
.

.

Blogy

Miroslav Urban

Zdeno Drdol

Marián Tkáč

Marek Brna

Erik Majercak

Michal Durila

.
.
.

Merz: Odpojenie sa EÚ od ruského plynu predstavuje pre SR objektívny problém

Odpojenie sa Európskej únie od ruského plynu od roku 2028 predstavuje objektívny problém pre Slovensko, pripustil nemecký spolkový kancelár Friedrich…

20. 07. 2025 | Ekonomika | 4 min. čítania | 0 komentárov

.

Ovečkin vyzýva na návrat ruských športovcov na svetové podujatia

Najlepší strelec v histórii zámorskej hokejovej NHL Alexander Ovečkin vyzval na návrat ruských športovcov na najväčšie svetové podujatia. Počas návštevy…

20. 07. 2025 | Šport | 1 min. čítania | 0 komentárov
20. 07. 2025 | Šport | 1 min. čítania | 0 komentárov

Chce miliardy: Trump po článku o Epsteinovi žaluje denník Wall Street Journal

Donald Trump dlho neváhal: Deň po uverejnení článku, ktorý ho spájal so sexuálnym delikventom Jeffreym Epsteinom, podal americký prezident žalobu…

20. 07. 2025 | Zo zahraničia | 4 min. čítania | 0 komentárov
20. 07. 2025 | Zo zahraničia | 4 min. čítania | 0 komentárov

Slovensko sa zatiaľ neplánuje súdiť s Gazpromom

Slovensko sa zatiaľ neplánuje na medzinárodných súdoch súdiť s ruskou plynárenskou spoločnosťou Gazprom. Ako uviedla v politickej diskusnej relácii televízie…

20. 07. 2025 | Ekonomika | 2 min. čítania | 0 komentárov
20. 07. 2025 | Ekonomika | 2 min. čítania | 0 komentárov

Romanenko: Do jesene sa situácia na fronte môže výrazne skomplikovať

Do jesene sa situácia na fronte môže „výrazne skomplikovať“. Vyhlásil to bývalý zástupca náčelníka Generálneho štábu Ozbrojených síl Ukrajiny, generálporučík…

20. 07. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
20. 07. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
.

Krv v očiach Jara Naďa

Exminister obrany a predseda Demokratov Jaroslav Naď stratil tento týždeň nervy. Vyslovil názor, že jedným z prioritných a mimoriadne dôležitých…

20. 07. 2025 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov
20. 07. 2025 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov

V japonských parlamentných voľbách naberajú na sile miestni „trumpisti“

V japonských parlamentných voľbách naberajú na sile miestni „trumpisti“ – najmä konzervatívna pravicová strana „Sanseito“, ktorá vystupuje pod sloganom „Japonsko…

20. 07. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
20. 07. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

Prečo Zelenskyj zaviedol sankcie proti ruskej opozičnej novinárke?

„Zelenskyj chce, aby vojna pokračovala“, nielen tieto slová dostali ruskú novinárku na Zelenského sankčný zoznam

20. 07. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
20. 07. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

Prečo sa obnovujú rokovania medzi Ukrajinou a Ruskom?

Jedným z najpodivnejších javov v procesoch súvisiacich s vojnou na Ukrajine sú priame rokovania medzi Kyjevom a Moskvou. Pre všetkých…

20. 07. 2025 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov
20. 07. 2025 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov
.

Sloboda názoru dostala u našich susedov tento týždeň riadne “na frak”. „Priblblý krok“ českého prezidenta však podľa Draxlera nie je prekvapením

Český prezident Petr Pavel vo štvrtok podpísal novelu trestného zákonníka, ktorá okrem iného zavádza trestnosť “propagácie komunistického hnutia”. Exminister Juraj…

20. 07. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov
20. 07. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov

Poľský minister vyhlásil, že svet čaká prelomový moment v oblasti obrany

Poľský minister obrany Wladislav Kosiniak-Kamysz vyhlásil, že rok 2027 môže byť “prelomovým momentom” v oblasti globálnej bezpečnosti

20. 07. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
20. 07. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Obamovo vlastizradné sprisahanie a zničenie vzťahov s Ruskom

Odtajnené dokumenty jednoznačne dokazujú, že Obamova administratíva „vyrobila“ spravodajské informácie, aby vytvorila naratív o zasahovaní Ruska do volieb v roku…

20. 07. 2025 | Komentáre | 8 min. čítania | 0 komentárov
20. 07. 2025 | Komentáre | 8 min. čítania | 0 komentárov

Dvetisíc miliardový bruselský nezmysel na likvidáciu národných štátov

Lánczi pripomína, že pred vypuknutím druhej svetovej vojny mnohí varovali pred hrozbou červených a hnedých diktatúr. Medzi nimi aj Friedrich…

20. 07. 2025 | 0 komentárov

The Sunday Times: Čína zásobuje Rusko pod značkou Severnej Kórei

Podľa odhadov spravodajských služieb NATO môže Čína dodávať vojenské zásoby Rusku pod označením „severokórejské“, píše komentátor Mark Galeotti v článku…

20. 07. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
20. 07. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Vyšetrovanie zmiznutia „princov z Toweru“ zbavuje Richarda III. viny z vraždy

Jedna z najväčších historických záhad – zmiznutie dvoch mladých princov z Toweru v Londýne pred viac ako 500 rokmi –…

20. 07. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
20. 07. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

To najdôležitejšie z Ukrajiny

V tomto článku vás budeme v priebehu dňa informovať o najdôležitejších udalostiach na frontoch Ukrajiny z pohľadu ruskej a ukrajinskej…

20. 07. 2025 | Aktualizované 20. 07. 2025 | Zo zahraničia | 6 min. čítania | 0 komentárov
20. 07. 2025 | Aktualizované 20. 07. 2025 | Zo zahraničia | 6 min. čítania | 0 komentárov

“To, že sa predseda SNS znížil na úroveň chorého muža z Trnavy, je pre mňa nepochopiteľné!”

Človek si na staré kolená myslí, že ho už nič neprekvapí. Ale nie je to tak. Keď som dnes počul…

20. 07. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov
20. 07. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov

.

Ukrajinskí partizáni tvrdia, že zaútočili na železnicu v Tulskej oblasti

Ukrajinská partizánska skupina Ateš oznámila, že sabotovala železničnú trať v ruskej Tulskej oblasti, čím spôsobila „vážne narušenie“ ruskej logistiky. Referuje…

20. 07. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
20. 07. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Ako pôsobia sankcie na ruský export ropy

Napriek novým sankciám proti Rusku ruská „tieňová flotila“ pokračuje v dodávkach ropy do Indie a Číny, píše Le Monde

20. 07. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
20. 07. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

V Poľsku v sobotu prebiehali desiatky protiimigračných protestov

Protiimigračné demonštrácie prebiehali vo viac ako 80 mestách po celom Poľsku

20. 07. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
20. 07. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

NYT: Trump sa snaží o nadviazanie vzťahov s Pekingom

Trumpova administratíva povolila spoločnosti Nvidia predávať jej čip H20 s umelou inteligenciou v Číne. Povolenie na predaj čipov bez špeciálnej…

20. 07. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
20. 07. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

.

Zelenskyj navrhuje nové kolo mierových rokovaní s Ruskom

Kyjev navrhol nové kolo mierových rokovaní s Ruskom, ktoré by sa malo konať budúci týždeň, uviedol v sobotu na X…

20. 07. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
20. 07. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

Na Kamčatke vyhlásili hrozbu pred cunami po silnom zemetrasení s magnitúdou 7,4

Niekoľko silných zemetrasení zasiahlo v nedeľu pobrežie ruského Ďalekého východu, pričom najväčšie z nich s magnitúdom 7,4 vyvolalo varovanie pred…

20. 07. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
20. 07. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Putin zostal po Trumpovom ultimáte pokojný ako sibírsky permafrost

Hospodárske hrozby Donalda Trumpa nezanechali na Vladimíra Putina žiadny dojem, píše Baijiahao. Dôvod je jednoduchý: objem obchodu medzi Ruskom a…

20. 07. 2025 | Zo zahraničia | 5 min. čítania | 0 komentárov
20. 07. 2025 | Zo zahraničia | 5 min. čítania | 0 komentárov

Ako vníma Trumpovo ultimátum Kremeľ?

V Kremli aj naďalej “pomerne pokojne” komentujú vyhlásenia Trumpa, ktorý dal v pondelok Rusku ultimátum – do 50 dní ukončiť…

20. 07. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
20. 07. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

.

Dokážeš z obrázku určiť, kto z týchto ľudí je šéf? Máš na to iba 7 sekúnd

Dokážeš z nasledujúceho obrázku určiť, kto z týchto ľudí je ich šéf? Na vyriešenie tejto hádanky máš iba 7 sekúnd!…

20. 07. 2025 | 0 komentárov

Išli sme na hranicu možného. Ministerka Saková spresnila vyrokované garancie pri odstrihávaní sa od ruského plynu

Ministerka hospodárstva Denisa Saková je sklamaná zo situácie na Slovensku, ktorá vznikla po prijatí garancií Európskej komisie ponúknuté pre úplné…

20. 07. 2025 | Ekonomika | 5 min. čítania | 0 komentárov
20. 07. 2025 | Ekonomika | 5 min. čítania | 0 komentárov

Európske cestovné povolenia sa predražia

Európska komisia plánuje takmer strojnásobiť poplatok za povolenia na cestu do EÚ pre občanov krajín, ktoré nie sú členmi Únie

20. 07. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
20. 07. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Čo sa to deje? Európsky parlament hostí výstavu o zverstvách ukrajinských nacionalistov

Brusel, 20. júla 2025 - V budove Európskeho parlamentu v Bruseli otvorili výstavu venovanú obetiam zločinov ukrajinských nacionalistov voči Poliakom…

20. 07. 2025 | 0 komentárov

.

NAŽIVO

Ruský prezident Vladimir Putin v nedeľu v moskovskom Kremli prijal Alího Larídžáního, ktorý je hlavným poradcom duchovného vodcu Iránskej islamskej republiky Alího Chameneího pre strategické záležitosti. Podľa agentúry AFP o tom novinárov informoval Putinov hovorca Dmitrij Peskov.

18:49

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu sa v nedeľu pre chorobu nezúčastnil na rokovaní vlády. Lekár mu v sobotu večer diagnostikoval zápal čriev spôsobený konzumáciou pokazených potravín a odporučil najmenej trojdňový odpočinok. S odvolaním sa na izraelské médiá a úrad vlády o tom informovala agentúra DPA.

18:47

Najmenej 73 ľudí zahynulo v nedeľu naprieč Pásmom Gazy, keď čakali na humanitárnu pomoc, uviedlo tamojšie ministerstvo zdravotníctva. Bezprostredne nie je podľa agentúry AP jasné, či ich pripravila o život paľba izraelskej armády, ozbrojené skupiny alebo oboje.

18:43

.

Ukrajinský exminister obrany Umerov by mal viesť rokovania s Ruskom

Cieľom bývalého ukrajinského ministra obrany Rustema Umerova na poste tajomníka Rady národnej bezpečnosti a obrany je viesť rokovania s Ruskom,…

20. 07. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
20. 07. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

NYT tvrdí, že Trump a Epstein boli v 90. rokoch priatelia

Americké média chrlia správy o priateľstve prezidenta Donalda Trumpa so škandalóznym miliardárom Jeffreym Epsteinom

20. 07. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
20. 07. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

Fascinujúce fotografie z nášho fascinujúceho sveta, ktoré vám otvoria oči

Fascinujúce fotografie z nášho fascinujúceho sveta, ktoré vám otvoria oči: Od konca 70. rokov do začiatku roka 2000 ste mohli…

20. 07. 2025 | 0 komentárov

Ceny palív porastú, domnieva sa expert firmy s pohonnými hmotami

Ceny benzínu a nafty vzrastú o 10 hrivien za liter a ceny plynu do áut o 5 hrivien (0,1 EUR)…

20. 07. 2025 | Ekonomika | 1 min. čítania | 0 komentárov
20. 07. 2025 | Ekonomika | 1 min. čítania | 0 komentárov

.

NAJČÍTANEJŠIE










Výzvy na ofenzívu sú len “mediálna provokácia” Ruska, tvrdí predseda ukrajinských záložníkov Ivan Timočko

V západných médiách sa šíria správy o požiadavkách Trumpa na Zelenského, aby prešiel do ofenzívy. Podľa predsedu ukrajinskej únie záložníkov…

20. 07. 2025 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov
20. 07. 2025 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov

.
.

Blogy

Miroslav Urban

Zdeno Drdol

Marián Tkáč

Marek Brna

Erik Majercak

Michal Durila

.
.
.
HS

NAŽIVO

Vstupujete na článok s obsahom určeným pre osoby staršie ako 18 rokov.

Potvrdzujem že mám nad 18 rokov
Nemám nad 18 rokov