Gorgon Gallup, ktorý vyučuje biopsychológiu na univerzite v Albany v New Yorku, pre britský The Sun tvrdí, že “už v dvadsiatych rokoch minulého storočia bolo v prvom centre pre výskum primátov v USA v Orange Parku na Floride vytvorený hybrid človeka a šimpanza, no vedci ho zabili”.
Pre britský The Sun opísal, ako sa pokus uskutočnil: do samice šimpanza inseminovali ľudskú spermiu od nezverejneného darcu a tá potom porodila živého jedinca, no ten po niekoľkých dňoch či týždňoch kvôli morálnym a etickým úvahám vykonali eutanáziu. Povedal mu o tom istý dôveryhodný vedec pôsobiaci v Yerkes pred tým, ako sa v 30. rokoch výskumné centrum presťahovalo na Emory University do Atlanty.
Ďalším podobným pokusom taktiež v 20. rokoch minulého storočia chcel ruský biológ Iľja Ivanov vytvoriť sovietskeho super-vojaka, no neúspešne. A rovnako dopadli pokusy aj v maoistickej Číne v roku 1967.
Gallup v 70. rokoch vymyslel pomenovanie “humanzee” pre hybrid človeka a šimpanza. Údajne bol ním aj Oliver, šimpanz chodiaci na zadných nohách, ale testy na ňom vykonané v roku 1996 preukázali raz a navždy, že mal 48 chromozómov, a preto nie je ľudský hybrid.
“Bolo dokázané, že Oliver nie je človek, hoci vyzeralo veľmi podobne, mal vzpriamený postoj a vyčnievajúci nos a ďalšie znaky,” potvrdzuje aj Gallup.
Je však názoru, že človeka je možné krížiť okrem šimpanzov aj s gorilami a orangutanmi: “Všetky dostupné dôkazy – fosílne, paleontologické a biochemické – vrátane samotnej DNA, naznačujú, že sa ľudia môžu tiež krížiť s gorilami a orangutanmi.” A k tomu dodáva svoje tvrdenie: “Ľudia a všetky tri druhy veľkých opíc majú jeden spoločný pôvod z opice.”
Na otázku, či bude v prospech človeka vytvorenie takéhoto hybridu, Gallup odpovedá: “Myslím, že je to fascinujúca otázka a myslím, že by to malo hlboké psychologické a biologické dôsledky. Ale či by náklady zdôvodňovali výhodu, to je ďalšia otázka.”