Vo vyhlásení sa uvádza, že „islam Nemecko neformoval historicky ani kultúrne“. EAK vidí ako jednu zo svojich najdôležitejších úloh budúcich rokov posilňovať „pokrokových moslimov“. Financovanie mešitových spolkov zo zahraničia rázne odmieta. Veľkú výzvu predstavuje podľa komisie „neštrukturovaný prílev ľudí“, ktorý sa v minulom roku na Európu a Nemecko „vylial“. Ochotu Nemcov pomáhať nesmú zneužívať ľudia, ktorí chcú dosiahnuť ekonomické výhody, alebo vnášať do spoločnosti extrémistické ideológie. Podľa EAK v strednej Európe nestoja všetky náboženstvá vedľa seba „s rovnakou platnosťou“.
Potraty stoja daňovníkov 40 miliónov ročne
Komisia takisto žiada preskúmanie praxe potratov. Cieľom musí byť, „zredukovať každodenné usmrcovanie ľudí v matkinom tele, ako aj posliniť spoločenskú senzibilitu pre túto komplexnú problémovú oblasť“. V zmysle ústavy má každý človek právo na život. To sa v súčasnosti nezohľadňuje. Štátom financované potraty stoja daňovníkov ročne 40 miliónov eur: „Hoci zákon to tak neustanovuje, takmer každý potrat platí zdravotná poisťovňa, ktorej príslušná spolková krajina na záver náklady uhradí.“ „Keďže potrat predstavuje protiprávne konanie, je to jasné zneužívanie verejných prostriedkov.“
Proti pedagogike sexuálnej mnohorakosti
Komisia ďalej odmietla novú verziu smerníc pre rodinnú a sexuálnu výchovu v Bavorsku. Návrh vlády z apríla 2016 „sa hmýri pojmami a cieľmi ideológie gender a formuláciami, ktoré ,pedagogike sexuálnej mnohorakosti’ otvárajú dvere aj v bavorských školách“. „V návrhu sa neudržateľným spôsobom rozširujú tieto témy bez biologického a prírodovedeckého základu. V štúdiách o genderi nejde o vedecké poznatky, ale skôr o nanajvýš spornú ideológiu. V súčasnosti platné smernice sa osvedčili.“
Na záver komisia uvádza: „V Bavorsku sme si mysleli, že naše deti sú pred týmito ideologickými experimentami isté. To však teraz už nie je tak.“ EAK preto vyzvala vládu, aby „nešťastný nový návrh smerníc“ stiahla.