Voľby predsedu EP: Talian Antonio Tajani sa stal novým predsedom Európskeho parlamentu

Štrasburg/Brusel 17. januára 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Olivier Matthys) AKTUALIZOVANÉ

 

O post sa uchádzalo šesť kandidátov

Novým predsedom Európskeho parlamentu (EP) sa stal kandidát Európskej ľudovej strany (EĽS) Antonio Tajani. Zvolený bol až v poslednom, štvrtom kole.

Bývalý eurokomisár, súčasný podpreseda Európskeho parlamentu (EP) a kandidát na predsedu EP Talian Antonio Tajani reční pred začiatkom tajného hlasovania nového predsedu Európskeho parlamentu v Štrasburgu 17. januára 2017
Bývalý eurokomisár, súčasný podpreseda Európskeho parlamentu (EP) a víťazný kandidát na predsedu EP Talian Antonio Tajani reční pred začiatkom tajného hlasovania nového predsedu Európskeho parlamentu v Štrasburgu 17. januára 2017

Tajani v tajnom hlasovaní získal 351 hlasov europoslancov a kandidoval za najpočetnejšiu skupinu ľudovcov v europarlamente. Hoci získal spomedzi šiestich kandidátov v prvom, druhom aj treťom kole najviac hlasov, nemal nadpolovičnú väčšinu potrebnú na zvolenie.

Preto sa rozhodlo až vo štvrtom kole, v ktorom mal jediného súpera – lídra socialistov v EP Gianniho Pittellu. Ten získal 282 hlasov.

„Ďakujem všetkým, nielen tým, čo mi dali hlas. Budem predsedom všetkých europoslancov,“ vyhlásil novozvolený predseda EP Tajani. Poďakoval sa tiež doterajšiemu šéfovi europarlamentu Martinovi Schulzovi, pod ktorým doteraz pôsobil v úlohe podpredsedu.

„Rád by som tento výsledok venoval obetiam zemetrasenia v Taliansku. Rovnako by sme mali vyjadriť solidaritu všetkým obetiam teroristických útokov. Mali by sme tiež myslieť aj na bezdomovcov a nezamestnaných, ktorí si zaslúžia našu pozornosť,“ skonštatoval čerstvý predseda EP, za čo si vyslúžil potlesk.

V Európskom parlamente sa pred voľbou zmenilo rozloženie síl. Koalíciu socialistov a ľudovcov, ktorá sa rozpadla pre spory o nástupcu odchádzajúceho predsedu EP Martina Schulza, nahradila dohoda o novej koalícii, ktorú vytvorili najpočetnejší ľudovci (EĽS) s liberálnou skupinou (ALDE). Súčasťou dohody je aj spoločná podpora kandidáta na predsedu EP Antionia Tajaniho. Líder liberálov Guy Verhofstadt svoju kandidatúru stiahol.

Počas Tajaniho predsedníctva sa začne rokovanie EÚ so Spojeným kráľovstvom o odchode zo spoločenstva. EP nebude prítomný priamo na rokovaniach medzi EÚ a Spojeným kráľovstvom, ale len na prípravných stretnutiach prostredníctvom europoslanca Guya Verhofstadta. Faktom zostáva, že dohodu medzi EÚ a Londýnom o brexite bude musieť odobriť europarlament.

Predseda EP má dvaapolročný mandát. Okrem právomocí v rámci tejto inštitúcie má aj ďalšie úlohy. Každý rok podpisuje rozpočet EÚ a zúčastňuje sa na summitoch Európskej rady. Vyjadruje tam názor EP na témy, ktoré sú predmetom summitu lídrov členských štátov. Predseda tiež reprezentuje EP na medzinárodnej scéne a počas zahraničných pracovných ciest.

 

O novom predsedovi europarlamentu rozhodli poslanci až v poslednom kole

Ani tretie kolo hlasovania v Európskom parlamente (EP) neprinieslo meno nového predsedu. Najviac hlasov rovnako ako pri predošlých dvoch kolách získal kandidát ľudovcov Antonio Tajani. V poslednom, štvrtom kole voľby, si europoslanci vyberali z dvojice favoritov.

Na snímke predseda Európskeho parlamentu (EP) Martin Schulz
Na snímke predseda Európskeho parlamentu (EP) Martin Schulz

Bývalý eurokomisár a súčasný podpredseda EP Tajani, kandidát najpočetnejšej zastúpenej Európskej ľudovej strany, dostal v treťom kole 291 zo 690 platných hlasov. Na zisk predsedníckeho postu ale potreboval nadpolovičnú väčšinu všetkých platných hlasov, čo sa mu nepodarilo.

Do posledného kola postúpili dvaja najúspešnejší kandidáti z tretieho kola – favorit Antonio Tajani z radov ľudovcov a líder socialistickej skupiny v EP Gianni Pittella, ktorý za ním zaostal o stovku hlasov.

Vo štvrtom kole vyhrá ten kandidát, ktorý získa viac hlasov. V prípade remízy sa stane predsedom EP starší z kandidátov. Výsledok posledného kola by mal ohlásiť odchádzajúci predseda europarlamentu Martin Schulz o 21.00 h.

 

Ani z druhého kola hlasovania nevzišiel nový predseda europarlamentu

Druhé kolo hlasovania v Európskom parlamente (EP) neprinieslo meno nového predsedu. Najviac hlasov rovnako ako v prvom kole získal kandidát ľudovcov Antonio Tajani. Výsledky tretieho kola tajného hlasovania by mal byť známy o 19.00 h.

Bývalý eurokomisár a súčasný podpredseda EP Tajani, kandidát najpočetnejšej zastúpenej Európskej ľudovej strany, dostal v druhom kole 287 zo 691 platných hlasov. Oproti prvému kolu si polepšil o 13 hlasov, ale na zvolenie to aj tak nestačilo. Na víťazstvo potrebuje kandidát získať nadpolovičnú väčšinu platných hlasov.

Favoritom tajnej voľby je práve Tajani. Do karát mu hrá nová koaličná dohoda, ktorú dnes uzavreli ľudovci s europarlamentnou skupinou liberálov. Kandidát liberálov Guy Verhofstadt na základe tejto dohody odstúpil z boja o post predsedu EP a podporil Tajaniho.

Ak nijaký zo šiestich kandidátov nezvíťazí ani v treťom kole, do posledného štvrtého kola postúpia len dvaja kandidáti s najvyšším počtom hlasov.

 

 

Pred prvým kolom voľby predsedu Európskeho parlamentu (EP) dnes jednotliví kandidáti predniesli krátke príhovory.

Kandidát ľudovcov Antonio Tajani zdôraznil svoje skúsenosti v európskych inštitúciách a priblíženie Európskej únie k občanom. Kandidujúci socialista Gianni Pittella v prípade víťazstva prisľúbil odvážnejšiu Európu a silnejší europarlament.

Europslanec a kandidát na predsedu Európskeho parlamentu za skupinu Progresívnej aliancie socialistov a demokratov Talian Gianni Pittella reční pred začiatkom tajného hlasovania nového predsedu EP v Štrasburgu 17. januára 2017
Europslanec a kandidát na predsedu Európskeho parlamentu za skupinu Progresívnej aliancie socialistov a demokratov Talian Gianni Pittella reční pred začiatkom tajného hlasovania nového predsedu EP v Štrasburgu 17. januára 2017

„Potrebujeme predsedu so skúsenosťami, ja som ich 23 rokov v inštitúciách nazbieral dosť,“ uviedol kandidát najväčšej Európskej ľudovej strany Antonio Tajani. V pozícii predsedu europarlamentu by chcel dosiahnuť demokratickejšiu Európu, ktorá bude bližšie k ľuďom a nie zatvorená v „slonovinovej veži“. Tajani pripomenul, že sa vzdal státisícovej renty, ktorá mu ako bývalému eurokomisárovi prislúcha.

„Kandidujem, pretože chcem priniesť odvážnejšiu Európu a silnejší Európsky parlament,“ povedal vo svojej reči líder druhej najsilnejšej skupiny, Progresívnej aliancie socialistov a demokratov (S&D), Gianni Pittella, ktorý rovnako kandiduje na predsednícky post. Avizoval, že v pozícii predsedu EP by podporil slobodný prejav každého názoru, rovné zastúpenie pohlaví v orgánoch europarlamentu a transparentnosť inštitúcie.

Hluchonemá kandidátka skupiny Európskych konzervatívcov a reformistov Helga Stevensová v znakovej reči uviedla, že symbolizuje zmenu a „aj najväčšie výzvy môžu byť prekonané tvrdou prácou“.

Líder liberálov Guy Verhofstadt svoju kandidatúru stiahol, čím klesol počet kandidátov na šesť.

Výsledok prvého kola voľby predsedu EP by mal byť známy pred poludním.

 

Ľudovci a liberáli v europarlamente vytvorili koalíciu, podporujú Tajaniho

Líder Aliancie liberálov a demokratov za Európu (ALDE) Guy Verhofstadt odstúpil z boja o post predsedu Európskeho parlamentu (EP) a podporil kandidáta Európskej ľudovej strany (EĽS) Antonia Tajaniho. Ľudovci tým získali ďalšie nevyhnutné hlasy a ich kandidát má otvorenú cestu k víťazstvu. Obe strany vytvorili v europarlamente novú koalíciu.

V Európskom parlamente sa zmenilo rozloženie síl. Koalíciu socialistov a ľudovcov, ktorá sa rozpadla pre spory o nástupcu odchádzajúceho predsedu EP Martina Schulza, nahradila dohoda o novej koalícii, ktorú vytvorili najpočetnejší ľudovci (EĽS) s liberálnou skupinou (ALDE). Súčasťou dohody je aj spoločná podpora kandidáta na predsedu EP Antionia Tajaniho.

„Európska ľudová strana vždy preferovala prístup založený na partnerstve a toho sa naďalej držíme. Chceme spoločne Európanom prinášať výsledky a zaistiť stabilitu Európy. Naše partnerstvo je založené na reformách a vôli dosahovať výsledky. Pozývame všetky proeurópske sily, aby s k nám pridali,“ uviedol predseda ľudovcov Manfred Weber.

Liberáli a ľudovci chcú v EP podporovať rast, stabilitu, udržateľný rozvoj a investície vrátane obchodných dohôd. Kladú dôraz aj na ochranu životného prostredia a implementáciu parížskej klimatickej dohody.

„Toto je prvý dôležitý krok pri budovaní proeurópskej koalície, ktorá zreformuje a posilní Úniu, čo je nevyhnutné. S Trumpom, Putinom a ďalšími výzvami, ktorým Európa čelí, je kľúčové, aby sme pri jej reformovaní spolupracovali,“ uviedol líder liberálov Verhofstadt.

Obe politické skupiny v EP sú za Úniu založenú na hodnotách. Preto podporujú vytvorenie stáleho mechanizmu, ktorý bude slúžiť na sledovanie dodržiavania demokratických princípov, právneho štátu a základných práv v členských štátoch.

Nová koalícia podporuje užšiu obrannú spoluprácu v rámci Únie a je za posilnenie Európskej pohraničnej a pobrežnej stráže, ktorá chráni vonkajšie hranice EÚ a bráni nelegálnej migrácii.

V otázke brexitu sa obe skupiny zhodli na tom, že Európsky parlament by sa mal zúčastňovať priamo na rokovaniach so Spojeným kráľovstvom o odchode zo spoločenstva. Podmienili tým schválenie vyrokovanej dohody o brexite. V súčasnosti má EP prostredníctvom svojho predstaviteľa Verhofstadta sľúbený prístup iba na prípravné stretnutia, nie na samotné rokovania s Londýnom.

 

Európski socialisti z EP sú nahnevaní spojenectvom ľudovcov s liberálmi

Pokroková aliancia socialistov a demokratov v Európskom parlamente (S&D) neskrýva prekvapenie a nespokojnosť s dnes ohláseným spojenectvom medzi konzervatívcami z Európskej ľudovej strany (EĽS) a Alianciou liberálov a demokratov za Európu (ALDE). Uviedol to európsky týždenník Politico na svojom internetovom serveri.

Líder ALDE Guy Verhofstadt dnes oznámil, že odstupuje z boja o post predsedu Európskeho parlamentu (EP) a oficiálne podporil kandidáta ľudovcov Antonia Tajaniho. Ľudovci tak získali hlasy liberálov, ktoré ich kandidátovi poisťujú cestu k víťazstvu. Obe strany zároveň potvrdili, že vytvorili v europarlamente novú koalíciu.

Politická skupina socialistov zostala prekvapená a je nespokojná, že Verhofstadt odstúpil zo súťaže o šéfa europarlamentu, uviedol v tejto súvislosti Politico.

Belgický socialistický poslanec Marc Tarabella – známy svojím priamym spôsobom reči – prostredníctvom odkazu na Twitteri skritizoval novú politické spojenectvo v EP.

„V jednom týždni prešiel od dohody s Beppem Grillom ku dohode s Tajanim,“ upozornil Tarabella, podľa ktorého šéf liberálov prechádza od politického kupčenia k pošliapavaniu etiky.

Začiatkom minulého týždňa bol Verhofstadt ochotný prijať do liberálnej skupiny 17 europoslancov talianskeho Hnutia piatich hviezd (M5S), čo by bolo zvýšilo jeho váhu v dnešných voľbách predsedu EP. Tento ťah však nevyšiel, pretože jedna tretina liberálnych zákonodarcov odmietla spojenectvo s euroskepticky zameraným a populistickým talianskym hnutím.

Politico zároveň upozornil, že aj ďalší socialistickí poslanci vyjadrujú údiv a hnev nad nečakaným partnerstvom ľudovcov s liberálmi, ktoré rozbíja doterajšie tradičné rozloženie síl.

 

 

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

icon NAJČÍTANEJŠIE

iconNAJNOVŠIE

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

icon FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Vybrali sme

Na antigénové testovanie poslúži takmer 250 odberových miest

0 icon

Bratislava 20. januára 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR-Roman Hanc)   Slováci môžu využiť možnosť dať sa otestovať antigénovými testami na nový koronavírus na takmer 250 odberových miestach Do objednávkového systému je aktuálne zapojených 89 mobilných odberových miest (MOM). TASR o tom informovala hovorkyňa Ministerstva zdravotníctva (MZ) SR Zuzana Eliášová. Ľudia sa však bez…

Maroš Žilinka: Informácie o oslabovaní boja s extrémizmom sú vymyslené

0 icon

Bratislava 20. januára 2021 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto:TASR-Jakub Kotian)   Generálny prokurátor (GP) SR Maroš Žilinka odmieta medializované informácie o oslabovaní boja proti extrémizmu. Na stredajšej tlačovej konferencii vyhlásil, že informácie sú vymyslené Deklaroval, že ak by došlo k zlúčeniu niektorých oddelení aj na Úrade špeciálnej prokuratúry (ÚŠP), neznamená to, že by…

Kremeľ: Zlepšenie vzťahov s USA bude závisieť od nového prezidenta Bidena. Ivan Korčok: Nástupom prezidenta Joea Bidena sa výrazne zlepšia vzťahy EÚ a USA

0 icon

Moskva 20. januára 2021 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Sputnik/Kremlin Pool/AP-Alexei Nikolsky, Katia Christodoulou)   Kremeľ v stredu vyhlásil, že akékoľvek zlepšenie napätých vzťahov medzi Ruskom a Spojenými štátmi bude závisieť od Joea Bidena, ktorý napoludnie miestneho času zloží prezidentský sľub. Informovala o tom agentúra AFP "Rusko bude žiť tak, ako žilo stovky rokov…

Premiér: Slovensko má dostatok vakcín pre 85 percent dospelých ľudí

0 icon

Bratislava 20. januára 2021 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto:SITA-Branislav Bibel, Úrad vlády SR)   Slovensko má dostatok vakcín na očkovanie proti ochoreniu COVID-19 od firiem Pfizer/BioNTech a Moderna. Má zakontrahovaných dostatok vakcín pre 85 percent dospelých ľudí Na tlačovej konferencii o tom informoval premiér Igor Matovič (OĽANO). Do pondelka (18. 1.) malo Slovensko…

Rúško hore, rúško dole: Politici na tlačových konferenciách

0 icon

Berlín 20. januára 2021 (HSP/Corodok/Foto:Screenshot DW)   „Deutsche Welle“ sa dnes snaží brániť po tom, čo musela zniesť veľa posmechu za to, že zverejnila vo svojich správach rozdielne fotografie návštevy ministra zahraničných vecí Heika Maasa – jedna fotografia je pre nemecké publikum a druhá pre turecké publikum: Raz s, raz bez…

Zákaz vychádzania bude platiť aj 25. a 26. januára

0 icon

Bratislava 20. januára 2021 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto:Pixabay)   Zákaz vychádzania bude platiť aj 25. a 26. januára. V stredu o tom rozhodla vláda na svojom rokovaní. Následne zákaz vychádzania potrvá do 7. februára Uznesením z 31. decembra 2020 vláda obmedzila slobodu pohybu a pobytu do 24. januára. Uplynulý víkend prijala vláda…

Česká vláda uvažuje o povinných respirátoroch v obchodoch a verejnej doprave

0 icon

Bratislava 20. januára 2021 (SITA/HSP/Foto:Peter Fischer Twitter)   Český premiér Andrej Babiš a minister zdravotníctva Jan Blatný uvažujú o zavedení povinného nosenia respirátorov v obchodoch či vo verejnej doprave Dôvodom je vyššia nákazlivosť britskej mutácie koronavírusu, pre ktorú takéto opatrenia zavádzajú Nemecko či Rakúsko. Prekážkou by však mohla byť vyššia…

Kolíková je prekvapená, koľko sudcov podpísalo výzvu proti porušovaniu princípov právneho štátu. Ale vníma to ako demagógiu a vytváranie paniky

0 icon

Bratislava 20. januára 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR-Martin Baumann)   Ministerka spravodlivosti SR Mária Kolíková (Za ľudí) vníma niektoré časti výzvy „proti sústavnému porušovaniu princípov právneho štátu“ za demagógiu a vytváranie paniky, ako keby bolo Slovensko na pokraji zlyhania právneho štátu Po rokovaní vlády SR tak reagovala na výzvu, ktorú podpísalo 140 sudcov,…

Trump neudelil milosť Assangeovi a Snowdenovi

0 icon

USA 20. januára 2021 (HSP/Sputnik/Foto:SITA/AP-Elizabeth Cook/PA)   Americký prezident Donald Trump neudelil milosť zakladateľovi WikiLeaks Julianovi Assangeovi a bývalému pracovníkovi Národnej bezpečnostnej agentúry (NSA) a Ústrednej spravodajskej služby (CIA) Edwardovi Snowdenovi. Vyplýva to zo zoznamu omilostených, ktorý zverejnil Biely dom Nehľadiac na informácie mnohých médií nie sú na zozname ani…

Koncom budúceho tyždňa príde na Slovensko ďalších 2,8 milióna testov

0 icon

Bratislava 20. januára 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR-Pavel Neubauer)   Koncom budúceho týždňa príde na Slovensko ďalších 2,8 milióna antigénových testov. Po stredajšom rokovaní vlády to uviedol minister hospodárstva Richard Sulík Rezort hospodárstva už pritom zabezpečil dodanie dvoch zásielok, z ktorých každá obsahovala 2,6 milióna testov. Tie sú už podľa Sulíka v "obehu".…

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Peter Švec

Záložníci odmietajú slúžiť kolaborantom a cudzím záujmom.

0icon

Kolaborantskému ministrovi pripravovanému a dosadenému cudzími protištátkami sa podarilo za celých 9 mesiacov vlády osloviť 60 záložníkov. Potrebujeme tisícky. Údajných záložníkov, v skutočnosti pozbieral kadetov. Vo svojom diletantstve ani netuší, čo sú to aktívne a pasívne zálohy, čo treba robiť. Vo svojej zapredaneckej kolaborantskej hlave nikdy nepochopí, že výzvy do služby vlasti nemôžu…

Pavel Pakoš

Sedem hlavných hriechov mainstreamu

0icon

Nedávno nám hovorca KBS odporučil, aby sme boli zvýšene opatrní pri sledovaní alternatívnych médií na internete. Keďže tým zhodil snahu stoviek občanov, medzi ktorými pôsobím tiež, mal by som dať ku tomu vyjadreniu objasnenie. Hranica medzi pravdou a lžou sa vôbec nestotožňuje s hranicou medzi hlavným mediálnym prúdom a tzv.…

Rastislav Slovák

Ak ste volili Sulíka, tak ste volili podobne, ako keby ste volili napríklad niekoho ako Kočnera

0icon

Sulík a Kočner sú si charakterovo veľmi podobní. Rozdiel je len v tom, že Kočner je o niečo horší a dnes sedí vo väzení kvôli tomu, že spáchal závažné trestné činy. Kočner sa spolupodieľal na zakladaní strany Sas a kádroval kandidátku strany Sas do parlamentných volieb 2010 a Kočner mal…

Ladislav Kováčik

Hlúposť mainstreamu

0icon

Chcel by som teraz napísať nejaké svoje poznámky na margo mainstreamových médií a ich práce. Samozrejme a pochopiteľne, že si o nich nemyslím v zásade nič dobré. Ale poďme to rozobrať. Mne ich spôsob činnosti

Boris Mesár

Fungujú lockdowny (okrem plánu na zničenie ekonomík) ? Publikované dokumenty

0icon

Ďalej uvádzame niekoľko publikovaných prác, ktoré zisťujú, že lockdowny  mali malú alebo žiadnu účinnosť (napriek neuveriteľným škodám), spolu s kľúčovým citátom alebo dvoma od každého: 1. „Neexistujú dôkazy o tom, že by reštriktívnejšie nefarmaceutické intervencie („ výluky “) významne prispeli k ohnutiu krivky nových prípadov v Anglicku, Francúzsku, Nemecku, Iráne, Taliansku,…

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

TopDesať

Fakty o Čile, ktoré zmenia tvoj pohľad na túto krajinu!

0 icon

Mnoho ľudí si spája Čile s korením rovnakého mena a vznešenými horami, ktoré zaberajú široké územia tejto krajiny. Ako každý iný človek, aj obyvatelia tejto krajiny majú kultúrne zvláštnosti, ktorým cudzinci len ťažko porozumejú. Niektoré z ich zvykov sú ale také neobvyklé, že by mohli šokovať nepripraveného turistu. 1. Miestni obyvatelia majú…

Historické fotografie, ktoré ťa uchvátia!

0 icon

Historické fotografie nám môžu povedať veľa o minulosti. Fotografi sú obrovskou pomocou pre historikov, dokázali zachytiť najdôležitejšie udalosti a najzaujímavejšie fakty. Historické fotografie vedia jedným obrazom vysvetliť atmosféru celej éry. Bohužiaľ, najúchvatnejšie zábery sa do školských učebníc nedostali. Preto sa mohlo ľahko stať, že si nasledujúce historické fotografie nikdy nevidel,…

Tajomná správa z vesmíru - 2.časť

0 icon

Pokračujeme druhou časťou článku o neznámom signáli, ktorý zachytil v roku 1977 istý astronóm Jerry R. Ehman a ktorý trval 72 sekúnd. Ba čo viac, vyzeralo to, akoby niekto signál s kódom 6EQUJ5, vysielal zámerne. Systém Big Ear neumožňuje prehľadávať vesmír. Funguje tak, že sa zameria na jedno miesto na oblohe a využije rotáciu Zeme.…

Mount Everest, najvyššia hora sveta, je o dva metre vyššia

0 icon

Presná výška najvyššej hory sveta, Mount Everest, je predmetom diskusií už viac ako 170 rokov, ale po tom, čo geológovia nazývajú doposiaľ najdôkladnejším prieskumom Mount Everestu, bolo dohodnuté konečné meranie. Rast Mount Everest, ktorý vyrastá asi dve metre od svojich predchádzajúcich oficiálnych meraní, údajne odzrkadľuje hrdosť Nepálčanov, ktorí zdieľajú horu so…

Žena sa bála susedovho pitbulla, až kým jej nezachránil život

0 icon

Na svete môžu byť miliardy milovníkov psov, ale zároveň sa nájdu ľudia, ktorí majú z našich štvornohých miláčikov strach. Rovnako to bolo aj u starej panej, ktorá sa bála susedovho pitbulla. Vo väčšine prípadov je tento strach iracionálny a pretrvávajúci, ale keď sa niekto cíti nepríjemne v blízkosti psov, nedá…

Vo svete IT

Google uvoľňuje Chrome vo verzii 88. Pozrite si veľký prehľad najdôležitejších noviniek!

0 icon

Do internetového prehliadača Google Chrome mieria nové funkcie, ktoré sú súčasťou najnovšej verzie Chrome 88. Nová aktualizácia prehliadača prináša viacero funkcií, ktoré boli doposiaľ súčasťou iba testovacích verzií, pričom už dnes si na niektoré z nich môžu siahnuť aj bežní používatelia. Aktualizácia by mala byť už v týchto momentoch dostupná…

Nahrajte si do ľubovoľného Xiaomi smartfónu ovládanie hlasitosti z MIUI 12.5

0 icon

Xiaomi koncom minulého roka predstavilo nadstavbu MIUI 12.5, ktorá priniesla viacero vylepšení. Odhliadnuc od nových funkcií vrátane desktopového režimu Semi-desktop, ktorý podporuje hŕstka zariadení, tak spoločnosť zároveň predstavila aj niekoľko dizajnových úprav rozhrania. Jednou zo zmien je aj nové grafické rozhranie ovládania hlasitosti zariadenia, kde okrem iného pribudla aj nová…

Qualcomm nečakane predstavil procesor Snapdragon 870. Pre aký typ zákazníka bude primárne určeným?

0 icon

Spoločnosť Qualcomm v prvej polovici decembra minulého roka predstavila mobilný procesor Snapdragon 888. Hoci sa špekulovalo, že po jeho boku bude predstavená aj Lite verzia procesora, tak sa tak nakoniec nestalo. Najnovšie však spoločnosť predstavila nový procesor. Rovnako však nejde o Lite verziu, ale o úplne nový model procesora Snapdragon 870. Snapdragon…

Vo Windows 10 sa objavila závažná chyba! Pomocou otvorenia tejto adresy, vám padne celý systém!

0 icon

Len niekoľko dní dozadu bezpečnostný analytik, Jonas Lyke, objavil vo Windows 10 závažnú chybu v NTFS, ktorá je schopnou znefunkčniť disk počítača. Dnes sa opäť dostáva Lykovi extra pozornosti, dôvodom je, že objavil ďalšiu väčšiu chybu v systéme Windows. Na tému upozorňuje portál bleepingcomputer. Závažná chyba, ktorú vyvoláte otvorením URL…

Nové Honor smartfóny s podporou mobilných služieb Google by mali prísť už o pár mesiacov

0 icon

Uvalenie sankcií na spoločnosť Huawei zo strany administratívy USA znamenalo pre čínskeho telekomunikačného giganta množstvo problémov, s ktorými sa potýka doteraz. Čínsky výrobca elektroniky musel siahnuť po úplne nových dodávateľoch, ako aj po vlastnom softvérovom riešení pre zariadenia Huawei a Honor, keďže nemohol využívať služby americkej spoločnosti Google. Situácia sa…

Armádny Magazín

Naživo z Wahingtonu kde prebieha inaugurácia nového prezidenta USA

0 icon

USA, 20. január 2021 (AM) - Inaugurácia sa uskutoční s viacerými obmedzeniami kvôli prebiehajúcej pandémii COVID-19, pričom tradičný obed bude zrušený a ľudia budú odvedení od sprievodu na ceremoniál:  

Satanovskij o zatknutí Navaľného: Návrat bez triumfu

0 icon

Rusko, 20. január 2021 (AM) - Navaľnyj sa vrátil do Ruska z Nemecka. Dôvody nie sú také dôležité. Možno dostal príkaz - je čas stať sa posvätnou obeťou. Možno si naozaj chce vyskúšať kráľovskú korunu na hlave. Alebo sa rozhodli pokúsiť sa pod ním rozpútať masové nepokoje. Prečo je horší ako Tichanovská, Saakašvili alebo Pašinjan?

Japonsko plánuje vypustenie dreveného satelitu

0 icon

Japonsko, 20. január 2021 (AM) - Drevené satelity, ktoré by po dokončení svojej misie horeli bez toho, aby znečisťovali atmosféru sa pravdpodobne už o pár rokov budú vznášať nad našimi hlavami.   Ľudia ovládajú orbitálny vesmírny let niečo vyše 60 rokov a do vesmíru už bolo vyslaných asi 5 500

Kam chce namieriť svoje zbrane vojenské námorníctvo USA v najbližšom desaťročí

0 icon

USA, 20. január 2021 (AM) - "Zadržovať a víťaziť." Náčelník štábu Vojenského námorníctva USA admirál Michael Giday prezentoval Navigačný plán na najbližšie desaťročie. Hlavné v ňom je, že americké loďstvo má dominovať vo svetovom oceáne. Cieom globálnej kontroly je p

Izraelský analytik Kedmi: Kvôli Rusku nemôžu už Spojené štáty s nikým viesť vojnu

0 icon

Izrael, 20. január 2021 (AM) - Washington už nebude môcť odvrátiť pozornosť Američanov od vnútorných problémov pomocou nekonečných vojen kvôli vážnemu posilneniu ruskej vojenskej sily. Občiansky konflikt v USA dosiahol takú intenzitu, že už nie je možné „vypustiť paru“ pomocou ďalšej „malej víťaznej vojny“ v zámorí. Vyjadruje to s presved

Svetlo sveta

Čo znamená byť “chudobný duchom” ak je to zárukou svätosti?

0 icon

Definovať chudobu je relatívne jednoduché, pretože je to merateľná veličina vyjadriteľná veľkosťou majetku a peňazí. Spoločnosť stanovuje určitý minimálny príjem, ktorého dosiahnutie je potrebné na to, aby sa dalo hovoriť o ľudskej dôstojnosti. Ak ho človek nedosahuje, poskytuje ho štát, aby nedostatok príjmu neviedol k vylúčeniu človeka mimo aktívnu spoločnosť.…

Rusi sa na sviatok Zjavenia Pána ponárajú do mrznúcej vody

0 icon

Na sviatok Zjavenia Pána sa davy ruských pravoslávnych veriacich zúčastňujú každý rok na tradičnom ponáraní sa do mrznúcej vody. Deje sa tak napriek tomu, že v niektorých častiach krajiny dosahujú teploty -40 stupňov celzia. Podľa ruskej polície sa v sobotu počas sviatku Zjavenia Pána ponorilo do mrznúcej vody približne 2,…

MÚDROSŤ

0 icon

Naši starí otcovia hovorili: Kto dobre rechnuje, dobre gazduje. A neplatí to len na peniaze, ale predovšetkým na čas. Koľko času vieme premárniť pred televíznou obrazovkou? Čítaním rôznych klebiet v novinách alebo na sociálnych sieťach? A potom cítime, že nás to nejako neuspokojuje a nenapĺňa. Podobnú skúsenosť mal i vojak…

Prečo sa sviatosti Krstu a Prvého svätého prijímania udeľujú väčšinou v apríli a v máji?

0 icon

V rannom kresťanstve sa udeľovali sviatosti Krstu, Prvého svätého prijímania a Birmovania spolu v jeden deň a to za prítomnosti biskupa. Dôvodom bolo, že kresťanmi sa väčšinou stávali dospelí ľudia, ktorí konvertovali buď z judaizmu alebo z rôznych pohanských náboženstiev a k tomuto poznaniu konverzie prišli v pokročilejšom veku. Cirkev sa ich preto snažila v Cirkvi prijať plnými sviatosťami a do…

Dnes bude Slovensku opäť udelené požehnanie relikviou Kristovej krvi z paluby lietadla – VÝZVA K PRIPOJENIU SA V MODLITBE

0 icon

V nedeľu Krstu Krista Pána 10. januára 2021 v popoľudňajších hodinách sa opäť uskutoční let lietadla, na ktorého palube sa bude nachádzať generálny vikár Nitrianskej diecézy Mons. Peter Brodek, ktorý Slovensku udelí požehnanie s relikviou Kristovej krvi, ktorá je uchovávaná v Bazilike sv. Benedikta opáta v Hronskom Beňadiku.  Zverejňujeme jeho slová výzvy,…

icon FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali