Poprad 28. septembra 2023 (TASR/HSP/Foto:Facebook)
Aktualizované 28. septembra 2023 o 11:00
V Poprade vrcholia prípravy na Európsku noc výskumníkov, podujatie má priblížiť verejnosti nové vedecké poznatky a objavy. V piatok (29. 9.) organizátori chystajú prezentačné stánky s robotmi, automatizáciou či farmáciou i viaceré prednášky s odborníkmi. Uviedla to Daša Jeleňová, hovorkyňa Prešovského samosprávneho kraja (PSK), ktorý aj tento rok prevzal záštitu nad festivalom
Ide v poradí o 17. ročník, festival sa koná v 25 krajinách Európy. V Poprade našiel svoje zázemie v obchodnom centre v blízkosti sídliska Juh na ulici Dlhé hony. “Bohatý vedecký program pod Tatrami odštartuje o 9. hodine a potrvá do večera. Aktuálny ročník festivalu sa nesie v dvoch hlavných témach. Prvou je voda a jej šetrenie, ochrana, čistenie a predchádzanie míňaniu jej zdrojov. Druhou témou je umelá inteligencia, konkrétne jej úloha pri napredovaní ľudstva a riešení problémov,” priblížila hovorkyňa.
Pripravených bude 17 vedeckých stánkov s robotikou, astrofyzikou či vesmírom, kozmickým žiarením i jeho výskumom na Lomnickom štíte. Vedci tiež odprezentujú počítačové videnie v priemysle, farmáciu, neurovedu, biodiverzitu Tatranského národného parku (TANAP), ale aj oblasť potravinárstva, environmentalistiky, dopravy a elektromobility či fungovanie Európskej únie a “cestu do hlbín mozgu”. To všetko sa udeje za účasti zástupcov fakúlt viacerých slovenských univerzít, správy TANAP-u, Amavet klubu, Astronomického ústavu (AÚ) SAV, Európskeho parlamentu aj robotických firiem.
Návštevníci si budú môcť vyskúšať roboty, experimenty s vodou, odmerať si fyziologické procesy, monitorovať mozgovú aktivitu, srdcový tep či vodivosti pokožky v dôsledku potenia. “Pripravené budú tri odborné prednáškové bloky – o veterine, konkrétne výskyte kliešťov v horách, o vesmíre a čiernom slnku nad Saharou a posledný prezentuje 80 rokov AÚ,” doplnila Jeleňová.
Noc výskumníkov sa okrem Popradu koná aj v Bratislave, Košiciach, Banskej Bystrici a Žiline. Hlavným cieľom je priblížiť výskum a inovácie širokej verejnosti, ukázať, ako ovplyvňujú náš každodenný život, popularizovať vedu a podporiť mladých ľudí pri rozhodovaní sa pre vedeckú kariéru. Za realizáciou festivalu stoja Slovenská organizácia pre výskumné a vývojové aktivity, SAV, Centrum vedecko-technických informácií SR a Euractiv.
Hlavnými témami Európskej noci výskumníkov budú voda a umelá inteligencia
Hlavnými témami tohtoročného 17. ročníka festivalu Európska noc výskumníkov 2023 budú voda a umelá inteligencia. Uskutoční sa v piatok (29. 9.) v Bratislave v Starej tržnici a na Námestí Nežnej revolúcie. Program je pripravený aj v Žiline, Banskej Bystrici, Košiciach a v Poprade. TASR o tom informoval odbor komunikácie Ministerstva životného prostredia (MŽP) SR.
Na podujatí bude mať envirorezort svoj stánok s názvom Odviate vetrom, zmyté dažďom. Chce v ňom upriamiť pozornosť na súvislosti medzi znečistením ovzdušia a vodou, napríklad aj v podobe dažďa. Odborníci z projektu LIFE IP – Zlepšenie kvality ovzdušia a Slovenského hydrometeorologického ústavu (SHMÚ) vytvorili pre podujatie prezentácie zamerané napríklad na meranie pH dažďovej vody, meranie vlhkosti palivového dreva, zmenu kvality ovzdušia pred dažďom a po ňom z pohľadu znečistenia prachovými časticami PM10.
“Cieľom prezentácií bude ukázať verejnosti aktuálny stav znečisteného ovzdušia z pohľadu vybraných znečisťujúcich látok a vysvetliť, ako my ako jednotlivci môžeme prispieť k zlepšeniu kvality ovzdušia na Slovensku,” skonštatovalo MŽP.
Verejnosti predstavia aj karcinogénny benzo(a)pyrén, ktorý vzniká ako vedľajší produkt nedokonalého spaľovania. Znečistené ovzdušie je podľa ministerstva v súčasnosti považované za jedno z najväčších environmentálnych rizík pre verejné zdravie. Zároveň na festivale zástupcovia Populair predstavia aj Národnú monitorovaciu sieť kvality ovzdušia a mobilnú aplikáciu Dnes dýcham, prostredníctvom ktorej možno mať dáta o kvalite ovzdušia.
Program podujatia v piatich slovenských mestách bude rozdelený do dvoch blokov. V dopoludňajších hodinách bude venovaný školákom. Experti budú klásť dôraz na zvýšenie ich záujmu o štúdium prírodných vied a technických smerov hravou formou. Popoludnie a večer budú venované rodinám s deťmi, mladým ľuďom a seniorom. “Pestrý program prinesie informácie napríklad o aktivitách SHMÚ, ktorý nielen sleduje vývoj počasia a zmenu klímy, ale aj monitoruje kvalitu ovzdušia,” priblížil rezort. Dodal, že návštevníci sa budú môcť zoznámiť s princípmi monitorovania rôznych znečisťujúcich látok aj s princípom a výsledkami modelovania kvality ovzdušia.